Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Despre abuzul în serviciu - discuții pro și contra pe tema deciziilor CCR

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1231 replies to this topic

Poll: Despre abuzul în serviciu - discuții pro și contra pe tema deciziilor CCR (141 member(s) have cast votes)

Sunteți pentru dezincriminarea abuzului în serviciu?

  1. Da (19 votes [13.48%] - View)

    Percentage of vote: 13.48%

  2. Nu (118 votes [83.69%] - View)

    Percentage of vote: 83.69%

  3. Nu știu / Nu mă pronuț (4 votes [2.84%] - View)

    Percentage of vote: 2.84%

Cum v-ați conturat opinia pro sau contra acestei legi?

  1. Din discuții cu prietenii (3 votes [2.13%] - View)

    Percentage of vote: 2.13%

  2. Am urmărit talk show-uri și mi-am conturat o idee bazându-mă pe informațiile de la TV (6 votes [4.26%] - View)

    Percentage of vote: 4.26%

  3. Am pregătire juridică și îmi formez opiniile după experiențele profesionale proprii (20 votes [14.18%] - View)

    Percentage of vote: 14.18%

  4. Susțin DNA-ul și am înțeles că e bine să rămână această lege (39 votes [27.66%] - View)

    Percentage of vote: 27.66%

  5. Sunt adeptul unei legislații moderne, cu legi clare, care nu pot fi folosite în mod abuziv (68 votes [48.23%] - View)

    Percentage of vote: 48.23%

  6. Sunt contra a tot ce vor cei pe care-i detest eu. (5 votes [3.55%] - View)

    Percentage of vote: 3.55%

Vote Guests cannot vote

#73
BadAstronomy

BadAstronomy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,409
  • Înscris: 15.07.2014

 hunor66, on 14 iunie 2016 - 21:38, said:

Pai de bine ce te doare in cot, majoritatea functionarilor care lucreaza pe fonduri europene, taraganeaza semnaturile pe documente, fiindca legislatia nu e clara si se tem ca vor fi acuzati in viitor de abuz in serviciu. Si in felul asta se depasesc termenele de depunere si se pierd fondurile. Stii cate fonduri europene a absorbit Romania in 2016 ?

Mai rau e cand vor incepe astia sa-i acuze pentru abuz in serviciu si pentru ca nu au semnat. :)

#74
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
Pai și ala e abuz în serviciu la fel de grav prin neîndeplinirea sarcinilor de serviciu

#75
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 zardato, on 13 iunie 2016 - 21:05, said:

Daca ii preocupa cu adevarat claritatea legilor, atunci incepeau cu Constitutia si cu lamurirea tipului de republica, prezidentiala sau parlamentara!   Asa asta este o labareala care are ca scop scaparea javrelor cu dosare.
"Daca ii preocupa cu adevarat claritatea legilor, atunci incepeau cu Constitutia" - daca ii preocupau, pe cine sa preocupe, la cine te referi ?

Cei care au atacat la CC abuzul in serviciu sunt unii din cei afectati, cu dosare penale pe aceasta infractiune. Ce trebuiau sa faca, sa ceara schimbarea Constitutiei ?

#76
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristi7, on 14 iunie 2016 - 01:27, said:

Contrar impresiei tale, și abuzurile în serviciu sunt cuantificabile, pentru că au o componentă care se numește PREJUDICIU! Și exact ca la furt, se evaluează și se stabilește. Dacă prejudiciul este zero, nu putem vorbi de existența infracțiunii. Dacă prejudiciul există, atunci infracțiunea există dacă sunt îndeplinite și celelalte condiții.
Mno, bine ca m-ai linistit.
Spune-le si celor de la ICCJ sa anuleze condamnarea cu suspendare a lui Markó Attila, pentru abuz in serviciu, fara prejudiciu.

 Neamtul, on 14 iunie 2016 - 07:27, said:

In cazul meu am o speță cu un proces câștigat definitiv de aproape 2 ani și mi se refuza eliberarea actului de proprietate fără nici un motiv. Pur și simplu nu vrea un funcționar din primărie.
Pai normal ca nu vrea functionarul din primarie.
Peste 5 ani apar unii care redeschid proces si justitia va zice ca a fost ilegala retrocedarea catre matale.
Adica un alt judecator va contrazice ce a spus judecatorul care ti-a acordat retrocedarea. Ca asa-i in Romania. Exact ca in situatia lui Johannis, cu casa din Sibiu.

Si acelui functionar din primarie, daca va avea un procuror chef, ii va deschide dosar pentru abuz in serviciu, ca de ce ti-a eliberat actul de proprietate.
Acxum intelegi cum merg treburile pe-aici ?

#77
G.I.C.U.

G.I.C.U.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 04.09.2006

Quote

DENUNT MINCINOS SUB PRESIUNEA CATUSELOR – S-a ales praful de dosarul Bica III. Ionut Mihailescu a recunoscut la Inalta Curte ca a batut palma cu procurorii lui Kovesi pentru a o infunda pe Bica. Mihailescu a marturisit ca DNA i-a promis in schimb o solutie favorabila in dosarul disjuns din ANRP I. Dupa confesiune, ICCJ a revocat pe loc controlul judiciar impus fostei sefe a DIICOT. Cine raspunde pentru cele 53 de zile de arest executate de Alina Bica pe o simpla delatiune?
O stire despre care presa securista nu sufla nici o vorba. Ca tot vorbim de abuz, n-ar fi frumos ca Luluta, in loc sa se dea cu curu' de pamant pe la televiziuni ca nu e bine cu CCR, sa vada mai intai cum e cu abuzul in propria-i curte? Posted Image

#78
Neamtul

Neamtul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 16.09.2011
@hunor66
În cazul meu e alt interes
Se pare ca acolo în acea casa locuieste fără contract cineva de la primărie. Da e mai ok sa primesc eu 3000 de euro pe luna din bugetul primăriei decât sa-și plătească ala chirie pe undeva.

Edited by Neamtul, 14 June 2016 - 22:23.


#79
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005


 hunor66, on 14 iunie 2016 - 22:16, said:

Mno, bine ca m-ai linistit.
Spune-le si celor de la ICCJ sa anuleze condamnarea cu suspendare a lui Markó Attila, pentru abuz in serviciu, fara prejudiciu.

Gunoiul ala de infractor fugit in Ungaria e unul din cei mai mari borfasi din zona retrocedarilor. E din comisia aia in care era si Bica si Georgescu.

Ma mir cum nu iti crapa obrazul de rusine sa bagi propaganda din asta. Sunt din Oradea si stiu bine cat au furat ungurii aici cu retrocedarile .

#80
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Nu e denunt mincinos,habar n ai de legi,vorbesti doar prostii.
I se oferă reducere a pedepsei pt colaborare...
Dar oricum n ai recunoaste si daca ti as face un desen,ai si tu programult tau... Si cad ca l ati reactivat si pe active...

#81
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 neur0, on 14 iunie 2016 - 18:21, said:

De ce nu propune Zegrean să avem o legislație care să discearnă între o greșeală și faptele comise cu intenție?
Fiindca-l cheama Zegrean si nu-l cheama Parlament. De-aia.
Si judecatorii CC nu au dreptul la propuneri legislative.

 cristi7, on 14 iunie 2016 - 22:26, said:

Gunoiul ala de infractor fugit in Ungaria e unul din cei mai mari borfasi din zona retrocedarilor. E din comisia aia in care era si Bica si Georgescu.

Observ obiectivitatea care zemuieste in fiecare silaba.
Mai intai ca jignirea cu "gunoi" e gratuita, dar ce sa-i faci, asa sunt deontologii care se dau cunoscatori in ale justitiei. Daca nu improasca cu jigniri, nu au digestia buna.

Revin: Markó Attila o fo' condamnat la 3 ani inchisoare cu suspendare, pentru abuz in serviciu fara prejudiciu.
Spuneai ca abuzul in serviciu NU poate exista fara prejudiciu.

Deci, conform pretioaselor dumitale opinii juridice, Markó Attila o fo' condamnat pe nedrept, fiindca nu o fo' abuz. Ca nu o fo' prejudiciu. Ca asa zici matale.

Quote

Ma mir cum nu iti crapa obrazul de rusine sa bagi propaganda din asta.
Eu ma mir cum nu iti crapa obrazul de rusine sa-ti dai asa cu stangu-n dreptu'.

#82
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 hunor66, on 14 iunie 2016 - 22:40, said:

Revin: Markó Attila o fo' condamnat la 3 ani inchisoare cu suspendare, pentru abuz in serviciu fara prejudiciu.
Spuneai ca abuzul in serviciu NU poate exista fara prejudiciu.

Deci, conform pretioaselor dumitale opinii juridice, Markó Attila o fo' condamnat pe nedrept, fiindca nu o fo' abuz. Ca nu o fo' prejudiciu. Ca asa zici matale.


Știu eu de ce spun că e gunoi. Pentru că e un om care a pus umărul la multe jafuri din țara asta. Iar placa cu "fără prejudiciu" ține-o pentru proști. Aici nivelul discuției e mai ridicat. Serios, dă și tu aparența că ne respecți...

#83
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristi7, on 14 iunie 2016 - 23:53, said:

Știu eu de ce spun că e gunoi. Pentru că e un om care a pus umărul la multe jafuri din țara asta.
Si l-ai denuntat ? De ce nu ? Lasi sa scape nepedepsiti ungurii-jefuitori-de-tara ?

Quote

Iar placa cu "fără prejudiciu" ține-o pentru proști.
Nu eu zic, ci sentintele. Daca ai dovezi altminteri, sustine-le.

#84
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

 hunor66, on 15 iunie 2016 - 00:14, said:

Nu eu zic, ci sentintele. Daca ai dovezi altminteri, sustine-le.
Pai tocmai ca exista nenumarate ”sentine” prin care s-au pronuntat condamnari pe abuz in serviciu fara prejudiciu, adica avand ca urmare vatamarea unui drept sau interes legitim.
E plin netul de astfel de decizii. Pana si tu, daca iti dai silinta nitel, poti gasi astfel de exemple.
Asa ca poarta discutii pe domeniile unde te pricepi, ca la juridic doar induci lumea in eroare. ;)

#85
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

 denache, on 13 iunie 2016 - 10:27, said:

Ai facut acest post atat de lung incat cred ca vor fi putini cei care isi vor exprima o opinie.

Foarte bine! Ne-am săturat de postările de 2 rânduri care exprimă o frustrare.


Probabil va declarată neconstituțională iar conform convenției va trebui făcută altă lege. Desigur, parlamentarii vor aștepta mai întâi să încaseze România niște amenzi și să iasă lumea în stradă. Că așa este modelul.

#86
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 toniq, on 15 iunie 2016 - 00:21, said:

Pai tocmai ca exista nenumarate ”sentine” prin care s-au pronuntat condamnari pe abuz in serviciu fara prejudiciu, adica avand ca urmare vatamarea unui drept sau interes legitim.
E plin netul de astfel de decizii. Pana si tu, daca iti dai silinta nitel, poti gasi astfel de exemple.
Asa ca poarta discutii pe domeniile unde te pricepi, ca la juridic doar induci lumea in eroare. Posted Image

Eu induc lumea in eroare ???
Uita-te mai la deal si ai bunavointa sa si citesti:

 cristi7, on 14 iunie 2016 - 01:27, said:

Contrar impresiei tale, și abuzurile în serviciu sunt cuantificabile, pentru că au o componentă care se numește PREJUDICIU! Și exact ca la furt, se evaluează și se stabilește. Dacă prejudiciul este zero, nu putem vorbi de existența infracțiunii. Dacă prejudiciul există, atunci infracțiunea există dacă sunt îndeplinite și celelalte condiții.


#87
cristi7

cristi7

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,859
  • Înscris: 05.10.2005

 hunor66, on 15 iunie 2016 - 00:58, said:

Eu induc lumea in eroare ???
Uita-te mai la deal si ai bunavointa sa si citesti:

Prin prejudiciu se poate înțelege o pagubă (prejudiciu) material/ă sau prejudicierea unui drept/interes legitim al unei persoane. Tot prejudiciu se cheamă. Ți-am zis să încetezi să ne mai iei de proști :)

#88
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003
Nu trebuiau judecatorii sa iasa la masa de pranz si sa zica rezultatul?

#89
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristi7, on 15 iunie 2016 - 01:04, said:


Prin prejudiciu se poate înțelege o pagubă (prejudiciu) material/ă sau prejudicierea unui drept/interes legitim al unei persoane. Tot prejudiciu se cheamă. Ți-am zis să încetezi să ne mai iei de proști Posted Image
Si care o fo' prejudiciul in procesul cu retrocedarea colegiului Székely Mikó si cu abuzul in serviciu al lui Markó Attila ?

#90
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

 Bursul, on 15 iunie 2016 - 12:16, said:

Nu trebuiau judecatorii sa iasa la masa de pranz si sa zica rezultatul?

Ti-l zic eu de pe acum ca sa stai mai linistit: n-o sa se dezincrimineze abuzul in serviciu.

Pam-pam Posted Image

Edited by Bucifon, 15 June 2016 - 12:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate