Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Mobiler la comanda = teapa?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#55
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 06.01.2014

View Postmaximg, on 11 iunie 2016 - 19:33, said:

Imi spune ca n-ai comandat nimic pina acum , sau nu te-ai implicat , mergind doar pe mina producatorului .
" Gindire de om sarac " este aceea primara , gen dau marfa si vreau banul .... Omul cu bani sau o firma , lasa la la pret la unele chestii , pt a cistiga in alta parte inzecit ...si asta se numeste investitie , plan de afaceri ...ma rog , mai complicat pt tine .
Nu te acuz , daca nu lucrezi cu " publicul ' sau cu bani .este mai greu de inteles , asa ca te inteleg .

Chiar daca faci parte din "Grup: Senior Members", moderatorii ar trebui sa ia atitudine.
Esti prost-informat (poti lua in considerare si doar ce e inainte de liniuta), si produci dezinformare prin comparatia cu preturile din retelele de bricolaj (unde calitatea lasa de dorit, dar pentru tine nu asta conteaza ci pretul) a preturilor (si a politicii de vanzare ) distribuitorilor de PAL si accesorii de mobila (unde, ca sa nu mori prost, vanzarea se face in cel mai fericit caz la juma' de coala) si unde gasesti o gama insemnata atat calitativ cat si cantitativ (chiar daca pentru mobila la comanda nu conteaza cantitatea). Dar n-ai de unde sa stii, cu siguranta nu ai facut niciodata mobila la comanda.
Chestia cu "pt a cistiga in alta parte inzecit ...si asta se numeste investitie , plan de afaceri ...ma rog , mai complicat pt tine ." era o remarca pentru tine insuti, fiind un samsar doritor de castiguri rapide si un bagator de seama pe multe topicuri ale acestui forum.

Pentru moderatori: accept banare, stergere de cont, ... . Oricum am terminat cu acest topic. Voi urmari forumul in continuare.

#56
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcristobob, on 11 iunie 2016 - 20:26, said:

................
Chestia cu "pt a cistiga in alta parte inzecit ...si asta se numeste investitie , plan de afaceri ...ma rog , mai complicat pt tine ." era o remarca pentru tine insuti, fiind un samsar doritor de castiguri rapide si un bagator de seama pe multe topicuri ale acestui forum.

Pentru moderatori: accept banare, stergere de cont, ... . Oricum am terminat cu acest topic. Voi urmari forumul in continuare.
La ce poti scrie , singura pedeapsa ar fi ignorarea ...restul inseamna prea multa atentie .
In rest , bati cimpii cu gratie !
1. Hornbach vinde orice bucata de pal , cit de mica , la suprafata ... fara nimc in plus la pretul pe coala , pret care este identic cu alte magazine . Este singurul din cite cunosc .
2. Experienta de viata , locurile de munca si citeva case facute , m-au invatat destule pt a putea avea o opinie in diverse lucruri . Eu nu m-am nascut pe net ....
3. Samsar ???? Cunosti definitia cuvintului ?

#57
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,678
  • Înscris: 29.03.2006
S-a intamplat rar sa am nevoie de o bucata mica de PAL pt. o completare, si inca si mai rar s-a intamplat sa nu gasesc un rest din respectiva culoare pe stocul unor furnizori uzuali de PAL care taie.

Si am fost atunci si la magazine de bricolaj care au si taie PAL.
Am fost la toate, chiar si la unele care nu mai exista sau care acum nu mai taie....
Desigur, cand spun ca am fost la toate inseamna inclusiv cele mentionate in posturile de mai sus...

Am comadat piesa sau piesele de PAL, - acelea cand extrem de rar se intampla cum am povestit mai sus, cu 1,5 - 2 cm in plus pe fiecare latura, ca sa am din ce sa tund la fabrica pana la cota finala.
Odata la Hxxxxxxx am primit o placa ciobita la taiere 7mm in margine, si atunci am hotarat ca altadata sa cer cu 2cm mai mari...

Asta cand sunt clienti care daca vad pe marginea unui perete de dulap  de culoare deschisa, foarte rar, niste micro-ciobituri de 0,1 - 0,2 mm, sunt foarte dezamagiti si intreaba de ce nu e taiat cu "LASER" - ca au auzit ei ca exista tehnologie cu asa ceva...
Noroc ca intrebarea permite raspunsul " nu se foloseste pt. ca ramane arsura, iar rectificarea se face tot cu scule aschietoare..."

In principiu un circular bine ascutit si reglat, cu incizorul la fel de ascutit si reglat, ambele ascutite cu o grosime similara, este solutia prin care se reduc ciobiturile.
Dar nu este suficient pt a garanta 100% o taiere perfecta de fiecare data.
Conteaza si incovoierea placii care poate a stat sprijinita de un perete, daca a fost bine apasata pe circular, daca rumegusul si hartia impregnata cu rasini melaminice au fost uniforme si de calitate decenta - lucruri care nu sunt garantate.

E bine ca poti sa gasesti si sa tai PAL la magazine de bricolaj, si sa iei cu bucatica cat vrei.
Foarte rar am avut si eu nevoie si am luat, insa am tuns/rectificat ulterior piesele.

E insa ridicol sa spui ca faci mobila la comanda decenta, taind PAL-ul doar la magazine de bricolaj....
Iar pretul - chiar daca nu este foarte umflat, include pierderi, manopera, adaus, etc., nu este cel mai bun, chiar si fara sa iei in calcul tunsul si rectificatul pe care trebuie sa-l faci obligatoriu in alta parte, pt. ca altfel ramai doar cu niste mizerii !!!
Cat despre cantuit, avand in vedere cum iese ciobit la taiere, nici nu mi-a trecut prin cap sa incerc.

Sunt insa furnizori de PAL care au masini de taiat si cantuit foarte bune, foarte scumpe, si mai ales bine intretinute, reglate si calibrate - aspecte chiar mult mai importante decat scula...
Pe de alta parte, nu este suficient sa existe furnizori/taietori si cantitori buni.
Mobila inseamna mult mai mult de atat, programare, masurare, design, proiectare, incadrare, transport, achizitii de multe alte materiale - piese si accesorii, asamblare-montaj, supervizare, CTC, iar transport, carat, urcat, asamblare si reglare pe pozitie care necesita profesionisti care lucreaza eficient repede si bine - si uneori le ia si lor o zi intreaga, cu toate ca sunt incomparabil mai rapizi, eficienti, priceputi, exerimentati si cunoascatori - fata de un om care nu face asta zilnic.

Edited by loock, 11 June 2016 - 23:29.


#58
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Mama ce munca de chirurg pe creier e sa faci mobila. Mai exagereaza omul, dar nici chiar asa.
Cunosc pe cineva care are un atelier de mobila care are angajati numai analfabeti (si el e pe aproape) care s-au "calificat" la locul de munca, si cu asta vinde suficient cat sa isi schimbe masina anual (nu exagerez), sa iasa in plimbari prin tara in fiecare weekend, ocazional si in strainatate. Evident, face si evaziune o gramada, cred ca mai bine de jumatate din productie e vanduta la negru, doar cele pe comanda si scumpe sau cele vandute catre firme sunt fiscalizate.
Ca idee, in bilant CA este de cateva sute de mii de euro, iar profitul de cateva zeci de mii de euro, asta doar ce e fiscalizat.

#59
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am un mesaj din  "View Auto Saved Content (Yesterday, 21:50)Last auto saved: 08:41:05"

Ce vroiam sa scriu? Sunt de parere ca mobila la comanda este mai buna, cand faci comanda avand la baza materiale de calitate.
Dar tot asa am cunostinte care se laudau ca au facut mobila pe comanda, am fost la ele acasa si era mizerabila, electrocasnice cumparate pe parcurs.

Cred ca este o foame si o saracie peste tot, in constructii am observat ca sunt majoritatea care mimeaza ca sunt multumiti de ce fac, ca iubesc meseria, ca suge-o ramona.
Asa si la taximetristi, mimeaza o iubire, o placere, o prostie fata de munca.

Eu urasc munca, urasc ce fac, ma intereseaza doar situatia financiara si sa imi permit sa fac lucruri sinistrie, chiar daca asta ar insemna sa bag cateva mii de euro in mobila de bucatarie, daca aveam fetis cu asa ceva.

#60
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
calitatea mobilierului facut la comanda depinde de bugetul pus la dispozitia executantului, de priceperea si indemanarea acestuia si apoi de ceea ce a spus loock, nu mai reiau, dar puteti reciti.


LE   executarea mobilierului la comanda nu este chirurgie pe creier dar nici o munca simpla. cere foarte multa imaginatie, atentie la detalii, indemanare, etc etc

Edited by superior, 12 June 2016 - 09:53.


#61
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postsuperior, on 12 iunie 2016 - 09:45, said:

..........  executarea mobilierului la comanda nu este chirurgie pe creier dar nici o munca simpla. cere foarte multa imaginatie, atentie la detalii, indemanare, etc etc
+ ca orice greseala se plateste pe loc ...fata de cel ce face chirurgie pe creier , caruia daca ii moare pacientul poate da vina pe " soarta " ....si primeste totusi spaga ...

#62
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
ok astia care v-ati luat mobilier la comanda.. puneti niste poze sa il vedem si noi
sau va e rusine de cum arata?:))

#63
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006
La mine gata joi, mai au usile din MDF vopsit. Dupa, pun poze cu cea mai mare placere.

#64
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postandutza15, on 12 iunie 2016 - 10:20, said:

ok astia care v-ati luat mobilier la comanda.. puneti niste poze sa il vedem si noi
sau va e rusine de cum arata?Posted Image)
Da , am inteles ca tu n-ai mobila la comanda .... sa fie lenea un motiv ??? de n-ai putut ? si tot lene sa fie , de nu cauti ???? Sint pe aici persoane care au pus si poze ...

#65
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006

View Postandutza15, on 12 iunie 2016 - 10:20, said:

ok astia care v-ati luat mobilier la comanda.. puneti niste poze sa il vedem si noi
sau va e rusine de cum arata?Posted Image)

Tu vrei sa luam ban aici pentru reclama mascata ? :D

#66
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Ce reclama, ca doar nu scrie o firma pe mobila. In plus firmele mari nu fac pe comanda.

#67
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006
Firmele mari se bazeaza mai ales pe comenzi, sau crezi ca intai produc cateva sute/mii de mobile, apoi cauta clientii ?

#68
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Eu nu inteleg de ce nu folosesc lemn in loc de pal. La bucatarie am mobila facuta din lemn, nu stiu ce lemn, ceva moale si deschis la culoare, dar clar este lemn.
Nu are balamele de sar, de se rup, de ies suruburile. Ca doar am si mobila cumparata din comert, balamalele sar, se lasa usile si etc...

Edited by u-k, 12 June 2016 - 15:17.


#69
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
pentru ca este mai scump.
exista si mobila din lemn masiv, dar sa nu cumva sa dea careva vreun link, ca ia anduta15 foc Posted Image. daca diferenta de pret dintre mobila "stoc" si cea pe comanda a facut-o sa deschida topicul asta, n-as vrea sa stiu cum reactioneaza cand vede preturile pentru mobila din lemn masiv, eventual din vreo esenta mai tare.

#70
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Daca esti o persoana care foloseste bucataria (in sensul ca gateste zilnic), mobila de bucatarie e ceva de scurta durata, un consumabil in care e bine sa nu bagi multi bani.
Daca esti genul care nu gateste, mananca mai mult in oras sau la comanda, atunci e décor si le apuca si nepotii nepotilor tai daca si ei vor fi genul asta :D

#71
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Oare mai exista mobila sa tina 30 de ani?
Am avut un recamier de 30 de ani, desigur s-a gasit cineva sa-l foloseasca.
30 de ani un recamier, asta da mobila.

#72
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,831
  • Înscris: 13.11.2006
Se poate face si corpuri din pal cu fronturi de lemn, la un pret decent.
Scria cineva mai sus ca o mobila la comanda se poate face si cu o echipa de necalificati, sunt de acord cu el, dar rezultatele vor fi aproape identice cu acele mobile ce se gasesc in marile lanturi de bricolaj.

Pentru rezultate bune, chiar se folosesc ingineri si programe de proiectare, design-eri, etc...
Toate cele de mai sus fac diferenta intre o mobila de duzina si una "pe comanda", acest aspect se aplica la toata mobila, nu doar la cea de bucatarie.

Ca idee cateva poze cu bucatarii din pal si lemn/mdf :

Attached File  222627_196237403754924_410301_n.jpg   47.87K   62 downloadsAttached File  224779_196237503754914_1361735_n.jpg   46.54K   64 downloads
Attached File  376441_291885230856807_1106859114_n.jpg   95.08K   67 downloadsAttached File  308141_268837716494892_808317388_n.jpg   90.56K   68 downloads
Attached File  456456_396437700401559_1860156694_o.jpg   121.96K   39 downloads



Pal mat si pal lucios :

Attached File  223093_196237213754943_2642523_n.jpg   45.23K   67 downloadsAttached File  419429_329789373733059_1445837579_n.jpg   52.4K   63 downloads

Lemn masiv (frasin) :

Attached File  456456_396437700401559_1860156694_o.jpg   121.96K   39 downloadsAttached File  61181_467293219982673_2024623770_n.jpg   68.94K   55 downloads

Edited by dydysoft, 12 June 2016 - 16:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate