Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Transportul public gratuit poate ajuta la descongestionarea traficului?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#55
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Groot, on 08 iunie 2016 - 13:50, said:

Intr-o gramada foarte mica.

Eu consider ca odata ce ai facut benzi speciale pentru autobuze, bucuresteanul va plati de buna voie si nesilit de nimeni pretul intreg vazand ca Gheorghe, colegul de cubicle din corporatie care calatoreste cu transportul in comun salveaza o ora de stat in trafic comparativ cu utilizarea masinii personale.

Si eu vad potential maxim in incurajarea biciclistilor si a dezvoltarii si prioritizarii transportului in comun. Si neaparat obligativitatea de a demonstra ca ai loc de parcare atunci cand cumperi o masina.


Si sa demonstrezi ca esti si vaccinat, ca ai si rude in Italia, sa dai si teste de anduranta, cate prostii mai scoateti frate? cum dracu sa demonstrezi ca ai loc de parcare? atunci sa propunem si ca toti cetatenii care nu sunt nascuti in Bucuresti sa plece acasa la ei, si o sa avem locuri de parcare garla

#56
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Cum se demonstrează în Japonia că ai loc de parcare?   Posted Image

Nu mai visaţi la dispariţia totală a transportului auto... căci dacă nimeni nu ar mai merge cu maşina mică, transportul în comun nu ar face faţă, nici dacă s-ar dubla parcul circulant şi ar fi gata metroul în Drumul Taberei.

Edited by djl, 08 June 2016 - 15:51.


#57
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Gratuitatea este o tampenie, sunt convins ca peste 90% din actualii utilizatori ai RATB oricum merg fara bilet/abonament.
Si nu cred ca o persoana care merge zilnic cu masina o sa lase confortul sau si o sa se inghesuie intr-o cusca imputita, unde risca sa ramana fara portofel.

#58
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
La cat e GPL-ul e mai scump sa mergi cu RATB-ul. Chiar si gratuitPosted Image

Daca ar avea precizia metroului sau trenului din Japonia ar merge toata lumea cu transportul in comun. Dar asa.. chiar si cu ambuteiaj tot cu masina ajungi mai repede unde ai nevoie si nu e nici metrou.

Edited by usrnm, 08 June 2016 - 16:00.


#59
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
90% care merg fără bilet sau abonament e un procent exagerat...
Dacă ajungi la concluzia că faci la fel de mult cu maşina şi mai şi trebuie să cauţi loc de parcare, e posibil să renunţi la maşină.

#60
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
20 lei carburantii. cine are bani va merge zilnic cu masina cine e mai sarac o sa mearga 1 data pe luna sau 1 data pe an in concediu.
in rest cu bicicleta sau transportul in comun.

transport nu gratis (sa plateasca si pensionari) dar mai ieftin, 50 bani 1 calatorie, abonament lunar 10 lei 1 linie, 50 lei abonament full ratb+metrou, cine nu are bilet nu urca in mijlocu de transport


Si 200% se va descongestiona traficul.

#61
BeyondLimit

BeyondLimit

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.05.2016
Transportul public bucurestean gratuit pare foarte tentant doar la prima vedere.(Pentru votare e mana cereasca.)

Cine si de unde plateste costul total al transportului public?

Calitatea transportului in comun si asa dezamagitoare sau chiar infecta va scadea si mai mult.Numarul persoanelor ce vor renunta de bunavoie la conditii mizere de transport public se va amplifica.Va rezulta mai multe masini personale pe un trafic deja inecat/sufocat.(Nu mai conteaza.Voturile parlamentare vor fi adjudecate si alegeri anticipate conform actualei constitutii sunt imposibil de realizat.Conform actualei constitutii nu am avut si nu o sa avem vreodata alegeri legislative anticipate)

#62
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 zzhunt, on 08 iunie 2016 - 16:03, said:

20 lei carburantii. cine are bani va merge zilnic cu masina cine e mai sarac o sa mearga 1 data pe luna sau 1 data pe an in concediu.
in rest cu bicicleta sau transportul in comun.

transport nu gratis (sa plateasca si pensionari) dar mai ieftin, 50 bani 1 calatorie, abonament lunar 10 lei 1 linie, 50 lei abonament full ratb+metrou, cine nu are bilet nu urca in mijlocu de transport


Si 200% se va descongestiona traficul.
Uite vezi, astia ca tine sunt problema. Incerci sa le explici, cu argumente, iar ei o tot tin pe-a lor.
De asta avem primari ca Firea...

#63
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cum adica gratuitatea  ? Pai ce, pana acum nu era gratuit sau cum ?

#64
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 zzhunt, on 08 iunie 2016 - 16:03, said:

cine nu are bilet nu urca in mijlocu de transport


Cum faci asta? Ca si banda libera, dedicata pt transportul in comun, treaba asta tine in mare masursa de mentalitate si educatie. Mai avem pana sa ajungem acolo din pacate.

E trist ca nu multi isi dau seama ca 'gratuitatile' de la conducatori tot din buzunarul nostru sunt platite, prin taxe si impozite...

#65
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Cred ca se putea incepea cu altceva pe lista cu lucruri de implementat, nu cu transportul gratuit.
Oricum este un dezastru si cu bani, fara bani, nu va fi si mai dezastru?
Si costurile pt asa zisa gratuitate de unde vor fi acoperite, din neant?
Nu tot cu bani, nu tot din banii contribuabililor?

Si nu, nu va ajuta la nicio decongestionare.
Cine a mers cu RATB-ul va merge in continuare, cine a mers cu auto propriu, o va face in continuare.

#66
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 bogdan9901, on 08 iunie 2016 - 13:42, said:

In Bucuresti se propune gratuitatea transportului public de suprafata dupa ce se vor crea culoare unice pentru transport public . Cred ca o parte dintre locuitorii capitalei vor lasa acasa masinile daca nu au de carat bagaje sau cumparaturi.In Europa  exista transport gratuit la Talinn.
Aha, marxistii lovesc din nou pe banii altora, sau autobuzele alea merg cu aer ? Si oricum tot cu automobilul se va circula , cretina aia de stirista bate cimpii original.

#67
Toxic00

Toxic00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 18.03.2007
O idee excelenta asta cu transportul gratuit. Din cauza asta mi-am luat masina. Transportul gratuit nelimitat pentru anumite categorii nu ma lasa sa urc in primele 40-50 de mijloace de transport in comun pentru a ajunge la serviciu. Cand am vazut ca taxiul ma costa lunar cam cat o rata la un  autoturism m-am gandit ca e mai bine sa-mi cumpar propriul taxiu.....

Acum pe bune... este o idee tampita...Ar trebui acordate un anumit numar de bilete gratuite (ex. 60-100/luna) pentru persoanele cu venituri reduse si tot pentru acele persoane ar trebui stabilit un tarif dublu in cazul in care epuizeaza biletele gratuite. Astfel am putea contribui la sanatatea cetatenilor (care vor  merge pe jos 150-300m intre doua statii) si am evita turismul pe baza de plictiseala...

Edited by Toxic00, 08 June 2016 - 16:52.


#68
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Si cine o sa plateasca pentru asta? Ca nu merge cu aer si angajatii nu manca iarba pe campii.

Cumva restul tarii?

#69
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
Văd că nimeni nu-și pune următoarea problemă: ce faci cu angajații RATB???

Mă refer la cei care nu-și vor mai avea rostul: casierele de la tonete și controlorii.

Ce faci cu ei? Îi concediezi? Îi reprofilezi? Pe ce domeniu?

Edited by Rundas, 08 June 2016 - 17:07.


#70
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
RATB oricum primeste subventii substantiale, incasarile sunt de tot rasul.
Doar ca in in viitor vor creste subventiile, ghiciti pe banii cui?
E o masura populista tipic PSD-ista, nejudecata si cu implicatii majore in piata muncii.
Aici ma refer la taximetristi, in primul rand.

#71
VanDerRo

VanDerRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 28.05.2016

 LouisCyphre, on 08 iunie 2016 - 15:55, said:

Gratuitatea este o tampenie, sunt convins ca peste 90% din actualii utilizatori ai RATB oricum merg fara bilet/abonament.
Tiganii inca nu au ajuns la 90% din totalul populatiei.
Si nici nu vor ajunge. Organismul gazda va sucomba cand numarul discriminatilor vor sufoca si ultimii anticorpi functionali pe care ii mai avem.

#72
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012

 VanDerRo, on 08 iunie 2016 - 17:15, said:

Tiganii inca nu au ajuns la 90% din totalul populatiei.
Si nici nu vor ajunge. Organismul gazda va sucomba cand numarul discriminatilor vor sufoca si ultimii anticorpi functionali pe care ii mai avem.

Nu stiu daca, cat si cum folosesti RATB (desi nu este valabil doar in Bucuresti), fa un test, de curiozitate: fa o tura dus-intors si vezi cate persoane composteaza un bilet si cate nu, si din ce categorie sociala fac parte.
O sa ramai surprins.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate