Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transportul public gratuit poate ajuta la descongestionarea traficului?

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.07.2013
In Bucuresti se propune gratuitatea transportului public de suprafata dupa ce se vor crea culoare unice pentru transport public . Cred ca o parte dintre locuitorii capitalei vor lasa acasa masinile daca nu au de carat bagaje sau cumparaturi.In Europa  exista transport gratuit la Talinn.

#2
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

Quote

In Europa exista transport gratuit la Talinn.


Exista intr-o gramada de orase.

Edited by LordRaptor, 08 June 2016 - 13:44.


#3
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 07.07.2013
Stiu ca exista in orase mai mici dar ma refer la   Talinn pentru ca e oras mai mare .

#4
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Intr-o gramada foarte mica.

Eu consider ca odata ce ai facut benzi speciale pentru autobuze, bucuresteanul va plati de buna voie si nesilit de nimeni pretul intreg vazand ca Gheorghe, colegul de cubicle din corporatie care calatoreste cu transportul in comun salveaza o ora de stat in trafic comparativ cu utilizarea masinii personale.

Si eu vad potential maxim in incurajarea biciclistilor si a dezvoltarii si prioritizarii transportului in comun. Si neaparat obligativitatea de a demonstra ca ai loc de parcare atunci cand cumperi o masina.

Edited by Groot, 08 June 2016 - 13:50.


#5
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
si tu crezi ca daca fac benzi speciale alea vor fi libere? cocalarii pe acolo o sa mearga si o sa parcheze masinile.

#6
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postbogdan9901, on 08 iunie 2016 - 13:42, said:

In Bucuresti se propune gratuitatea transportului public de suprafata dupa ce se vor crea culoare unice pentru transport public .
Culoarele unice ar ajuta la descongestionarea traficului, dar asta nu se propune.

Transportul gratuit nu ar ajuta, cei care folosesc mașinile personale nu le folosesc pentru că e mai ieftin.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
De ce sa fie transportul public gratuit? Inteleg ca pensionari cu o pensie foarte mica, dar restul.
A, ca student, elev si pensionar peste limita minima si sub..pragul de x lei, sa fie ajutati, deci 50%.
Dar restul..Nu. Si ma includ si pe mine ..

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostKobra2602, on 08 iunie 2016 - 13:51, said:

si tu crezi ca daca fac benzi speciale alea vor fi libere? cocalarii pe acolo o sa mearga si o sa parcheze masinile.
http://www.hotnews.r...ta-primarii.htm

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Postbogdan9901, on 08 iunie 2016 - 13:42, said:

In Bucuresti se propune gratuitatea transportului public de suprafata dupa ce se vor crea culoare unice pentru transport public . Cred ca o parte dintre locuitorii capitalei vor lasa acasa masinile daca nu au de carat bagaje sau cumparaturi.In Europa  exista transport gratuit la Talinn.
Adica mai exact primaria va plati pentru transport :) Parerea mea, e doar o gluma electorala.

#10
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Venezuela here we come!

#11
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postandreic, on 08 iunie 2016 - 13:57, said:

Adica mai exact primaria va plati pentru transport Posted Image Parerea mea, e doar o gluma electorala.
Să sperăm...

Altfel sunt în stare să vină cu idioțenii care să le aducă ușor voturi dar cu ceva cu adevărat util, nu. Posted Image

Eu propun să dea și câte un litru de ulei și un kil de zahăr fiecăruia care se urcă în tramvai sau autobuz, dacă tot mergem pe ideea asta.

Edited by neur0, 08 June 2016 - 14:02.


#12
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu se poate face primareala cu mentalitate est europeana. Trebuie sa schimbam, sa ne mutam pe vest-nord europa ca model de urmat.

Acolo te gandesti de un catralion de ori inainte sa decizi daca pleci cu masina de acasa. Si in niciun caz nu parchezi unde apuci iar pe banda de autobuz nu mergi nici picat cu ceara. Pentru ca vei fi amendat sigur sigur cu sume care pleaca de la multiplu de 100 de euro.

Iar parcarea pe locul de handicapat e super ieftina: 300 de euro.

#13
BeyondLimit

BeyondLimit

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.05.2016
Si acum pensionarii au gratuit pe mijloacele de transport in comun la suprafata.

Scolarii,liceenii si studentii platesc jumatate bilet de calatorie neavand nici un venit.Bosorogii cocoseaza autobuzele pe dea moaka.

Incorect si imoral dpmdv.(Face bine in schimb la votare).

Corect este ca si pensionarii sa plateasca macar cat scolarii.Pentru autobuze,troleibuze,tramvaie civilizate e nevoie de fonduri.Inteleg ca RATB are acum o situatie jalnica financiar.

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Nu prea merge. Şi aşa duce lipsă de fonduri R.A.T.B.-ul (doar 59% din parcul de autobuze circulă, doar 50% din parcul de tramvaie şi troleibuze circulă). Veniturile din vânzările de titluri de călătorie reprezintă doar 10% din veniturile regiei. Ultima dată când a mers pe plus a fost în anul 1962.

#15
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006

View Postneur0, on 08 iunie 2016 - 13:55, said:


chiar crezi tu ca are curajul politia sa ii ridice masina unuia din clanul corduneanu sau mai stiu eu ce interlop??

#16
LordRaptor

LordRaptor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,767
  • Înscris: 27.05.2011

View Postandreic, on 08 iunie 2016 - 13:57, said:

Adica mai exact primaria va plati pentru transport Posted Image Parerea mea, e doar o gluma electorala.

Nu plateste primaria, tot tu platesti, prin taxe si impozite locale.
Singurii care vor fi avantajati de transportul gratuit vor fi cei din alte orase care vor veni in Bucuresti in vizita, pentru ca ei vor beneficia de transportul gratuit, dar nu vor plati taxele pentru a-l mentine.

#17
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Atata timp cat conditiile de calatorie sunt de rahat poate sa-mi dea si bani ca nu il folosesc. Sa nu stii cand vine in statie, sa lesini de cald vara si sa te inghesui ca animalu' la orele de varf nu-mi trebuie. Am mai mers si eu prin alte parti si am folosit transportul in comun cu mar eplacere si nu este ieftin deloc dar stii exact la ce sa te astepti.

#18
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
in UK, acu' cativa ani era "cat pe ce" sa se voteze o lege ca nu ai voie sa "mergi" singur cu autoturismul personal ! ... "se cerea"  sa fie minim doua persoane "la bord" ! ...
poate ca nu este o lege chiar "rea" ! Posted Image

Edited by a_b_c, 08 June 2016 - 14:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate