Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Sisteme antiefractie pentru locuinte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#37
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postcarola456, on 6th May 2009, 17:56, said:

degeaba va instalati sisteme de avertizare la efractie daca nu le si monitorizati la dispecerate pentru interventie.

chiar crezi ca este musai necesar sa fii monitorizat?
un sistem bine pus la punct si nu ai nici o problema, este chiar asa de greu cand ai mesaj pe telefon sa suni la 112? este gratis apelul  :D

#38
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu am cablat casa demult, sincer nici nu mai stiu ce e cu fierele alea toate care atarna prin casa. Mai stau cu electricienii sau cu baietii care fac finisarile sa ne mai dam cu presupusul cateodata :D
Mi s-a facut o oferta de centrala Cerber. Acelea de ce nu sunt bune? Vad ca nu le comenteaza nimeni. Pana la urma asigurarea casei e ce mai buna protectie. Da ala lovitura dar schimb si eu electronicele de prin casa cu ocazia aceea :D.

Edited by Cristist50, 18 June 2009 - 01:28.


#39
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View PostCristist50, on 18th June 2009, 02:26, said:

Eu am cablat casa demult, sincer nici nu mai stiu ce e cu fierele alea toate care atarna prin casa. Mai stau cu electricienii sau cu baietii care fac finisarile sa ne mai dam cu presupusul cateodata :D
Mi s-a facut o oferta de centrala Cerber. Acelea de ce nu sunt bune? Vad ca nu le comenteaza nimeni. Pana la urma asigurarea casei e ce mai buna protectie. Da ala lovitura dar schimb si eu electronicele de prin casa cu ocazia aceea :D.

Nu are importanta chiar daca nu stii care cum de unde vin acele fire.... ele se pot identifica destul de usor.

In schimb cu centrala eu ti-as recomanda un DSC, BENTEL SAU PARADOX.

#40
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Eu intrebam de ce nu sunt bune cerber. Eu din acestea am vazut prin mai toate casele.

#41
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View PostCristist50, on 19th June 2009, 03:09, said:

Eu intrebam de ce nu sunt bune cerber. Eu din acestea am vazut prin mai toate casele.
Cerber nu-s ce model am eu. Dupa ce mi-au montat-o,dobitocul ala de meserias a gresit programarea si la dezactivare in loc sa am la dispozitie 15 secunde aveam la dispozitie 0 secunde.Hihihi...mi-o aduc aminte pe nevasta-mea ce simpatica era cand ma sunase sa-mi spuna ca au venit baietii de la paza. In fine...s-a refacut programarea. Alta problema am avut-o cu tastatura: anumite cifre nu le recunostea sau nu stiu ce dracu avea ca bagai codul si mergea din 2 in 3. Dupa o saptamana de frecangeala a venit expertul si mi-a schimbat tastatura. Acum merge perfect dar cand ma voi muta de aici nu-mi mai pun Cerber.

#42
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View PostCristist50, on 19th June 2009, 03:09, said:

Eu intrebam de ce nu sunt bune cerber. Eu din acestea am vazut prin mai toate casele.

Simplu :)

Ce produs romanesc ai vazut tu sa fie bun si sa reziste in timp de ex ... :rolleyes:

#43
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006

View Postmihai_lts, on 19th June 2009, 08:40, said:

Simplu :)

Ce produs romanesc ai vazut tu sa fie bun si sa reziste in timp de ex ... :rolleyes:
Hai ca nu-s chiar rele.... Doar sa n-ai probleme multe cu ea. Mie de ex dupa ce mi-a schimbat tastatura nu am mai avut probleme. Si acumulatorii inca-s buni. Ma rog....la ultima verificare din decembrie. Dar dupa cum am mai spus,la noua casa nu voi mai avea Cerber.

#44
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
@mihai_lts: am o gramada de exemple doua mai mari imi vin in minte acum: Arctic si Dacia. Nu vreau un flame, insa criteriul tau mi se pare copilaros de-a dreptul.
O opinie obiectiva December, multumesc. Ma mai interesez la amici sa vad ce scule mai au. Eu mai am un Cerber instalat, nu am avut probleme niciodata cu ea. O singura data mi-a dat telefon cand intrase o musca in detectorul acela PIR, probabil a facut un scurt ca nu vad cum altfel l-a declansat.

#45
everyme7

everyme7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.10.2008
salut..imi fac lucrarea de diploma care consta dintr-un sistem complet antiefractie/incendiu DSC pe o centrala PC1832...m-ar interesa sa aflu cum se leaga senzorii de fum(TH601P siTH601PH(fum+temperatura) la centrala asta sau in general.. o schema ceva..din cate am inteles e alt principiu decat la cei PIR care se leaga in conex DEOL cu 2 rezistoare cap de fir..din cate am citit cele de fum se leaga printr-un releu(presupun ca nu au tamper)..poate cineva sa imi explice aceasta conexiune si principiu de fct....si nu in ultimul rand conectarea contactilor magnetici la centrala..as fi foarte recunoscator daca ati putea sa imi raspundeti cat mai repede deoarece joia asta trebuie si sustinuta lucrarea.

#46
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View PostCristist50, on 20th June 2009, 07:15, said:

@mihai_lts: am o gramada de exemple doua mai mari imi vin in minte acum: Arctic si Dacia. Nu vreau un flame, insa criteriul tau mi se pare copilaros de-a dreptul.
O opinie obiectiva December, multumesc. Ma mai interesez la amici sa vad ce scule mai au. Eu mai am un Cerber instalat, nu am avut probleme niciodata cu ea. O singura data mi-a dat telefon cand intrase o musca in detectorul acela PIR, probabil a facut un scurt ca nu vad cum altfel l-a declansat.



Cand am spus o parere proprie si personala am vorbit in cunostinta de cauza. Cerber este un produs 100% romanesc. Societatea producatoare are actionariat 100% roman.

In legatura cu ce spui tu de artic si dacia da un search pe google.


S.C. DACIA S.A.: actionariat majoritar - FRANTA

S.C. ARCTIC S.A. : Actionarii semnificativi conform raportarilor BVB sunt: Bank of Bermuda (Guernsey) Island cu 25.48%, European Bank for Reconstruction and Development cu 25.48%, Romanian Investment Company Cyprus Ltd. cu 17,61%, Broadhurst Investment Ltd. cu 5.05%.

#47
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
exista pe piata sisteme de alarmare la efractie mult mai ieftine decat Cerber dar si mult mai fiabile! personal am testat aceste sisteme si am descoperit destule nereguli legate de functionarea acestora.

Edited by hightech-sys, 04 July 2009 - 00:02.


#48
ervin82

ervin82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.05.2008
Eu as recomanda un sistem de alarma pe cablu,este mai greu de sabotat.Numarul de senzori trebuiesc alesi in functie de zonele de efractie (geamuri ext,usi ext,usa pod),orice spatiu prin care se poate patrunde in locuinta. Ca si recomandare ar fi centralele Paradox,Dsc sau Instant,cu Dsc am lucrat mai putin dar sunt ok din punctul meu de vedere.Daca iti faci contract cu o firma de paza si beneficiezi de interventie nu mai are rost sa arunci banii pe o sirena exterioare,costa vreo 100 ron,ii suficienta una de interior sau chiar deloc...

#49
tudoradi

tudoradi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.06.2009

View Postervin82, on 9th July 2009, 22:05, said:

Eu as recomanda un sistem de alarma pe cablu,este mai greu de sabotat.Numarul de senzori trebuiesc alesi in functie de zonele de efractie (geamuri ext,usi ext,usa pod),orice spatiu prin care se poate patrunde in locuinta. Ca si recomandare ar fi centralele Paradox,Dsc sau Instant,cu Dsc am lucrat mai putin dar sunt ok din punctul meu de vedere.Daca iti faci contract cu o firma de paza si beneficiezi de interventie nu mai are rost sa arunci banii pe o sirena exterioare,costa vreo 100 ron,ii suficienta una de interior sau chiar deloc...
    

Scuze ca ma bag in vorba discutie dar as vrea sa fac cateva precizari. Dupa o experienta de vreo 4 ani in domeniu pot spune ca cele mai bune sau cele mai stabile sunt DSC, iar sirena are rolul ei chiar daca esti monitorizat. Daca esti un hot cu experienta poti fura destule pana sa vina interventia, mai ales daca stai departe de o unitate de interventie sau stai intr-un oras mare. Paradoxul are multe gadgeturi dar este cam instabil. Apropos aproape fiecare sistem antiefractie poate fi sabotat. :naughty:

Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

#50
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006

View Posttudoradi, on 21st July 2009, 11:39, said:

Apropos aproape fiecare sistem antiefractie poate fi sabotat. :naughty:

Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.


Am nevoie de bani.  Cum pot sabota un sistem de antiefractie  ?:P

Acum serios. Cum actioneaza senzorii de gem spart?
La un geam nu vad utilitatea contactului magnetic.

#51
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Si in cazul in care hotul forteaza fereastra si o deschide fara sa sparga geamul ?

Nici atunci nu vezi utilitatea unui contact magnetic la geam ?

Ideal ar fi sa ai si senzor de geam spart si contact magnetic , insa deja este prea mult .
Se pot sustitui amandoi senzorii cu un detector bine pozitionat in incapere .

Desigur daca este o incapere unde dormi si nu ai protectie pe fereastra ci pe tot perimetrul interior al incaperii , atunci nu poti sa conectezi alarma pe timp de noapte in acea zona deoarece o poti declansa tu .

In general detectorii de geam sau contacii magnetici se folosesc pentru a putea conecta alarma in modul partial ( interior , sau de noapte cum mai zic unii ) fiind protejat din exterior dar in acelasi timp sa te poti plimba nestingherit prin casa .

Detectorii de geam se activeaza la un zgomot de o anumita frecventa , spre exemplu cineva a facut o proba , si s-a declansat alarma , trantind un manunchi zdravan cu chei de usa pe un sol de gresie langa detectorul de geam si efectuand  in acelasi moment  o lovitura puternica de palme ca atunci cand aplauzi .

Datorita zgomotelor concomitente s-a declansat alarma .

#52
dacadrean

dacadrean

    Altruist !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 12.11.2006
Gata m-am prins.
Am vazut un test de genul asta la geamul masinii mele.
A lovit nenea ce instalase alarma cu un manunchi de chei in geam si s-a daclansat.  La o lovitura de aceeasiu intensitate cu palma in geamul masinii aceasta in schimb nu a declansat.

#53
mihai_lts

mihai_lts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.04.2005

View Postdacadrean, on 22nd July 2009, 22:26, said:

Am nevoie de bani.  Cum pot sabota un sistem de antiefractie  ?:P

Acum serios. Cum actioneaza senzorii de gem spart?
La un geam nu vad utilitatea contactului magnetic.

un sistem de efractie pe cablu este aproape imposibil de sabotat.
se pot sabota sistemele wireless.

geamul poate fii deschis prin spargere sau pur si simplu deschidere.
contactul magnetic pentru geam este bun in caz ca acesta este deschis, iar senzorul de geam spart este bun in cazul in care geamul este spart ... mai pe scurt ele se completeaza una pe alta.

#54
Paradox Systems

Paradox Systems

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.11.2006
Cele mai bune sisteme de alarmare in momentul fata in ceea ce priveste utilizarea, fiabilitatea dar si functiile pe care acestea le pot indeplini sunt sistemele facute de catre firmele Paradox si DSC

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate