Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

izolare exterioara apartament - acte necesare, materiale de care ?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 11.10.2006
Am un apartament de 2 camere, suprafata 50 m2, situat la nord, 2 balcoane (cate 1 balcon la fiecare camera care tin dos). Mai ales sufrageria si balconul sunt fix la nord si iernile sunt grele pe aici (-18 grade uneori). Stau la etaj 1, sub mine am depozit neizolat si casa scarii si deasupra, tot apartament neizolat.
M-am gandit sa izolez exterior cu polistiren, de 10 cm am tot auzit cu densitate mare. Caut si eu informatii de care polistiren, cum se face, cum se pune etc.
"Meseriasi" se gasesc o gramada de binevoitori sa monteze, am o echipa, dar, normal fara acte, factura, garantie etc. Sper sa faca o treaba buna.

1. Ce acte am nevoie ? Am inteles ca trebuie sa platesc o taxa la primarie de inchiriere a spatiului de schela. Altceva ?
2. Se zice ca nu am nevoie de acordul vecinilor, altii zic ca mai pot aparea probleme.
3. Materialele am zis sa le cumpar eu, sa stiu pe ce dau banii. De care, la ce sa fiu atent, sau la lucrare.
4. Cu aproximatie cred ca am cam 60m2 de izolat, inclusiv sub balcoane. Meseriasul a zis ca m-ar ajunge cam 4.000 ron. Ar fi cam 2.000 ron materialele si 2.000 ron manopera.
5. Au venit si de la Primarie cu oferta de izolare a lor. Cica se plateste 20% din lucrare, dar din ce vad multi zic ca fac o treaba de mantuiala si mai bine cred ca izolez propriu. Merita sa astept "oferta" lor ?

#2
bluesony

bluesony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 11.10.2010
Din pacate doreii sunt la putere in Romanica deci nu faci mare branza daca nu esti sigur pe cine iei. Mai important e sa fii la fata locului cand izoleaza. Cred totusi ca doreii primariei ar trebui sa aiba ceva mai multa experienta si mai mult beneficiezi si de garantie (cred) daca vor fi probleme. Eu zic ca merita sa astepti si oferta primariei, nu vine iarna :)

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
exista urmatorul risc : daca vreodata primaria decide sa faca anveloparea blocului, din fonduri proprii/europene/cu contributia locatarilor, atunci va fi data jos izolatia pe care o pui tu, fara sa fii despagubit pentru cheltuielile efectuate (materiale, manopera). asa s-a intamplat in ploiesti acum cativa ani, la blocurile reabilitate gratuit de primarie. ba chiar un bloc turn de 10 etaje fusese anvelopat de sus pana jos (cu exceptia unui apartament) pe banii locatarilor - iar cand s-a facut anveloparea de catre primarie, a fost data jos toata lucrarea....
asa ca mai bine faceti izolarea cu ajutorul celor de la primarie si stati cu ochii ca pe butelie pe echipa care va face lucrarea.

Edited by corinadaniela, 27 May 2016 - 11:12.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cel mai important este sa faci izolatia dedesubt. ia legatura cu detinatorul depozitului si vezi daca te lasa sa pui izolatie de 10 cm polistiren pe tavanul lui.

#5
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007

 corinadaniela, on 27 mai 2016 - 11:11, said:

ba chiar un bloc turn de 10 etaje fusese anvelopat de sus pana jos (cu exceptia unui apartament) pe banii locatarilor - iar cand s-a facut anveloparea de catre primarie, a fost data jos toata lucrarea....
Rar mi-e dat sa citesc asemenea aberatii. Reabilitarea nu este obligatorie, se inscrie in program cine vrea. Asociatii adica.
Legat de postul initiatorului, in functie de domiciliu, trebuie in primul rand a se asigure ca se dau autorizatii individuale pentru asa ceva. Eu de exemplu m-am interesat mai demult pentru sectorul 3 si nu se dau.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 yesyesyesyo, on 27 mai 2016 - 11:30, said:

Rar mi-e dat sa citesc asemenea aberatii. Reabilitarea nu este obligatorie, se inscrie in program cine vrea. Asociatii adica.
Legat de postul initiatorului, in functie de domiciliu, trebuie in primul rand a se asigure ca se dau autorizatii individuale pentru asa ceva. Eu de exemplu m-am interesat mai demult pentru sectorul 3 si nu se dau.

atunci reabilitarea a fost impusa de primarie. s-a facut gratis, e drept, dar au fost anvelopate toate blocurile incluse in proiect, pentru ca era cu accesare de fonduri europene.
in plus, sistemul folosit este cu totul diferit de clasica izolatie cu polistiren si tencuiala, au fost portiuni izolate cu vata bazaltica (parca) groasa de 10 (sau 15 cm ? nu mai stiu exact), iar restul peretilor au fost acoperiti cu niste panouri tip sandvis, montate pe suporti prinsi de fatada blocului (am inteles ca se numeste fatada ventilata acest sistem).
cam asa arata unbloc din ploiesti reabilitat cu aceasta "metoda".
[ http://adevarul.ro/assets/adevarul.ro/MRImage/2013/10/22/52667797c7b855ff56681e2d/646x404.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
deci s-a folosit o tehnologie diferita fata de anveloparea clasica (inclusiv terasele blocurilor au fost refacute, hidroizolatia s-a facut cu spuma poliuretanica), blocurile trebuiau sa aiba acelasi aspect, conform proiectului.
imagineaza-ti ca cei care au dorit schimbarea geamurilor (chiar daca aveau termopane, dar erau vechi sau de proasta calitate) nu au avut nici-un cuvant de spus, toate geamurile de la dormitoare au fost facute obligatoriu in 3 ochiuri, cel din mijloc mobil.
cu toate ca mai frumos si practic ar fi fost sa fie facut din 2 ochiuri, unul fix si unul care sa se deschida. cand am intrebat de ce asa, au spus ca asta e proiectul, ca asa erau geamurile originale (cu rama de lemn) ale dormitoarelor, atunci cand s-a construit blocul.
la fel, inchiderea balconului cu termopan era cu "modelul" stabilit de ei, nu de proprietar.
am locuit intr-un astfel de bloc, anvelopat gratis de primarie, si as putea povesti pana maine prin ce peripetii si situatii absurde am trecut pana au terminat in sfarsit lucrarea. am ajuns, de exemplu, sa nu pot deschide complet geamurile de la balcon, pentru ca se loveau de suportul de sarme de rufe prins in tavanul balconului....
dar ce-i al lor e al lor, s-a simtit din plin calitatea izolatiei facute, iarna era cald in casa, vara nu se mai incingea atat de tare apartamentul (fiind situat pe partea cu soarele).

LE : iata cum arata blocul despre care povesteam ca fusese reabilitat de sus pana jos (mai putin un apartament) de catre locatari, pe banii lor. tot ce se vede a fost dat jos si blocul respectiv a fost anvelopat, ajungand sa arate ca cel din poza pusa mai sus. in partea stanga a imaginii puteti vedea schelele montate la blocul alaturat, urma sa fie anvelopat. cine a facut poza probabil a vrut sa aiba o "amintire" a ceea ce s-a irosit...
https://www.google.r...9956242!6m1!1e1

Edited by corinadaniela, 27 May 2016 - 12:12.


#7
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,370
  • Înscris: 11.10.2007
Toate se fac de catre primarie cu fonduri europene, dar nu vad cum poti obliga o asociatie de proprietari sa-si dea jos termopanele si anveloparea PUSE PE BANII LOR.
Ii poti obliga sa respecte anumite norme la reabilitare, eventual care tin de estetica in ansamblu, dar nu poti veni peste proprietatea lor sa le razuiesti polistirenul si sa anvelopezi cu de-a sila.
Ca sa intelegi mai bine, inchipuie-ti ca si la case s-ar intampla la fel, este acelasi lucru. Vine primaria peste mine intr-o dimineata, imi razuie tencuiala, eventual imi sparge si geamurile, sa-mi puna termopan si polistiren.
Inca o data, ce spui tu este ilogic si nu poate fi adevarat.

#8
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Facut dupa Paste . Polistiren de 10  cm , plasa  , coltare aluminiu , faianta pentru glaf . Intrebat la asociatie de acte ,mi s- a urat spor la treaba . Nu stiu la tine ,mie nu mi-a trebuit absolut nimic . La final dat cu praf de piatra si var extra super lavabil de exterior . Cel putin  la  noi nu iti cere nimeni nici o aprobare  .Mai naspet e doar in prima zi cand  se bat  diblurile  in zid ca e cam   zgomot cu percutia in betoane . A mormait putin o mamaitza  ca  vibreaza oglinda in casa ,dar s-au miscat bine flacaii si nu a  durat decat o zi ,e garsoniera . Dus la mamaitza sensibila o farfurie cu clatite de visine si pacea s-a reinstaurat victorioasa ! Mamaitza a plans ,daca mai conteaza !Posted Image

Edited by gingisKHAN2015, 27 May 2016 - 15:58.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009

 yesyesyesyo, on 27 mai 2016 - 15:25, said:

Toate se fac de catre primarie cu fonduri europene, dar nu vad cum poti obliga o asociatie de proprietari sa-si dea jos termopanele si anveloparea PUSE PE BANII LOR.
Ii poti obliga sa respecte anumite norme la reabilitare, eventual care tin de estetica in ansamblu, dar nu poti veni peste proprietatea lor sa le razuiesti polistirenul si sa anvelopezi cu de-a sila.
Ca sa intelegi mai bine, inchipuie-ti ca si la case s-ar intampla la fel, este acelasi lucru. Vine primaria peste mine intr-o dimineata, imi razuie tencuiala, eventual imi sparge si geamurile, sa-mi puna termopan si polistiren.
Inca o data, ce spui tu este ilogic si nu poate fi adevarat.

mai ai putin si ma faci mincinoasa si dusa cu pluta, nu ?

nu ma crezi, nu ai decat sa vii in ploiesti si sa discuti cu respectivii locatari. ai adresa blocului in link-ul respectiv.
nu am nici-un interes sa mint. cu atat mai mult cu cat in perioada efectuarii reabilitarii "cu de-a sila", locuiam in imediata vecinatate, intr-un bloc care a fost si el reabilitat gratis de primarie. plus ca seara de seara, la locul de joaca al copiilor, cand ieseam cu fetita sa se joace in parc, ma puneau vecinii de cartier la curent cu ce s-a mai intamplat pe la alte blocuri, ca au fost tot felul de faze si tampenii facute pe parcursul acestei lucrari....

Edited by corinadaniela, 27 May 2016 - 16:18.


#10
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa traiasca fetita Corina si sa fie sanatoasa . Credem cum sa nu , insa e de noaptea mintii sa puna aia sa strice ceva deja facut si in care s-au investit si ceva parale . Asta-i Romania , vorba lui Seby ! Din  nefericire ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate