Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Feriti-va de BeOrganic (Quark SRL) si de blenderele lor

- - - - -
  • Please log in to reply
155 replies to this topic

#1
suiren

suiren

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.01.2013
Intro:

Mare atentie la blenderele scumpe! Majoritatea firmelor din romania (care nu sunt de calibru super mare, gen Emag, MediaGalaxy, Altex, Flanco), cumpara produse refurbished de catre producator si le vand aici drept noi.

Produsele refurbished sunt produse folosite, ce ajung inapoi pe mana producatorului, care le reconditioneaza (le schimba carcasa si partile vizibil uzate) apoi le dau inapoi spre vanzare la un pret mai mic, specificand clar ca sunt reconditionate.

Comerciantii din Romania, cu caracterul lor impecabil, cumpara aceste produse, la preturi mai mici, stiind ca sunt uzate si le vand aici la pret de nou.


Acum povestea mea si motivul din care scriu aici:

Tocmai am patit asta cu un blender Vitamix PRO 500 (3,700 de lei), pe care l-am cumparat de la Quark SRL (BeOrganic.ro), pt. ziua sotiei mele. A ajuns azi dimineata (ieri, ca e trecut de 12) si cand l-am desfacut am observat ca are putin praf strans in jurul gaurilor de ventilatie, lucru care nu se intampla de pe o zi pe alta, ci care necesita timp mult, mai ales pentru un aparat care nu e folosit in continuu. M-am uitat mai bine la el si am observat si urme de uzura pe impingatorul de plastic cu care se amesteca in el. Avea niste zgarieturi fine, care apar in urma insertiilor repetate, acolo unde intra in contact cu capacul (poza atasata).

Initial am crezut ca ne-au dat unul care a fost expus, dar cutia era sigilata cand l-am primit, iar vasul parea nou.

Ne-am dus la ei sa-l returnam si eventual sa ne dea altul, dar surpriza, cand am mentionat motivul, doamna de acolo (cred ca era patroana), si folosesc cuvantul doamna cu mari rezervari, a devenit brusc isterica si a inceput sa vorbeasca urat. Mi-a aratat ca si alte unitati Vitamix sunt la fel (unele nu erau, altele da), cumva incercand sa-mi explice ca asteptarile mele sunt nejustificate, dar defapt demonstrandu-mi ca aproape toate, daca nu chiar toate unitatile din stoc, sunt refurbished.

Am rugat-o sa-mi explice zgarieturile de pe impingator, mi-a zis ca inventez lucruri, cu impingatorul in mana! Am rugat-o sa-mi explice praful din jurul gaurilor de ventilatie si mi-a zis ca acolo se pune praful... el fiind in cutie, iar cutia sigilata. Nici nu eram acolo de doua minute si a inceput sa ne dea afara din magazin in cel mai obraznic mod: "Afara! Plecati de aici! Luati-va si asta!", de parca venisem la cersit.

A refuzat sa ii faca retur pe loc, a zis sa-i trimit fisa de retur si sa mai fac un drum pana acolo. Am sunat la OPC, dar nu le pasa ca se vand echipamente vechi, cu titlu de nou si mi-au zis sa-l dau inapoi.

Magaria numarul 2: In formularul lor de retur, este adaugat un text prin care consumatorul preia asupra sa comisioanele bancare aferente returului, asta in conditiile in care vanzatorul este obligat sa le suporte prin lege (OUG 34/2014, Articolul 13, Alineatul 2).

In fine, pt. ca am ajuns inapoi acasa cu blenderul, m-am gandit sa-i fac niste poze, pe care le-am atasat. Din pacate, o mare parte din praful din laterala a fost sters cand am fost cu blenderul acolo, pt. ca au dat cu degetul peste el.

Am trimis pozele si povestea asta si celor de la Vitamix si i-am intrebat daca amesteca produse second printre cele noi, caz in care doamna fara bun simt ar fi actionat in necunostinta de cauza. Tinand totusi cont ca pe siteul lor au o sectiune speciala pt. aparate reconditionate (lucru pe care l-am aflat ulterior), am mari indoieli ca tocmai distribuitorilor autorizati nu le spun care cum sunt si ca le vand aparate vechi la pret de nou. O sa vin cu updateuri daca imi raspund sau o sa ii rog sa comenteze direct aici.


Morala:

1) Mare atentie la orice produs care este pe piata de mai mult de jumatate de an, ce e nou nu prea are timp sa treaca prin procesul asta.

2) Nu aveti incredere in nicio firma care vinde blendere in Romania. Cand cumparati, verificati atent in ce stare sunt: arata ca nou? miroase ca nou? urme de uzura?

3) Feriti-va de Quark SRL, BeOrganic si de femeia aia de acolo. Asa nesimtire si comportament n-am mai intalnit niciodata. O firma care pare construita de oameni cu mentalitatea de "cum sa te fac?".

Attached Files



#2
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,017
  • Înscris: 09.12.2015
Din nefericire, da, se întampla destul de des, sunt foarte mulți comercianți care vând produse refurbished ca fiind noi-nouțe, se fura, se înșeală,
că doar aici e : "România, plai de vis și plai de dor, hoții fură până mor", că doar Posted Image ei, hoții Posted Image , au fost aici dintotdeauna Posted Image

Edited by TheStarkestTruthMatters, 20 May 2016 - 05:14.


#3
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
E o zicala: domnia si prostia se platesc.

Intrebarea mea e cum naibii poti sa dai de 4 ori salariul minim pe economie pe un rahat de aparat electrocasnic uzual?
Imagineaza-ti ca sunt unii, multi, care lucreaza 4 luni de zile, aproape zi de zi, de dimineata pana seara, sa castige banii dati de tine pe un blender care valoreaza de fapt 3-400 lei.

Oricum noi ne ferim de beorganic cand vrem sa cumparam electrocasnice.

Edited by Batranelul, 20 May 2016 - 06:16.


#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,999
  • Înscris: 18.12.2007
Cum naiba poti sa dai pe o masina 50000 de euro cand poti sa iei una cu 2000? Ca tot aia face, adica te duce dintr-un loc in altul...
Ce relevanta are pentru topic care e salariul minim si cat muncesc unii pentru el?

@initiator: daca nu te intelegi cu ei, cere o parere si la ANPC

#5
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

 AlexEn, on 20 mai 2016 - 06:45, said:

Cum naiba poti sa dai pe o masina 50000 de euro cand poti sa iei una cu 2000? Ca tot aia face, adica te duce dintr-un loc in altul...
Ce relevanta are pentru topic care e salariul minim si cat muncesc unii pentru el?
ai găsit și tu o comparație... Posted Image

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Majoritatea firmelor din romania (care nu sunt de calibru super mare, gen Emag, MediaGalaxy, Altex, Flanco), cumpara produse refurbished de catre producator si le vand aici drept noi.

Si cu astea ce-ai avut? Ce legatura au cu isprava ta daca spui ca ai cumpara de la quark srl? Cum poti demonstra cele spuse?
Cum arata o firma din Romania de calibru super mare?

Toate magazinele pe care le-ai enumerat mai sus au sectiune separata pentru produsele desigilate.
De asemenea, produsele electrocasnice care prezinta urme de folosire nu sunt acceptate la retur, ci doar cele noi.

Ai procedat gresit cu "doamna din magazin", in momentul in care au apucat-o istericalele, trebuia sa pleci si sa lasi o sesizare la anpc, te va contacta ea apoi.

Edited by gumball3000, 20 May 2016 - 07:38.


#7
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 29.10.2007

 gigi_4476, on 20 mai 2016 - 07:10, said:

ai găsit și tu o comparație... Posted Image

Asa e, masina merge chiar daca e ieftina sau scumpa, daca vrei sa faci kg de fructe un blender de 500 RON nu face fata.

#8
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
3700 lei, cam putin, unul nou costa mai mult...Posted Image

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Referitor la comision, vei suporta comisionul de incasare interbancara daca banca ta are asa ceva, la acela se refera.

#10
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
cum sa dai 37 de milioane pe un blender????
doamne fereste

#11
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"cum sa dai 37 de milioane pe un blender?"
Daca il folosesti zilnic sau esti firma si produci sucuri naturale merita, are 7 ani garantie din "bara in bara"
Discutind dpdv bio nu este cea mai inspirata alegere datorita turatiei mari a cutitului care prin frecare produce caldura, caldura distruge multe vitamine . Cele mai ok sunt storcatoarele axiale sau prin presare la rece cu turatii de sub 80 rpm .

#12
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

 AlexEn, on 20 mai 2016 - 06:45, said:

Cum naiba poti sa dai pe o masina 50000 de euro cand poti sa iei una cu 2000? Ca tot aia face, adica te duce dintr-un loc in altul...
Ce relevanta are pentru topic care e salariul minim si cat muncesc unii pentru el?

@initiator: daca nu te intelegi cu ei, cere o parere si la ANPC

Eu raportam valoarea unui bun electrocasnic de folosinta scurta, hai medie cel mult, cu valoarea salariului minim pe economie.

Ca sa folosim sistemul tau de raportare, da, sunt si blendere de 200-300 lei, dar si de 3000-4000 lei. Conteaza 'decat cat de domn te simpti'.

L.E. ala nu arata a utilaj de produs sucuri naturale. Hai sa fim seriosi.

Edited by Batranelul, 20 May 2016 - 08:23.


#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,855
  • Înscris: 26.02.2010
Produsul l-ai cumpărat online? Ai dreptul sa-i faci retur 14 zile, în caz contrar, reclamație la ANPC, sunt receptivi și bucuroși să meargă în control la firma respectivă.

#14
baducu

baducu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 21.08.2008
De obicei, la lucrurile comandate online rezolvi mai mult prin telefon, email, curier decit cu "ma duc la ei sa-i invat minte".

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 suiren, on 20 mai 2016 - 02:46, said:

3) Feriti-va de Quark SRL,

Daca te uitai la Star Trek sigur nu aveai probleme cu ei. Posted Image
Quark ii ferengi si ferengi au "Rules of Acquisition". Prima zice: Once you have their money, you never give it back.

Edited by gabyxm, 20 May 2016 - 08:49.


#16
obionekenobi

obionekenobi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 25.06.2008
1. Clar e folosit.
2. Admir calmul cu care ai expus toate tarasenia.
3. N-ai avut somn de ai postat la ora respectiva?

#17
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

 Batranelul, on 20 mai 2016 - 08:21, said:

Eu raportam valoarea unui bun electrocasnic de folosinta scurta, hai medie cel mult, cu valoarea salariului minim pe economie.

Ca sa folosim sistemul tau de raportare, da, sunt si blendere de 200-300 lei, dar si de 3000-4000 lei. Conteaza 'decat cat de domn te simpti'.

L.E. ala nu arata a utilaj de produs sucuri naturale. Hai sa fim seriosi.
Bai nene, ce-i tot tragi cu salariul minim? Asa cum a zis cineva mai sus, dupa mintea ta, ar trebui sa ne cumparam toti Logan, ca o masina de 50-60 k euro e cu mult peste "valoarea salariului minim" din Romania. Nu toata lumea din tara asta munceste pentru salariul minim ca sa-si cumpere blendere de 200-300 lei. Unii au salariul (sau profit) de 50-60-100 ori mai mare ca salariul minim, asa ca nu-i o problema sa dea 4-5 mii pe un "electrocasnic". Omul nu s-a plans ca ar fi dat prea multi bani, ci ca in locul unui produs nou a primit unul posibil "resigilat".

Edited by cristi_71, 20 May 2016 - 09:56.


#18
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Ii luai sotiei un inel cu diamant de banii aia si ieseai mult mai castigat!
Pai tu ii cumperi de ziua ei ceva cu care ii dai de lucru suplimentar?? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate