Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Produse depozitate la un "prieten" - refuză restituirea lor sau a contravalorii

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Posttchoara, on 04 mai 2016 - 20:21, said:

@initiator - plangere penala pentru abuz de incredere.



Te constitui parte civila cu contravaloarea celor 4 mc de scandura. Din ce vad pe net, metrul cub este cam 600 RON, deci 2.400 RON paguba totala, este totusi un salariu pe o luna.

Il cheama la Politie, da niste declaratii, ii cheama si familia ca martori, sa se duca toti sa minta daca ii tine. Mai devreme sau mai tarziu o sa vina la tine sa ceara sa va impacati, sa iti dea cei 2.500 de lei si sa retragi plangerea.

si cum face diferenta intre 'le-a depozitat temporar urmand sa revina sa le recupereze' si 'le-a donat ca nu mai avea folos pentru ele, avea un cunoscut care avea nevoie dar nu-si permitea sa cumpere si a preferat sa scape de grija lor'? probabil ca nici macar familia sa nu stie ce s-a intamplat, tot ce pot ei declara e ca a venit cineva si a depozitat in curte 7 mc de scanduri.

#20
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007

View PostSilviugabriel1984, on 04 mai 2016 - 20:46, said:

Mulţumesc de răspunsuri. O să-i transmit să consulte un avocat înainte de a face ceva. Şi mă scuzaţi că am folosit blană în loc de scândură, şi am stârnit zâmbete, deşi  văd că în Dex există această denumire ca variantă populară (sau din popor, nu ştiu exact). Nu s-a discutat de plata vreunei chirii, l-a rugat doar să o ţină la el în curte. A decis el să lase 3 mc de la el, poate îl înduplecă.

"blana, temelie" de curiozitate intreb si eu daca intamplarea e din Oltenia. Sunt din zona si imi sunt familiari termenii :)

#21
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Aproximativ....

#22
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postborn2lose, on 04 mai 2016 - 21:43, said:

si cum face diferenta intre 'le-a depozitat temporar urmand sa revina sa le recupereze' si 'le-a donat ca nu mai avea folos pentru ele, avea un cunoscut care avea nevoie dar nu-si permitea sa cumpere si a preferat sa scape de grija lor'? probabil ca nici macar familia sa nu stie ce s-a intamplat, tot ce pot ei declara e ca a venit cineva si a depozitat in curte 7 mc de scanduri.
Initiator prietenul tau sigur are/avea factura pentru masa lemnoasa, o poate folosi pt a demonstra provenioenta daca se ajunge la instanta. Moral si legal ar fi sa isi recupereze blana.

Edited by althea, 05 May 2016 - 07:55.
opinie eronata


#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
si eu am mai dat haine la rude, am donat, dar nu m-am dus la notar sa le inregistrez, asa ca nu e chiar cum crezi, ca donatia se face numai/obligatoriu la notar.

acu cateva luni, am cumparat si donat un pc parintilor, actele pe numele meu, dar donat fara inregistrare la notar, asta ce inseamna, ca ii pot da in judecata pt ca pc-ul este la ei si cu actele arat ca l-am cumparat eu?

actele de provenienta, atesta doar ca le-a cumparat x, nu si faptul ca au fost date spre pastrare pe baza de incredere catre y. orice bun instrainat de buna voie, nu poate fi contestat ca si imprumutat cu obligatia de returnare, cu exceptia cazului in care se face o documentatie specifica in acest sens.

#24
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016

View PostDany_Darke, on 05 mai 2016 - 06:50, said:

acu cateva luni, am cumparat si donat un pc parintilor, actele pe numele meu, dar donat fara inregistrare la notar, asta ce inseamna, ca ii pot da in judecata pt ca pc-ul este la ei si cu actele arat ca l-am cumparat eu?
Dosar penal, mama lor de hoti... sa iti fure PC-ul si sa il sechestreze la ei Posted Image

Edited by althea, 05 May 2016 - 07:56.
raspunde unei parti editate a unui mesaj anterior


#25
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Initiator.
Fie plangere penala fie actiune in justitie pe civil.
In ambele situatii trebuie sa faca dovada proprietatii bunurilor, si va avea nevoie de martori care au cunostiinta despre intelegerea celor doi.

Edited by althea, 05 May 2016 - 07:57.
raspunde unei parti editate a unui mesaj anterior


#26
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008

View PostDany_Darke, on 05 mai 2016 - 06:50, said:

si eu am mai dat haine la rude, am donat, dar nu m-am dus la notar sa le inregistrez, asa ca nu e chiar cum crezi, ca donatia se face numai/obligatoriu la notar.

acu cateva luni, am cumparat si donat un pc parintilor, actele pe numele meu, dar donat fara inregistrare la notar, asta ce inseamna, ca ii pot da in judecata pt ca pc-ul este la ei si cu actele arat ca l-am cumparat eu?

actele de provenienta, atesta doar ca le-a cumparat x, nu si faptul ca au fost date spre pastrare pe baza de incredere catre y. orice bun instrainat de buna voie, nu poate fi contestat ca si imprumutat cu obligatia de returnare, cu exceptia cazului in care se face o documentatie specifica in acest sens.

Bineinteles ca daca tu il vrei inapoi si parintii tai nu vor sa ti-l dea, ii poti actiona in instanta.

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
@ioppo
Dacă glumești e bine să pui un semn din care să înțelegem asta. Se acceptă glumele nevinovate.
Dacă nu e glumă, te rog nu mai da sfaturi aiuristice. Mulțumesc.

Edited by althea, 05 May 2016 - 07:58.


#28
vubiv

vubiv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,687
  • Înscris: 18.02.2016
Intelegerea verbala e la fel de legala ca cea scrisa.

Iti dai seama ca asa ai cumpara un iPhone l-ai vinde unei persoane, apoi il recuperezi, il vinzi la altul... si tot asa pana il vinzi de 15 ori. Doar ca nu merge treaba asa. Posted Image

#29
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cred ca e clar ca bunaziua.Daca acel tovaras e marlan nu poti scoate nimic de la el si legal nu-l poti obliga cu absolut  nimic.

Te rog să citești regulamentul ariei:
http://forum.softped...-ariei-juridic/

Edited by althea, 06 May 2016 - 13:19.
2 b, d din regulament


#30
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostDany_Darke, on 05 mai 2016 - 06:50, said:

si eu am mai dat haine la rude, am donat, dar nu m-am dus la notar sa le inregistrez, asa ca nu e chiar cum crezi, ca donatia se face numai/obligatoriu la notar.
acu cateva luni, am cumparat si donat un pc parintilor, actele pe numele meu, dar donat fara inregistrare la notar, asta ce inseamna, ca ii pot da in judecata pt ca pc-ul este la ei si cu actele arat ca l-am cumparat eu?

Donatia pana in 25.000 RON ca valoare poate lua forma darului manual, care se incheie valabil prin acordul de vointa al partilor si remiterea bunului, nu trebuie act autentic la notar.

View Postborn2lose, on 04 mai 2016 - 21:43, said:

si cum face diferenta intre 'le-a depozitat temporar urmand sa revina sa le recupereze' si 'le-a donat ca nu mai avea folos pentru ele, avea un cunoscut care avea nevoie dar nu-si permitea sa cumpere si a preferat sa scape de grija lor'? probabil ca nici macar familia sa nu stie ce s-a intamplat, tot ce pot ei declara e ca a venit cineva si a depozitat in curte 7 mc de scanduri.

View Postpaznicmare, on 05 mai 2016 - 07:08, said:

Initiator.
Fie plangere penala fie actiune in justitie pe civil.
In ambele situatii trebuie sa faca dovada proprietatii bunurilor, si va avea nevoie de martori care au cunostiinta despre intelegerea celor doi.

Voi scapati din vedere finalitatea demersurilor.

Aici nu e vorba despre obligarea aluia prin justitie. Aici e vorba despre strans cu usa pana cand repara paguba.

Evident ca pentru FINALIZAREA actiunilor in justitie va trebui sa dovedeasca o gramada de aspecte: ca este proprietarul scandurilor, ca le-a lasat acolo cu un anumit scop, ca nu si-a exprimat acordul ca tertul sa si le insuseasca, ca nu a primit nicio despagubire pentru ele etc. Dar nu este asta modalitatea de rezolvare a problemei.

Solutia este sa il aduci pe tert intr-o situatie atat de incovenienta, incat sa prefere sa iti dea cei 2.500 RON ca sa scape de tine. De-asta eu nu as merge pe civil, pentru ca acolo IN CEL MAI RAU CAZ il obliga instanta sa dea banii, plus ceva dobanzi nesemnificative. Deci tertul nu o sa aiba nicio motivatie sa sara cu banii in conditiile in care, in cel mai rau caz, daca pierde procesul, va fi doar obligat sa plateasca acei bani.

Solutia este plangerea penala. Sa-l cheme la Politie, sa piarda vremea pe acolo, sa scrie declaratii, sa ii cheme mama, fratii, vecinii la Politie, sa piarda si aia vremea pe-acolo, sa scrie niste foi.

Iar pentru tot deranjul asta si pentru faptul ca isi va pune toata familia in cap cu combinatiile lui proaste, o sa prefere sa va impacati. Ba chiar e posibil sa vina familia lui la tine sa-ti dea banii, numai sa scape de complicatii.

Nu va face nimeni o zi de puscarie pentru fapta asta, dar aici nu e vorba de bagat oameni in parnaie, aici e vorba de creat scandal si deranj ca sa rezolvi o problema.

#31
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
I-am arătat discuţiile de aici şi a zis că o să încerce la postul de poliţie din comună. Să vedem ce reuşeşte....are acte pe scândură.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate