Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Dristor Park (strada Buteica - Kaufland Mihai Bravu)

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#73
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Ok. Scuze daca am atins alte zone ...
.PS : Problema este ca se vorbeste  in anunt de finisaje Premium  si se folosesc  cele de calitate slaba  iar pretul nu se justifica in nimic.

#74
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 Vlad2Tepes16, on 14 noiembrie 2016 - 10:12, said:

Ok. Scuze daca am atins alte zone ...
.PS : Problema este ca se vorbeste  in anunt de finisaje Premium  si se folosesc  cele de calitate slaba  iar pretul nu se justifica in nimic.

Pai spune-ne care este anunțul. Si pe noi ne interesează sa știm ce agenți ne fac sa dam explicații gratuite nejustificat! Soavă in nici un caz nu spune ca pune premium, ci mediu, si este transparent cu oricine vrea sa stie costurile cu finisajele pentru deconturi!

#75
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Am sunat acu ceva timp la o agentie si spunea ca se pun termopane Salamander ..Sau cineva incerca sa spuna ca pretul e mare pentru ca a costat  sapare gropii  pentru fundatie ,100.000 euro ..Daca faci un calcul pe cate apartamente sunt in bloc , este o suma f mica ..
Ps: Pe facebook eu am fost deschis la un dialog , dar dumneavoastra ati fost cel care m-a jignit si dupa m-ati blocat . Eu doar spuneam ca pretul nu se reflecta in nimic .

#76
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 Vlad2Tepes16, on 14 noiembrie 2016 - 11:02, said:

Am sunat acu ceva timp la o agentie si spunea ca se pun termopane Salamander ..Sau cineva incerca sa spuna ca pretul e mare pentru ca a costat  sapare gropii  pentru fundatie ,100.000 euro ..Daca faci un calcul pe cate apartamente sunt in bloc , este o suma f mica ..
Ps: Pe facebook eu am fost deschis la un dialog , dar dumneavoastra ati fost cel care m-a jignit si dupa m-ati blocat . Eu doar spuneam ca pretul nu se reflecta in nimic .

Nu V-am jignit pe nicăieri, ci Dvs ne-ati amenințat in fel si chip!

In fine, legat de costuri, lucrați in construcții ca sa știți ce si cât costa?! Groapa aia nu a costat 100000 euro, ci undeva la 300000 EUR, dacă luați in calcul doar săpătură si piatra pusă in loc (cca 12000 mc de pământ excavat si cca 10000 mc de piatra Afânata pentru perna). Radierul a avut cca 2000 mc de beton (cca 100000 EUR doar betonul), iar in tot blocul au intrat inca 3500 mc beton (cca 170000 EUR), 25000 mp cofraj (cca 150000 EUR), 600 tone de fier (cca 400000 EUR) si toate astea calculate grosier, fara caramida. Terenul a cost aproximativ 1 500 000 EUR. Deci investiția pana in acest moment este de cel puțin 2 500 000 eur. Cine esti tu sa spui dacă se justifica sau nu?! Esti vreun economist, constructor, inginer, si știi ce implica o lucrare de asemenea anvergura?! Ai văzut vreun banner de banca pe gard ca sa ne simțim forțați sa vindem sub piața ca ne sufla profitul din dobânzi la credite si ipoteci?!
Asta este justificarea! Este o piața liberă si fiecare cere cât vrea pe produsul pe care il vinde!

 Vlad2Tepes16, on 14 noiembrie 2016 - 11:02, said:

Am sunat acu ceva timp la o agentie si spunea ca se pun termopane Salamander ..Sau cineva incerca sa spuna ca pretul e mare pentru ca a costat  sapare gropii  pentru fundatie ,100.000 euro ..Daca faci un calcul pe cate apartamente sunt in bloc , este o suma f mica ..
Ps: Pe facebook eu am fost deschis la un dialog , dar dumneavoastra ati fost cel care m-a jignit si dupa m-ati blocat . Eu doar spuneam ca pretul nu se reflecta in nimic .

Cu mine, Mihai Buliga, cel ce dețin pagina de Facebook si site-ul Dristor Park, ati refuzat sa discutați, deși ati citit mesajele trimise de mine pe messengerul de fb.

#77
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Lasand la o parte ca exista toate tipurile de dezvoltatori si doar o mana sau mai putin pot spune ca sunt ok,prohil are dreptate intr-o fraza din postul de mai sus:fiecare vinde la ce pret doreste.Nu te obliga nimeni sa cumperi de undeva.Este o afacere si fiecare vrea profit.
Poate sa puna si 500k un apartament atata timp cat el considera ca va avea cumparatori.
Nu obliga nimeni pe nimeni sa cumpere.

#78
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Probabil e mai bine dacă cumpara de la unii de pe hârtie un "proiect bun" la super pret si super finisaje (pe hârtie), dar care nu are nici macar groapa aia de 100000 EUR sapata sau mai rau are terenul deja amanetat la Libra sau știu eu ce alta banca la moda acum in imobiliare. Si nu il înțeleg ce il oprește sa isi pună singur finisajele alea premium, oricum l-ar costa mai puțin decat dacă ar cumpara direct de la dezvoltatori care pun asa ceva!

#79
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Dumneavoastra , Mihai Buliga , nici nu m-ati contactat  ,singurul cu care am reusit sa vorbesc putin , banuiesc ca a fost fratele dumneavoastra ,care a reusit sa ma jigneasca fara sa fi spus nicio rautate la adresa lui .

Am  prieteni ingineri constructori care lucreaza pe santiere in afara tari si m-am sfatuit cu ei , de aceea am intrebat  de ce aceste preturi nejustificate. Suntem o piata libera , dar cu f multe nereguli si oameni care incerca doar sa profite de pe urma altora .  Daca se cere oricat se vrea pe un produis , sa se faca corect si fara a duce in eroare ca pretul este dat de  fundatie . . Greci au inventat , Alba - neagra" si noi am devenit  cei mai buni profesori .

#80
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Dar nu conteaza de unde vine pretul.Ei isi pot pune adaos de 300%.Nu este obligat nimeni sa cumpere.Dar atata timp cat exista clienti,de ce nu ar pune cat mai mult?Fiecare cumpara in functie de buget.Si eu as vrea un apartament de vreo 100 mp care costa in oras de la 200k in sus.Dar nu imi permit.Acuma,ce sa fac?Sa ii injur pe aia ca cer atata pe apartament?E treaba lor.Fiecare casa,masina,telefon,etc,etc are cumparatorul lui.

Eu,daca ma apuc de o afacere..vreau sa fac profit.Mai rapid sau nu dar vreau profit.Ma gandesc la mine,nu la un client care este nemultumit ca vand cu o suma prea mare pentru el.

Daca tu aduci o masina din afara si ai client care iti da 10000 pe ea,desi nu face mai mult de 7000 si vine lumea la tine si iti spune acest lucru...tu o dai cu 7000 ca atat valoreaza sau cu 10000 ca deja ai client?

Edited by Groh, 14 November 2016 - 12:44.


#81
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014
Ne răcim gura degeaba! Nu înțelegi principiile economiei capitaliste! Tu dacă mergi in club si iei o apa plata te cerți cu ăla ca cere 5-6-12 lei pe ea, ca la en-gros in chirigiu e pretul corect?!

Pretul corect este dictat de raportul cerere-oferta!

 Vlad2Tepes16, on 14 noiembrie 2016 - 12:28, said:

Dumneavoastra , Mihai Buliga , nici nu m-ati contactat  ,singurul cu care am reusit sa vorbesc putin , banuiesc ca a fost fratele dumneavoastra ,care a reusit sa ma jigneasca fara sa fi spus nicio rautate la adresa lui

Dovada

Sau poate e un cont fals?!

Attached Files


Edited by ProhilRezidential, 14 November 2016 - 12:48.


#82
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Nu este nciun cont fals. Dar nu m-a contactat domnul Mihai Buliga , cum spunea mai sus ....Iar daca nu am avut semnal , asta nu inseamna ca am evitat  iar in al 2 lea rand nu stau pe facebook, am stat atat timp pana m-a blocat fratele dumneavoastra , dupa ce m-a jignit .
O afacere , am invatat din scoala ca se face intre 2 persoane sau mai multe  si in urma realizari ei , toti trebuie sa fie multumiti . Afacere nu se numeste cand cineva castiga si celalalt pierde sau iese in minus .
Celelalte exemple nu cred ca sunt concludente...Cu apa in club , da stiu cat e o apa in club dar stii de cand intri , nu ramai surpins  dupa ce ai intrat  iar cu masina , aici e vorba de a paclai pe cineva daca masina nu face cat spui , nu cred ca cineva ar da  da mai multi bani pe ceva  daca nu merita ,  doar daca este pacalit ,,cum de obicei se face .Daca avem principi si suntem corecti   ,tu vinzi un lucru de care nu te mai folosesti iar celalalt cumpara ceva care ii trebuie ,dar ambii catiga , daca se face in mod corect .

#83
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Oamenii sunt transparenti si iti dau si bugetul de finisaje, daca vrei sa iti pui tu finisajele.
Pentru mine finisajele lor sunt gama low, nu gama medie dar totul e subiectiv nu?

Eu sunt de acord cu tine ca pretul poate parea mare, dar bula / specula imobiliara e in floare.
Deja in Berceni se re-vand apartamente de la proprietari de 5 ani vechime cu profit de 20%, pentru ca Pipera, pentru ca bula...

Dristor are un nume pt unii, desi la 2 pasi mai incolo (Mihai Bravu) preturile acum 1-2-3 ani au fost mult mai mici, acum au mai crescut si acolo.

Mai asteapta putin... poate ai noroc sau orienteazate spre alte zone unde oferta e mai mare decat cererea -> in zona Politehnica, de la GranVia spre Grozavesti tot sunt apartamente....

Apropo, daca cineva nu isi permite un obiect nu se cearta aiurea cu unul sau cu altul, pur si simplu cumperi unde iti convine totul. Sunt sigur ca sunt cumparatori care nu stiu ce inseamna finisaje medii sau unde mai sunt zone civilizate si inghit ce se da. Asta e cererea mare si oferta mica.

Preturile 2017 deja sunt 2016 + 10-20% ar vrea unii sa ne faca sa credem.

Edited by sovu, 14 November 2016 - 14:34.


#84
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Da e subiectiv totul , incearca sa se justifice cu orice pretul , dar nu se  reuseste  ... Normal , oferta pentru apartamente este mare  pe piata , ideea este ca multi sunt sortiti pacaleli si pica in capcane. Se spune ca sunt mii de persoane multumite , dar daca ai face un sondaj amanuntit , lucrurile se schimba . Nimeni nu vrea sa vorbeasca de ceva bun ,negand cu adevarat valoarea acelui lucru .

#85
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ideea este ca sunt multi prosti.
Am un prieten casa de ceva timp este agent.L-am intrebat cum poate sa ii abureasca pe potentialii clienti in halul in care o fac agentii.
Mi-a spus:de ce sa profite altii de prostia clientilor.Degeaba le spune el,uitati blocul,uitati apartamentul,va fi gata peste 3 luni iar in spatele lui vin alt agent si le propune clientilor un proiect unde nici macar groapa nu e terminata dar mai ieftin cu 2-3000 euro si clientul pleaca de la un apartament aproape gata ,la un plan si o posibila finalizare a blocului.Dar e mai ieftin.

#86
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Da , dar sunt si proiecte corecte , unde dezvoltatori au anii buni de experienta in domeniu stiu ce fac si nu pacalaesc pe nimeni . La Dristor  se mizeaza doar ca vor creste pereturile , asta e singurul raspuns la pretul si calitaea finisajelor de acum . Nimeni nu se gandeste la a fi corect , doar sa pacaleasca . Si daca nu se vand asa cum se  spera, eu cred ca la ora actuala in stadiul in care este blocul  ar fi trebuit sa se vanda cel putin 50-60% daca  e asa de minunat .

#87
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ok,nu se vand,nu cumpara lumea.Asta e problema lor,ei pierd bani.Dar e putin probabil.Cumpara lumea tot ce prinde :))

#88
Vlad2Tepes16

Vlad2Tepes16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.11.2016
Tocmai de aceea este acest topic, sa afle lumea pentru a sti in ce baga banii   , sa nu se mai mearga pe principiul romanesc " Lasa ca la usa este alt fraier " sau "Lasa ca merge si asa "   Trebuie  ca lumea sa afle corect care este adevarul.
Da e mai bine sa cumperi de la unii care au planurile doar pe hartie, si au o experienta exemplara in spate, mergand  pe incredere ,  decat sa cumperi de la cineva care te jigneste , nu justifica pretul in  nimic , doar spune ca asa este o  "Afacere"...Si nu cred ca daca lumea ar stii adevarul ar mai  cumpara cu ochi inchisi , asta inseamna sa fii nebun sa arunci cu banii pe fereastra .

#89
Mr_Sticky

Mr_Sticky

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.08.2016

 Vlad2Tepes16, on 14 noiembrie 2016 - 17:27, said:

Tocmai de aceea este acest topic, sa afle lumea pentru a sti in ce baga banii   , sa nu se mai mearga pe principiul romanesc " Lasa ca la usa este alt fraier " sau "Lasa ca merge si asa "   Trebuie  ca lumea sa afle corect care este adevarul.
Da e mai bine sa cumperi de la unii care au planurile doar pe hartie, si au o experienta exemplara in spate, mergand  pe incredere ,  decat sa cumperi de la cineva care te jigneste , nu justifica pretul in  nimic , doar spune ca asa este o  "Afacere"...Si nu cred ca daca lumea ar stii adevarul ar mai  cumpara cu ochi inchisi , asta inseamna sa fii nebun sa arunci cu banii pe fereastra .

Eu nu va înțeleg totusi: dacă nu va convine, de ce nu mergeți in alta parte?!

Eu am achiziționat in acest bloc si sincer pana acum sunt mulțumit. De ce?!

Pai:

- stadiul lucrărilor merge înainte din ce observ destul de rapid, deși nu credeam la început nu credeam ca il ridica pana de Crăciun, deși ei mi-au estimat sfârșit de Noiembrie! Asta e un lucru bun având in vedere ca alții pe la care am fost de când caut ceva in zona, fie abia au început, fie nu au început deloc, fie se vede clar si prin "seriozitatea" din alte proiecte ca nu si-au schimbat năravul, si aici vorbesc de proiecte in care se promit compartimentări din caramida (nu vreau rigips, BCA si nici altceva decat Porotherm), parcări pentru toată lumea pe bune, nu klauss sau mai știu eu ce variante care stau doar pe hârtie, finisaje medii, dar care sa se poată modifica dacă nu imi plac (am fost la unii care voiau sa imi vândă cu 1600 EUR/mp uitându-ma doar peste gard la bloc: acolo este apartamentul Dvs), apartamente decomandate cu Bucătărie închisă mai mare decat balconul, etc. Pe scurt, aici am găsit transparentă si flexibilitate.

- finisajele, deși poate pentru unii nu par de calitate, le-am văzut montate si in apartamente la gata in slt bloc, pe langa Lidl. Am văzut un model care imi plăcea dar am vrut si alte modele si m-au îndrumat spre magazinul prin care importa si acolo mi s-au prezentat si alte modele, dar si cele alese la pretul lor de magazin, si am văzut ca totusi adaosul fara TVA este semnificativ in total; si sincer nu am găsit nici la ei nici la alții modele care sa ma satisfacă 100%. In plus ceea ce e Premium fie nu e pe stoc, fie nu au decor, fie fie etc. Probabil voi merge pe unul din modelele lor, dar rămâne de văzut.


Ca sa știți cu ce am comparat: Metropolitan, The Park, Minulescu 39, New times Nerva Traian, New City Redidence Alba Iulia si alți câțiva mai mici.

Așadar, mergi la mai "bine" prietene dacă iti place sa stai in chirie si dupa termenul de predare dupa ce si plătit avansul la unii sau alții!

#90
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 Vlad2Tepes16, on 14 noiembrie 2016 - 17:27, said:

Tocmai de aceea este acest topic, sa afle lumea pentru a sti in ce baga banii   , sa nu se mai mearga pe principiul romanesc " Lasa ca la usa este alt fraier " sau "Lasa ca merge si asa "   Trebuie  ca lumea sa afle corect care este adevarul.
Da e mai bine sa cumperi de la unii care au planurile doar pe hartie, si au o experienta exemplara in spate, mergand  pe incredere ,  decat sa cumperi de la cineva care te jigneste , nu justifica pretul in  nimic , doar spune ca asa este o  "Afacere"...Si nu cred ca daca lumea ar stii adevarul ar mai  cumpara cu ochi inchisi , asta inseamna sa fii nebun sa arunci cu banii pe fereastra .

Cum spuneam, sunt si agenți care ți-ar vinde mere chiar dacă tu vezi clar ca el vinde pere! Dar sunt si destui care nu fac diferența între mere si pere!

Dacă este un agent care ii spune omului ca ii vinde mere, deși alți 30 agenți au aceeași poza pe care scrie pere, el se cearta cu aia 30 sau cu unii dintre ei, care sunt onesti legat de ceea ce se vinde, si le face capul pătrat ca nu e corect ce face ala!

Intrebarea mea e alta: tu pana la urma ce iti permiți sa cumperi?! Sau ai dat un telefon, ai aflat ca zona care iti place e scumpă, ca nu se negociază daca vii cu 1-2000 EUR avans (care nu acoperă nici macar minimul de 5% pe care il cere orice dezvoltator pentru a bloca un apartament in zona buna) si acum faci tărăboi ca sunt "strugurii" acri?!

Ce înseamnă pentru tine un dezvoltator cu experiența?! un nume pompos de SRL care se Închide in secunda 2 dupa ce au încasat ultimul cent?! Poate unul cap de lista cu 2-300 de milioane de lei datorie sau alții cu condamnări penale sau cu sechestru pe 2-300 milioane de euro?!

Pe bune?!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate