Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Dristor Park (strada Buteica - Kaufland Mihai Bravu)

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#1
greezly

greezly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2009
Salut,

Am deschis acest topic, in primul rand oarecum surprins ca nu prea vad discutii despre acest dezvoltator (Soava Vasile / Soava Bogdan, firma de constructii Prohil Design/Residential a lui Buliga). Sper ca informatiile pe care le veti gasi aici sa foloseasca cuiva si eventual sa-l scuteasca de a face anumite greseli. Observ acum ca s-a pus pe treaba cu un ansamblu de blocuri noi, zis rezidential, construit practic intr-o fosta balta langa fostul miraj (din pacate nu cred ca exista vreun viitor cumparator care sa stie ce a fost inainte de '89 prin zonele astea - practic era o mare balta, nu stiu cat de sigura poate fi fundatia, probabil exista anumite rigori care ar trebui respectate si poate cineva le si verifica).

O aglomeratie mai de prost gust nu am vazut. Practic, daca ar fi putut sa construiasca pe tot terenul disponibil, inclusiv pe hotar, in bataia de joc a tuturor celorlalti vecini, cred ca ar fi facut-o. Asa cum am spus, aglomeratie mare cu apartamente cat mai mici (chiar si un apartament de 3 camere la 75 mp mi se pare mic) si inghesuite ca sa obtina profit maxim.
Din ce vad cam 1400 de euro pe mp, mi se pare enorm de mult avand in vedere bataia de joc cu care esti tratat dupa ce semnezi actele.

Nu vreau sa le stric nicio imagine, nu asta e scopul postarii, ci doar sa prezint realitatea, din perspectiva unui cumparator. Finisajele sunt facute intr-o mare bataie de joc, daca se poate sa puna cel mai ieftin parchet, gresie, usi de intrare (carora daca le dai un picior mai serios le poti scoate din butuci). De instalatiile sanitare nu mai vorbesc, incepand de la tevi pana la baterii (care apropo dupa 2 ani incep sa crape, ca sa nu mai vorbesc de zgomotul pe care il fac de aud toti vecinii cand deschizi robinetul sau faci dus). Eu personal am schimbat absolut tot din ce oferea el, iar pentru asta nu mi-a decontat decat 1000 de euro (numai parchetul m-a ajuns atat) pe motiv ca el atat plateste, ceea ce nu ma indoiesc ca asa e, avand in vedere ca pune tot ce e mai ieftin.

La fel stau lucrurile si la instalatia electrica. Intrerupatoare si prize la 2 lei (nu exagerez, atat mi-a decontat pe o priza), izolatia fonica practic inexistenta, auzi tot ce vorbeste/face vecinul tau (ma refer la un zgomot normal, in momentul in care da o petrecere e ca si cum ar fi direct la tine in camera).

Dupa 1 an si ceva am avut mari probleme la mansarda cu niste infiltratii, deoarece domnul "dorel" nu s-a gandit sa-si faca bine treaba. Bineinteles ca i-a durut undeva, la un moment dat mi-au blocat numarul de telefon sau nu-mi raspundeau si cand ii sunam de pe alt numar imi ziceau "cum de imi permit sa-i deranjez non stop". Pana la urma mi-am facut toata reparatia pe banii mei, aducand oameni care au facut treaba buna, asa cum ar fi trebuit sa o faca ei initial.

Nu aveam de gand sa scriu toate astea, dar m-a socat pretul pe care il cer (eu am cumparat cu 1000 de euro pe mp acum 2 ani, si as putea spune ca raportul calitate pret a fost aproape ok) si ceea ce ofera de banii astia. Pentru toti potentialii cumparatori, va rog sa luati in considerare toate aceste lucruri, in mod sigur veti trece prin aceleasi lucruri, da parca cand dai 130.000 pe un apartament de 3 camere, ai vrea sa aiba o anumita calitate superioara, nu sa mai bagi in el, pentru ca iti ofera tot ce e mai prost. La banii astia iti iei o casa intr-o zona decenta nu o chichineata cu niste bai de 4 mp.

Daca mai aveti alte nelamuriri va raspund in limita timpului pe care il am la dispozitie. Si neaparat, daca va hotarati sa cumparati de la el, cereti garantie a lucrarilor in contractul de vanzare-cumparare. Pe mine nu m-a dus capul sa o fac, dupa aceea am aflat ca aveam dreptul.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Asa e intr-o tara fara reglementari, cu clienti disperati sa se mute in aproape orice conditii si contructori care profita de aceste conditii enuntate mai devreme.
Am fost si eu in vreo 2 cartiere din astea noi si mi s-a parut scandalos cum se construieste.

#3
miuleasa

miuleasa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2016

 greezly, on 26 aprilie 2016 - 11:39, said:

O aglomeratie mai de prost gust nu am vazut. Practic, daca ar fi putut sa construiasca pe tot terenul disponibil, inclusiv pe hotar, in bataia de joc a tuturor celorlalti vecini, cred ca ar fi facut-o. Asa cum am spus, aglomeratie mare cu apartamente cat mai mici (chiar si un apartament de 3 camere la 75 mp mi se pare mic) si inghesuite ca sa obtina profit maxim.
Din ce vad cam 1400 de euro pe mp, mi se pare enorm de mult avand in vedere bataia de joc cu care esti tratat dupa ce semnezi actele.




Multumesc pentru informatii. Imi sunt utile, mai ales ca am fost sa vizionez saptamana trecuta. In momentul asta este o groapa in locul care va fi construit primul bloc. Si tin sa te contrazic, pretul pe mp este de peste 1650 de euro.... Daca nu iei in calcul balconul

Edited by miuleasa, 26 April 2016 - 14:40.


#4
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 greezly, on 26 aprilie 2016 - 11:39, said:

Salut,

Am deschis acest topic, in primul rand oarecum surprins ca nu prea vad discutii despre acest dezvoltator (Soava Vasile / Soava Bogdan, firma de constructii Prohil Design/Residential a lui Buliga). Sper ca informatiile pe care le veti gasi aici sa foloseasca cuiva si eventual sa-l scuteasca de a face anumite greseli. Observ acum ca s-a pus pe treaba cu un ansamblu de blocuri noi, zis rezidential, construit practic intr-o fosta balta langa fostul miraj (din pacate nu cred ca exista vreun viitor cumparator care sa stie ce a fost inainte de '89 prin zonele astea - practic era o mare balta, nu stiu cat de sigura poate fi fundatia, probabil exista anumite rigori care ar trebui respectate si poate cineva le si verifica).

O aglomeratie mai de prost gust nu am vazut. Practic, daca ar fi putut sa construiasca pe tot terenul disponibil, inclusiv pe hotar, in bataia de joc a tuturor celorlalti vecini, cred ca ar fi facut-o. Asa cum am spus, aglomeratie mare cu apartamente cat mai mici (chiar si un apartament de 3 camere la 75 mp mi se pare mic) si inghesuite ca sa obtina profit maxim.
Din ce vad cam 1400 de euro pe mp, mi se pare enorm de mult avand in vedere bataia de joc cu care esti tratat dupa ce semnezi actele.

Nu vreau sa le stric nicio imagine, nu asta e scopul postarii, ci doar sa prezint realitatea, din perspectiva unui cumparator. Finisajele sunt facute intr-o mare bataie de joc, daca se poate sa puna cel mai ieftin parchet, gresie, usi de intrare (carora daca le dai un picior mai serios le poti scoate din butuci). De instalatiile sanitare nu mai vorbesc, incepand de la tevi pana la baterii (care apropo dupa 2 ani incep sa crape, ca sa nu mai vorbesc de zgomotul pe care il fac de aud toti vecinii cand deschizi robinetul sau faci dus). Eu personal am schimbat absolut tot din ce oferea el, iar pentru asta nu mi-a decontat decat 1000 de euro (numai parchetul m-a ajuns atat) pe motiv ca el atat plateste, ceea ce nu ma indoiesc ca asa e, avand in vedere ca pune tot ce e mai ieftin.

La fel stau lucrurile si la instalatia electrica. Intrerupatoare si prize la 2 lei (nu exagerez, atat mi-a decontat pe o priza), izolatia fonica practic inexistenta, auzi tot ce vorbeste/face vecinul tau (ma refer la un zgomot normal, in momentul in care da o petrecere e ca si cum ar fi direct la tine in camera).

Dupa 1 an si ceva am avut mari probleme la mansarda cu niste infiltratii, deoarece domnul "dorel" nu s-a gandit sa-si faca bine treaba. Bineinteles ca i-a durut undeva, la un moment dat mi-au blocat numarul de telefon sau nu-mi raspundeau si cand ii sunam de pe alt numar imi ziceau "cum de imi permit sa-i deranjez non stop". Pana la urma mi-am facut toata reparatia pe banii mei, aducand oameni care au facut treaba buna, asa cum ar fi trebuit sa o faca ei initial.

Nu aveam de gand sa scriu toate astea, dar m-a socat pretul pe care il cer (eu am cumparat cu 1000 de euro pe mp acum 2 ani, si as putea spune ca raportul calitate pret a fost aproape ok) si ceea ce ofera de banii astia. Pentru toti potentialii cumparatori, va rog sa luati in considerare toate aceste lucruri, in mod sigur veti trece prin aceleasi lucruri, da parca cand dai 130.000 pe un apartament de 3 camere, ai vrea sa aiba o anumita calitate superioara, nu sa mai bagi in el, pentru ca iti ofera tot ce e mai prost. La banii astia iti iei o casa intr-o zona decenta nu o chichineata cu niste bai de 4 mp.

Daca mai aveti alte nelamuriri va raspund in limita timpului pe care il am la dispozitie. Si neaparat, daca va hotarati sa cumparati de la el, cereti garantie a lucrarilor in contractul de vanzare-cumparare. Pe mine nu m-a dus capul sa o fac, dupa aceea am aflat ca aveam dreptul.


Având in vedere postul Dvs pe acest site, țin sa va mentionez ca nu este firma mea de construcții, nu sunt implicat financiar in acest proiect, ci doar am proiectat partea de structura si coordonat aspectele legate de proiectare si bineînțeles ca ma ocup si de vânzări, dar in calitate de AGENTIE.

Legat de aspectele relației Dvs cu Dl Soava, respectiv nemulțumirile/defectele apărute in timp, nu ma pot pronunța, având in vedere ca nu am fost parte implicată direct in acest sa ii spunem "conflict". Dacă eram agentul care V-ar fi vandut, as fi știut in mod sigur. Si au trecut aproape 3 ani, nu 2 ani de când sunteti in imobil.

Legat de finisaje, din proprie experiența va spun ca am aceleași finisaje ca si cele pe care le am eu in apartamentul in care locuiesc, aflat in bloc făcut aproape simultan cu blocul dvs. Si nu am probleme legată de calitate, având in vedere ca la așa ceva este vb mai mult de gusturi. Legat de prețurile finisajele decontate, nu cred ca este cineva pe piața in acest moment care sa deconteze mai mult decat ceea ce plătesc la furnizor, de cele mai multe ori fiind importuri (pretul de 6-8 EUR/mp pt g f in condiții de import direct fara TVA si alte adaosuri este chiar un pret maricel). In fine, o discuție lunga pe aceasta tema.

Legat de locul unde se construiește, da, înainte de 77, nu 89, acolo a fost o zona de lunca a Dâmboviței, cu pâraie specifice unei zone de lunca, iar in 77 au aruncat destule resturi de la cutremur, resturi astupate ulterior cu pământ de la excavațiile de blocuri ceaușiste.

In prezent, toate acele resturi au fost excavate pana la pământ bun de fundare, iar groapa rezultata se umple pana la cota radierului cu o perna de pietriș compactat de aproape 4 m grosime (in proiect era de 3 m, dar s-a ajuns la aproape 4 pt ca inca erau umpluturi si nu se putea lucra pe umpluturi). Așadar, este o soluție clasica in aceste condiții ale terenului, foarte des întâlnita in special in zona Fundeni, care e plină de umpluturi de la 77 (chiar si de 7-8 m adâncime). Pentru orice alte nelămuriri pe aceasta tema, va aștept la biroul nostru domnule C.R.



#5
Ana-P

Ana-P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007
M-am mutat aproximativ în aceeași perioadă într-un bloc construit cu Dl Șoavă, tot cu mansardă, și:
1) eu am primit aproximativ 2000eur înapoi pe finisajele schimbate și parte din manopera nefolosită, 1500 doar pe materiale. Deci bănuiesc că lucrurile nu stau departe nici la tine ori ai mai folosit din cele "standard". Personal nu mi s-au părut cele mai ieftine materiale, dar totuși din gama de jos spre mediu, eu am știut de la început că vreau gama premium și am investit mai mult de 5 ori mai mult și nu am terminat nici astăzi de amenajat.
2) am avut o problemă cu un robinet nestrâns cum trebuie la centrală. Am constatat problema la 9 și ceva seara. În maxim o oră jumătate cineva a venit să remedieze situația. Nu știu cum ai vorbit tu cu ei de nu s-a găsit înțelegere că la mine experiența a fost diferită.
3) geamurile montate au fost zgâriate (de la transport, momtaj sau curățarea făcută de ei) - le-au înlocuit INTEGRAL după destul de multe insistențe dar și după semnarea contractului de VC (deci fără să fie constrânși de asta)
4) 1/2 din demisol avea o șapă care se cam măcina, nu făcuseră aceeași pași la constrcție ca la cealaltă jumătate. Tot după destul de multe insistențe s-a aplicat o rășină epoxidică, bineînțeles, fără costuri suplimentare pentru noi. Vă puteți interesa cam ce costuri implică.
5) după mutarea tuturor în bloc, tot fără costuri pentru noi, s-a mai dat o mână de var pe holurile blocului. Să fie frumos.

Mai ales în privința 3, 4 și 5, care mai are asemenea experiențe cu dezvoltatorul lui?

Deci na, păreri și păreri.

Greezly, ai cumpărat în aceeași perioadă cu mine și între timp au crescut prețurile (mai ales la apartamentele astea cu mansardă) mult. Sunt sigură că găsești cumpărător cât ai zice pește. De ce nu o faci? Sunt sigură că ai și alternative de mai ieftin și mai bine.

 greezly, on 26 aprilie 2016 - 11:39, said:

Salut,

Am deschis acest topic, in primul rand oarecum surprins ca nu prea vad discutii despre acest dezvoltator (Soava Vasile / Soava Bogdan, firma de constructii Prohil Design/Residential a lui Buliga). Sper ca informatiile pe care le veti gasi aici sa foloseasca cuiva si eventual sa-l scuteasca de a face anumite greseli. Observ acum ca s-a pus pe treaba cu un ansamblu de blocuri noi, zis rezidential, construit practic intr-o fosta balta langa fostul miraj (din pacate nu cred ca exista vreun viitor cumparator care sa stie ce a fost inainte de '89 prin zonele astea - practic era o mare balta, nu stiu cat de sigura poate fi fundatia, probabil exista anumite rigori care ar trebui respectate si poate cineva le si verifica).

O aglomeratie mai de prost gust nu am vazut. Practic, daca ar fi putut sa construiasca pe tot terenul disponibil, inclusiv pe hotar, in bataia de joc a tuturor celorlalti vecini, cred ca ar fi facut-o. Asa cum am spus, aglomeratie mare cu apartamente cat mai mici (chiar si un apartament de 3 camere la 75 mp mi se pare mic) si inghesuite ca sa obtina profit maxim.
Din ce vad cam 1400 de euro pe mp, mi se pare enorm de mult avand in vedere bataia de joc cu care esti tratat dupa ce semnezi actele.

Nu vreau sa le stric nicio imagine, nu asta e scopul postarii, ci doar sa prezint realitatea, din perspectiva unui cumparator. Finisajele sunt facute intr-o mare bataie de joc, daca se poate sa puna cel mai ieftin parchet, gresie, usi de intrare (carora daca le dai un picior mai serios le poti scoate din butuci). De instalatiile sanitare nu mai vorbesc, incepand de la tevi pana la baterii (care apropo dupa 2 ani incep sa crape, ca sa nu mai vorbesc de zgomotul pe care il fac de aud toti vecinii cand deschizi robinetul sau faci dus). Eu personal am schimbat absolut tot din ce oferea el, iar pentru asta nu mi-a decontat decat 1000 de euro (numai parchetul m-a ajuns atat) pe motiv ca el atat plateste, ceea ce nu ma indoiesc ca asa e, avand in vedere ca pune tot ce e mai ieftin.

La fel stau lucrurile si la instalatia electrica. Intrerupatoare si prize la 2 lei (nu exagerez, atat mi-a decontat pe o priza), izolatia fonica practic inexistenta, auzi tot ce vorbeste/face vecinul tau (ma refer la un zgomot normal, in momentul in care da o petrecere e ca si cum ar fi direct la tine in camera).

Dupa 1 an si ceva am avut mari probleme la mansarda cu niste infiltratii, deoarece domnul "dorel" nu s-a gandit sa-si faca bine treaba. Bineinteles ca i-a durut undeva, la un moment dat mi-au blocat numarul de telefon sau nu-mi raspundeau si cand ii sunam de pe alt numar imi ziceau "cum de imi permit sa-i deranjez non stop". Pana la urma mi-am facut toata reparatia pe banii mei, aducand oameni care au facut treaba buna, asa cum ar fi trebuit sa o faca ei initial.

Nu aveam de gand sa scriu toate astea, dar m-a socat pretul pe care il cer (eu am cumparat cu 1000 de euro pe mp acum 2 ani, si as putea spune ca raportul calitate pret a fost aproape ok) si ceea ce ofera de banii astia. Pentru toti potentialii cumparatori, va rog sa luati in considerare toate aceste lucruri, in mod sigur veti trece prin aceleasi lucruri, da parca cand dai 130.000 pe un apartament de 3 camere, ai vrea sa aiba o anumita calitate superioara, nu sa mai bagi in el, pentru ca iti ofera tot ce e mai prost. La banii astia iti iei o casa intr-o zona decenta nu o chichineata cu niste bai de 4 mp.

Daca mai aveti alte nelamuriri va raspund in limita timpului pe care il am la dispozitie. Si neaparat, daca va hotarati sa cumparati de la el, cereti garantie a lucrarilor in contractul de vanzare-cumparare. Pe mine nu m-a dus capul sa o fac, dupa aceea am aflat ca aveam dreptul.


#6
impdcl

impdcl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 10.03.2015
La capitolul structura de rezistenta/fundatie nu ma pot pronunta incat nu am studii de specialitate, pentru cei interesati sa-si cumpere recomand sa ceara detalii despre proiectul tehnic (de preferat sa-si aduca un structurist/inginer constructor care are competente in acest domeniu) si sa vada la fata locului cum se lucreaza in diferite etape, sa ceara certificate de garantie ptr beton si armatura, etc.

Dar cand am fost sa ma interesez de finisajele pe care le pune la dispozitie erau de toate jena (raportat la pretul cerut pe mputil, cu sau fara balcon), din cate imi aduc aminte:
- parchet de 6mm la 21-22 lei pe mp;
- usa de intrare de 700 lei (nu a stiut ce model/producator urmeaza sa aduca);
- vas si rezervor de wc de 90 lei (de fiecare), celelalte tot din categoria low budget;
- gresie/faianta adusa din bulgaria (nu mai tin minte cat era pe mp);
- cand am intrebat de centrala termica, mi-a raspuns: "care e la oferta, deci care e mai ieftina ... toate sunt la fel"!!! (in realitate nu toate sunt la fel, cel putin asta e parerea mea);
- la a doua baie in loc de cabina de dus imi punea o cadita din aia de 10cm inaltime si bateria prinsa in zid (ma interesam ptr un ap de 3 cam);
- cand eram la fata locului unele echipe lucrau la partea de instalatii - mai exact dadeau gauri ptr doze de forma rotunda, eu ma asteptam la ceva mai nou de forma dreptunghiulara, sa pot pune intrerupatoare/prize modulare, etc..
- la capitolul geamuri punea ceva de la terraplast cu 2 foi, 4 camere, .... astea se puneau acu' 10-15 ani!! tehnologiile au mai evoluat intre timp!!!
- echipele de muncitori/meseriasi sunt diferite de la un etaj la altul, e posibil sa ai parte de unii care nu-si dau interes foarte mare pe partea de finisaje.

Evident ca am zis pas cand vad ca la toate capitolele imi pune la dispozitie toate ciurucurile, nici macar nu a fost dispus macar 1% sa negocieze.

#7
greezly

greezly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2009

 ProhilRezidential, on 26 aprilie 2016 - 18:09, said:

Având in vedere postul Dvs pe acest site, țin sa va mentionez ca nu este firma mea de construcții, nu sunt implicat financiar in acest proiect, ci doar am proiectat partea de structura si coordonat aspectele legate de proiectare si bineînțeles ca ma ocup si de vânzări, dar in calitate de AGENTIE.


Buna ziua domnule B.,

In primul rand, ma bucur ca ati gasit rapid aceasta postare. Practic aici e cam singurul loc in care putem avea un dialog, fara ca sa ma blocati sau sa-mi stergeti postarile, fiecare isi expune argumentele din perspectiva lui, iar un potential cumparator isi poate face o opinie CORECTA dupa ce le analizeaza. Intr-adevar, am fost indus in eroare in legatura cu rolul pe care il aveti in tot procesul de constructie-vanzare, asta pentru ca pe site-ul dvs. se gasesc singurele informatii legate de toate apartamentele pe care le vinde Soava (vezi exemplul de aici htt p://w ww.dristorpark.ro/apartamente-noi-dristor/)


 ProhilRezidential, on 26 aprilie 2016 - 18:09, said:

Legat de aspectele relației Dvs cu Dl Soava, respectiv nemulțumirile/defectele apărute in timp, nu ma pot pronunța, având in vedere ca nu am fost parte implicată direct in acest sa ii spunem "conflict". Dacă eram agentul care V-ar fi vandut, as fi știut in mod sigur. Si au trecut aproape 3 ani, nu 2 ani de când sunteti in imobil.


Daca tot sunteti atat de sigur despre ce apartament este vorba, stiti foarte bine ca blocul a fost terminat complet de 2 ani.

 ProhilRezidential, on 26 aprilie 2016 - 18:09, said:


Legat de finisaje, din proprie experiența va spun ca am aceleași finisaje ca si cele pe care le am eu in apartamentul in care locuiesc, aflat in bloc făcut aproape simultan cu blocul dvs. Si nu am probleme legată de calitate, având in vedere ca la așa ceva este vb mai mult de gusturi. Legat de prețurile finisajele decontate, nu cred ca este cineva pe piața in acest moment care sa deconteze mai mult decat ceea ce plătesc la furnizor, de cele mai multe ori fiind importuri (pretul de 6-8 EUR/mp pt g f in condiții de import direct fara TVA si alte adaosuri este chiar un pret maricel). In fine, o discuție lunga pe aceasta tema.


Cand am adus in discutie finisajele, asa cum am spus si in postarea initiala, am fost foarte revoltat de pretul pe care il cere pe mp, in jur de 1500 de euro, practic aproape cu 50 % mai mult decat am luat eu, dar calitatea lucrarilor este foarte slaba (inclusiv modul in care se da cu glet/var) . Multumit nu am fost chiar de la inceput, dar am zis ca raportul calitate/pret a fost unul ok. Ce m-a determinat sa pun postarea au fost preturile nesimtite pe care le cere si ce ofera de acesti bani. Va pot da nenumarate exemple de ce poti cumpara la acesti bani si ce finisaje sunt oferite, in zone asemanatoare ca si localizare.

 ProhilRezidential, on 26 aprilie 2016 - 18:09, said:

Legat de locul unde se construiește, da, înainte de 77, nu 89, acolo a fost o zona de lunca a Dâmboviței, cu pâraie specifice unei zone de lunca, iar in 77 au aruncat destule resturi de la cutremur, resturi astupate ulterior cu pământ de la excavațiile de blocuri ceaușiste.
In prezent, toate acele resturi au fost excavate pana la pământ bun de fundare, iar groapa rezultata se umple pana la cota radierului cu o perna de pietriș compactat de aproape 4 m grosime (in proiect era de 3 m, dar s-a ajuns la aproape 4 pt ca inca erau umpluturi si nu se putea lucra pe umpluturi). Așadar, este o soluție clasica in aceste condiții ale terenului, foarte des întâlnita in special in zona Fundeni, care e plină de umpluturi de la 77 (chiar si de 7-8 m adâncime).


Multumesc pentru toate informatiile. Nu sunt specialist in fundatii, dupa cum vedeti, nu am enuntat o opinie, nu stiu date tehnice in acest domeniu. M-am legat doar de lucrurile pe care le-am observat eu. Probabil la urmatorul cutremur serios, daca nu ma va prinde printr-o zona cu risc, imi voi forma o opinie legata si de calitatea fundatiilor.

Edited by greezly, 27 April 2016 - 15:25.


#8
greezly

greezly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2009

 Ana-P, on 27 aprilie 2016 - 07:55, said:

M-am mutat aproximativ în aceeași perioadă într-un bloc construit cu Dl Șoavă, tot cu mansardă, și:
1) eu am primit aproximativ 2000eur înapoi pe finisajele schimbate și parte din manopera nefolosită, 1500 doar pe materiale. Deci bănuiesc că lucrurile nu stau departe nici la tine ori ai mai folosit din cele "standard". Personal nu mi s-au părut cele mai ieftine materiale, dar totuși din gama de jos spre mediu, eu am știut de la început că vreau gama premium și am investit mai mult de 5 ori mai mult și nu am terminat nici astăzi de amenajat.
2) am avut o problemă cu un robinet nestrâns cum trebuie la centrală. Am constatat problema la 9 și ceva seara. În maxim o oră jumătate cineva a venit să remedieze situația. Nu știu cum ai vorbit tu cu ei de nu s-a găsit înțelegere că la mine experiența a fost diferită.
3) geamurile montate au fost zgâriate (de la transport, momtaj sau curățarea făcută de ei) - le-au înlocuit INTEGRAL după destul de multe insistențe dar și după semnarea contractului de VC (deci fără să fie constrânși de asta)
4) 1/2 din demisol avea o șapă care se cam măcina, nu făcuseră aceeași pași la constrcție ca la cealaltă jumătate. Tot după destul de multe insistențe s-a aplicat o rășină epoxidică, bineînțeles, fără costuri suplimentare pentru noi. Vă puteți interesa cam ce costuri implică.
5) după mutarea tuturor în bloc, tot fără costuri pentru noi, s-a mai dat o mână de var pe holurile blocului. Să fie frumos.

Mai ales în privința 3, 4 și 5, care mai are asemenea experiențe cu dezvoltatorul lui?

Deci na, păreri și păreri.

Greezly, ai cumpărat în aceeași perioadă cu mine și între timp au crescut prețurile (mai ales la apartamentele astea cu mansardă) mult. Sunt sigură că găsești cumpărător cât ai zice pește. De ce nu o faci? Sunt sigură că ai și alternative de mai ieftin și mai bine.


Buna Ana,

Ma bucur pentru experienta ta. E posibil ca in blocul de care vorbesc sa fie diferita situatia. A fost atat de zgarcit ca nici macar sapa la parcare nu a turnat, deci ar trebui sa privim partea buna ca nu are ce sa se macine, nu? Repet inca o data ce am spus si mai sus, marea problema pe care am semnalat-o este suma mult mai mare pe care o cere acum, dar calitatea e aceeasi. Dar pana la urma probabil e vorba de cerere si oferta, daca sunt persoane dispuse sa plateasca atatia bani pentru ce se ofera, nu pot decat sa le urez succes

Edited by greezly, 28 April 2016 - 12:00.


#9
Ana-P

Ana-P

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 07.12.2007
Bună

Eu recunosc că nu o să înțeleg niciodată cum poate fi cineva nemulțumit de prețul pe care îl cere cineva într-o economie de piață. Daca are cui vinde, înseamnă că prețul este cel corect, nu? Da, era mai mic când am cumpărat eu și cu tine, dar și cererea era mai slabă (preț = cerere/ofertă). Poate finisajele sunt la fel ca atunci când am luat noi (sau poate nu, de unde am putea ști?).

Ce mi se pare mie crucial în relația cu dezvoltatorii este să fie onești și să răspundă la întrebările care li se pun fără să inducă lumea în eroare, să respecte reglementările legale, să nu jupuiască oamenii de bani dincolo de prețul agreat prin diverse tertipuri. Astea mie nu mi s-au întâmplăt cu Șoavă și nici nu am auzit la alții. Despre alți dezvoltatori în schimb sunt sute de pagini pe Softpedia pline cu astfel de situații!

Nu-mi permit să dau cu parul în prețurile lor atâta vreme cât sunt oameni dispuși să cumpere la aceste prețuri. Nu-mi permit să mă plâng de finisaje atâta vreme cât întrebând înainte de a semna rezervarea de calitatea lor am fost invitată să văd un bloc făcut de ei care era aproape gata să-mi fac o părere. Nu am fost invitată în showroomuri dichisite și făcute cu grijă, am fost invitată pe un șantier adevărat! Când s-au făcut finisajele la noi am constatat aceeași calitate și aceleași deficiențe. Dar, important e că mi le-am asumat dinainte și nimeni nu a încercat să mă păcălească. Pe tine te-au păcălit cu ceva?


 greezly, on 28 aprilie 2016 - 11:58, said:

Buna Ana,

Ma bucur pentru experienta ta. E posibil ca in blocul de care vorbesc sa fie diferita situatia. A fost atat de zgarcit ca nici macar sapa la parcare nu a turnat, deci ar trebui sa privim partea buna ca nu are ce sa se macine, nu? Repet inca o data ce am spus si mai sus, marea problema pe care am semnalat-o este suma mult mai mare pe care o cere acum, dar calitatea e aceeasi.



#10
vadimtudor

vadimtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.01.2012
Salut,
Sunt unul din cei care au avut experiente pozitive cu dl Soava, insa calatoria nu s-a terminat. Am semant antecontractul pentru un apartament in blocul pe care il construiesc la Timpuri Noi, si care va fi gata in cateva luni.
Impresia pe care mi-au lasat-o interactiunile este ca e un om corect, dar un vanzator foarte bun si pragmatic.

Eu am ales sa ma concentrez pe lucrurile pe care nu le poti schimba atunci cand iti cumperi un apartament:
  • Locatia. Mi-a placut, dar asta e subiectiv.
  • Suprafata totala a apartamentului. Soava e unul dintre putinii care respecta complet normele de suprafete minime ale apartamentelor. Vezi aici: https://facebook.com/arhitectiiajuta exemple de apartamente contorsionate si facute in bataie de joc. Am vazut foarte, foarte, foarte multe apartamente noi de 2 camere, in special inauntrul inelului median al Bucurestiului, cu carente majore (lipsa spatii de depozitare, bucatarii meschine, bai in care nu te poti aseza pe WC, chiar si apartamente in care nu ai unde pune masina de spalat rufe. wtf!)
  • Corectitudinea constructorului fata de clienti. Au una din cele mai mici rate de plangeri ale clientilor de pe acest forum, si l-am citit pe tot :-) Exista, dar sunt putine. Am stalk-uit oamenii care locuiesc in blocurile deja date in folosinta (pe facebook si in viata reala) si i-am intrebat cum s-au inteles cu constructorul;
  • Calitatea constructiei (sau ma rog, respectarea standardelor). Inca de la inceput, pareau mandri de ce construiesc ei acolo. Evident ca nu i-am crezut, asa ca am platit un specialist neutru (sper!), care le-a inspectat cladirea si actele. Nu a gasit nimic in neregula. Recomand oricui cumpara ceva sa faca la fel. Dai 1-200 EUR si dormi linistit.
  • Lipsa problemelor legale. Am folosit un notar altul decat al lor si inainte de asta am platit un avocat sa le verifice actele. They came out clean. Ar trebui mentionat ca mi-au pus rapid la dispozitie toate actele pe care le-am cerut.
Sa vorbim despre pret si defalcarea lui (mp utili, balconul se pune sau nu, etc). Filtrand dupa lista de mai sus, au ramas doar 3 constructori cu care as fi putut vorbi. Ghici ce: apartamentele similare, la acesti constructori, aveau acelasi pret. Am incercat sa privesc pretul doar din perspectiva criteriilor de mai sus si nimic mai mult. Am incercat sa separ lucrurile care pot fi schimbate ulterior, relativ ieftin (finisaje, compartimentare) de lucrurile care nu mai pot fi schimbate niciodata (dimensiunea apartamentului, locatia, problemele de structura) sau care iti pot face viata amara (descoperi un defect si constructorul isi bate joc de tine). Eu pe astea am ales sa platesc. Sunt lucruri imateriale, care nu se vad la o comparatie metru patrat pe metru patrat, dar care conteaza mult.

Ce stiam ca nu e stralucit:
  • Finisajele standard. Sunt in regula dar nu sunt de revista. Insa! 1. Mi-au recomandat un furnizor preferat pe Valea Cascadelor, cu multe optiuni si 2. Cei mai multi oameni spun ca la semnarea CVC s-au decontat fara probleme pentru finisajele achizitionate separat. Au fost si plangeri, dar foarte putine. Eu cred ca e o greseala din partea constructorilor sa se certe cu oamenii pe maruntisuri. Un singur client nemultumit iti umple forumurile de critici, care e un cost mult mai mare pentru dezvoltator decat daca ii facea pe plac. In fine. Nu am fost acolo impreuna cu greezly, e foarte posibil ca problemele lui sa fie legitime. Insa atunci cand am citit forumurile, pareau comparabil mai putine critici la constructiile lui Soava decat la ale altora.
  • Manopera. Depinde cum ti-e norocul. Sunt echipe si echipe. De exemplu la apartamentul meu voi aduce o echipa de muncitori separata ca sa imi faca baia, pentru ca nu m-am inteles la ce fantezii vreau eu cu baietii de acolo (care insa se vor ocupa fara probleme de bucatarie, hol, balcon si camere). Si acolo cred ca (indiferent de dezvoltator) merita sa iti faci o relatie personala cu seful mesterilor. Indiferent cat de buni sunt meseriasii, daca nu stai cu ei, tot nu va iesi asa cum vrei tu. Repet: asta e un aspect la care ma asteptam atunci cand am semnat antecontractul. Il consider marunt.
  • Obiectele sanitare. Mhm, ieftine. Insa tinand cont ca un WC calumea e 0.05 la suta din pretul total dat pe apartament, le-am trecut la "costuri colaterale". Apartamentele care bifeaza criteriile mele de mai sus si au baia dotata cu Grohe, Villeroy & Boch sau Roca sunt mult, mult, mult, mult mai scumpe. Asa, mai bine pun eu diferenta din buzunar si imi iau ce vreau. Iese considerabil mai ieftin. O fi revoltator? Habar nu am. Experienta asta m-a invatat sa fiu pragmatic.
Ce am aflat:
  • oamenii sunt destul de deschisi la sugestii si cerinte rezonabile, formulate civilizat. Ne-am inteles pe modificari la antecontract, pe modificari prin apartament etc. Au fost foarte flexibili si intotdeauna cand am avut ceva de discutat, am fost ascultat si au fost deschisi la negociere;
  • se face diferenta clara intre reguli care pot fi incalcate si lucruri cu care nu te joci. De exemplu le-am cerut sa puna teava de gaz altfel (ilegal) si nu au vrut. Am apreciat asta. La maruntisuri insa... e bine sa fii cu ochii pe mesteri;
  • oamenii sunt in business-ul de facut bani. Daca am vrut sa mut prize in casa, a trebuit sa vorbesc direct cu instalatorul si sa il platesc. N-au stat sa ma tina de mana. La fel cu orice modificari am vrut sa fac. Alt exemplu: nu vor pune geamuri de lux daca merg si cele normale, insa vor inlocui fara discutii geamurile crapate (a avut un vecin probleme si s-au rezolvat rapid).
In rezumat experienta mea cu ei a fost considerabil mai placuta decat ma asteptam inainte sa incep sa caut un apartament. Dar nu suntem inca gata. Ce urmeaza:
  • sa termine la timp
  • actele sa fie validate si de banca
  • sa ne decontam cu finisajele si manopera furnizate de mine
  • sa ne mutam, sa descoperim prima problema si sa vedem in ce fel si cu ce viteza este ea remediata. Ăsta e testul final.
Daca vreti, va tin la curent :-)

Edited by vadimtudor, 28 April 2016 - 18:53.


#11
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016
Cunosc blocul construit in Timpuri Noi de dl.Soava. Am fost si la o vizionare. E ok mai putin aspectul exterior al blocului dar asta e o chestie de gust (am vizionat mai multe blocuri constuite de acest dezvoltator si la toate am gasit acest design/aspect care mie imi displace
profund). Dar nu asta vroiam sa spun ci legat de pret. Pretul apartamentelor in acest bloc este cu 30% peste pretul zonei (vezi blocurile construite sau in constructie pe splai, pe Minculescu, pe Calugareni). Explicatia a fost ca terenul a costat foarte mult (nu comentez). Dar ce m-a frapat in comentariul anterior este ca la o asa caruta de bani sa mai vi tu cu echipa si materiale sa-ti faca baile mi se pare exagerat. La banii astia nu ar mai trebui decat sa mobilezi si sa te muti. Ca sa intelegeti ce zic un apartament de 3 camere este 140K Euro fara parcare (se plateste separat 10K) sau boxa si Timpuri Noi desi o locatie buna spre foarte buna nu este totusi Herastrau, Dorobanti sau Primaverii, nici macar Tineretului.

#12
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 ushba, on 29 aprilie 2016 - 10:12, said:

Cunosc blocul construit in Timpuri Noi de dl.Soava. Am fost si la o vizionare. E ok mai putin aspectul exterior al blocului dar asta e o chestie de gust (am vizionat mai multe blocuri constuite de acest dezvoltator si la toate am gasit acest design/aspect care mie imi displace
profund). Dar nu asta vroiam sa spun ci legat de pret. Pretul apartamentelor in acest bloc este cu 30% peste pretul zonei (vezi blocurile construite sau in constructie pe splai, pe Minculescu, pe Calugareni). Explicatia a fost ca terenul a costat foarte mult (nu comentez). Dar ce m-a frapat in comentariul anterior este ca la o asa caruta de bani sa mai vi tu cu echipa si materiale sa-ti faca baile mi se pare exagerat. La banii astia nu ar mai trebui decat sa mobilezi si sa te muti. Ca sa intelegeti ce zic un apartament de 3 camere este 140K Euro fara parcare (se plateste separat 10K) sau boxa si Timpuri Noi desi o locatie buna spre foarte buna nu este totusi Herastrau, Dorobanti sau Primaverii, nici macar Tineretului.

Uitați sa precizați totusi un lucru: pretul de 140k include TVA 20%, astfel ca pretul fara TVA este chiar sub alții din zona. Cine mai vinde la Timpuri noi, nu au amplasare ca a noastră fata de metrou (mai departe cu cel puțin 500 m), nu au DECOMANDATE cu bucătarii INCHISE, si nu au suprafețe care duc la TVA 20% (sau dacă au, parcarea este 20-30k, știți la ce ma refer).

Pretul la Dristor este impus si de pretul terenului, dar si de faptul ca facem parcările pt toată lumea pe bune (fara sisteme klauss), ceea ce ridica anumite costuri de execuție. Lucram doar cu caramida si beton, închidem balcoanele in acest pret, instalațiile de calitate conform normelor actuale, etc. Nu stau sa le insir, dar jn mod clar eu zic ca oferim mai multe decat alții la detalii care contează si pe care nu mai ai cum sa le schimbi apoi pt ca nu iti mai sunt pe plac, cum ar fi finisajele.

Edited by ProhilRezidential, 29 April 2016 - 11:40.


#13
greezly

greezly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 28.08.2009

 ushba, on 29 aprilie 2016 - 10:12, said:

Cunosc blocul construit in Timpuri Noi de dl.Soava. Am fost si la o vizionare. E ok mai putin aspectul exterior al blocului dar asta e o chestie de gust (am vizionat mai multe blocuri constuite de acest dezvoltator si la toate am gasit acest design/aspect care mie imi displace
profund). Dar nu asta vroiam sa spun ci legat de pret. Pretul apartamentelor in acest bloc este cu 30% peste pretul zonei (vezi blocurile construite sau in constructie pe splai, pe Minculescu, pe Calugareni). Explicatia a fost ca terenul a costat foarte mult (nu comentez). Dar ce m-a frapat in comentariul anterior este ca la o asa caruta de bani sa mai vi tu cu echipa si materiale sa-ti faca baile mi se pare exagerat. La banii astia nu ar mai trebui decat sa mobilezi si sa te muti. Ca sa intelegeti ce zic un apartament de 3 camere este 140K Euro fara parcare (se plateste separat 10K) sau boxa si Timpuri Noi desi o locatie buna spre foarte buna nu este totusi Herastrau, Dorobanti sau Primaverii, nici macar Tineretului.


Ma bucur ca nu sun a nebun p-aci de unul singur. Exact astea au fost si punctele mele de vedere, la acesti bani gasesti in zone foarte bune, cu finisaje mult mai calitative. Ca sa fiu corect pana la capat, si eu am beneficiat de flexibilitatea lor, pe care toti o laudati aici. Am facut ce modificari am vrut. Dar nu despre asta este vorba aici.

 vadimtudor, on 28 aprilie 2016 - 18:52, said:

zolvat rapid).
In rezumat experienta mea cu ei a fost considerabil mai placuta decat ma asteptam inainte sa incep sa caut un apartament. Dar nu suntem inca gata. Ce urmeaza:
  • sa termine la timp
  • actele sa fie validate si de banca
  • sa ne decontam cu finisajele si manopera furnizate de mine
  • sa ne mutam, sa descoperim prima problema si sa vedem in ce fel si cu ce viteza este ea remediata. Ăsta e testul final.
Daca vreti, va tin la curent :-)

Ca sa-ti raspund:
  • va fi gata la timp (maxim 1-2 luni intarziere)
  • cu banca nu vei avea nicio problema, cel putin la partea cu actele
  • le vei deconta, dar suma va fi foarte mica raportat la cat ai bagat tu (daca tu iti permiti sa mai bagi atatia bani in plus la un apartament pe care deja dai o gramada de bani, probabil de indatorezi pana la pensie, felicitari)
  • depinde de problema - daca va fi simpla de rezolvat va fi ok, daca va fi mai complicat (cum a fost in cazul meu), nu
Mult succes!

#14
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016
@ProhillRezidential
- Sunt persoana fizica ca majoritatea de pe site-ul asta deci nu ma intereseaza cat este TVA-ul ci pretul total. Acesta nu este un argument pentru marea majoritate a clientilor.
- Cele care sunt pe Minulescu sunt chiar si mai aproape de metrou (cel de la Novum si cel care se construieste langa), cel de pe Nerva (langa scoala) este la aceeasi distanta.
- Cel de pe splai (construit tot de Novum) ca si cele de pe Calugareni (Antracit si inca unul) sunt la 4 min de blocul vostru de mers pe jos cu un copil de 2 ani de mana (deci diferenta nesemnificativa).
- parcarea subterana la celelalte era la 7-8k (mai putin cel de pe splai care nu are parcare subterana).
- marea majoritate aveau bucatarii inchise (o optiune care de altfel nu ma intereseaza) si toate erau decomandate.
- Toate sunt beton + caramida poroterm.
- Toate sunt bine construite ca si al vostru de altfel.
Locuiesc in zona Timpuri noi tineretului si am vizionat toate aceste blocuri inca in faza de proiect (asa ca stiu ce vorbesc) plus ca trec in fiecare zi pe jos prin zona inclusiv pe langa blocul vostru.
Si ca o paranteza, nu sunt dezvoltator sau agent si nu am cumparat in nici un bloc de mai sus dar pana de curand am cautat un apartament in zona si am vazut TOT cuprins intre timpuri noi, mihai bravu, tineretului, brincoveanu si vacaresti.

@greezly
- legat de blocul din Timpuri Noi nu cred ca au finisaje de proasta calitate dar asta nu justifica pretul, Aceleasi fisaje sunt cam prin toata zona (dezvoltatorii stiu ca oamenilor care cauta in zona asta nu pot sa le vanda turcizme sau chinezisme).
- flexibilitatea o apreciez si eu dar atunci cand dau o caruta de bani si observ ca simt nevoia sa vin eu cu meseriasi ca sa-mi faca baia sau alte finisari ceva nu se leaga mai ales cu conecptu de apartament la cheie.

A si inca ceva interesant ce am observat la acest bloc: nu am observat scaderea preturilor la ap de 2 camere ca urmare a maririi plafonului de TVA 5% (uitandu-ma pe OLX, imobiliare.ro). Au ramas aceleasi preturi de anul trecut care erau cu TVA de 20% la suma respectiva.

#15
vadimtudor

vadimtudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.01.2012
Cred că ai scos din context ceea ce am spus eu. E foarte ok să accepți finisajele si manopera propuse de dezvoltator. Important e că dacă vrei fantezii (cum am vrut eu) ai posibilitatea si flexibilitate. Acest lucru e rar.

Cât despre pret... Vorbim de imobiliare! Pretul e determinat de cerere si oferta, si nu de finisaje. De ex apartamente de 2 camere cu finisaje comparabile, pe str Polona, costa de la 220K. Nu maruntisurile alea determina prețul, si nu după ele ar trebui judecat.

În blocul meu mai sunt doar 2 apart libere, ceea ce arată că prețul este unul just pt acest moment.

#16
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016
@vadimtudor
Nu te contrazic, cerere exista in imobiliare cam in toate segmentele in Romania. Asta pentru ca sta in natura romanului sa doreasca asa mult casa lui, este o chestie straveche, ancestrala. Din pacate multi dezvoltatori pur si simplu stiu asta si nu-si bat capul sa faca ceva atragator caci oricum se vinde. Sunt convins ca blocul se va vinde integral. Ce vreau sa spun este ca la unele blocuri simti pur si simplu ca nu merita pretul, si asta am simtit eu legat de acest bloc. Este adevarat ca sunt putine blocuri facute cu bun simt in acest oras.
Daca iti faci putin timp du-te sa vezi blocul Antracit de pe strada Calugareni, este la 4 min de mers pe jos, arata bine incepand de la exterior, curte pana la apartamente si balcoane. Preturile au fost cu 20 - 25 % mai mici decat la blocul tau. Din pacate s-au vandut repede toate apartamentele, E, l-a blocul acela chiar simti ca-si merita pretul.

Si apropo, legat de ultima mea afirmatie in legatura cu plafonul TVA, ti-au recalculat pretul la TVA 5% comparativ cu pretul de anul trecut care era cu TVA 20%? Apartamentele de 2 camere intra in noul plafon de TVA 5%.

#17
joey01

joey01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.05.2009

 ProhilRezidential, on 26 aprilie 2016 - 18:09, said:

Având in vedere postul Dvs pe acest site, țin sa va mentionez ca nu este firma mea de construcții, nu sunt implicat financiar in acest proiect, ci doar am proiectat partea de structura si coordonat aspectele legate de proiectare si bineînțeles ca ma ocup si de vânzări, dar in calitate de AGENTIE.

Legat de aspectele relației Dvs cu Dl Soava, respectiv nemulțumirile/defectele apărute in timp, nu ma pot pronunța, având in vedere ca nu am fost parte implicată direct in acest sa ii spunem "conflict". Dacă eram agentul care V-ar fi vandut, as fi știut in mod sigur. Si au trecut aproape 3 ani, nu 2 ani de când sunteti in imobil.

Legat de finisaje, din proprie experiența va spun ca am aceleași finisaje ca si cele pe care le am eu in apartamentul in care locuiesc, aflat in bloc făcut aproape simultan cu blocul dvs. Si nu am probleme legată de calitate, având in vedere ca la așa ceva este vb mai mult de gusturi. Legat de prețurile finisajele decontate, nu cred ca este cineva pe piața in acest moment care sa deconteze mai mult decat ceea ce plătesc la furnizor, de cele mai multe ori fiind importuri (pretul de 6-8 EUR/mp pt g f in condiții de import direct fara TVA si alte adaosuri este chiar un pret maricel). In fine, o discuție lunga pe aceasta tema.

Legat de locul unde se construiește, da, înainte de 77, nu 89, acolo a fost o zona de lunca a Dâmboviței, cu pâraie specifice unei zone de lunca, iar in 77 au aruncat destule resturi de la cutremur, resturi astupate ulterior cu pământ de la excavațiile de blocuri ceaușiste.

In prezent, toate acele resturi au fost excavate pana la pământ bun de fundare, iar groapa rezultata se umple pana la cota radierului cu o perna de pietriș compactat de aproape 4 m grosime (in proiect era de 3 m, dar s-a ajuns la aproape 4 pt ca inca erau umpluturi si nu se putea lucra pe umpluturi). Așadar, este o soluție clasica in aceste condiții ale terenului, foarte des întâlnita in special in zona Fundeni, care e plină de umpluturi de la 77 (chiar si de 7-8 m adâncime). Pentru orice alte nelămuriri pe aceasta tema, va aștept la biroul nostru domnule C.R.

Domnule Buliga,

Va raspund dumneavoastra pentru ca sunteti un fel de reprezentant al acestei clase de dezvoltatori, deci nu o luati personal.
De la bun inceput e clar ca pretul e facut de cerere si oferta si nu vreau sa insisist pe acest aspect. Dezvoltatorii profita la maxim de aceasta cerere, dar problema este ca nu au bunul simt (omenesc) de a renunta la 1% din profit pentru a satisface macar 50% din pretentiile cumparatorilor. Concret costurile de constructie sunt undeva la 300-400 euro mp construit (nu incercati sa ma contraziceti) la care se mai adauga pretul terenului (acest teren de la dristor este undeva la 400-500 euro-din nou nu incercati sa ma contraziceti). Blocul are 5 etaje rezultand un cost de inca 100 euro mp. Mai putem adauga inca 100 euro mp costuri de avize proiectare taxe etc. Deci la un calcul simplu costul pe mp construit ajunge la 700 euro. Poate ma puteti convinge ca mai sunt si alte cheltuieli care in niciun caz nu vor depasi inca 100 euro/mp.

In concluzie costul maxim este de 800/mp. In momentul de fata pretul de vanzare este undeva la 1200-1300 mp construit.

Mai are rost sa discutam de profit?

Intrebarea mea este de ce nu se poate trece la un nivel putin mai mare in care calitatea finisajelor sa creasca cu 2-3000 de euro pe apartament. 99% din viitorii propietari nu au habar de contructii si pe ei ii multumeste aspectul final.

Faptul ca domnul Soava este mai bun ca altii nu este o scuza pentru gandirea tipic romaneasca.

Cat despre proiectare... presupun ca aveti un stiu geo exact in locul in care construiti si nu luat de la vecini pentru a mai face o economie (profit). Care este presiunea conventionala?Ati determinat coeficientul de pat inainte/dupa efectuarea pernei de balast? Nu as vrea sa ma leg de modul care a fost facut compactarea.

Sunt convins ca acel bloc nu va cadea la primul cutremur dar considerand faptul ca terenul de acolo este foarte periculos orice miscare de teren poate duce la modificari ale stratului de apa(izvoarelor) existent. De aici nu e mult pana la ceva tasari diferentiale, fisuri in pereti. Pe acest subiect se poate discuta mult. Ideea este ca foamea de bani a dezvoltatorilor ma fac sa imi un pun semn de intrebare legat de calitate.

In concluzie marea mea problema este ca absolut toti dezvoltatorii ii trateaza pe viitorii proprietari cu curul. Pe principiul ca oricum vine alt prost. Si cel putin 50% din promisiuni sunt minciuni. Sunt absolut convins ca atunci cand vine vorba de plati se uita 10 lei in plus la mp de parchet, cursul euro sigur va fi stabilit astfel incat sa acopere toate comisioanele, iti vor mai cere 10 lei pentru o priza in plus si alte 100 de rahatisuri.

Si ca sa ma leg putin de compartimentarea cu care va laudati: camerele sunt mai mari ca in alte parti (dar nu te dau pe spate). La fel si bucataria. Dar camera de zi? E un fel de dormitor. Un apartament bun cu 3 camere are 100 mp, fara balcoane. Dimensiuni de 75mp gasesti la toate apartamentele comuniste pe care le blamam toti. Acest lucru se intampla doar pentru ca exista competitie doar la profit.

O zi buna.

#18
MihaiB_PhD

MihaiB_PhD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 17.04.2014

 joey01, on 06 mai 2016 - 07:34, said:



Domnule Buliga,

Va raspund dumneavoastra pentru ca sunteti un fel de reprezentant al acestei clase de dezvoltatori, deci nu o luati personal.
De la bun inceput e clar ca pretul e facut de cerere si oferta si nu vreau sa insisist pe acest aspect. Dezvoltatorii profita la maxim de aceasta cerere, dar problema este ca nu au bunul simt (omenesc) de a renunta la 1% din profit pentru a satisface macar 50% din pretentiile cumparatorilor. Concret costurile de constructie sunt undeva la 300-400 euro mp construit (nu incercati sa ma contraziceti) la care se mai adauga pretul terenului (acest teren de la dristor este undeva la 400-500 euro-din nou nu incercati sa ma contraziceti). Blocul are 5 etaje rezultand un cost de inca 100 euro mp. Mai putem adauga inca 100 euro mp costuri de avize proiectare taxe etc. Deci la un calcul simplu costul pe mp construit ajunge la 700 euro. Poate ma puteti convinge ca mai sunt si alte cheltuieli care in niciun caz nu vor depasi inca 100 euro/mp.

In concluzie costul maxim este de 800/mp. In momentul de fata pretul de vanzare este undeva la 1200-1300 mp construit.

Mai are rost sa discutam de profit?

Intrebarea mea este de ce nu se poate trece la un nivel putin mai mare in care calitatea finisajelor sa creasca cu 2-3000 de euro pe apartament. 99% din viitorii propietari nu au habar de contructii si pe ei ii multumeste aspectul final.

Faptul ca domnul Soava este mai bun ca altii nu este o scuza pentru gandirea tipic romaneasca.

Cat despre proiectare... presupun ca aveti un stiu geo exact in locul in care construiti si nu luat de la vecini pentru a mai face o economie (profit). Care este presiunea conventionala?Ati determinat coeficientul de pat inainte/dupa efectuarea pernei de balast? Nu as vrea sa ma leg de modul care a fost facut compactarea.

Sunt convins ca acel bloc nu va cadea la primul cutremur dar considerand faptul ca terenul de acolo este foarte periculos orice miscare de teren poate duce la modificari ale stratului de apa(izvoarelor) existent. De aici nu e mult pana la ceva tasari diferentiale, fisuri in pereti. Pe acest subiect se poate discuta mult. Ideea este ca foamea de bani a dezvoltatorilor ma fac sa imi un pun semn de intrebare legat de calitate.

In concluzie marea mea problema este ca absolut toti dezvoltatorii ii trateaza pe viitorii proprietari cu curul. Pe principiul ca oricum vine alt prost. Si cel putin 50% din promisiuni sunt minciuni. Sunt absolut convins ca atunci cand vine vorba de plati se uita 10 lei in plus la mp de parchet, cursul euro sigur va fi stabilit astfel incat sa acopere toate comisioanele, iti vor mai cere 10 lei pentru o priza in plus si alte 100 de rahatisuri.

Si ca sa ma leg putin de compartimentarea cu care va laudati: camerele sunt mai mari ca in alte parti (dar nu te dau pe spate). La fel si bucataria. Dar camera de zi? E un fel de dormitor. Un apartament bun cu 3 camere are 100 mp, fara balcoane. Dimensiuni de 75mp gasesti la toate apartamentele comuniste pe care le blamam toti. Acest lucru se intampla doar pentru ca exista competitie doar la profit.

O zi buna.

Buna ziua.

Având in vedere ca aveti ceva cunoștințe legate de costurile execuției si al terenurilor, singurele lucruri pe care le observ ca nu le-ati luat in calcul sunt costul soluției de fundare si al instalațiilor aferente pentru incendiu, care in acest caz nu este modic sub nici o forma. Oricum, nu este treaba mea sa țin socotelile cuiva, cu atât mai puțin sa ma pronunț cât si cum costa fiecare. Calcule se fac in general la mp utili, nu construiți.

Legat de aspectele tehnice, avem studiu geo făcut in locatie, 2 foraje la 9 m adâncime, a căror stratificatie s-a confirmat la excavație, soluția pernei de pietriș fiind data de geotehnician, doamna Ciugudean. Puteți sta liniștiti legat de calitatea lucrărilor de structura, nu s-a făcut niciodată vreun rabat si nu se va face nici pe viitor.

Legat de finisaje si detalii de genul, de la o lucrare la alta in general s-au adus îmbunătățiri pe baza cerințelor pieței. Aici multe dintre aceste aspecte au fost luate in calcul.

Dacă inca va place Mihai Bravu si nu ati dat avans in Aviației, va aștept sa ne cunoaștem!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate