Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?
 Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 

10 000 eur subventie pt automobilele electrice

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2347 replies to this topic

#1747
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

 bzalex, on 14 mai 2018 - 08:55, said:

Da, asa. Mai stiu si eu pe unul care se bucura ca nu mai alimenteaza de loc. Zicea ca poate sa faca cu un plin 1200km (la vale si cu vantul din spate) Posted Image))

Cand crezi balivernele unor sarlatani, ajungi sa nu mai crezi faptele reale. :) Eu am facut km aia cu 2 Golfuri diferite, Golf VI si Golf VII, ambele masini noi, 1.6 TDI (cel mai de succes motor Diesel din lume, in caz c-ati uitat ;) ).

Prashtiile voastre electrice n-o sa faca distanta aia cu o baterie incarcata nici in anul 2100. :D

PS: "deloc" se scrie legat. Dar inteleg greselile astea neinsemnate. Sunt de la hiperventilatie. :))

#1748
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
1200km fără pauza e riscant și obositor :) După 2-3 ore de condus e recomandat sa faci o pauza :)
PS: știu ca aici toți sunt mega șoferi ce pot sa conduca ani întregi fără oprire :)

#1749
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008


 Write&Run, on 14 mai 2018 - 20:00, said:


Cand crezi balivernele unor sarlatani, ajungi sa nu mai crezi faptele reale. :) Eu am facut km aia cu 2 Golfuri diferite, Golf VI si Golf VII, ambele masini noi, 1.6 TDI (cel mai de succes motor Diesel din lume, in caz c-ati uitat ;) ).

Prashtiile voastre electrice n-o sa faca distanta aia cu o baterie incarcata nici in anul 2100. :D

PS: "deloc" se scrie legat. Dar inteleg greselile astea neinsemnate. Sunt de la hiperventilatie. :))

Exact. Nici in 2100. Anul in care o sa aniversam 80 de ani de la disparitia celui mai de succes motor Diesel.

PS: Asa e. Am tras mult aer in piept cand mi-am inchipui cum e sa te sufoci 1200 km langa cel mai de succes motor Diesel din lume.

#1750
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

 bzalex, on 14 mai 2018 - 21:09, said:

PS: Asa e. Am tras mult aer in piept cand mi-am inchipui cum e sa te sufoci 1200 km langa cel mai de succes motor Diesel din lume.

Pai na, daca stai cu botu' in tzeava de esapament, nici nu meriti altceva. :))))

#1751
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Multumesc de raspuns. Ai pus in sfarsit punctul pe i.

Iti urez sanatate. O sa ai nevoie.

Terminat.

#1752
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
cine nu a vazut aceasta emisiune [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oqmICv2qw7c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
este bine sa o vada deoarece tot ce scriem noi aici este total pe langa subiect.
suntem prea mici pentru interesele enorme care sunt acum in dezbatere.

Edited by deloghi, 15 May 2018 - 10:24.


#1753
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Oh dear.... E grav....

#1754
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,285
  • Înscris: 16.08.2016
Interese galactice? :))) O sa moara Thanos anul viitor și se schimba balanta :))

#1755
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017
revenind putin si la topic si lasand prostiile lui Strainu, mi se intampla doar mie sa vad zilnic reclama ca pot rezerva noul Audi eTron?

Fix ca la Tesla, costa 1000 rezervarea... insa plus TVA

#1756
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Si ce e rau in asta? Isi fac oamenii reclama caci, la urma urmei, e sufletul comertului. Pui depozitul, ai loc in coada de asteptare, iei masina mai repede.

#1757
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,166
  • Înscris: 13.11.2017
Nu la asta se referea el. A mai pomenit odata de acel e-Tron si nu a bagat nimeni in seama postarea. E fan VAG si se oftica ca nimeni nu se ploconeste la maretele realizari ale acestora.
Nu-si da seama ca nu intereseaza pe nimeni de acel model cand exista deja pe piata de cativa ani un SUV electric mai dinamic si mai mare ca dimensiuni : Model X de la Tesla

#1758
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ei, nici asta cu "nu intereseaza pe nimeni" nu e coșer. E o mașină nouă pe piața, cu potențial enorm și făcută de o marca premium. E apetisantă.

#1759
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Nu este nimeni interesant deoarece pretul nu este de pe planeta asta. Cam asa se defineste. Avansul nu prea conteaza, restul, grosul este important.
Am vazut cateva filmulete cu conversia din termic in electric a masinilor in care mai nou ai doua posibilitati. Full electric sau hibrid. La hibrid nu modifici decat tamburul sau tamburii rotilor din spate care sunt inlocuiti cu motoare electrice. Se folosesc foarte usor, modificarile nu afecteaza major masina si nu trebuie sa schimbi cutia de viteze. Practic cand doresti doar mersul pe electric lasi pe neutru cutia si folosesti doar motoarele electrice de la tamburii rotilor. Acestea sunt si regenerative putand incarca acumulatorii. Se monteaza doar un buton mai special langa volan care este in 3 sau 4 pozitii acestea corespund vitezelor 1 pana la 3 sau 4 marsalier. Se mai monteaza si un mic indicator nivel incarcare acumulatori.
Tehnologia evolueaza iar chestia asta cu tamburul schimbat la roti, pe masina imi surade si mie. In toamna cred ca voi cumpara un set care il voi pune pe un VW polo 1.2 benzina deoarece are in porbagaj loc suficient in locul rotii de rezerva unde poti pune acumulatorii.

Attached Files


Edited by deloghi, 16 May 2018 - 04:15.


#1760
bzalex

bzalex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 02.05.2008
Interesant. Ceva preturi sau un link?

Nu se cupleaza nimic si la acceleratie?

#1761
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi se pare o țigănie. Adică motorul nu îl oprește deci funcționează la ralanti toată perioada, cum faci sa accelerezi, montezi a doua pedală de accelerație mai mica lângă? Sau se folosește aceeași pedala, dar atunci cum faci sa nu accelerezi în gol motorul termic? cum faci sa franezi din pedala regenerativ, fără sa mănânci plăcuțele față? Ca asta înseamnă că regenerarea nu folosește toată puterea de frânare ca să o transforme la loc în energie. Ce faci cu mașinile care au disc și pe spate? Scoți disc, montezi tambur? Ai loc, trebuie omologat sistemul de frânare? Cum frânează mașina pe spate dacă nu ești în mod electric? Rămâi doar cu frâne pe față? Astea sunt câteva ce mi-au venit repede acum, dar per total un kit de-ăsta mi se pare o idee slabă, dar cine știe, poate greșesc

#1762
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,722
  • Înscris: 23.04.2007

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 05:47, said:

dar atunci cum faci sa nu accelerezi în gol motorul termic?
"Acceleratia" fiind "drive by wire" ... n-o fi exagerat de complicat de rezolvat dilema asta.

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 05:47, said:

cum faci sa franezi din pedala regenerativ
Probabil folosind vreun sistem precum cel de la e-Golf de care ziceam aici.

 MembruAnonim, on 16 mai 2018 - 05:47, said:

Ce faci cu mașinile care au disc și pe spate? Scoți disc, montezi tambur? Ai loc, trebuie omologat sistemul de frânare? Cum frânează mașina pe spate dacă nu ești în mod electric?
Nu zic ca e simplu ... da' nici imposibil nu cred sa fie - "butucu' electric" sa aiba pe undeva si ceva disc de frina.

#1763
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
N-am zis ca e imposibil. Doar ca deși la o prima vedere pare simplu, scoti ce ai, bagi tambur la roți, bagi o baterie și gata, nu e chiar așa. Sunt o mulțime de mici cacatisuri integrate deja în habitaclu care nu pot fi dublate ci trebuiesc gândite pentru dublă comandă, switching inteligent între electric/termic, etc

#1764
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 17.09.2007
Treaba cu motoarele in-wheel desi la prima vedere pare excelenta are unele limitari:
- adauga o masa suplimentara la roti (creste ,,unsprung mass"), chestie care se poate compensa destul de greu prin tuning-ul suspensiei
- legal esti obligat sa folosesti franele clasice, nimeni nu poate merge legal doar pe frana EM
- motorul fiind pe roata preia toate denivelarile si problemele care pot sa apara, reparatiile devin mai costisitoare.
Nu prea merge sa pui orice chinezarie de motor hub ca pe bicicleta, firmele renumite de conversie sunt destul de putine.
Ceva link-uri cu motoare in-wheel de la un producator bun care se ocupa de ceva timp:
https://www.autocar....nsform-evs-year
The Protean Drive can be produced to fit wheel sizes from 14in to more than 20in. It is currently in pre-production and will be built in China, initially at the rate of five to ten units a week.
Although there are significant packaging and efficiency benefits, the technology is more expensive than a conventional electric drivetrain and work is continuing to make it more price-competitive.
http://www.ee.co.za/...eel-motors.html
http://www.proteanel...le-Dynamics.pdf

Edited by Hansolo, 16 May 2018 - 09:11.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate