Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

10 000 eur subventie pt automobilele electrice

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2347 replies to this topic

#1657
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009

View Postrobylup, on 30 martie 2018 - 07:19, said:

Si daca tot a vb lumea de consum, la mers sportiv cat ia?
mai mult de 8.5 nu am scos, nici macar cu bateria descarcata de 1 saptamana.

#1658
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Super, multumesc mult

#1659
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ieri s-au terminat fondurile pentru programul Rabla 2018.
Cine merge de luni la un reprezenteant auto sa cumpere un hibrid sau o electrica nu v a mai primi cei 1.400 euro prima de casare.
Tot joi reprezentantii Skoda au anulat orice comanda pentru Romania, nu se mai poate configura, pentru cele mai economice modele ale lor din oferta Kodiaq. Este vorba de modelele cu motorizari de 1.0 tsi, 1.5 tsi si 2.0 tdi. In oferta lor mai gasiti doar motorul de 1.6 tdi, cutie manuala sau automatica care este si cel mai mare gurmand.
Kia nu are pe lista de prioritati pentru piata din Romania decat 6 masini Kia Niro Phev cu livrare in luna Iulie. Acest model nu intereseaza inca pe nimeni deoarece pretul este foarte piperat. Inca de saptaman trecuta cei de la Kia anuntau ca masinile nu se incadreaza in timpul de 120 saptamani pentru programul Rabla. In schimb primiti cei 6.000 euro ecobonus. Cei de la Kia exagereaza in privinta pretului fara dotarile suplimentare incluse. In majoritatea tarilor unde se comercializeaza phev-ul celor de la Kia exista preturi mult mai accesibile fata de Romania. Problema este de la noi, comisionul practicat la vanzare.
List Price Total:
31,127.00 €
37,040.00 €

Edited by deloghi, 01 April 2018 - 06:54.


#1660
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Am descoperit abia acum topicul asta. Parerea mea, daca intereseaza pe cineva, e ca acel bonus de 10.000 de eur e absurd intr-o tara ca Romania. Numai niste politicieni autisti si nesimtiti pot sa faca asa ceva.

#1661
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017

View PostWrite&Run, on 01 aprilie 2018 - 12:43, said:

Am descoperit abia acum topicul asta.

Ghinion. Ai de gând sã-ti înșiri prostiile rãsuflate și pe aici ?

#1662
deloghi

deloghi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 16.08.2015
Ieri cei de la Kia m-au sunat de 2 ori, mi-au trimis si e-mail cu 2 configurari, Poate, poate pun botul sa cumpar de la ei din stoc-ul care urmeaza sa vina. Cand am vrut sa merg la ei sa vorbim acum 2 saptamaini vandusera masina din sorum si parca le faceam sila cand vorbeam. Nu asa se fac afacerile. Daca ei stiu bine ca masina phev se vinde greu trebuiau sa respecte orice client care este interesat de acest model.
Apropos vad ca cei de la Skoda au inchis configuratorul si pentru Karoq. Nu se mai vinde in Romania decat  Karoq Ambition 1.6 TDI DSG, 85 kW (115 CP) /  Diesel /  Direct Shift Gearbox sau Manuala. Consum 4.3 - 4.4 l/100km
Au rupt piata cu cele doua variante Kodiaq si Karoq. Chiar daca nu sunt hibride cele doua modele pot avea volori de consum apropiate de un hibrid clasic.

Edited by deloghi, 03 April 2018 - 05:09.


#1663
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Au rupt piata pe dracu'. Nu sunt in stare sa le fabrice, au multe modele fabricate pe aceeasi linie de productie (Ateca, Kodiaq parca si Superb) si iti dau termen 6 luni pentru livrare. Stai 6 luni pentru un low cost cu motor de tractor si plastice la nivel de Dacia. Ma leshi?

#1664
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postdeloghi, on 03 aprilie 2018 - 04:57, said:

Ieri cei de la Kia m-au sunat de 2 ori, mi-au trimis si e-mail cu 2 configurari, Poate, poate pun botul sa cumpar de la ei din stoc-ul care urmeaza sa vina. Cand am vrut sa merg la ei sa vorbim acum 2 saptamaini vandusera masina din sorum si parca le faceam sila cand vorbeam. Nu asa se fac afacerile. Daca ei stiu bine ca masina phev se vinde greu trebuiau sa respecte orice client care este interesat de acest model.
Apropos vad ca cei de la Skoda au inchis configuratorul si pentru Karoq. Nu se mai vinde in Romania decat  Karoq Ambition 1.6 TDI DSG, 85 kW (115 CP) /  Diesel /  Direct Shift Gearbox sau Manuala. Consum 4.3 - 4.4 l/100km
Au rupt piata cu cele doua variante Kodiaq si Karoq. Chiar daca nu sunt hibride cele doua modele pot avea volori de consum apropiate de un hibrid clasic.
Exact ce-ti spuneam acum ceva timp, ca Kia baneasa nu prezinta incredere.
Legat de Skoda, le-am vazut la SIAB. Kodiaq-ul mi-a placut, ca si finisaje,spatiu,etc dar Karoq-ul era sub Kia Niro, ca finisaje, parerea mea. Prea scump pentru ce ofera Karoq
Legat de consum vs hybrid, eu am avut cu Toyota C-HR consum 5,5% pe traseul Pipera-Corbeanca si sotia pe Corbeanca-Pipera 3,7 sau 3,9, nu mai tin minte. Ce spune asta?Totul
Eu am condus agresiv, cu turatii pana la viteza de 130km/h, oprire brusca si plecare la fel, mers si pe SPORT,etc. Sotia a mers pe DN1, clasic, fara accelerare brusca, a anticipat traficul, etc.
Nu-ti mai spun, stii foarte bine ca conteaza si piciorul soferul, relieful, temperatura exterioara, traficul,etc. Daca crezi ca toate astea te dezavantajeaza, mergi pe benzina/motorina/electric si lasa hybridul

#1665
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 08:01, said:

Exact ce-ti spuneam acum ceva timp, ca Kia baneasa nu prezinta incredere.
Legat de Skoda, le-am vazut la SIAB. Kodiaq-ul mi-a placut, ca si finisaje,spatiu,etc dar Karoq-ul era sub Kia Niro, ca finisaje, parerea mea. Prea scump pentru ce ofera Karoq
Legat de consum vs hybrid, eu am avut cu Toyota C-HR consum 5,5% pe traseul Pipera-Corbeanca si sotia pe Corbeanca-Pipera 3,7 sau 3,9, nu mai tin minte. Ce spune asta?Totul
Eu am condus agresiv, cu turatii pana la viteza de 130km/h, oprire brusca si plecare la fel, mers si pe SPORT,etc. Sotia a mers pe DN1, clasic, fara accelerare brusca, a anticipat traficul, etc.
Nu-ti mai spun, stii foarte bine ca conteaza si piciorul soferul, relieful, temperatura exterioara, traficul,etc. Daca crezi ca toate astea te dezavantajeaza, mergi pe benzina/motorina/electric si lasa hybridul
colegul a făcut test cu C-HR și concurenții iar rezultatele au fost altele. poate la tine atât a consumat dar pe spritmonitor media e de 5.3l
https://www.spritmon...014&powerunit=2

la c-hr mi-au dat termen de livrare minim 10 luni pentru echipare led...deci cum să aștept un an o mașină produsă la bursa?????

Edited by bobalex18, 03 April 2018 - 09:16.


#1666
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 09:14, said:

colegul a făcut test cu C-HR și concurenții iar rezultatele au fost altele. poate la tine atât a consumat dar pe spritmonitor media e de 5.3l
https://www.spritmon...014&powerunit=2

la c-hr mi-au dat termen de livrare minim 10 luni pentru echipare led...deci cum să aștept un an o mașină produsă la bursa?????
Iar minti, rusinica. Termenul cel mai mare pe care l-am primit a fost de 4-6 luni pentru C-hr, la Seat Ateca era de 10 luni. Stiu sigur la C-hr, am avut informatii de cand a aparut pana la dana cand am dat comanda de Auris, sf. lui noiembrie 2017
Tot 6 luni am primit si pentru Kia Niro Hybrid

Edited by cata, 03 April 2018 - 09:23.


#1667
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 09:22, said:

Iar minti, rusinica. Termenul cel mai mare pe care l-am primit a fost de 4-6 luni pentru C-HR, la Seat Ateca era de 10 luni. Stiu sigur la C-hr, am avut informatii de cand a aparut pana la dana cand am dat comanda de Auris, sf. lui noiembrie 2017
Tot 6 luni am primit si pentru Kia Niro Hybrid
eu nu prea mint...ca fapt divers.
mi-au dat 6-8 luni pentru varianta normală și 8-10 luni (cu mențiunea că vor fi 10 luni) pentru varianta led.
dar știu că și la ateca se așteaptă 50 de săptămâni.

#1668
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 03 aprilie 2018 - 09:43, said:

eu nu prea mint...ca fapt divers.
mi-au dat 6-8 luni pentru varianta normală și 8-10 luni (cu mențiunea că vor fi 10 luni) pentru varianta led.
dar știu că și la ateca se așteaptă 50 de săptămâni.
S-a manipulezi, scuze.
Varianta hybrida avea termenul mentionat, indiferent de echipare, si cea clasica era pe stoc

Edited by calinkgb, 03 April 2018 - 15:29.
fara culori, ok?


#1669
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 09:46, said:

S-a manipulezi, scuze.
Varianta hybrida avea termenul mentionat, indiferent de echipare, si cea clasica era pe stoc
hibridă normală și hibridă led....vorbesc de decembrie 2016/ianuarie 2017

Edited by bobalex18, 03 April 2018 - 09:55.


#1670
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
La a mea aveam termen 8 luni si a venit in 4. Cealalta a venit in 2,5 luni. Depinde cand o comanzi. Pe de alta parte, vad la Skoda si Seat ca au crescut termenele la 10-11 luni pentru ca au pe aceeasi linie de fabricatie si Karoq, Kodiaq, Ateca si Superb. Iti dai seama ce bine lucreaza astia cand schimba loturile la 2-3 saptamani sa produca alt model...Si dupa aia apare mitul cu masina pentru Est/Vest, nu spun ca de fapt organizarea productiei este varza la ei (sunt cazuri in care le-au venit masinile cu alte dotari fata de cele comandate).

Edited by edi10000, 03 April 2018 - 10:37.


#1671
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu cand am comandat masina mi-au spus ca termenul de livrare este 10-12 saptamani (mini phev). Dupa ce am comandat-o si au bagat comanda in sistem a aparut termen de livrare la 16 saptamani ... deci toti au probleme cu productia, mai ales la modelele cerute.

#1672
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
înseamnă că cererea a fost mult mai mică decât estimaseră :))))) și timpul de așteptare a scăzut iar la skoda cererea este mult mai mare :)))))))

#1673
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostWrite&Run, on 01 aprilie 2018 - 12:43, said:

Am descoperit abia acum topicul asta. Parerea mea, daca intereseaza pe cineva, e ca acel bonus de 10.000 de eur e absurd intr-o tara ca Romania. Numai niste politicieni autisti si nesimtiti pot sa faca asa ceva.
si corupti, este ideea unui politician de la ALDE :)
aia cu tariceanu, cu afaceri in industria auto, cu taxa de prima inmatriculare de 10 ani de zile ilegala.

#1674
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcata, on 03 aprilie 2018 - 08:01, said:

Exact ce-ti spuneam acum ceva timp, ca Kia baneasa nu prezinta incredere.
Ca fapt divers, din discutiile pe forumul monomarca a reiesit ca cel mai corect dealer Kia din Bucuresti ramane IMG (International Motors Group). Desi mi-am luat masina de la Kia Baneasa, tot ce inseamna service in garantie am facut la IMG si au fost ireprosabili. Acum am vazut ca si-au extins oferta, au si alte marci, nu doar Kia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate