Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Casa cu vecina problema

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
ramona_c

ramona_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2016
Buna seara la toti membrii forumului. Ma numesc Ramona Calciu si este primul meu post de pe acest forum.
Ma confrunt cu urmatoarea problema. Acum un an eu si sotul meu ne cautam o casuta la tara unde sa ne retragem in wekend, sa fugim de nebunia orasului, etc. Am tot cautat si in final am gasit o casuta micuta de trei camere, fara etaj. Am negociat cu proprietarul, si ne-am inteles destul de repede la pret. Casuta avea tencuiala cazuta pe exterior in unele locuri, dar nu exagerat, mai avea ceva de lucru ... ma rog, am zis ca o renovam noi. Ne-am interesat si de vecini, ne-a spus sa nu ne facem griji deoarece unul din vecini este chiar sora lui. Bucurosi am cumparat casuta fara sa ne gandim la ce va urma. De unde incepe problema. Casuta are una din laturi exact pe hotarul cu unul din vecini. Mai bine zis cu vecina care era sora cu proprietarul. Am zis mai sus ca avea tencuiala cazuta. Sotul meu cauta un mester, il gaseste si il tocmeste sa repare casa. Omul se apuca si o repara pe cele trei laturi. Apoi ne suna sa vorbim cu vecina ca nu il lasa sa intre in curte!!!
Sa specificam lucrurile: Casa este asezata cam ca in desenul de mai jos(nu prea le am eu cu desenul dar se intelege):
Attached File  Desen.jpg   23.57K   263 downloads
Are gard facut pana in zidul casei, exact cum e in desen. Ba chiar casa noastra este cu 3-4 cm pe teritoriul ei conform gardului. Asa apare si in cadastru. Ne ducem noi amandoi (eu si sotul) crezand ca e o neintelegere, o problema minora. Ajungem acolo si incercam sa vorbim cu vecina. Raspuns: NU AVETI CE CAUTA LA MINE IN CURTE. Eu imi apar curtea cu arma in mana (cred ca se credea in 1916). Nimeni nu intra la mine in curte. Incercam sa ii spunem calm cine suntem, ca am cumparat casa de la fratele ei. Raspuns: Nu ma intereseaza ca....l ala (cred ca ati inteles ce a vrut sa spuna), a vandut casa parintilor e un nenorocit, si alte epitete ... Ca sa ne arate ca nu glumeste se duce in casa si vine insotita cu o pusca (cred ca era de vanatoare ca avea doua tevi). Nu ne-a amenintat cu ea, doar ne-a aratat-o. Si ne-a spus sa plecam imediat de acolo. Lucru care spune multe despre ea ...
Am vorbit si cu celalat vecin (treaba asta trebuia sa o facem inainte, dar de ... cine a stiut) se pare ca sunt doi mostenitori (frate si sora) carora parintii le-au murit iar un executor judecatoresc le-a impartit curtea in doua. A fost nevoie de executor pentru ca nu s-au inteles deloc, cica toata ziua se certau. Mi s-a spus ca rar erau zile cand nu se injurau, sau nu aruncau unul in altul cu papuci, pantofi sau chiar pietre. Cea ramasa (vecina) are vreo 48 de ani, nu a fost maritata niciodata (cred ca deacolo i se trage nebunia). Am sunat la fostul proprietar. Cand i-am explicat despre ce e vorba, ne-a inchis telefonul in nas. Am sunat din nou, nu a mai raspuns ... Cred ca am descris situatia cat de cat.
Intrebari:
1.  Este legal ca un hotar sa fie exact pe latura casei? Este legal sa iti tragi gard pana in zidul casei?  Iar in acest caz ce trebuie sa faca proprietarul casei  ca sa isi renoveze casa?
2. Este legal ca cineva sa vina sa iti fluture o pusca in fata ochilor? Recunosc ca nu ne-a amenintat, adica nu a indreptat teava armei spre noi, dar totusi cand am vazut-o cu pusca in mana, nu ne-am simtit bine.
3. Ce putem face ca sa ne renovam si ultimul perete de casa?
4. Ca sa iti dea o arma de vanatoare nu trebuie ceva examen psihologic? Cum a luat asta asa ceva?

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,168
  • Înscris: 19.01.2008
Trebuie sa ceri autorizatie de construire de la primarie (pentru lucrarile pe care vrei sa le faci) si legea o obliga sa-ti permita accesul pentru reparatii. Tot la primarie iti va spune si care lege iti permite.

#3
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
la #4. nu este arma ei; vanatorite sunt sub 1 la mie dintre vanatori.
o fi a sotului, a copilului, etc.
ii spargi pe toti si ii pui cu botul pe labe, in acest fel:
sesizare imediat la Politie. Arma de vanatoare se scoate din husa DOAR cand se merge la vanatoare, in rest sta desfacuta si incuiata in rastel.
nu are de ce sa v-o arate, nu are nici o justificare, si se va lasa cu amenzi.

Edited by nycolae, 17 April 2016 - 18:23.


#4
ramona_c

ramona_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2016

View Postvladutgm, on 17 aprilie 2016 - 18:18, said:

Trebuie sa ceri autorizatie de construire de la primarie (pentru lucrarile pe care vrei sa le faci) si legea o obliga sa-ti permita accesul pentru reparatii. Tot la primarie iti va spune si care lege iti permite.
Dar noi nu modificam casuta, doar am dat jos tencuiala care cade si punem una noua. Si problema e ca deja vreo doi pereti exteriori i-a facut ... cred ca autorizatie acum e cam tarziu sa cer. Oricum o idee buna sa ma duc si la primarie. Acolo deja casa e pe rol la noi.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
1) Nu.Nu.
2) Nu.
3)Trebuie vazut cine este in ilegalitate:voi sau vecina.In functie de asta,actionati.
4) Ba da.

Indiferent ca veti tencui sau nu casa,trebuie sa fiti pregatiti pentru o lunga convietuire cu nabadai,necazuri si circ.Asta daca nu puneti piciorul in prag de la inceput.

#6
ramona_c

ramona_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2016

View Postnycolae, on 17 aprilie 2016 - 18:22, said:

la #4. nu este arma ei; vanatorite sunt sub 1 la mie dintre vanatori.
o fi a sotului, a copilului, etc.
ii spargi pe toti si ii pui cu botul pe labe, in acest fel:
sesizare imediat la Politie. Arma de vanatoare se scoate din husa DOAR cand se merge la vanatoare, in rest sta desfacuta si incuiata in rastel.
nu are ce sa v-o arate, nu are nici o justificare, si se va lasa cu amenzi.
Nu are sot, cica nu a fost maritata niciodata ...

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

View Postvladutgm, on 17 aprilie 2016 - 18:18, said:

Trebuie sa ceri autorizatie de construire de la primarie (pentru lucrarile pe care vrei sa le faci) si legea o obliga sa-ti permita accesul pentru reparatii. Tot la primarie iti va spune si care lege iti permite.

Tencuirea nu este constructie.Pentru tencuire nu se cere/da autorizatie.Este ca si cum ai cere voie sa zugravesti.

#8
itzi-bitzi

itzi-bitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,844
  • Înscris: 26.02.2015
Plangere la Politie pentru amenintare. Asta in primul rand.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
Sunt 2 solutii - ori vinzi de urgenta, chiar si in pierdere (nu vei avea viata linistita niciodata, ai fugit de nebunia orasului si ai dat de nebuna satului), ori ii gasesti un sot vecinei cu pusca.

Nu cred ca o sa reusesti sa o aduci la sentimente mai bune, iar daca persoana in cauza are oarece dezechilibre la mansarda este tratata ca atare de catre comunitate - cu compasiune si cu blandete. Nu te pune cu ea, ca-ti pierzi timpul. Asa ca alege optiunea cea mai sanatoasa:
FUUUUUGI!!!

Edited by claudiu1, 17 April 2016 - 18:31.


#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu as face o hartie scrisa catre poltistul de proximitate, sectorist sau cum ii spune...Cu numar de inregistrare, ca sa ramana la dosar. Si in timp sa fie mai multe dovezi ca ati incercat sa supravietuiti legal...
Prin care ii cereti sa verifice daca vecina are dreptul legal sa detina o arma..
De la colegul meu de la serviciu, care e vanator cu patalama legala, stiu ca legea spune ca arma de vanatoare trebuie tinuta intr-un dulap sub cheie, cu incarcatorul in alta parte..Si ca nu o poti scoate sa o sperii vecinii..
In declaratia scrisa insistiati ca a scos arma spre voi, desi nu erati interesati, nu asta ati cerut, nu ati venit sa cumparati arma, etc...
Altfel, sincer, si eu sustin ca ar trebui sa va ganditi cum o sa convietuiti cu vecina asta.
Ca om trecut prin viata, 52 de ani, sincer, nu am presentimente bune..Asa ca sau clarificati lucrurile extrem de clar de la inceput, eventual, vecinico, iti dau niste kile de vin ca mesterul sa zugravesca, sau vindeti chiar si in paguba..

Edited by Prien, 17 April 2016 - 18:33.


#11
ramona_c

ramona_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2016
Oricum maine voiam sa mergem la prima ora la politia comunitara de aici din sat. O sa le cerem si lor sfatul. Chestia e ca in momentul cand a iesit cu pusca in mana se afla pe sala casei ei, deci pe proprietatea ei. Acolo "avea" voie sa scoata pusca? Si putem spune ca ne-a amenintat, in aceste conditii (adica noi eram pe proprietatea ei )?

Edited by ramona_c, 17 April 2016 - 18:33.


#12
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Problema nu este turcu' sau pistolu' ci cadastrul si intabularea de la cumparare, acte ce iti vor spune ce sa faci mai departe

#13
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

daca cumva cadeti la o intelegere, ati putea sa o intrebati cum a dobandit arma?
As fi si eu interesata sa imi cumpar una dar ma lovesc de problema cu autorizatia

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am o alta nedumerire, de ce insisti sa mai tencuiesti bucata aia din casa daca spui ca e lipita de gard, vizual pe tine nu vad cu ce te-ar afecta.
Apoi cauta cu atentie legea, din ce imi amintesc trebuie respectata o distanta minima intre orice constructie si gardul dinspre vecini.

Daca am inteles eu bine, casa deja se afla chiar si pe terenul vecinei, vezi cum te pui cu ea, sa nu ajungi sa o demolezi cu totul, tencuiala cred ca e cea mai mica problema a ta in momentul de fata.

Edited by gumball3000, 17 April 2016 - 18:39.


#15
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,805
  • Înscris: 01.10.2004
@gumball3000 - nu ai citit atent, proprietatea a fost impartita de un executor judecatoresc, banuiesc ca asa cum a stabilit instanta intr-un proces de impartire/descontopire a mostenirii de la parinti.
Nu este nici prima si nici ultima casa cu un perete pe limita dintre proprietati.

Edited by claudiu1, 17 April 2016 - 18:43.


#16
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postramona_c, on 17 aprilie 2016 - 18:09, said:

Acum un an eu si sotul meu ne cautam o casuta la tara unde sa ne retragem in wekend, sa fugim de nebunia orasului, etc.
si ati dat de nebuna satului :)....singura cale ar fi sa cadeti la o intelegere; chemati-o la o tzuica, la o clatitat, se inmoaie baba cumva; treba cu politia e cea mai proasta varianta

#17
ramona_c

ramona_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdanb1961, on 17 aprilie 2016 - 18:36, said:

Problema nu este turcu' sau pistolu' ci cadastrul si intabularea de la cumparare, acte ce iti vor spune ce sa faci mai departe
In cadastru este exact cum am desenat eu. Cu gard in peretele casei, si hotar in peretele casei. Mentionez ca gardul e din beton la baza si uluci de fier. Daca gasesc un scaner, scanez cadastru.

View Postmoldoveanca2001, on 17 aprilie 2016 - 18:36, said:

Buna,

daca cumva cadeti la o intelegere, ati putea sa o intrebati cum a dobandit arma?
As fi si eu interesata sa imi cumpar una dar ma lovesc de problema cu autorizatia
Este ultimul lucru care l-as face.

View Postgumball3000, on 17 aprilie 2016 - 18:38, said:

Eu am o alta nedumerire, de ce insisti sa mai tencuiesti bucata aia din casa daca spui ca e lipita de gard, vizual pe tine nu vad cu ce te-ar afecta.
Apoi cauta cu atentie legea, din ce imi amintesc trebuie respectata o distanta minima intre orice constructie si gardul dinspre vecini.

Daca am inteles eu bine, casa deja se afla chiar si pe terenul vecinei, vezi cum te pui cu ea, sa nu ajungi sa o demolezi cu totul, tencuiala cred ca e cea mai mica problema a ta in momentul de fata.

View Postgumball3000, on 17 aprilie 2016 - 18:38, said:

Eu am o alta nedumerire, de ce insisti sa mai tencuiesti bucata aia din casa daca spui ca e lipita de gard, vizual pe tine nu vad cu ce te-ar afecta.
Apoi cauta cu atentie legea, din ce imi amintesc trebuie respectata o distanta minima intre orice constructie si gardul dinspre vecini.

Daca am inteles eu bine, casa deja se afla chiar si pe terenul vecinei, vezi cum te pui cu ea, sa nu ajungi sa o demolezi cu totul, tencuiala cred ca e cea mai mica problema a ta in momentul de fata.
Vrem sa o tencuim ca sa nu avem probleme mai tarziu. Exista o astfel de lege care invoca o distanta fata de casa? Care e legea aia si ce distanta minima trebuie fata de casa?

#18
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,725
  • Înscris: 16.03.2004

View Postgumball3000, on 17 aprilie 2016 - 18:38, said:

Daca am inteles eu bine, casa deja se afla chiar si pe terenul vecinei, vezi cum te pui cu ea, sa nu ajungi sa o demolezi cu totul, tencuiala cred ca e cea mai mica problema a ta in momentul de fata.

Nu poate sa le faca asta, orice achizitie imobiliara astazi se face pe baza de cadastru deci noii proprietari stiu clar ce au cumparat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate