Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Merita viata sa fie traita ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1151 replies to this topic

#91
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 22:15, said:



Da, plansul de mila reprezinta o insusire adaptativa. Daca nu iti plangi de mila, starea in care te afli te-ar putea distruge.
Un client de-al meu, săracul, este mic de statură si-i urât. Urât de tot. Însă e manierat, harnic, cu suflet bun și are o soție frumoasa ca un bibelou cu mult bun simt.
Trebuia să își plângă de milă?
Un alt prieten, prosper om de afaceri este atât de urat, Nicu Constantin era playboy pe lângă el. Sotia lui e urata și ea dar sunt niște oameni minunati care au muncit din greu să ajungă la ceea ce au acum. Și se iubesc teribil.
Din păcate nu am exemple pozitive cu prosti.

#92
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,092
  • Înscris: 31.03.2015

View Postadbuser, on 11 aprilie 2016 - 22:26, said:

Cu plansu de mila o dai in altele ..Posted Image) respingi pe cei din jur ..te plangi o data ..te plagi de doua ori ..de trei de patru ..dupa o sa devina ceva normal pentru tine  si pentru altii insuportabil si cum apare o problema cum hop ..te pui pe boceala si te plangi la prietena / prieten

Bine, tu ai luat plansul de mila adliteram, insa TLGTLC ar da-o nitelus in motivationale...

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 22:31, said:

Un client de-al meu, săracul, este mic de statură si-i urât.
Cate o fi tras saracul la viata lui, numai el stie.
O viata buna nu inseamna sa suferi 40 de ani, ca dupa aceea sa primesti un amarat de premiu, gen o femeie frumoasa.
Sau sa suferi toata tineretea ta, ca mai la urma sa atingi un anumit scop. Asta nu inseamna viata buna. :)

#93
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 22:45, said:



Bine, tu ai luat plansul de mila adliteram, insa TLGTLC ar da-o nitelus in motivationale...


Cate o fi tras saracul la viata lui, numai el stie.
O viata buna nu inseamna sa suferi 40 de ani, ca dupa aceea sa primesti un amarat de premiu, gen o femeie frumoasa.
Sau sa suferi toata tineretea ta, ca mai la urma sa atingi un anumit scop. Asta nu inseamna viata buna. :)
Și dacă te nasti cu tot ceea ce ai nevoie pentru a avea succes și nu îl obții niciodată (de cele mai multe ori din vina ta) ajungi sa îți pui problema precum inițiatorul topicului.


#94
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,092
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 22:52, said:

Și dacă te nasti cu tot ceea ce ai nevoie pentru a avea succes și nu îl obții niciodată (de cele mai multe ori din vina ta) ajungi sa îți pui problema precum inițiatorul topicului.

Daca te nasti cu tot ce ai nevoie si totusi nu atingi starea de fericire sau multumire, asta se poate intampla fie datorita unor factori
exteriori, pe care nu ii poti controla, fie datorita unui dezechilibru hormonal. Dar ideea de baza ramane in picioare; datorita nazismului biologic si in mod indirect datorita stiintei, exista suferinta in lume. Treaba e foarte simpla, atat de simpla incat pare un truism.

#95
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,989
  • Înscris: 20.10.2015

View Postipopovici11, on 11 aprilie 2016 - 22:13, said:

Pai tocmai ca repetand de atatea ori aceleasi lucruri, la un moment dat te-ai satura, daca ai trai sute de ani. Plus c-ai deveni tot mai "avariat". Posted Image)

Sa "repeti" ce?
De ce e necesar sa repeti?
Aia n-o fac decat babele care merg la biserica si acasa, si apoi, stau in poarta
Pe mine n-o sa ma vezi facand asa ceva, probabil ca voi muri in cuapul intr-o tara picioarele in alta

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 22:15, said:

Da, plansul de mila reprezinta o insusire adaptativa. Daca nu iti plangi de mila, starea in care te afli te-ar putea distruge.

Vrajeli
Plansul de mila te distruge.
PLANUL sa iesi din situatia aia, SPERANTA si MOTIVAREA te tine sanatos, LUPTA.

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 23:00, said:

Daca te nasti cu tot ce ai nevoie si totusi nu atingi starea de fericire sau multumire, asta se poate intampla fie datorita unor factori
exteriori, pe care nu ii poti controla, fie datorita unui dezechilibru hormonal. Dar ideea de baza ramane in picioare; datorita nazismului biologic si in mod indirect datorita stiintei, exista suferinta in lume. Treaba e foarte simpla, atat de simpla incat pare un truism.

Foarte FALS
Fericirea vine din interior.
Vrei sa fii fericit?
Lasa perna! Treci la munca

#96
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 23:00, said:



Daca te nasti cu tot ce ai nevoie si totusi nu atingi starea de fericire sau multumire, asta se poate intampla fie datorita unor factori
exteriori, pe care nu ii poti controla, fie datorita unui dezechilibru hormonal. Dar ideea de baza ramane in picioare; datorita nazismului biologic si in mod indirect datorita stiintei, exista suferinta in lume. Treaba e foarte simpla, atat de simpla incat pare un truism.
Eu îmbrățișez ideea că totul se datorează alegerilor noastre. Din momentul în care rațiunea începe sa funcționeze facem alegeri. O alegere generează alta alegere. Se generează un lanț. De-a lungul vieții o mai cotesti, mai schimbi drumul dar rămâi agățat de alegerile făcute în urma. Unele alegeri le facem singuri, altele influențați de alții
Câteodată suntem obligați să facem alegeri exclusiv din cauza altora mai ales în copilărie.
Mereu m-am întrebat cum aș fi evoluat dacă invatam bine la matematica. Aveam mintea necesară dar nu am avut susținerea părinților și nici un profesor care sa se prindă ca aveam cap pentru așa ceva. Acum, chiar dacă vreau să o cotesc într-acolo îmi este imposibil... Alegerile din urma.

#97
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ei da... ti-ai ales tu sa te nasti roman!... si sarac pe deasupra!

normal ca daca cineva se naste urât si prost, are toate sansele sa-si dezvolte aceste calitati!

doar moartea ne mai egalizeaza putin...

evident ca viata nu merita traita... dar o traim totusi... asa... in scârbă... din inertie si mai ales din plictiseala si lipsa de ceva mai bun!

la viata, ca si la alte chestii... conteaza in primul rand calitatea...
asta cu gasirea fericirii in interior... cu fericirea in lucruri marunte... e o plafoneala... i neputinta de un patetism epic... si demn de o cauza mai buna!


mai schimbi drumul???
pai drumul duce invariabil spre cimitir!!!...

daca exista cineva care e multumit... care zice ca: "da domle' uite exact asta imi doream de la viata/in viata"... ala e un mare ipocrit!

Edited by Nero-d, 12 April 2016 - 07:50.


#98
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cunosteam eu pe vremuri un ins urit si chel. Avea un Corvette si era un curvar cu succes nebun la gagici misto. Evident avea papagal, personalitate si nici cu banii nu statea prost.
Nimanui nu-i plac plinagaciosii. Cu cit te vaiti mai mult esti mai izolat, cu cit esti mai izolat ai o stare si mai nasoala. Oamenii trag la cei pozitiv, inclusiv depresivii nu se plac intre ei.
Vaicareala si negativismul sint stari nationale in Romania si printre insusirile cele mai naspa ale poporului roman.

PS: evident ca viata merita traita..care e alternativa? moartea? viata e scurta si moartea infinita, orit de nasola e viata (ceea ce e probabil vina ta) mort o sa tot fii...

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 23:00, said:

Daca te nasti cu tot ce ai nevoie si totusi nu atingi starea de fericire sau multumire, asta se poate intampla fie datorita unor factori
exteriori, pe care nu ii poti controla, fie datorita unui dezechilibru hormonal. Dar ideea de baza ramane in picioare; datorita nazismului biologic si in mod indirect datorita stiintei, exista suferinta in lume. Treaba e foarte simpla, atat de simpla incat pare un truism.


De ce numesti nazism cea mai naturala chestie cu putinta, selectia naturala?

#99
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 22:52, said:

Și dacă te nasti cu tot ceea ce ai nevoie pentru a avea succes și nu îl obții niciodată (de cele mai multe ori din vina ta) ajungi sa îți pui problema precum inițiatorul topicului.
la astia succesul este sa depaseasca cifra de afaceri a lu' tacsu' .......
in alta ordine de idei viata seamana cu fizica (la drept vorbind suntem facut din particule si ne supunem legilor fizicii si chimiei) .....ca atare din punctul asta de vedere fiecare cauta sa refuleze ....care refularea e un proces complex ce presupune niste substante chimice si eliberarea de energie acumulata probabil...... de fapt nu prea stiu dar o sa intreb......
cel mai naspa e cand esti depresiv....eu am frecvent stari din astea de depresie ...ca sunt schizofrenic..... sa vezi cum e sa fii trist ca nu gasesti nici o solutie la o chestie si te dai cu capul de pereti doar doar poate vine o solutie ......
in alta ordine de idei banul nu asigura decat confortul mental , senzatia de putere , ofera importanta mare in societate ......
insa astea sunt de fapt doar imbracamintea ...scheletul este de fapt in : noroc (ca iti trebuie si din asta ) si putere si capacitate de munca , inteligenta ....
acuma cu asta cu puterea de munca....daca nu am sti ca exista limite probabil ca am incerca ca prostii singuri sa ridicam un bolovan de 300 de kg si tot nu ne-am prinde ca nu putem ...... dar da ai dreptate banii nu sunt cei mai importanti ci CUM ii faci ....

#100
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postipopovici11, on 11 aprilie 2016 - 21:45, said:

Ia viata ca pe ceva dat si incearca sa o fructifici la maximum.
cum sa o fructifici la maxim cind totul se termina intre 4 scinduri? mai repede sau mai tirziu, inevitabil.

#101
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
iar ajutatul pe ceilalti vine exact acolo in a completa lucrurile pe care putem sa le facem singuri cu lucruri unde avem nevoie de ajutor ....

View Postcirus6, on 12 aprilie 2016 - 08:33, said:

cum sa o fructifici la maxim cind totul se termina intre 4 scinduri? mai repede sau mai tirziu, inevitabil.
pai asta e cam asa: ai putea astazi sa inveti ...dar nu vrei ...si pierzi un timp esential .....
bine pe de alta parte exista zicala aia care culmea ! astazi realizez ce interesanta e: satulul nu crede flamandului .....
sa presupunem ca unu e depresat...altu zice :treci domne peste probleme !!!! insa uita ca nu suntem toti la fel si nici in aceeasi situatie nu ne aflam ....

#102
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
moartea nu e o alternativa Posted Image

Quote

evident ca viata merita traita..care e alternativa? moartea?

care viață mai exact?

Edited by Nero-d, 12 April 2016 - 08:40.


#103
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2016 - 04:46, said:






Foarte FALS
Fericirea vine din interior.
Vrei sa fii fericit?
Lasa perna! Treci la munca
Asta daca faci o munca ce iti place,daca nu ....fericirea din acest punct de vedere e doar o iluzie pentru ca muncesti ca sa supravietuiesti,deci nu vorbim de fericire,dar da, esti mult mai nefericit daca   nu muncesti ,pentru ca atunci depinzi de altii ceea ce e destul de neplacut,asta daca ai constiinta,daca nu ,poti sa fii fericit destul lasand pe altii sa munceasca pt tine.Si cred eu ca fericirea e o stare care vine in primul rand din multumirea sufleteasca ,multumire care poate cuprinde multe arii nu numai munca.Pff,ce filozofez de dimineata asaPosted Image

View Postcirus6, on 12 aprilie 2016 - 08:33, said:

cum sa o fructifici la maxim cind totul se termina intre 4 scinduri? mai repede sau mai tirziu, inevitabil.
Pai stim asta de cand ne nastem,dar  acest lucru nu presupune ca viata nu merita traita sau fructificata in functie de ce iti ofera viata,creierul situatiile  si posibilitatile.

#104
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
@isis  cred ca omenirea a ajuns la acel stadiu de evolutie in care nu mai muncim doar asa pentru supravietuire .....cred ca exista si placerea muncii si a performantei intr-un anumit domeniu ......este satisfactia ego-ului +satisfactia ajutorului dat celor de langa tine de care esti legat sentimental.....
a avea un loc de munca a devenit o chestie de onoare pentru ca in felul asta te ridici in fata celor ce te cunosc si nu numai. si a devenit onorabil sa nu furi pentru ca astfel dovedesti ca privesti nu numai strict in fata ci ai o privire mai larga a societatii aparand problema "ce ne-am face daca toti ar fura si nimeni n-ar munci". viata traita in furt nu e o viata usoara, de succes ci mai degraba una de fuga si ascunzis , de traire intensa a fricii.....
fericirea in principiu vine din trairea momentului ....o muzica o relaxare un banc etc ..... vine din indeplinirea tuturor nevoilor primare si secundare ce sunt accesate peste zi de creier ..... ai ce manca , unde dormi etc ....astea fiind nevoi primare ....apoi apar nevoile secundare :socializare, constructie sociala, eliberare de stres , emotii .....prin nevoi secundare a nu se intelege ca sunt mai putin importante pentru ca e dovedit ca orice fiinta vie prin evolutie mai devreme sau mai tarziu ajunge sa caute un sens al vietii si un scop in afara nevoilor primare .....

#105
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 20:21, said:


there you go,
Invata sa NU MAI AI ASTEPTARI, sau mai corect, sa nu ai de la altii
O sa ai zambetul pe buze mereu
daca nu mai astepti nimic de la viata, atunci chiar nu-i mai vad rostul Posted Image

#106
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Post_-AppleS-_, on 11 aprilie 2016 - 21:04, said:


Adica daca nu ai nicio asteptare esti fericit ? Sau realitatea e din prima termen negativ si atunci trebuie sa ai asteptari si mai negative ca sa fi fericit ?
Din ecuatia ta imi rezulta ca trebuie sa ai asteptari negative de la viata, iar daca totusi iese bine, sa fi fericit? Asta e formula pesimistului.
Probabil a optimistului e ceva de genul:
Fericire=Realitate+Asteptari.

Colegul tsunami are dreptate. A dat cea mai buna si mai corecta definiție a fericirii. Exista o mulțime de amărâți care sunt Fericiți si invers. Totul din cauza așteptărilor.

Iti dau un exemplu simplu:
Cand mi-am cumparat ultima masina pe care o am si acum, eram dispus sa plătesc aproape 40000 la dealer. Întâmplarea a facut ca a apărut la recuperate una de pana intr-un si pana in 30.000 km. Am platit pe ea o treime din preț.

Oare am fost fericit?
Dar ala care a pierdut-o pentru ca se aștepta sa aibă suficient de multi bani sa poata duce rata? O fi fost fericit sau nefericit? :)



#107
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postvyctoras1985, on 12 aprilie 2016 - 08:53, said:

@isis  cred ca omenirea a ajuns la acel stadiu de evolutie in care nu mai muncim doar asa pentru supravietuire .....cred ca exista si placerea muncii si a performantei intr-un anumit domeniu ......este satisfactia ego-ului +satisfactia ajutorului dat celor de langa tine de care esti legat sentimental.....
a avea un loc de munca a devenit o chestie de onoare pentru ca in felul asta te ridici in fata celor ce te cunosc si nu numai. si a devenit onorabil sa nu furi pentru ca astfel dovedesti ca privesti nu numai strict in fata ci ai o privire mai larga a societatii aparand problema "ce ne-am face daca toti ar fura si nimeni n-ar munci". viata traita in furt nu e o viata usoara, de succes ci mai degraba una de fuga si ascunzis , de traire intensa a fricii.....
fericirea in principiu vine din trairea momentului ....o muzica o relaxare un banc etc ..... vine din indeplinirea tuturor nevoilor primare si secundare ce sunt accesate peste zi de creier ..... ai ce manca , unde dormi etc ....astea fiind nevoi primare ....apoi apar nevoile secundare :socializare, constructie sociala, eliberare de stres , emotii .....prin nevoi secundare a nu se intelege ca sunt mai putin importante pentru ca e dovedit ca orice fiinta vie prin evolutie mai devreme sau mai tarziu ajunge sa caute un sens al vietii si un scop in afara nevoilor primare .....
Victoras,scumpule,tu citesti pe sarite? Pai eu ce am spus mai sus? Daca faci o munca ce iti place esti fericit,daca nu, muncesti din inertie.Restul tine de o altfel de fericire mult mai profunda si a carei existenta da sens vietii.

View PostValmont43, on 12 aprilie 2016 - 08:55, said:

daca nu mai astepti nimic de la viata, atunci chiar nu-i mai vad rostul Posted Image
Cred ca a spus ,,mai corect de la altii,, ceea ce e altceva.Adica sa te bazezi doar pe tine,dar uneori orice om cred ca simte nevoia sa se bazeze pe cineva ,ca orice om mai oboseste fizic,psihic,sufleteste.Cinezice ca nu cred ca e putin  ipocrit.

Edited by isisceanoua, 12 April 2016 - 10:28.


#108
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

View Post_-AppleS-_, on 09 aprilie 2016 - 23:54, said:

Viata merita traita doar daca esti un pervers ingrozitor, un dement ambulant, un obiect fara sentimente, si un criminal insangerat care gaseste placere in aceasta mocirla imputita, inca nu gasesc diferenta intre un om care inca traieste fericit si un porc scufundat fericit in groapa cu noroi, in aceasta lume daca cineva supravietuieste pana la capat fara sa urle de durere, fara sa intre in panica mortii, daca ar fi sa ne citim in fiecare zi adevarurile descoperite in viata, am intra toti intr-o depresie suicigasa care ar face din pamant un urias cimitir insangerat, iata deci si ultima calitate pe care trebuie sa o aibe un asemenea exemplar supravietuitor si anume MINCIUNA, a minti este esential in a supravietui, a te minti ca maine va fi mai bine, ca totul va fi bine, ca vom trece noi si peste asta, defapt e ca si cum ar da masina peste tine si desi esti infipt klumea in parbriz inca te minti ca defapt totul va fi ok si dupa asta, totul va fi ok si dupa munca, si dupa cancer si dupa moarte si dupa inexistenta . TOTUL VA FI BINE ! Minciuna este aici cu tine !

Trebuie însă să fii conștient și să treci nu peste depresie, ci prin depresie. Refuzi pastila albastră, alegi CONȘTIENT pe cea roșie și treci prin cel mai groaznic iad al realității. S-ar putea să cazi. Să cedezi fizic și psihic. Sau, s-ar putea ca să treci, din acest haos împuns la extrem să poți lua toate bucățile fărâmițate și să creezi concepte și lucruri noi. Cu cât haosul a distrus și a fărâmițat toate conceptele, cu cât cioburile sunt mai mici, cu atât gradul de libertate este mai mare. Problema este însă că s-ar putea ca și uneltele tale să fie bucăți. Poate în această disperare ai distrus însăși ciocanul și dalta cu care poți sculpta noul. Poate că trebuie să o iei de la capăt, să forjezi metalul din care sunt făcute, să sculptezi mânerele. Abia apoi te poți apuca de lucru și poți remodela totul. Asta e frumusețea depresiei. Odată ce devii conștient, poate deveni cea mai puternică armă. Poate deveni însăși izvorul creației.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate