Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Merita viata sa fie traita ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1151 replies to this topic

#73
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTestosteron, on 11 aprilie 2016 - 18:46, said:

Ce vorbesti? Eu cred ca glumesti. Pai pana aici a ajuns aroganta umana? Sa-si inchipuie ca in cel mai nesemnificativ mod ar putea avea vreo contributie pentru Univers?
tu asta ai inteles din postul meu? unde spun eu ca NOI avem o contributie la Univers? poate invers...findca daca acest Univers nu "vroia" noi nu mai existam...

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 20:07, said:


Nu e bascalie:

Fericire = Realitate - Asteptari

Ia vezi e adevarata sau nu?
tot n-ai dat o definitie clara a fericirii...fiindca nu exista asa ceva....oamenii au asteptari diferite de la viata

#74
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 11 aprilie 2016 - 20:15, said:

tot n-ai dat o definitie clara a fericirii...fiindca nu exista asa ceva....oamenii au asteptari diferite de la viata

there you go,
Invata sa NU MAI AI ASTEPTARI, sau mai corect, sa nu ai de la altii
O sa ai zambetul pe buze mereu

#75
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 20:07, said:


Nu e bascalie:

Fericire = Realitate - Asteptari

Ia vezi e adevarata sau nu?
Adica daca nu ai nicio asteptare esti fericit ? Sau realitatea e din prima termen negativ si atunci trebuie sa ai asteptari si mai negative ca sa fi fericit ?
Din ecuatia ta imi rezulta ca trebuie sa ai asteptari negative de la viata, iar daca totusi iese bine, sa fi fericit? Asta e formula pesimistului.
Probabil a optimistului e ceva de genul:
Fericire=Realitate+Asteptari.

#76
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
ba există fericirea.
am o soție de nota 700
am doi copii cuminți
am ce pune pe masă
am pe ce pune capul
şi s mulțumit cu ce am,nu aspir la averi,bani mulți ,vile şi ultimul model de BMW.

#77
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 19:50, said:

O tot dam cotita in filozofii complicate, metafizici imbârligate, cand adevarul e foarte simplu; indivizii ce au tras un loz necastigator la loteria genetica, sufera.
Un loz necastigator la loteria genetica + Un loz necastigator la loteria Privilegiatilor (cand te nasti deja bogat, nu iti mai trebuie si calitati extraordinare) + Un loz necastigator la loteria timpurilor in care te nasti (probabil daca te nasteai peste 1000 de ani, prindeai si Utopia cu roboti care muncesc in locul omului si poate primeai si tu un loc intr-un univers simulat pe un calculator ca sa nu consumi resurse degeaba in universul real mai bine te joci in universul virtual) + Un loz necastigator ca nu ai noroc in viata sa-ti pice nimic din cer + Un loz necastigator ca esti destul de destept sa-ti dai seama cate lozuri necastigatoare ai tras pana acum + Un loz necastigator ca vei intra in depresie si medicina nu are inca o solutie destul de buna pentru tine + ....

Si totusi aceasta diversitate de intamplari genetice (mai bune si mai proaste) poate fi buna in unele cazuri, pentru ca asigura atat de multe perspective asupra lumii, practic e imposibil ca pana si cele mai mici posibilitati sa nu fie exploatate la maxim binenteles cu eficienta de rigoare data de bagajul genetic mai mult sau mai putin favorabil individului, indivizii astia prapaditi pot avea idei diferite.

Societatea capitalista si bazata pe bani este un fail complet. Intr-o societate sanatoasa ar trebui ca unui om bogat sa-i fie din ce in ce mai greu sa stranga si mai multi bani, iar unui om sarac sa poata usor strange macar de 3 mese pe zi, insa la noi este exact inversul normalului, unui om bogat ii este din ce in ce mai usor cu cat se imbogateste mai tare sa investeasca si sa se imbogateasca si mai mult, astfel se ajunge la enormitati de genul cei mai bogati oameni ai planetei detin 3 sferturi de planeta in timp ce cei mai saraci nu au bani nici sa manance 3 mese pe zi (vorbesc de cei care muncesc pe 1000 lei/luna (un caz chiar fericit)).

#78
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostTsunnnami, on 10 aprilie 2016 - 07:08, said:

Da, merita, viata este un cadou DEMENTIAL!
MULTUMESC celui care mi l-a dat!

Nonsens.... Posted Image)

Ce esti tu fara viata ca sa poti primi cadouri?

In alta ordine de idei, initiatorul are dreptatea lui, e bine sa mai reflectezi cateodata si in sensul asta, poate sa-ti faca chiar bine, ca sa nu te mai stresezi/consumi din toate nimicurile si orgoliile de 2 bani, avand in vedere ca nu traiesti vesnic. Dar evident,  sa nu reflectezi prea mult...
Viata trebuie privita ce ceva dat, avand in vedere ca e finita si clar se va sfarsi, e bine s-o traim cat mai intens ca daca ne pierdem jumatate din ea cu analize filosofice, la ce bun?

View Post_-AppleS-_, on 11 aprilie 2016 - 21:04, said:

genul:
Fericire=Realitate+Asteptari.

Ca sa fii fericit nu trebuie sa ai asteptari exagerate! Fericirea inseamna sa te bucuri de ceea ce ai, in loc sa fii mereu nemultumit ca ai prea putin fata de altii.

View Post_-AppleS-_, on 11 aprilie 2016 - 21:27, said:

Un loz necastigator la loteria genetica + Un loz necastigator la loteria Privilegiatilor (cand te nasti deja bogat, nu iti mai trebuie si calitati extraordinare) + Un loz necastigator la loteria timpurilor in care te nasti (probabil daca te nasteai peste 1000 de ani, prindeai si Utopia cu roboti care muncesc in locul omului si poate primeai si tu un loc intr-un univers simulat pe un calculator ca sa nu consumi resurse degeaba in universul real mai bine te joci in universul virtual)
Complet eronat...nu banii/privilegiile sunt cheia fericirii. Multi din cei foarte bogati sunt cat se poate de nefericiti.
In momentul in care ai totul pe tava, fara sa faci nimic,fara sa ai vreo provocare, cred ca viata devine extrem de banala si plictisitoare, o iei razna.
Tocmai faptul ca viata e finita si se va sfarsi arunca intr-un derizoriu absolut obsesiile de a avea cat mai multe lucruri materiale/bani!

Uite, si-aici e o chestie: nu degeaba clipele de fericire alterneaza cu cele de nefericire. Altfel nu le-am putea aprecia pe cele fericite la adevarata valoare.
Poate parea ciudat, dar daca am tine-o 24/24 doar intr-o veselie/fericire, cred ca am lua-o razna.
Daca am trai...200 de ani in acelasi stil cum traim acum, nu credeti ca la un moment dat ne-am plictisi ingrozitor?

Ca raspuns ptr initiator, da, cred ca viata merita traita. Ok, la sfarsit poate asa e, ajungem in neant. Si asta ce inseamna, ca trebuie sa grabim acest moment?  Asta e o gandire de gen "vrei totul sau nimic", daca nu esti nemuritor, n-are rost sa mai traiesti nici macar o zi. Nu ader la aceasta idee.
Ia viata ca pe ceva dat si incearca sa o fructifici la maximum. Invata sa depasesti esecurile, sa nu ai asteptari exagerate de la...nimeni, nici de la viata.
A sta si a calcula/analiza.filosofa la nesfarsit pe astfel de chestiuni este ceva total neproductiv.

Edited by ipopovici11, 11 April 2016 - 21:57.


#79
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Doar oamenii slabi se sinucid.
Multumitii Creatorului ca va lasat rationali si in stare de functiune , sunt altii saracii care ar da orice sa poata sa mearga pana la magazin sau sa rupa o floare sa o vada , sa o miroase ...altii s-au nascut ghinionisti , voi v-ati nascut norocosi ..aveti de toate ..si vi se uraste cu binele si va trageti cu bete in cur si va nascociti 1000 de intrebari ..

Trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa , de orice lucru...oricat de minuscul ar fi el

#80
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 15:21, said:

Eu zic tocmai invers

la saracie nu prea ai ce sa adinistrezi
De acord cu tine în situația în care ești singur și nu depind alții de tine. Situația se schimba dramatic când ai familie, copii și nu ai ce sa le oferi. Imaginează-ți sa ai un copil bolnav și tu sa nu ai un chior. Administrează o situație ca asta! Să te văd...

#81
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 11 aprilie 2016 - 21:04, said:

Adica daca nu ai nicio asteptare esti fericit ? Sau realitatea e din prima termen negativ si atunci trebuie sa ai asteptari si mai negative ca sa fi fericit ?
Din ecuatia ta imi rezulta ca trebuie sa ai asteptari negative de la viata, iar daca totusi iese bine, sa fi fericit? Asta e formula pesimistului.
Probabil a optimistului e ceva de genul:
Fericire=Realitate+Asteptari.

Cum sa fie realitatea negativa?
Si cum fericirea sa creasca cu cat cresc asteptarile? Ce esti Ceausescu?

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 21:58, said:

De acord cu tine în situația în care ești singur și nu depind alții de tine. Situația se schimba dramatic când ai familie, copii și nu ai ce sa le oferi. Imaginează-ți sa ai un copil bolnav și tu sa nu ai un chior. Administrează o situație ca asta! Să te văd...

CIne a zis de "oferit"?
Am zis doar de "administrat"

View Postipopovici11, on 11 aprilie 2016 - 21:45, said:

Ca sa fii fericit nu trebuie sa ai asteptari exagerate! .

Sau sa nu ai asteptari deloc de la nimeni.
Cum poti fi nefericit atunci?

Edited by Tsunnnami, 11 April 2016 - 22:04.


#82
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Post_-AppleS-_, on 11 aprilie 2016 - 21:27, said:

Un loz necastigator la loteria genetica...
E de ajuns sa te nasti mai prost sau mai urat decat media si vei suferi ca un caine in caz ca-ti constientizezi starea.

#83
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 22:05, said:


E de ajuns sa te nasti mai prost sau mai urat decat media si vei suferi ca un caine in caz ca-ti constientizezi starea.
Și dacă ai ghinionul asta, ce faci? Îți plângi de milă?

#84
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postipopovici11, on 11 aprilie 2016 - 21:45, said:

Daca am trai...200 de ani in acelasi stil cum traim acum, nu credeti ca la un moment dat ne-am plictisi ingrozitor?

Plictiseala?
Trebuie sa nu ai ce face...

Singura problema ar fi sa-mi spun varsta si sa conving phetele ca inca ma entuziasmez la cea mai usoara adiere de testosteron

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 22:05, said:

E de ajuns sa te nasti mai prost sau mai urat decat media si vei suferi ca un caine in caz ca-ti constientizezi starea.
Eu nu te vad asa urat precum te vezi tu

#85
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 22:10, said:

Plictiseala?
Trebuie sa nu ai ce face...


Pai tocmai ca repetand de atatea ori aceleasi lucruri, la un moment dat te-ai satura, daca ai trai sute de ani. Plus c-ai deveni tot mai "avariat". :))

#86
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 22:08, said:

Și dacă ai ghinionul asta, ce faci? Îți plângi de milă?

Da, plansul de mila reprezinta o insusire adaptativa. Daca nu iti plangi de mila, starea in care te afli te-ar putea distruge.

#87
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostCristi_E, on 11 aprilie 2016 - 22:15, said:

Da, plansul de mila reprezinta o insusire adaptativa. Daca nu iti plangi de mila, starea in care te afli te-ar putea distruge.

Da si nu. Plansul asta de mila nu te afunda si mai tare intr-o stare negativa?
MA rog, e nasol daca esti si mai prost si mai urat decat media. Daca ai doar unul din dezavantaje, poti compensa in cealalta parte.
In orice caz, cu inaintarea in varsta, cert e ca toti devin din ce in ce mai urati, asa ca timpul rezolva acest dezavantaj. :)

#88
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Cu plansu de mila o dai in altele ..:)) respingi pe cei din jur ..te plangi o data ..te plagi de doua ori ..de trei de patru ..dupa o sa devina ceva normal pentru tine  si pentru altii insuportabil si cum apare o problema cum hop ..te pui pe boceala si te plangi la prietena / prieten

#89
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postadbuser, on 11 aprilie 2016 - 22:26, said:

Cu plansu de mila o dai in altele ..Posted Image) respingi pe cei din jur ..te plangi o data ..te plagi de doua ori ..de trei de patru ..dupa o sa devina ceva normal pentru tine  si pentru altii insuportabil si cum apare o problema cum hop ..te pui pe boceala si te plangi la prietena / prieten

Corect!

#90
adbuser

adbuser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.01.2015
Si te vor ajuta si ei de 2-3-4 ori ..te vor asculta ..dar cat ? ..deja devine insuportabil

sa te duci si sa tot iti stergi mucii pe umerii lor ..:)) cat sa mai meraga ? la un moment dat se umple ..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate