Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Merita viata sa fie traita ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1151 replies to this topic

#37
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostClovis, on 10 aprilie 2016 - 16:00, said:

Intrebarea asta trebuie sa ti-o pui inainte sa te nasti.....acum e destul de tarziu....nu crezi?

Ori incerci sa fii mai subtil decat imi dau eu seama ,ori comentariul tau o ia pe aratura, ratand o ironie,dragule. Daca esti mai subtil decat imi dau eu seama , cred ca cu totii ar trebui sa ne punem intrebarea asta inainte de nastere....Posted Image  Daca nu esti atat de subtil si risti o ironie pentru care n-ai pregatirea necesara,dragutule, n-ai cum sa-ti pui o intrebare legata de valoarea vietii inainte sa traiesti. N-am pus intrebarea "daca trebuie sa traiesti", ci daca "merita sa traiesti". Inainte de a incerca sa fii ironic cu mine, ca am vazut ca ai stillul asta, ti-am citit si alte postari ai face bine sa gandesti putin inainte. Nu poti face o judecata de valoare asupra unei experiente,inainte de a o fi trait.

@ tsunami

Da,pai asta e prima pe lista mea de prioritati, o programare la psiholog. Maine dimineata la prima ora sunt acolo, glumetule.

Edited by TeoriaConspiratiei, 10 April 2016 - 19:01.


#38
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTeoriaConspiratiei, on 09 aprilie 2016 - 22:55, said:

Chiar merita sa fie traita viata ?
Pentru unii merita sa fie traita, pentru altii nu.
Viata inseamna de fapt supravietuire si reproducere. Cu cat ai mai multe atuuri in ceea ce priveste reproducerea si supravietuirea,
cu atat viata ta va fi mai frumoasa, mai plina de evenimente pozitive si interesante. Undeva pe la maxim 25 de ani iti poti da un raspuns clar la aceasta intrebare;
daca nu te-ai realizat dpdv profesional, daca nu ai invatat sa faci ceva din care sa traiesti decent, daca nu ai un cerc de prieteni, daca iti petreci majoritatea timpului singur, daca nu ai experimentat niciodata dragostea, daca nu stii ce e aia distractie, daca ai experimentat mai tot timpul esecuri si umilinte, atunci raspunsul e unul singur; nu merita sa-ti traiesti viata. :)

#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu-i nevoie sa faci nici o judecata de valoare!!!... viata nu face nici doua parale!

#40
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
@TeoriaConspiratiei Oare nu putem sa te vedem banat odata? Esti inutil, consumi oxigen, electricitate si banda de internet fara motiv. Un delfin moare pentru ca tu existi.

Edited by Maitestein, 10 April 2016 - 21:12.


#41
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostMaitestein, on 10 aprilie 2016 - 21:12, said:

@TeoriaConspiratiei Oare nu putem sa te vedem banat odata? Esti inutil, consumi oxigen, electricitate si banda de internet fara motiv. Un delfin moare pentru ca tu existi.

Dragule, de abia am o saptamana si un pic si vrei sa ma vezi executat ? Posted Image Stai linistit planurile mele de saptamana viitoare si probabil si dupa saptamana aia nu includ postari pe acest forum. Nu e nevoie de o banare.
Mi-am satisfacut deja curiozitatea sa vaz cum e pe forumul asta si am intalnit indivizi interesanti , mie mi-a facut placere sa postez si sa mai stam la un pahar de vorba. Recunosc ca unii m-au enervat. :D
Nu credeam totusi ca sunt atat de rau si o sa ma scoateti cauza a disparitiei delfinilor.O sa fac fata si celor de la protectia animalelor daca fac vreo plangere ceva. :D

Edited by TeoriaConspiratiei, 10 April 2016 - 22:20.


#42
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostCristi_E, on 10 aprilie 2016 - 19:13, said:

Undeva pe la maxim 25 de ani iti poti da un raspuns clar la aceasta intrebare;
daca nu te-ai realizat dpdv profesional, daca nu ai invatat sa faci ceva din care sa traiesti decent, daca nu ai un cerc de prieteni, daca iti petreci majoritatea timpului singur, daca nu ai experimentat niciodata dragostea, daca nu stii ce e aia distractie, daca ai experimentat mai tot timpul esecuri si umilinte, atunci raspunsul e unul singur; nu merita sa-ti traiesti viata. Posted Image
Propunerea ta pentru indivizii ghinionisti care se incadreaza mai sus fiind ? Suicidul ?

E ceva ciudat la viata asta . Undeva acolo in interior, in subconstient se decide clar daca merita traita, poti sa fi un individ ghinionist si urat si lenes, un ratat total, un gunoi, si tot ce e descris in quote, si totusi undeva acolo sa se decida bucuria vietii tale, chiar daca va fi zambetul unui necunoscut care rade de tine de halul cum arati, chiar daca esti prabusit intr-un sant si iti este imposibil sa te mai ridici de atata bautura, chiar daca esti singur pe lume, chiar si atunci poti aprecia viata, poti fi chiar fericit fara nimic pe lume, pentru ca stii ca si acel norocos care rade acum de tine, poate pierde tot in urmatoarea secunda, si el are parte de loviturile nemiloase ale vietii, chiar si el este fericit doar cat ii permite subconstientul. Iar subconstientul poate decide sa nu fi fericit chiar atunci cand ai lumea la picioare, chiar si atunci ajung unii si se sinucid.
Ceva in interiorul nostru ne decide fericirea, un mecanism fin, un algoritm nedeterminist, nu poti face 2 oameni fericiti in acelasi fel si cu aceasi intensitate, ceva este mereu probabilistic la acest sentiment.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTeoriaConspiratiei, on 10 aprilie 2016 - 18:54, said:

@ tsunami

Da,pai asta e prima pe lista mea de prioritati, o programare la psiholog. Maine dimineata la prima ora sunt acolo, glumetule.

N-am glumit:

View PostTeoriaConspiratiei, on 09 aprilie 2016 - 22:55, said:

trecatoarele bucurii sunt nesemnificative in raport cu durerile si tristetile pe care le intampini.

Suferinta este intotdeauna mai mare.

Intotdeauna dezastrul de pandeste la un banal colt de strada.

Murohy spunea ca ceea ce incepe bine se termina intotdeauna prost si n-am citit nimic mai adevarat.
Traim fara sens , aparent pentru a consuma cateva bucurii efemere: sa fim realizati, apreciati,iubiti si tinuti strans in brate sau pur si simplu sa ne simtim bine.

Si daca asa cum spune cei mai multi, viata inseamna in primul rand suferinta, cu o cauza obiectiva sau nu, caci uneori poate fi vorba de suferinte sufletesti fara obiect sau de simple nemultumiri, de ce ai trai ? Lumina e mai puternica decat umbrele ? Ma indoiesc, inteleptii spun ca nu.

Poate discutam despre ceea ce ne facfe fericiti si ne hraneste pofta de viata. Sau poate discutam despre non-sensul ei;
Credeti ca merita viata sa fie traita ? Daca ati fi avut de ales la nastere si ati fi stiut ce urmeaza ati fi ales sa va nasteti ? N-aveti nimic de regretat ?
Chiar merita sa fie traita ?


Pai vad numai pesimism aici.
Crezi ca esti mai fericit decat un gladiator a carui probabilitate sa moara a doua zi este 50%
Si pentru ce sa traiasca?
Pentru ca urmatoarea zi sa fie tot inchis???

SI nu lupta?

Tu nu consideri ca ar trebui sa lupti sa-ti faci viata de poimaine mai frumoasa?
Vii cu amareli d-astea p-aici si crezi ca nu e de psihilog?
Nu, n-am glumit

Singurele lucruri pe care le regret este ca nu m-am nascut in familia care trebuie sa ma impinga mai sus sa nu fiu obligat eu sa descopar roata si faptul ca 100 de ani sunt putini

#44
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 01:04, said:

N-am glumit:




Pai vad numai pesimism aici.
Crezi ca esti mai fericit decat un gladiator a carui probabilitate sa moara a doua zi este 50%
Si pentru ce sa traiasca?
Pentru ca urmatoarea zi sa fie tot inchis???

SI nu lupta?

Tu nu consideri ca ar trebui sa lupti sa-ti faci viata de poimaine mai frumoasa?
Vii cu amareli d-astea p-aici si crezi ca nu e de psihilog?
Nu, n-am glumit

Singurele lucruri pe care le regret este ca nu m-am nascut in familia care trebuie sa ma impinga mai sus sa nu fiu obligat eu sa descopar roata si faptul ca 100 de ani sunt putini

Nici eu n-am glumit, maine la prima sunt la psiholog. O sa rezolve nenea psihologu problemele existentiale.
Cele scrise n-au , dragule, legatura cu experienta personala neaparat si nu cred ca , buna parte dintre ele, le-am scris eu prima oara.
E un adevar , bucuriile sunt mai putine decat tristetile. Daca iti iei viata si-ti numeri zilele fericite , o sa vexi ca sunt mai putine decat cele fericite.Sau vrei sa traiesti cu iluzia ca esti fericit ?Numai vacile sunt fericite pe lumea asta sau oamenii nesimtiti. Ce sa faca psihologul, dragule, sa schimbe lumea ? Eu n-am o problema cu motivatia de a trai si nici nu am de gand sa ma sinucid, daca asta te intereseaza. Aici am facut o serie de constatari simple asupra existentei fara sa ma pang, care mi s-au parut mie universal valabile, nu era vorba despre un gen anume de oameni si cu atat mai putin despre mine. Tu ai mai multe reusite in viata decat esecuri in raport cu sperantele ? Eu n-am gasit niciun om pana acum care sa se laude cu asta , ai fi primul.
Da, suferinta este intotfeauna mai mare. Ce-i drept n-am un cantar s-o masor, dar nu sunt singurul care a simtit asta despre viata. Nu inseamna ca sunt coplesit cumva de suferinta, ca m-as vaita ca o baba au ca as vorbi despre experienta personala. In general oamenii sunt nefericiti si in cazul multora suferinta e mai mare. Am facut cateva constatari care nu au neaparat legatura cu mine. Eu nu ma socotesc nici pe departe cel mai ghinionist om sau cel care a suferit cel mai mult. Incercam sa privesc obiectiv o realitate, nu era vorba de introspectie.
Da,dezastrul se poate produce oricand , dragule, poti suferi un accident de pe urma caruia sa paralizezi de pilda. Mie nu mi s-a intamplat. Li s-a intamplat altora. Se intampla, suntem fiinte fragile care ne putem prabusi dintr-o banala intamplare oricand. Ce anume ti se pare rodul unui pesimism aici ? Eu incerc sa fiu obiectiv. Sau ai vfrea sa practic un inconstient optimism surazator ca sa-ti faca tie pe plac. Altfel sunt un om vesel sa stii, dar nici nu vreau sa -mi fac iluzii despre conditia noastra sau despre viata. Stiu sa rad, imi place sa ma distrez, nu ma copleseste nu stiu ce pesimism. Incerc sa fiu lucid , atat tot.
Murphy a spus un mare adevar. Daca toti murim, nu inseamna ca se termina prost oricat de frumoasa ar fi viata ? :D
Traim fara sens consisten, da. Nu stiu de ce stau eu sa-ti explic un text scris la ora asta, pe care ar fi trebuit sa-lintelegi fara sa ma iei cu solutia contemporana a individului care vrea sa-si trateze luciditatea cu iluziile terapeutice . De vreme ce sensurile sunt gasite in cele repede trecatoare, se poate spune ca n-avem niciun rost.
Nu e nicio "amareala "acolo este doar o provocare adresata luciditatii in care n=au ce cauta prefabricatele tale terapeutice. Stai linistit ca n-am de gand sa ma sinucid si nici nu sunt intr-atat de delasator. Folosesti prefabricate de terapeut inutil.Am scris eu ca nu lupt sa-mi imbunatatesc viata ? Am indemnat in vreun rand la abandon sau la sinucidere sau la ceva de genul asta ? Unde ? Daca tu constati ca un lucru e rau inseamna ca abandonezi incercarea de a-l imbunatati, oricat de mici sanse ai avea  ? Am indemnat la o evaluare a vietii care sa cuprinda inclusiv efortul facut de fiecare pentru un poimaine mai bun , dragule, n-am prescris abandonul, renuntarea , sinuciderea in textul meu. Am incercat doar s-o privesc cu tarie in fata asa cum e. Spre desoebire de psihologi eu nu prescriu retete pe baza de lupta sau de altceva.
Da, viata e cred asa cum ne-o infatiseaza cei mai pesimisti dintre noi, fara a indemna in vreun fel la nonactiune sau abandon. Daca merita traita sau daca merita efortul de a o imbunatati cand stim foarte bine ca imbunatatirile se fac in limite foarte stranse, e o intrebare si nu un raspuns. Am incercat s-o provoc dintr-o perspectiva mai pesimsta poate, pentru a obtine mai multe raspunsuri care sa o "apere" si sa-i apere valoarea.
Dar maine cum scriam o sa ma infiintez la psiholog, sa-mi spuna o povestioara cu "prefabricate" , nu ma intreba ce inseamna ca eu ii dau sens special luat dintr-o gluma :D, sa-mi povesteasca despre viata care e o lupta si sa-mi dea motive de a trai. Linisteste-te , dragule, nu doresc sa abandonez nimic si nici n-am de gand sa ma sinucid. Incerc sa fiu lucid si realist, nici nu pot socoti viata foarte frumoasa ca nu e. Inseamna suferinta, boala , neimpliniri etc.
Daca voi sunteti mai optimisti foarte frumos din partea voastra.
Apreciez ca sunt si forumisti mai poetici printre noi , au fost si raspunsuri gratioase dincolo de veselia gratuita a glumetiolor in raport cu textul sau omniprezenta marilor sfatuitori care isi viziteaza medicul de familie de cate ori ii doare o masea si nu uita sa-si faca programare la psiholog dupa fiecare cearta cu sotia.Si sunt de apreciat contributiile mai poetice sau incercarile macar de a lua o intrebare atat de importanta in serios. :)

#45
cristina81

cristina81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 04.03.2008
Ce parere aveti, astazi merita sa ploua sau nu?

#46
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Da merita, si trebuie sa traim pt tine, noi suntem rotile ajutatoare de la bicicleta ta..

#47
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ce sa zic.....bagi o muzica ....iti golesti mintea.....si vezi ca incepi sa traiesti

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTeoriaConspiratiei, on 11 aprilie 2016 - 02:07, said:

Or fi tristetile multe, poate mai multe ca bucuriile, insa o bucurie cantareste de n ori mai mult. Daca il intrebi pe Nick Vujicic, daca merita traita viata, ce crezi ca o sa iti raspunda? Omul si-a depasit conditia. Este mai fericit ca multi altii care au doua maini si doua picioare. Asa ca depinde doar de tine. Viata, felul cum o traiesti, sta in puterea ta.

Edited by MembruAnonim, 11 April 2016 - 08:16.


#49
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-AppleS-_, on 10 aprilie 2016 - 23:16, said:

Propunerea ta pentru indivizii ghinionisti care se incadreaza mai sus fiind ? Suicidul ?

E ceva ciudat la viata asta . Undeva acolo in interior, in subconstient se decide clar daca merita traita, poti sa fi un individ ghinionist si urat si lenes, un ratat total, un gunoi, si tot ce e descris in quote, si totusi undeva acolo sa se decida bucuria vietii tale, chiar daca va fi zambetul unui necunoscut care rade de tine de halul cum arati, chiar daca esti prabusit intr-un sant si iti este imposibil sa te mai ridici de atata bautura, chiar daca esti singur pe lume, chiar si atunci poti aprecia viata, poti fi chiar fericit fara nimic pe lume, pentru ca stii ca si acel norocos care rade acum de tine, poate pierde tot in urmatoarea secunda, si el are parte de loviturile nemiloase ale vietii, chiar si el este fericit doar cat ii permite subconstientul. Iar subconstientul poate decide sa nu fi fericit chiar atunci cand ai lumea la picioare, chiar si atunci ajung unii si se sinucid.
Ceva in interiorul nostru ne decide fericirea, un mecanism fin, un algoritm nedeterminist, nu poti face 2 oameni fericiti in acelasi fel si cu aceasi intensitate, ceva este mereu probabilistic la acest sentiment.
Stii cum se numeste acel ceva care ne determina starea de fericire?

#50
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016

View Postcristina81, on 11 aprilie 2016 - 07:31, said:

Ce parere aveti, astazi merita sa ploua sau nu?

Merita.:D Ati aflat cum e cu ploaia pana la urma ?

View Postragabader, on 11 aprilie 2016 - 07:32, said:

Da merita, si trebuie sa traim pt tine, noi suntem rotile ajutatoare de la bicicleta ta..

Da, pai exact la asta m-am gandit. Ce deductie perfecta ! Ti-a luat mult timp s-o faci ? Aveam nevoie de voi sa ma purtati pe drumul catre fericire. :D Va urez distractie placuta pe topicul asta.Daca nu vi se pare o intrebare interesanta, asta e.

#51
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View PostTeoriaConspiratiei, on 11 aprilie 2016 - 02:07, said:


Asa cum stau lucrurile in prezent pe Pamant, optimismul este doar o dovada de ignoranta, ca sa nu zic mai mult si iata ca tot ei, adica optimistii, iau pozitia de autoritati in materie, ne trimit pe la psihologi, ne considera niste epave, ne dau sfaturi pline de elan etc. Deh ce sa-i faci e si asta inca unul din motivele care faca ca viata sa fie asa cum este acum pe Pamant. Prea multa ignoranta si prea multa putere de decizie in minti ignorante dar asta se si doreste nu-i asa?

#52
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostTestosteron, on 11 aprilie 2016 - 08:49, said:

Stii cum se numeste acel ceva care ne determina starea de fericire?
Sper ca nu o dai in zeitati, religii si alte automanipulari dastea.

Este un algoritm acolo in subconstient probabil localizat undeva in Sistemul Limbic care ar trebui sa integreze momentele care au fost decise ca placute cu momentele mai neplacute si in functie de ce da la iesire vom avea o cantitate mai mare secretata de Hormoni ai fericirii, sau diferite reglari ale neurotrasmitatorilor. Acest mecanism fin poate da fail destul de usor pentru ca creierul nu interpreteaza intotdeauna corect, unii vor crede ca situatia in care se afla este tragica, dramatica, ingrozitoare, si astfel creierul regleaza acei hormoni astfel incat sa fi depresiv, dar poate interpretarea creierului si a ta a fost total gresita, poate situatia era mai buna decat a fost interpretat deci mecanismul fericirii a dat FAIL.
Desigur mecanismul fiind foarte complex, poate da fail in foarte multe feluri, cu cat e mai complex cu atat pot aparea mai multe erori, deci se poate defecta si sa te simti depresiv fara nici un motiv, sau poti sa fi fericit fara nici un motiv doar fiindca tu si creierul tau interpretetati subiectiv ce e bun si ce e rau.  
Exista desigur si lucruri bine puse la punct in acest mecanism de catre evolutie, astfel daca nu da fail, o proaspata mamica va simti fericire cand alapteaza la san, sau interactiunea sociala e foarte bine rasplatita de acest mecanism.
Mecanismul fericirii este ascuns in subconstient, astfel ca nu prea stii exact de ce esti fericit, ai putea sa gasesti momentele bune si sa crezi ca astea te-au facut fericit si in cel mai bun caz ai avea dreptate, insa la fel ca mecanismul indragostirii este ceva decis in interiorul tau dupa o procesare indelungata si o decizie la care nu participi constient, desi gandurile formate in constient inainte au influentat deciziile din subconstient, astfel nu gasesti exact motivul obiectiv care te-a facut fericit, sau care te-a facut sa te indragostesti, acestea nu sunt tocmai motive obiective ci mai degraba subiective care tin de interpretarea ta personala a lumii inconjuratoare, toate acele motive ar fi bine sa aibe o minima logica, insa nu e neaparat necesar, oamenii se pot indragostii la prima vedere, pur si simplu subconstientul se poate insela, el este influentat de constient dar nu total, astfel ca poti fi fericit sau trist pe baza acestor decizii din subconstient.

#53
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-AppleS-_, on 11 aprilie 2016 - 09:48, said:

Sper ca nu o dai in zeitati, religii si alte automanipulari dastea.

Este un algoritm acolo in subconstient probabil localizat undeva in Sistemul Limbic care ar trebui sa integreze momentele care au fost decise ca placute cu momentele mai neplacute si in functie de ce da la iesire vom avea o cantitate mai mare secretata de Hormoni ai fericirii, sau diferite reglari ale neurotrasmitatorilor. Acest mecanism fin poate da fail destul de usor pentru ca creierul nu interpreteaza intotdeauna corect, unii vor crede ca situatia in care se afla este tragica, dramatica, ingrozitoare, si astfel creierul regleaza acei hormoni astfel incat sa fi depresiv, dar poate interpretarea creierului si a ta a fost total gresita, poate situatia era mai buna decat a fost interpretat deci mecanismul fericirii a dat FAIL.
Desigur mecanismul fiind foarte complex, poate da fail in foarte multe feluri, cu cat e mai complex cu atat pot aparea mai multe erori, deci se poate defecta si sa te simti depresiv fara nici un motiv, sau poti sa fi fericit fara nici un motiv doar fiindca tu si creierul tau interpretetati subiectiv ce e bun si ce e rau.  
Exista desigur si lucruri bine puse la punct in acest mecanism de catre evolutie, astfel daca nu da fail, o proaspata mamica va simti fericire cand alapteaza la san, sau interactiunea sociala e foarte bine rasplatita de acest mecanism.
Mecanismul fericirii este ascuns in subconstient, astfel ca nu prea stii exact de ce esti fericit, ai putea sa gasesti momentele bune si sa crezi ca astea te-au facut fericit si in cel mai bun caz ai avea dreptate, insa la fel ca mecanismul indragostirii este ceva decis in interiorul tau dupa o procesare indelungata si o decizie la care nu participi constient, desi gandurile formate in constient inainte au influentat deciziile din subconstient, astfel nu gasesti exact motivul obiectiv care te-a facut fericit, sau care te-a facut sa te indragostesti, acestea nu sunt tocmai motive obiective ci mai degraba subiective care tin de interpretarea ta personala a lumii inconjuratoare, toate acele motive ar fi bine sa aibe o minima logica, insa nu e neaparat necesar, oamenii se pot indragostii la prima vedere, pur si simplu subconstientul se poate insela, el este influentat de constient dar nu total, astfel ca poti fi fericit sau trist pe baza acestor decizii din subconstient.
Crezi ca iubirea ar putea fi o explicatie a fenomenului fericirii? Dar sa nu luam iubirea ca indragostire, iubirea ca atasament de o persoana sau vreo chestie anume,  asta e ceva atat de banal si chiar o cauza nesfarsita de deceptii, dar iubirea in sine,  ar putea fi acesta mecanismul acela subtil pe care tot il cautai tu prin subconstient? Si daca nu-i atasament de o persoana sau de vreo alta chestie, atunci ce mai e iubirea? Mai e ceva sau  in lipsa obiectului iubirii devine asa, un cuvant gol, lipsit de sens?

#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,500
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTeoriaConspiratiei, on 11 aprilie 2016 - 02:07, said:

Nici eu n-am glumit, maine la prima sunt la psiholog. O sa rezolve nenea psihologu problemele existentiale.
Cele scrise n-au , dragule, legatura cu experienta personala neaparat si nu cred ca , buna parte dintre ele, le-am scris eu prima oara.


Scrie si tu mai succint.
E forum totusi

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate