Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Merita viata sa fie traita ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1151 replies to this topic

#109
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostX-plane, on 12 aprilie 2016 - 09:34, said:

Colegul tsunami are dreptate. A dat cea mai buna si mai corecta definiție a fericirii. Exista o mulțime de amărâți care sunt Fericiți si invers. Totul din cauza așteptărilor.

Iti dau un exemplu simplu:
Cand mi-am cumparat ultima masina pe care o am si acum, eram dispus sa plătesc aproape 40000 la dealer. Întâmplarea a facut ca a apărut la recuperate una de pana intr-un si pana in 30.000 km. Am platit pe ea o treime din preț.

Oare am fost fericit?
Dar ala care a pierdut-o pentru ca se aștepta sa aibă suficient de multi bani sa poata duce rata? O fi fost fericit sau nefericit? Posted Image
eu am spus asta de 1 milion de ori, nu posesia materiala aduce fericire automat fiindca omul din ce are va vrea mereu tot mai mult
ca si banii conteaza e adev.dar nu sunt totul in viata, cine spune ca "numarul banilor aduce fericirea" nu stie ce spune...

#110
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View PostValmont43, on 12 aprilie 2016 - 10:47, said:


eu am spus asta de 1 milion de ori, nu posesia materiala aduce fericire automat fiindca omul din ce are va vrea mereu tot mai mult
ca si banii conteaza e adev.dar nu sunt totul in viata, cine spune ca "numarul banilor aduce fericirea" nu stie ce spune...

Exact, de asta am si spus ca tsunami are dreptate cu definiția data.

Bunicul meu a fost toată viața foarte fericit fara a realiza ceva deosebit vreodată. Contează cum te raportezi la ceea ce ai, ceea ce esti, ceea ce poti si cum te raportezi la cei din jur.

Un roman sărac, Teleportat, cu tot ceea ce este si ceea ce are, in Somalia, va fi foarte fericit raportându-se la cei din jur.

#111
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNero-d, on 12 aprilie 2016 - 07:46, said:

evident ca viata nu merita traita... dar o traim totusi... asa... in scârbă... din inertie si mai ales din plictiseala si lipsa de ceva mai bun!

pai drumul duce invariabil spre cimitir!!!...

daca exista cineva care e multumit... care zice ca: "da domle' uite exact asta imi doream de la viata/in viata"... ala e un mare ipocrit!

Stii? Tu esti motivul principal pentru care biserica are atatia adepti.
Nu neaparat tu, cat cei ca tine, care sunteti nu putini.
oameni fara un scop, batranii. Poti fi batran si la 20 de ani

View Postvyctoras1985, on 12 aprilie 2016 - 08:32, said:

dar da ai dreptate banii nu sunt cei mai importanti ci CUM ii faci ....

Absolut, daca faci banii urmand regulile, satisfactia si gusul succesului este urias fata de cel care ii fura

View Postvyctoras1985, on 12 aprilie 2016 - 08:36, said:

iar ajutatul pe ceilalti vine exact acolo in a completa lucrurile pe care putem sa le facem singuri cu lucruri unde avem nevoie de ajutor ....


pai asta e cam asa: ai putea astazi sa inveti ...dar nu vrei ...si pierzi un timp esential .....
bine pe de alta parte exista zicala aia care culmea ! astazi realizez ce interesanta e: satulul nu crede flamandului .....
sa presupunem ca unu e depresat...altu zice :treci domne peste probleme !!!! insa uita ca nu suntem toti la fel si nici in aceeasi situatie nu ne aflam ....

Tu zici Victore ca esti schizofrenic.
Eu zic altceva, esti mai sanatos decat multi "sanatosi" dup-aici
Stii de ce?
Ai ajuns sa le dai lectii. Poate forumul pentru tine e o terapie grozava
Oricum, continua sa nu mai sustii chestia aia. Pentru mine esti un om normal

View Postisisceanoua, on 12 aprilie 2016 - 08:41, said:

Asta daca faci o munca ce iti place,daca nu ....fericirea din acest punct de vedere e doar o iluzie pentru ca muncesti ca sa supravietuiesti,deci nu vorbim de fericire,dar da, esti mult mai nefericit daca   nu muncesti ,pentru ca atunci depinzi de altii ceea ce e destul de neplacut,asta daca ai constiinta,daca nu ,poti sa fii fericit destul lasand pe altii sa munceasca pt tine.Si cred eu ca fericirea e o stare care vine in primul rand din multumirea sufleteasca ,multumire care poate cuprinde multe arii nu numai munca.Pff,ce filozofez de dimineata asaPosted Image


Pai stim asta de cand ne nastem,dar  acest lucru nu presupune ca viata nu merita traita sau fructificata in functie de ce iti ofera viata,creierul situatiile  si posibilitatile.

In fiecare munca (munca ce nu-ti place), gasesti ceva care sa-ti placa

View Postvyctoras1985, on 12 aprilie 2016 - 08:53, said:

@isis  cred ca omenirea a ajuns la acel stadiu de evolutie in care nu mai muncim doar asa pentru supravietuire .....cred ca exista si placerea muncii si a performantei intr-un anumit domeniu ......este satisfactia ego-ului +satisfactia ajutorului dat celor de langa tine de care esti legat sentimental.....
a avea un loc de munca a devenit o chestie de onoare pentru ca in felul asta te ridici in fata celor ce te cunosc si nu numai. si a devenit onorabil sa nu furi pentru ca astfel dovedesti ca privesti nu numai strict in fata ci ai o privire mai larga a societatii aparand problema "ce ne-am face daca toti ar fura si nimeni n-ar munci". viata traita in furt nu e o viata usoara, de succes ci mai degraba una de fuga si ascunzis , de traire intensa a fricii.....
fericirea in principiu vine din trairea momentului ....o muzica o relaxare un banc etc ..... vine din indeplinirea tuturor nevoilor primare si secundare ce sunt accesate peste zi de creier ..... ai ce manca , unde dormi etc ....astea fiind nevoi primare ....apoi apar nevoile secundare :socializare, constructie sociala, eliberare de stres , emotii .....prin nevoi secundare a nu se intelege ca sunt mai putin importante pentru ca e dovedit ca orice fiinta vie prin evolutie mai devreme sau mai tarziu ajunge sa caute un sens al vietii si un scop in afara nevoilor primare .....

.... dupa cum am spus mai sus...

View PostValmont43, on 12 aprilie 2016 - 08:55, said:

daca nu mai astepti nimic de la viata, atunci chiar nu-i mai vad rostul Posted Image

e vorba de asteptarile pe care le ai de la cei de langa tine, de la gravitatie si de la vreme
E vorba de a muri de foame sub un prun asteptand sa cada pruna vs ridicandu-te si a culege pruna
Ce dracu? ma asteptam sa te prinzi. M-ai facut foarte nefericit

View PostValmont43, on 12 aprilie 2016 - 10:47, said:

eu am spus asta de 1 milion de ori, nu posesia materiala aduce fericire automat fiindca omul din ce are va vrea mereu tot mai mult
ca si banii conteaza e adev.dar nu sunt totul in viata, cine spune ca "numarul banilor aduce fericirea" nu stie ce spune...

Faptul ca eu ma asteptam ca tu sa intelegi nu are nimic material.

#112
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2016 - 11:32, said:

In fiecare munca (munca ce nu-ti place), gasesti ceva care sa-ti placa
Ei asta-i chiar prea de tot. Inseamna ca-s eu rau pe invers ca mie nici o munca nu-mi place.

#113
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Sunt unii pe aici care dau solutii usoare, simple care ar trebui sa ghideze omul spre o viata fericita. Dar daca i le spuneti unuia care vrea ca maine sa se arunce de pe bloc, sigur se arunca azi, fiindca chiar si aceia care vor sa ii dea sfaturi nu il inteleg, fiindca nu vor, nu vor sa se puna in bocancii lui, nu vor sa priceapa un singur lucru: Solutiile la problema vietii sunt diferite, iar pentru unii fericirea si-a pierdut orice inteles orice dorinta de a o avea, traitul a devenit pentru acestia o chinuinta continua iar voi veniti aroganti si cu pretentia de a ii intelege si le oferiti solutii in necunostiinta de cauza.
Cum poate un fericit sa inteleaga un nefericit ?

#114
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 11:50, said:

Sunt unii pe aici care dau solutii usoare, simple care ar trebui sa ghideze omul spre o viata fericita. Dar daca i le spuneti unuia care vrea ca maine sa se arunce de pe bloc, sigur se arunca azi, fiindca chiar si aceia care vor sa ii dea sfaturi nu il inteleg, fiindca nu vor, nu vor sa se puna in bocancii lui, nu vor sa priceapa un singur lucru: Solutiile la problema vietii sunt diferite, iar pentru unii fericirea si-a pierdut orice inteles orice dorinta de a o avea, traitul a devenit pentru acestia o chinuinta continua iar voi veniti aroganti si cu pretentia de a ii intelege si le oferiti solutii in necunostiinta de cauza.
Cum poate un fericit sa inteleaga un nefericit ?

O problema are cel putin o solutie.
Trebuie doar sa muncesti nitel, sau eventual sa mergi la biserica

#115
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 11:50, said:

Cum poate un fericit sa inteleaga un nefericit ?
pai mai conteaza sa definim un pic nefericirea
daca tot nu se poate defini fericirea hai sa vedem ce definitie dam nefericirii

#116
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 11:50, said:

Sunt unii pe aici care dau solutii usoare, simple care ar trebui sa ghideze omul spre o viata fericita. Dar daca i le spuneti unuia care vrea ca maine sa se arunce de pe bloc, sigur se arunca azi, fiindca chiar si aceia care vor sa ii dea sfaturi nu il inteleg, fiindca nu vor, nu vor sa se puna in bocancii lui, nu vor sa priceapa un singur lucru: Solutiile la problema vietii sunt diferite, iar pentru unii fericirea si-a pierdut orice inteles orice dorinta de a o avea, traitul a devenit pentru acestia o chinuinta continua iar voi veniti aroganti si cu pretentia de a ii intelege si le oferiti solutii in necunostiinta de cauza.
Cum poate un fericit sa inteleaga un nefericit ?

Eu unul, cel putin, nici nu vreau sa-L înțeleg pe cel nefericit. Ce dracu, poate este molipsitoare nefericirea. Este fix problema lui ce si cum trăiește. Frânghia este ieftină totuși. :(
Eu am fost relativ fericit si cand nu aveam dupa ce sa beau apa si acum cand sunt departe rau de acele vremuri. Asa ca, de ce m-as chinui sa înțeleg pe unul sau pe altul?

#117
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 12 aprilie 2016 - 12:03, said:

pai mai conteaza sa definim un pic nefericirea
daca tot nu se poate defini fericirea hai sa vedem ce definitie dam nefericirii

Cel care asteapta ca altii sa-i schimbe starea
Cel care cere voie sa fie fericit (cel ca carui fericire depinde de altii)
Cel care crede ca pentru starea in care a ajuns, sunt doar altii raspunzatori si asteapta ca ceilalti sa incerce sa-l scoata din situatia aia

#118
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostValmont43, on 12 aprilie 2016 - 12:03, said:

pai mai conteaza sa definim un pic nefericirea
daca tot nu se poate defini fericirea hai sa vedem ce definitie dam nefericirii
Nefericitul este acea persoana care considera ca nu mai exista nimic in viata care sa-i provoace vreo urma de speranta, vreo dorinta sau vreun vis, pentru acele persoane viata este un calvar, este ca o drama usoara care evolueaza foarte incet spre o drama mai mare, o depresie usoara lasata netratata care evolueaza incet spre o depresie mai mare, fiecare secunda de traire este doar o reamintire a stadiului dramatic in care se afla si mai ales nu mai au solutii de scapare din aceasta stare. Anxietatea si depresia continua, punerea accentului doar pe momentele grele, si reluarea lor in minte de foarte multe ori, anticiparea unui moment greu provoaca atacuri de panica necontrolate, retragerea si renuntarea la tot ce mai mergea inca in viata, si in final suicidul. Depresia este o boala, daca nu este tratata la timp duce sigur la suicid.
Nefericirea este un simptom.
Depresia are cauze care nu pot fi intotdeauna evitabile in societatea bazata pe competitie, pentru ca intr-o competitie poti afla ca nu ai nicio sansa dar nu neaparat din cauza ca nu ai muncit ci fiindca nu esti destul de talentat nu ai bagajul genetic necesar.

Quote

In 2014 on average 70 Japanese people committed suicide every day, and the vast majority were men.it is the leading cause of death in men aged 20–44

E greu sa gasesti o cauza concreta la suicid sau depresie.
Azi de dimineata am intrat in depresie dupa ce m-am trezit fata in fata cu un gandac, pentru mine gandacul acela reprezenta mizeria in care ma aflu. Un gandac sinucigas, care m-a privit printre antene cred ca cel putin 30 minute, am asteptat sa vad daca fuge, am vrut sa-i iert indrazneala insa nu s-a miscat din loc, m-am ridicat din pat si nu a schitat nicio miscare, nu a fugit, doar isi misca antenele privinduma atent, era viu si mare, imi observase miscarile si stia ca sunt acolo, chiar si-a intors putin corpul in directia in care am plecat, m-a asteptat pana cand m-am dus la baie sa iau Spray-ul Antigandaci, m-a asteptat in acelasi loc nemiscat. A murit...

Quote

Suicides traced to losing jobs surged 65.3 percent, while those attributed to hardships in life increased 34.3 percent. Depression remained at the top of the list for the third year in a row, rising 7.1 percent from the previous year.

Edited by _-AppleS-_, 12 April 2016 - 12:54.


#119
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postisisceanoua, on 12 aprilie 2016 - 08:41, said:

Pai stim asta de cand ne nastem,dar  acest lucru nu presupune ca viata nu merita traita sau fructificata in functie de ce iti ofera viata,creierul situatiile  si posibilitatile.
io n-am stiut de cind m-am nascut, iar cind am realizat ca o sa mor a fost o tragedie.
merita traita, doar ca nu ajuta la nimic.

daca va preocupa subiectul cititi cartea ecleziastul din biblie.

#120
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 12:51, said:

Nefericitul este acea persoana care considera ca nu mai exista nimic in viata care sa-i provoace vreo urma de speranta,

Speranta sa ce?
Uite-te la Nero, ce ar putea el sa spere?
Nu are nici un scop. E "waste"

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 12:51, said:

Azi de dimineata am intrat in depresie dupa ce m-am trezit fata in fata cu un gandac, pentru mine gandacul acela reprezenta mizeria in care ma aflu. Un gandac sinucigas, care m-a privit printre antene cred ca cel putin 30 minute, am asteptat sa vad daca fuge, am vrut sa-i iert indrazneala insa nu s-a miscat din loc, m-am ridicat din pat si nu a schitat nicio miscare, nu a fugit, doar isi misca antenele privinduma atent, era viu si mare, imi observase miscarile si stia ca sunt acolo, chiar si-a intors putin corpul in directia in care am plecat, m-a asteptat pana cand m-am dus la baie sa iau Spray-ul Antigandaci, m-a asteptat in acelasi loc nemiscat. A murit...

Mi-am schimbat impresia despre tine, se vede ca m-am inselat!

#121
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostTsunnnami, on 12 aprilie 2016 - 14:07, said:

Mi-am schimbat impresia despre tine, se vede ca m-am inselat!
Si care erau aceste impresii ?

#122
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,018
  • Înscris: 20.10.2015

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 14:20, said:

Si care erau aceste impresii ?

Dupa primul post pe subiectul asta nu mi-ai lasat prea multe sanse de evaluare

#123
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Post_-AppleS-_, on 12 aprilie 2016 - 11:50, said:

Cum poate un fericit sa inteleaga un nefericit ?
Trebuie sa fii capabil de compasiune ca sa-i intelegi pe cei din jurul tau, atat pe fericiti  cat si pe nefericiti.

#124
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View Postcirus6, on 12 aprilie 2016 - 13:57, said:

io n-am stiut de cind m-am nascut, iar cind am realizat ca o sa mor a fost o tragedie.
merita traita, doar ca nu ajuta la nimic.

daca va preocupa subiectul cititi cartea ecleziastul din biblie.
Si totusi traiesti,scrii pe un forum si banuiesc ca iti place asta,mananci,dormi, muncesti,etc. si ajuta daca tu macar pentru tine insemni ceva  si daca mai insemni si pt altii atunci  e chiar mai bine. Totusi,cum poate un om sa ajunga la concluzia ca e atatde nefericit incat viata lui e un fiasco? Crezi ca trebuie sa ai numai realizari de top ca viata sa aiba sens?

#125
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 27.01.2016

View Postisisceanoua, on 12 aprilie 2016 - 16:13, said:

Si totusi traiesti,scrii pe un forum si banuiesc ca iti place asta,mananci,dormi, muncesti,etc. si ajuta daca tu macar pentru tine insemni ceva  si daca mai insemni si pt altii atunci  e chiar mai bine. Totusi,cum poate un om sa ajunga la concluzia ca e atatde nefericit incat viata lui e un fiasco? Crezi ca trebuie sa ai numai realizari de top ca viata sa aiba sens?
Sunt lucruri de mii de ori mai placute decat scrisul pe forum si cu toate astea n-as putea zice ca placerile acela sau altele  pot da vreun sens vietii.

#126
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Sensul vietii il poti gasi in orice,de la bucuria ca vezi lumina soarelui,la scrisul pe un forum.Esti viu,poti simti,trai,bucura.Daca e sa vorbim despre intelesul mai larg al acestui sens atunci ne afundam intr-o filozofie intortocheata si care pana la urma tot la  calitatea simplitatii ajunge.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate