Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Merita viata sa fie traita ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1151 replies to this topic

#55
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postcrisstonne, on 09 aprilie 2016 - 23:09, said:

Fericirea este o intreaga filozofie, pe care trebuie sa o deprinzi, la fel si cu nefericirea.
nu avem o definitie a fericirii de aceea termenul este foarte relativ

View PostTLGTLC, on 10 aprilie 2016 - 00:03, said:

Motivele pentru care viata merita trăită din punctul meu de vedere sunt 2:
Curiozitate... să văd ce va mai fi și mâine, la anul...
Iubire... este singura care da sens vieții. Dacă ai parte de ea reușești să vezi mereu partea frumoasa a lucrurilor.
de acord, doar ca din ce in ce mai putini oameni cred in ceea ce spui tu

#56
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostMembruAnonim, on 11 aprilie 2016 - 08:13, said:

Or fi tristetile multe, poate mai multe ca bucuriile, insa o bucurie cantareste de n ori mai mult. Daca il intrebi pe Nick Vujicic, daca merita traita viata, ce crezi ca o sa iti raspunda? Omul si-a depasit conditia. Este mai fericit ca multi altii care au doua maini si doua picioare. Asa ca depinde doar de tine. Viata, felul cum o traiesti, sta in puterea ta.
depinde ce asteptari ai...... daca esti un sarantoc caruia i-au crescut ajutorul de somaj cu 2 lei .....te bucuri......daca esti un destept te superi ca astia ti-au cenzurat facebook-ul....lucru de altfel foarte grav .......
daca te invata astia ca viata e ca la militarie in care tre sa iti fie frica sa o duci mai bine......te bucuri ca ti-ai cumparat o eugenie .....
daca esti normal la cap aspiri sa iti cumperi o masina, casa , pc, tv si altele........
asa zis-a smerenie militaro-bisericeasca nu e altceva decat frica de a vrea mai mult

#57
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Daca maine ar disparea toti oamenii de pe Pamant ar disparea ura, violenta si suferinta. Toate animalele ar trai in armonie cu vegetatia.

Puteti sa ziceti ce vreti dar nu are sens ca omul sa traiasca. Existenta noastra este precum cea a unui parazit care infecteaza si distruge mediul in care se afla.

Va puteti amagi cat doriti dar adevarul este unul singur. Lumea ar fi un loc mai bun fara oameni iar viata fiecaruia din noi nu are niciun sens/importanta.

#58
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Posttzaq93, on 11 aprilie 2016 - 13:27, said:

Daca maine ar disparea toti oamenii de pe Pamant ar disparea ura, violenta si suferinta. Toate animalele ar trai in armonie cu vegetatia.

da, dar Universul nu ar mai sti daca exista(nemaexistand constiinta umana)

#59
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Posttzaq93, on 11 aprilie 2016 - 13:27, said:

Daca maine ar disparea toti oamenii de pe Pamant ar disparea ura, violenta si suferinta. Toate animalele ar trai in armonie cu vegetatia.

Puteti sa ziceti ce vreti dar nu are sens ca omul sa traiasca. Existenta noastra este precum cea a unui parazit care infecteaza si distruge mediul in care se afla.

Va puteti amagi cat doriti dar adevarul este unul singur. Lumea ar fi un loc mai bun fara oameni iar viata fiecaruia din noi nu are niciun sens/importanta.
daca nu pui pret pe propria persoana si nu ai ego ....ajungi exact la concluzia ta ......am si eu unele tendinte din astea .....
ce sa faci sistemul care cere sa te sacrifici pentru majoritate.......

#60
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

View PostValmont43, on 11 aprilie 2016 - 12:19, said:

de acord, doar ca din ce in ce mai putini oameni cred in ceea ce spui tu
Și eu ce sa le fac dacă nu cred? Din cauza lor, tind să devină majoritari, albul începe sa devina gri. Ca sa fii fericit, totul trebuie simplificat cât mai mult, trebuie să iei cât mai multe lucruri ca atare, chestiile negative judecate ca niște glume proaste.
Viata complicată artificial devine precum mașinile din zilele noastre - puțin fiabila.

#61
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Posttzaq93, on 11 aprilie 2016 - 13:27, said:

Puteti sa ziceti ce vreti dar nu are sens ca omul sa traiasca. Existenta noastra este precum cea a unui parazit care infecteaza si distruge mediul in care se afla.
la prima vedere asa pare...insa se pare ca tocmai existenta omului da un sens acestui Univers, altminteri sincer nu isi avea rostul, de pilda dinozaurii au bantuit vreo 200 de milioane de ani pe-aici fara rost(ma rog in afara de faptul ca au ajuns gaze si petrol)
suntem la inceput dar cu siguranta vom invata cum sa traim in armonie cu natura, pe zi ce trece se descopera noi tehnologii nepoluante, in plus Planeta asta a avut de-aface in existenta sa cu cataclisme mult mai mari decat poluarea si tot a supravietuit, momentan suntem ca niste copii care nu constientizam ca nu e bine sa te joci cu focul

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 13:32, said:

Și eu ce sa le fac dacă nu cred? Din cauza lor, tind să devină majoritari, albul începe sa devina gri. Ca sa fii fericit, totul trebuie simplificat cât mai mult, trebuie să iei cât mai multe lucruri ca atare, chestiile negative judecate ca niște glume proaste.
Viata complicată artificial devine precum mașinile din zilele noastre - puțin fiabila.
oamenii sunt canalizati prea mult catre latura materiala a vietii care este importanta de altfel insa atunci cand devine un scop in sine sau chiar o obsesie face ca viata sa devina urata si fara sens...
cand sensul vietii devine insasi banii, viata isi pierde din farmec iar omul devine un robot

#62
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
latura materiala e mai mult masura capacitatii....nu degeaba vezi un boss din ala cu mertan zicand ca "are valoare".....
in capitalismul corect cel putin totul ar trebui sa fie clar .....cine munceste (atat cu fizicul cat si cu mintea ) trebuie rasplatit ....... si da acea persoana are voie sa se simta "cineva" ...nu ca ar avea ceva impotriva cuiva insa e important sa te simti tu insuti important

#63
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Postvyctoras1985, on 11 aprilie 2016 - 13:57, said:

latura materiala e mai mult masura capacitatii....
corect...d-aia in RO numarul milionarilor cu 4 clase primare e ingrijorator de mare....care este......Posted Image

#64
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
asta din doua motive :
1 furturi
2 sa conduci un magazin nu e chiar asa greu ......nu vorbim aici de lanturi de magazine si hypermarketuri unde tre sa ai balanta de cheltuieli si venituri analizata in cel mai mic detaliu .....e vorba de bisnitari care cumpara de undeva vad in alta parte si baga adaosul in buzunar .....

numai ca in conditii de competitie corecta acesti bisnitari cad pe capete pentru ca nu sunt in stare sa faca cateva calcule simple.......

#65
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Trebuie să păstrezi un echilibru intre partea materială și cea spirituala. Totul tine de administrarea,, talantilor". Poți fi bogat și fericit, sărac și nefericit.
Credeți-mă, sărăcia se administrează mult mai greu decât bogăția. Dacă ești bogat și nefericit este pentru că ai făcut praf echilibrul și asta ți se datorează.
Pe de altă parte, sărăcia îți oferă mai mult timp pentru a  reflecta și de aceea săracii tind să fie ceva mai spirituali.
Să vă  ferească Dumnezeu de săracii din vina proprie și de bogații parveniți! Sunt odiosi.

#66
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
care sarac reflecta? ca saracu alearga in ultimul hal sa faca rost de o bucat' de branza .....asta cand nu se supara pe viata si se apuca de furat...caz in care uite viitorii hoti ai tarii

#67
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 11 aprilie 2016 - 12:19, said:

nu avem o definitie a fericirii de aceea termenul este foarte relativ

O am eu, cat dai pe ea?

View PostTLGTLC, on 11 aprilie 2016 - 14:44, said:


Credeți-mă, sărăcia se administrează mult mai greu decât bogăția.

Eu zic tocmai invers

la saracie nu prea ai ce sa adinistrezi

#68
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostTsunnnami, on 11 aprilie 2016 - 15:21, said:

O am eu, cat dai pe ea?
stiu, la bascalie nu ne intrece nimeni...

#69
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

View PostValmont43, on 11 aprilie 2016 - 13:31, said:

da, dar Universul nu ar mai sti daca exista(nemaexistand constiinta umana)
Ce vorbesti? Eu cred ca glumesti. Pai pana aici a ajuns aroganta umana? Sa-si inchipuie ca in cel mai nesemnificativ mod ar putea avea vreo contributie pentru Univers? Pai pe Univers il doare-n.... de specia umana.

#70
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Evident ca univesrul nu exista fara mine. Adica poate exista dar cui ii pasa...

View PostTestosteron, on 11 aprilie 2016 - 18:46, said:

Ce vorbesti? Eu cred ca glumesti. Pai pana aici a ajuns aroganta umana? Sa-si inchipuie ca in cel mai nesemnificativ mod ar putea avea vreo contributie pentru Univers? Pai pe Univers il doare-n.... de specia umana.

Nu e vorba de "specie", e vorba de individ...

Edited by wizardofoz, 11 April 2016 - 19:22.


#71
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Post_-AppleS-_, on 10 aprilie 2016 - 23:16, said:

Propunerea ta pentru indivizii ghinionisti care se incadreaza mai sus fiind ? Suicidul ?

Este un algoritm acolo in subconstient probabil localizat undeva in Sistemul Limbic care ar trebui sa integreze momentele care au fost decise ca placute cu momentele mai neplacute si in functie de ce da la iesire vom avea o cantitate mai mare secretata de Hormoni ai fericirii

N-am nicio propunere. Cei care detin PUTEREA ar putea sa le imbunatateasca viata indivizilor ghinionisti. Ca tocmai aici e smecheria; sa inventezi un sistem economic, politic si social, astfel incat sa-i ajute pe acei oameni care nu au tras un loz castigator la loteria genetica. Diferenta intre tara noastra si...Suedia, sa zicem, e ca aia sunt capabili sa-si sustina mediocrii, tampitii, incapabilii etc.

Un creier sanatos se raporteaza tot timpul la realitatea obiectiva din jurul sau, si in acest fel decide daca sa fie fericit/multumit sau nefericit/nemultumit.
Cand este afectata capacitatea creierului de a se raporta in mod corect la realitate, atunci apare nebunia sau prostia. Si poti fi nebun fericit/nefericit sau prost fericit/nefericit. De exemplu, un om sarac si credincios poate fi foarte fericit pentru ca a citit el in biblie ca saracii vor mosteni imparatia cerurilor. Simplu de tot, nu? Posted Image

Altfel, eu cred ca la multi oameni nu le este dat sa fie fericiti sau multumiti.
Chiar daca ne batem cu pumnul in piept ca umanitatea a evoluat, ca avem cultura, stiinta, in realitate stiinta si toate sistemele culturale inventate de om, au fost scornite pentru a avantaja doar o mica parte din indivizi. Stiinta nu ne face mai fericiti ci doar ne creeaza iluzia fericirii. De fapt, stiinta inca nu a dat lovitura cu mai nimic pana acum (poate stapanirea si folosirea focului sa fie o exceptie). Ca avem calculatoare, telefoane, avioane, masini - toate astea sunt de fapt jucarii pentru copii. O stiinta *de adulti*, de exemplu ar fi putut sa curete planeta de toti parazitii biologici. Sau cel putin sa faca in asa fel incat sa nu mai existe sobolani, soareci, tantari, muste s.a.m.d. Ar mai fi putut de pilda sa inventeze niste dispozitive care sa ne furnizeze energie electrica nelimitata, cu ajutorul careia sa ne incalzim, sa gatim, sa facem lumina etc. Si toata energia asta sa fie gratis pentru toata lumea! Asta da stiinta serioasa. Posted Image
Dar ce legatura are stiinta si cunoasterea cu fericirea/nefericirea omului?

Din cauza asa zisei stiinte exista atata suferinta printre oameni.
Spuneam mai sus ca unora dintre oameni nu le este dat sa fie fericiti sau multumiti.
Revolutia agricola a adus cu sine mai multe necazuri decat avantaje. Domesticirea anumitor plante si animale a permis omului sa se inmulteasca mai mult dar sa traiasca mai prost. Daca nu am fi devenit agricultori, indivizii slabi ar fi fost eliminati de selectia naturala, selectie naturala ce opereaza mult mai putin in contextul revolutiei agricole. In urma selectiei naturale ar fi ramas doar indivizii buni la toate. Astia ar fi fost intr-adevar fericiti...ca aveau cu ce. Insa stiinta permite  supravietuirea  indivizilor slabi. Acestia sunt cumva predestinati sa aiba o viata nesatisfacatoare sau si mai rau, sa sufere. Degeaba am evoluat noi cultural daca biologicul nostru a ramas inca *nazist*. O tot dam cotita in filozofii complicate, metafizici imbârligate, cand adevarul e foarte simplu; indivizii ce au tras un loz necastigator la loteria genetica, sufera. Hai sa zicem ca datorita culturii, oamenii cel mult mediocri pot supravietui cu succes. De pilda, intr-un stat dezvoltat, un gunoier poate trai mai bine decat un profesor român. Dar ce facem cu iubirea si relatiile sociale? Ca aici e biologie curata. Nu toti oamenii sunt facuti sa experimenteze iubirea (iubirea este cel mai placut sentiment uman), nu toti oamenii au norocul de a avea prieteni, de a trai momente placute alaturi de acestia. O gramada de  oameni traiesc aproape toata viata in singuratate, iar universul lor emotional este foarte monoton, cu toate ca fiinta umana este capabila sa simta emotii de toate felurile si culorile. Asadar nazismul biologic decide cine merita sa traiasca fericit sau multumit si cine nu, asta in ciuda stiintei/culturii inventate de om. Deci merita sa fie traita viata?  La intrebarea asta fiecare om trebuie sa raspunda pentru sine insusi. Posted Image

Edited by Cristi_E, 11 April 2016 - 20:08.


#72
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

View PostValmont43, on 11 aprilie 2016 - 17:50, said:

stiu, la bascalie nu ne intrece nimeni...

Nu e bascalie:

Fericire = Realitate - Asteptari

Ia vezi e adevarata sau nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate