Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Telekom România - acoperire și extindere infrastructura FTTH.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
5887 replies to this topic

#4663
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
Ce naiba e ala, Sagemcom nu prea com pe partea de TV. ZTE F 625 are RF aprins (verde) si cand e fibra cazuta (PON stins, LOS rosu aprins), sigur ca atunci nu e semnal TV dar in rest mereu este, intra instant dupa o pana de curent TV-ul, netul si telefonul dupa 1-2 minute.

#4664
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Poate e Sagemcom-ul asta o panarama, led rosu pe RF (no signal)  dar netul merge impecabil Cica trebuie sa faca verificari pe lungimea fibrei, daca ar fi o problema pe fibra nu as avea nici net zic eu, doar e o singura fibra care intra in echipament!

#4665
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate pur si simplu nu vine semnal pe lungimea de unda pentru RF (parca 1550nm). Cred ca asta au vrut sa zica ca trebuie verificat: pe fibra sunt 3 semnale pe lungimi de unda diferite: dl, ul si rf.

Edited by MembruAnonim, 30 April 2018 - 08:10.


#4666
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 addelin, on 30 aprilie 2018 - 08:09, said:

Poate pur si simplu nu vine semnal pe lungimea de unda pentru RF (parca 1550nm). Cred ca asta au vrut sa zica ca trebuie verificat: pe fibra sunt 3 semnale pe lungimi de unda diferite: dl, ul si rf.
Avand in vedere ca 3 saptamani ledul a fost verde, sa fie din cauza ca s-a aglomerat reteaua (s-a impementat FTTH de o luna) si nu mai face fata semnalul RF care pleaca din OLT sau de la vantul care a batut cu putere si o fi deranjat fibra pe undeva? Am intrat in interfata si am semnal -28 si tehnicul a zis ca trebuie sa fie minim -25 ca sa mearga!

Edited by vafro, 30 April 2018 - 12:37.


#4667
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
-28 pe optic nu e ok, cam slab.

#4668
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014

 MembruAnonim, on 30 aprilie 2018 - 12:43, said:

-28 pe optic nu e ok, cam slab.
A fost gras dar o fi slabit ca nu i-am dat sa manance! Sau mai bine zis Telekom-ul il tine flamand!

Edited by vafro, 30 April 2018 - 13:24.


#4669
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Am avut caz asemănător,  trebuie sa ajungă colegii de la tehnic sa facă o reactivare.

#4670
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Astia de la Telekom... abia acum descopera tainele fibrei si cum ar trebui instalata! Dupa atata cupru si brida din fier zincat... cam greu cu fibra.

#4671
wantsome

wantsome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 15.05.2017
Esti foarte departe de adevar. Am avut FTTH de la ROMTELECOM inca si asta era cu mai bine de un an inainte de rebrenduirea in Telekom. Deci sunt ani buni de atunci. UPC n-are treaba sau stiinta cu fibra...  Ei inca regleaza coaxialul dupa temperatura de afara, fibra e departe, la coltul strazii...

#4672
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 wantsome, on 01 mai 2018 - 13:16, said:

Esti foarte departe de adevar. Am avut FTTH de la ROMTELECOM inca si asta era cu mai bine de un an inainte de rebrenduirea in Telekom. Deci sunt ani buni de atunci. UPC n-are treaba sau stiinta cu fibra...  Ei inca regleaza coaxialul dupa temperatura de afara, fibra e departe, la coltul strazii...
Telekom are fibra de foarte multa vreme si provizionare FTTH inca din 2010.Problema este insasi implementarea ei.Altceva nu mai zic.

#4673
daniel:)

daniel:)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.02.2007
De ce nu te angajezi la ei sa le arati cum se face treaba?

#4674
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Tehnicianul1970, on 01 mai 2018 - 14:05, said:


Telekom are fibra de foarte multa vreme si provizionare FTTH inca din 2010.Problema este insasi implementarea ei.Altceva nu mai zic.
Cum adica "implemetarea ei"? Te referi la firele propriuzise?

Ce e asa greu de tras niste fire pentru ca nu cred ca ai nevoie de doctorat...

Edited by MembruAnonim, 01 May 2018 - 15:03.


#4675
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
T are fibra la blocul in care am copilarit de prin 2000 mai rapizi ca RDS. Dar atat. Nimeni nu s a gandit si la consumatorul final. Problema aici la T este de managent respectiv vanzari. Punct...

#4676
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 addelin, on 01 mai 2018 - 15:03, said:

Cum adica "implemetarea ei"? Te referi la firele propriuzise?

Ce e asa greu de tras niste fire pentru ca nu cred ca ai nevoie de doctorat...
Inca din 2010 de cand ei instalau "in draci" FTTB cu DSLAM-uri in scara blocului si RDS avea maxim 100Mb/sec, se cunostea faptul ca daca s-ar instala FTTH ar fi avut Gigabit inca de atunci.Nasul meu lucreaza la Telekom proiectare/implementare alimentari si de atunci fibra a fost trasa cu posibilitati de "viitor FTTH" dar din ratiuni comerciale nu s-a implementat.Nici astazi la mine pe scara nu este trasa fibra-n casa desi pe canalet este deja trasa.Inca este prezent DSLAM-ul,asta este adevarul.Maine pun si poze daca vreti!

 avumit, on 01 mai 2018 - 17:32, said:

T are fibra la blocul in care am copilarit de prin 2000 mai rapizi ca RDS. Dar atat. Nimeni nu s a gandit si la consumatorul final. Problema aici la T este de managent respectiv vanzari. Punct...
Auzi,daca aveau fibra din 2000... revolutionau nabii internetul in Romania! In 2000.... abia aveau "smecherii" Internet prin modem cu 32Kb/sec... ce naiba! Nici ADSL-ul nu se implementase in 2000! Mai taie din ele...

#4677
brasoveanul

brasoveanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 16.10.2006

 Tehnicianul1970, on 01 mai 2018 - 14:05, said:

Telekom are fibra de foarte multa vreme si provizionare FTTH inca din 2010.Problema este insasi implementarea ei.Altceva nu mai zic.

"Provizionare" FTTH unde, in 2010, prin cateva sedii Romtelecom? :) Ei nici acum nu au FTTH in centrul unui oras ca Brasovul, imi vine sa rad.

#4678
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008
In Slatina RDS a tras fibra la blocuri in 2009, dar o bula de oxigen au mai fost pentru ADSL casele, pana in 2012 cand a sosit si la ele fibra RDS.

2005-2016 ADSL only Rom-Telekom la Slatina, in 2016 au tras si ei fibra la blocuri pentru ca au pierdut aproape toti clientii.

#4679
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Habar nu ai ce vb. Au tras fibra garantat dar nu pt consumator final... cand trec pe acolo fac si poze.

#4680
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

 avumit, on 02 mai 2018 - 18:14, said:

Habar nu ai ce vb. Au tras fibra garantat dar nu pt consumator final... cand trec pe acolo fac si poze.
Asa... si prin Gornet-Cricov trece fibra pe stalpi din lemn (creuzot) iar satul se cufunda in ADSL fara vreun proiect de "fibrizare"! Noroc cu UPC-ul ca ne-a scos din bezna!
Fibra tranziteaza satul si se duce... spre alte DSLAM-uri din sate vecine sa asigure ADSL-izarea zonei.
Ca ai fibra (probabil) la "poalele blocului"... nu te incalzeste cu nimic.La Ploiesti este ADSL si VDSL la greu.Fibra au tras cateva ODB-uri in cartierul Albert si desi sunt vile si destui "smecheri" pe acolo,nu s-a abonat nici dracu' le ei iar putinii abonati prin sarme... nu i-au migrat pe fibra.Asta este mizerabilul Telekom cu fibra lui... intinsa aiurea-n tramvai! Au lasat Ploiestiul in bezna ADSL-ului,fibra in 5 blocuri restul VDSL cu maxim 100Mb/sec!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate