Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu buletinele de v...

Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector
 La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 

cum pot reface gazonul?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
ladorin

ladorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 19.03.2016
in aceasta iarna gazonul s-a cam rarit si au aparut adincituri in pamint  zici ca sunt niste mici canale.poate cineva sa ma ajute cu niste idei cum sa renivelez terenul si sa refac gazonul in acele locuri unde au aparut acele canale?

#2
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.536
  • Înscris: 06.03.2016
Completezi cu pamant+nisip apoi semeni din nou.

#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai mai intai trebuie anihilata cauza.Trebuie turnata o rupere din beton(o alee ingusta de ex pe care s-o folosesti si in alte scopuri).Banuiesc ca terenul este in panta cu unghi destul de mare si a fost rau prin curte.Eu , pt a scapa de ecele parauri prin curte, am turnat o alee de genul pe toata latimea curtii, nu-mi mai pleaca pamantul din curte.Pana sa torn , la ultima ploaie imi luase un m cub de pamant din curte....Poti completa cu pamant daca nu-s multe canale , peste gazon arunci niste azotat.Sa te tii bine, va creste f mult in prima saptamana(probabil ca va trebui tuns) , dupa 2-3 saptamani va incepe sa se indeseasca.Eu am pamant de umplutura in curte, fara azotat mi se usuca gazonul.Aplic tratament de 2-3 ori pe an , cu timpul pamantul se va mai ingrasa.Presupun ca si la tine este tot un pamant sarac, altfel nu ar fi avut  voie sa se rareasca.Gazonul ar fi trebuit totusi sa lege pamantul si sa nu mai plece  decat la ploi turentiale, probabil ca e prea rar pt ca e pamantul sarac.

Editat de ionutz_joe2009, 19 martie 2016 - 14:59.


#4
Lup_Victor

Lup_Victor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.536
  • Înscris: 06.03.2016

 ionutz_joe2009, on 19 martie 2016 - 14:51, said:

Eu am pamant de umplutura in curte, fara azotat mi se usuca gazonul.Aplic tratament de 2-3 ori pe an , cu timpul pamantul se va mai ingrasa.Presupun ca si la tine este tot un pamant sarac, altfel nu ar fi avut  voie sa se rareasca.
Azotatul nu ingrasa pamantul,e un ingrasamant cu absorbtie rapida,ce nu e folosit se spala in adancime foarte repede,mai ales daca este irigat constant,solutia in cazul tau e presarea constanta de mranita/pamant de flori,asa poti sa iti formezi un strat nutritiv stabil.

Rarirea la el probabil s-a intamplat pe fondul putrezirii gazonului acolo unde apa a stat pe loc.

PS.Mai poti folosi si ingrasaminte cu eliberare trepatata,Osmocote de exemplu.

Editat de Lup_Victor, 19 martie 2016 - 15:02.


#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu-l ingrasa , va ajuta gazonul sa traiasca.In timp, pamantul va mai lucra  si se va mai ingrasa de la natura.Am mai avut umplutura de genul, abia dupa 5-6 ani gazonul nu a mai avut nevoie de azotat.Pt ingrasare rapida trebuia tinut trifoi la inceput, am aflat si eu dupa ce am pus gazonul si 3 ani nu a fost nimic plantat.Am 800 mp gazon, pt mine e mai simplu momentan sa imprastii  azotat...Nu mi-am permis sa pun peste pamant de padure(deja bagasem 200 de masini mari cu pamant).Nu am nici prea mult timp de el, de regula arunc azotat cand vreau sa-l tund Posted Image. Primavara , de regula dau cu ierbicid pt gazon, de 3 ani nu s-a pierdut.E chiar ok.

Editat de ionutz_joe2009, 19 martie 2016 - 15:24.


#6
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.142
  • Înscris: 09.02.2007

 ladorin, on 19 martie 2016 - 14:25, said:

in aceasta iarna gazonul s-a cam rarit si au aparut adincituri in pamint  zici ca sunt niste mici canale.poate cineva sa ma ajute cu niste idei cum sa renivelez terenul si sa refac gazonul in acele locuri unde au aparut acele canale?

Reînsămânțare selectivă. Cureți bine zonele respective cu o greblă mică de mână, râcâi pământul practic; pui semințe de gazon, apoi acoperi cu un strat fin de pâmânt și bătătorești. În loc de pământ poți folosi substrat pentru gazon, găsești la sac pe la magazinele de bricolaj.
Pentru un gazon frumos recomand îngrășare cu complex NPK de 2 ori pe ani (prin martie-aprilie și apoi prin august0. Atenție, trebuie udat foarte bine după aplicarea îngrășământului.

#7
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.945
  • Înscris: 27.01.2016
Primavara gazonul trebuie aerat. Asta presupune o unealta speciala care traseaza niste adancituri prin gazon. In acele adancituri se seamana samanta si apoi se acopera cu pamant, preferabil turba, apoi se iriga.

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu nu am aerat gazon 10 ani si era perie in fiecare an cu pamant bun.Se oprea masina de tuns pe benzina daca fortam.Daca e pamantul prost nu creste orice i-ai face  in caz ca  nu este ajutat cu ingrasamant.Eu am sistem de udare automat unde m-am mutat  si tot tacamul.Pot sa-l ud intruna , tot nu se indeseste si intra balarii in el daca nu-i dau azotat.In 6 luni il pierd cu siguranta...Acum o saptamana i-am dat cu azotat, era galben si uscat si rar, acum e verde si des, m-am facut de un tuns...

Editat de ionutz_joe2009, 19 martie 2016 - 15:48.


#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu am fost putin mai reservat in cazul replantarii in acele mici canale si m-am bazat mai mult pe infratire.Daca nu iei fix tipul de gazon pe care il ai in rest vei avea diferente de culoare , viteza de crestere ,regenerare,latime,etc(soare, umbra, etc).Acest aspect trebuie luat  serios in calcul.

Editat de ionutz_joe2009, 19 martie 2016 - 16:57.


#10
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.945
  • Înscris: 27.01.2016

 ionutz_joe2009, on 19 martie 2016 - 15:42, said:

Eu nu am aerat gazon 10 ani si era perie in fiecare an cu pamant bun.Se oprea masina de tuns pe benzina daca fortam.Daca e pamantul prost nu creste orice i-ai face  in caz ca  nu este ajutat cu ingrasamant.Eu am sistem de udare automat unde m-am mutat  si tot tacamul.Pot sa-l ud intruna , tot nu se indeseste si intra balarii in el daca nu-i dau azotat.In 6 luni il pierd cu siguranta...Acum o saptamana i-am dat cu azotat, era galben si uscat si rar, acum e verde si des, m-am facut de un tuns...
Daca nu aerezi gazonul cum poti sa pui samanta incat sa acoperi locurile goale si sa indesesti iarba? Bine, in cazul in care e deasa destul si nu ai goluri, probabil ca nu trebuie aerat, dar si atunci un aerat eu zic ca nu-i face rau pentru ca permite sa intre mult mai multa apa la radacina.

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu nu am avut nevoie timp de 10 ani de replantare sau aerare pt ca a fost mereu des in cazul unui pamant bun.Nu trebuie lasat mare cand intra in iarna, altfel am oservat ca se poate usuca.Eu de regula , mai in toate cazurile l-am pacalit mereu cu ingrasamant chiar daca era ingalbenit.L-am fortat practic sa-si revina inainte sa-si poata face loc alte plante prin el.Nici Ierbicid nu s-a folosit timp de 10 ani exceptant primul an.Nu a fost nevoie.A fost totusi udat regulat pe timp de vara si nu a fost lasat sa se rareasca.

La mine , in mom e fata, si-au facut de lucru niste cartite.Dezastru, nu o sa replantez pt ca imi este frica sa nu iasa alt soi.Il voi lasa sa infrateasca, eventual un ierbicid in cazul in care ies alte balarii prin zonele respective.Il voi ajuta doar cu ingrasamant.

Editat de ionutz_joe2009, 19 martie 2016 - 17:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate