Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

tractoras, tractor japonez

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu stiu ce viteza au dar nici un utilaj pe seniile nu este deplasabil pe distante mari si distruge si drumul pe unde trece. Nici nu vreau sa ma gandesc cu o sa arate drumul unde iei curba cu tractorul ala.
Pe de alta parte daca ai destula imaginatie si indemanare ii poti pune roti si coloana de directie si dai senilele jos.

Uite ce frumoasa e ulita satului dupa ce s-a dat cu senilatul pe ea.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t1U4Y-iYaYs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PoeOvidiu, 05 January 2017 - 11:47.


#56
hirbunelu

hirbunelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.04.2018
Cris nu te descuraja cu 6000 poti sa iti iei un pasquali de 33 cp in 2 pistoane racire pe aer cu motor lombardini remorca cu tractiune si utilaje pentru tine iti faci treba lejer.

#57
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Stie cineva daca dupa Foton de 25CP lucreaza freza ca si dupa un japonez ?

#58
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

View Postkos_funny, on 11 mai 2018 - 17:01, said:

Stie cineva daca dupa Foton de 25CP lucreaza freza ca si dupa un japonez ?
Niciodata

#59
antonica_78

antonica_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.10.2010
salut
am si eu o problema ... nu-mi mai coboara tiranti...de fapt ei coboara dar nu mai raman jos ,daca incarc remorcuta pe spate aceasta imi ridica bara care leaga tiranti cu tot cu toranti.....
la ridicare nu este nici o problema , ridica fara sa ezite 450-500 kg
vreun sfat... vreo parere...?

#60
IonelCatalin1980

IonelCatalin1980

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.07.2018
Dacă nu ai cilindri pt ridicarea brațelor asa se intimpla pt că distribuitorul de la monobloc are flotant

#61
antonica_78

antonica_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.10.2010

 IonelCatalin1980, on 23 septembrie 2018 - 19:41, said:

Dacă nu ai cilindri pt ridicarea brațelor asa se intimpla pt că distribuitorul de la monobloc are flotant
multumesc ...  
este primul meu tractoras ,un shiubsura D288 ,  si am multe necunoscute...
multumesc

#62
antonica_78

antonica_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.10.2010
buna seara
revin cu o intrebare....
ce ulei de motor recomandati pentru un tractoras japonez SHIUBAURA D288 ..?
multumesc

#63
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Ulei motor utilaje agricole TRIAX Agra Plus SHD CJ-4 15W-40 Semi-Sintetic, CJ-4, 4.73 L

#64
florescumarcel

florescumarcel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2009
Am hotarat sa ma dotez cu un tractor de pana in 20CP, atat, pentru ca gestionez aprox 1 ha inpartit in 4 parcele. Ideal ar fi unul nou 4x4 cu 3 prize dar astea sunt de la 8000 incolo si nu merita investitia la cat mai am de trait. SH se gasesc pe la 3500-4000 dar mi-e frica sa nu o dau chix, sa traiesc eu mai mult decat el.
Am gasit unul China, Konig de 18 CP, acceptabil ca pret, dar nu mi-e clar daca face fata la nevoilor mele, fiind 4x2, transmisie pe curele si priza intr-un punct.
Ma interesa daca are cineva un astfel de tractor si pareri despre el, pe net nu am gasit mare lucru.

#65
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
E slabut, ceva italian sh gen Lombardini, Pasquali, chiar daca au ceva ani sunt f. robuste, le lasi mostenire. Chinezariile aste numai belele iti fac.

Ai de unde alege

https://www.olx.ro/o...html#9733aa16cc

https://www.olx.ro/o...html#d3376ed850

Edited by calinus68, 08 May 2019 - 23:29.


#66
antonica_78

antonica_78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.10.2010
salut
am un tractor shubaura de 28 cp
as vrea sa imi cumpar o tocatoare de coceni
ma puteti ajuta cu ce fel de tocatoare sa achizitionez, ma gandeam ce fel de tip ..elicopter sau  model freza
multumesc

Edited by antonica_78, 13 October 2019 - 16:04.


#67
T_Adrian

T_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.03.2015

View Postantonica_78, on 13 octombrie 2019 - 15:53, said:

salut
am un tractor shubaura de 28 cp
as vrea sa imi cumpar o tocatoare de coceni
ma puteti ajuta cu ce fel de tocatoare sa achizitionez, ma gandeam ce fel de tip ..elicopter sau  model freza
multumesc

Pana la urma care a fost alegerea?

De curand am facut si eu primii pasi in lumea tractoraselor japoneze subcompacte (Kubota).
Am luat cate ceva pe langa el, dupa multe ezitari.
In fine, daca mai citeste cineva topicul, pot reveni cu 2-3 imagini.


Kubota GT-5
Plug simplu cu 2 brazde
Tocatoare de resturi vegetale Aardenburg Alpha S plus 1250mm
Freza de pamant Kubota R15T
Un soi de atasament cu 3 statii (prasitoare?)
Brat de ridicare (DIY)

#68
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Foarte misto jucarie, sa-l stapanesti si sa-l folosesti sanatos!
Uite, poate reactivezi si topicul asta.

Eu ma invartesc mai mult pe cel dedicat Mitsubishi, ca atat mi-am permis :lol:
https://forum.softpe...2#entry26155405

#69
T_Adrian

T_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.03.2015
Nu am gasit un topic dedicat subcompactelor Kubota si nu am vrut sa incarc platforma de discutii cu unul nou, dedicat, desi poate ar merita.
Nu am creat un topic nou mai ales ca ... drept sa spun, nu prea am ce oferi. As performa binisor daca ar fi vorba de intrebari. Cu astea stau mai bine.

Initial, alesesem un Mitsubishi, dar vanzatorul l-a dat. Asa ca fara sa vreau, am facut un extra efort pentru modelul de la Kubota. Alegerea a fost intr-o totala lipsa de experienta, oarba, de fapt.
Un prieten, si-a luat apoi un Hinomoto de 20 CP, mai vechi, dar care m-a impresionat din toate punctele de vedere.

In cazul meu, este vorba despre
Kubota GT-5
- 4 cilindri,
- probabil 22.7 CP (neclar unde, la Power Take Off sau motor, in vreme ce in manualul legat strict de motor gasesc alte valori),
- transmisie hidrostatica,
- an de fabricatie incert, ca de obicei, dar probabil ca are cel putin 20-25 de ani.
(manualul l-am gasit dar e in japoneza, iar versiunea tradusa e mult prea aproximativa pentru a avea vreo valoare)

Sa nu mai lungesc vorba, pot incarca niste imagini (modeste calitativ), de la tara  si de pe dealuri (din pacate, toate sunt luate cu telefonul, unele chiar stop-cadru din video, neavand aparatul foto la indemana).

Kubota GT-5
Plug simplu cu 2 brazde
Tocatoare de resturi vegetale Aardenburg Alpha S plus 1250mm
Freza de pamant Kubota R15T
Un soi de atasament cu 3 statii (prasitoare?)
Brat de ridicare (DIY)

Attached Files



#70
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Wow, cat de bine arata toate.
Bratul e facut de tine? Am inceput sa fac si eu ceva, putin mai complex, ar trebui sa aiba si cupa, dar de vreo 3 ani n-am mai lucrat la el.

Plugul pare a fi chinezescul subred, dar nu sunt sigur. Oricum, cred ca iti faci treaba cu el, daca intri in pamant lucrat an de an. Ai o poza cu cadrul lui, sa-l vad mai bine?
Dar restul accesoriilor sunt de vis.

Vad ca mergi si cu remorca dupa el. Ce viteza maxima are? Banuiesc ca nu doar 14,8km/h, cat are al meu.

Puterea tractorului la japoneze e masurata la PTO. Motorul meu are 27 sau 28cp, dar tractorul e dat ca avand 23cp.

Am aflat recent cum sa afli anul fabricatiei: pe buza jantelor e stantat producatorul, tara , luna si anul fabricatiei pentru acea roata.
Al meu are DID Japan 02 80 . Iar in actele din tara de la noi zice ca-i fabricat in '95 :lol:
PS Probabil e vorba chiar de renumitul producator de lanturi de motocicleta, DID.

#71
T_Adrian

T_Adrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.03.2015

View Posttil, on 01 aprilie 2020 - 13:12, said:

[...]
Bratul e facut de tine? Am inceput sa fac si eu ceva, putin mai complex, ar trebui sa aiba si cupa, dar de vreo 3 ani n-am mai lucrat la el.

Plugul pare a fi chinezescul subred, dar nu sunt sigur. Oricum, cred ca iti faci treaba cu el, daca intri in pamant lucrat an de an. Ai o poza cu cadrul lui, sa-l vad mai bine?
[...]

Vad ca mergi si cu remorca dupa el. Ce viteza maxima are? Banuiesc ca nu doar 14,8km/h, cat are al meu.

[...]

Multumesc pt. toate informatiile. Desaga mea e goala, asa ca incape acolo orice.

Da, bratul de ridicare e facut acasa, desi il voiam putin mai diferit, sa il pot scurta la nevoie. Nu am reusit sau nu in timpul dorit, sudarea unei tevi in care sa gliseze o alta, asa ca lungimea de acum e fixa, doar punctele de agatare sunt la diferite distante, pentru diverse sarcini.
Punctul cel mai indepartat inca ridica aproximativ 240 de kilograme.

Nu pot spune nimic despre plug, doar ca e destul de greu. Mi s-a spus ca este polonez. Are niste reglaje care mi s-au parut absolut necesare.
Nu sunt sigur daca mai am vreo poza, dar caut.
Daca nu ma insel, are aproximativ 95 kg.
Nu il pot poza acum, pt ca totul e la tara.

Viteza maxima e .... mica tare. nu cred ca am dus acceleratia la maxim, desi am fost nevoit sa parcurg cam 18 km pe sosea. Viteza medie a fost cam de 13 km/h. Aplicatia imi arata un maxim de 14 km/h.

Edited by T_Adrian, 01 April 2020 - 13:29.


#72
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Ei, imagineaza-ti ca eu merg cu 7-8km/h la sosea (pe la 1500rpm) , ca nu-mi place sa-l turez.

Plugul e ok, pe chinez il ridicam lejer, cred ca reuseam sa-l salt si cu o singura mana.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate