Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

tractoras, tractor japonez

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
Salut as avea nevoie de un sfat din partea celor care au avut au sau au vazut la treaba un tractor japonez cu puterea intre 25 si 35 cp as avea de arat frezat semanat prasit vro 3ha porumb si cartof adus lemne in zona de deal carat una alta...sau sa iau altceva? bugetul ar fi de 6000eu am vazut cateva japoneze in poze imi plac cred ca piese se gasesc la cati comercializeaza astfel de tractoare si freza este un bonus, banuiesc ca se descurca destul de bine cu ea.

#2
vicris

vicris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 01.09.2008
Asa ceva imi doresc si eu. Este ff important cat de abrupta e zona de deal in care vrei sa il folosesti. Daca afli  ce si cum, te rog sa imi spui. Te salut.

#3
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
nu e munte e deal nu sunt penti asa mari mai mult ma intereseaza cum se descurca la arat

#4
ioan56

ioan56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.02.2015
Daca ai teren greu sant slabute, ia ceva mai serios, buget vad ca dispui.

#5
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
La arat dupa greutate, deci la astea ai 2 sanse , incet sau foarte incet.
Asta intelege`o ca suparfata/h , ai plugut in general nu plug.
Sint adaptate pentru legumicultura de aia se vind cu freza toate .

Grig

Edited by Ion_Bumbu, 27 February 2016 - 18:19.


#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Alea sunt tractorase de gradina, nu fac fata la ce vrei tu. Tie iti trebuie ceva cu peste 60cp, de fapt Nm conteaza cel mai mult dar ma rog.

#7
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
https://de.wikibooks...ikon:_Fahr_D_17
Ai mei la sat, au acest tractoras dar cu racire pe aer cu turbina, plugut cu 2 brazde nici nu il simte.
Pentru 3 Ha este suficient, oare 2 caluti sunt mai tari sau buni ca acest tractoras?

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Tractorasul ala are cam 1200Kg , asta inseamna aprox 600Kgf tractiune, de aia trage un plugut bine.
Unu de 700Kg are pe la 350Kgf , asta e necazul la alea de legumicultura, poti pune
motor de 100Cp pe el tot nu poate trage mai mult de atit, doar ca poate trage cu viteza mai mare.

Grig

P.S. Vezi ca ceva nu`i OK , ala are racire cu apa nu`i pe aer.
Deci pina la urma despre ce model vorbesti?

Edited by Ion_Bumbu, 27 February 2016 - 21:22.


#9
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Al meu are pe aer racire, filtrul de ulei este in partea dreapta, in rest toate sunt la fel.
Acum am observat diferenta, se pare ca al meu este asta, d180 h
https://de.wikibooks...n:_Fahr_D_180_H

#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Si mai bun!
1400Kg +

Grig

#11
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
am vazut ca cele de 30cp au in jur de 1300kg cred ca as putea sa ii mai adaptez greutati si pe fata si pe spate, ma uit la astea japoneze pt ca terenul este in parcele mici cea mai mare are 80ari si nu e teren greu e drept...nu e nimeni care chiar lucreaza cu asa ceva? sunt fiabile? se strica nu se strica piesele sunt scumpe? vreau sa intru si in gradina cu el nu imi trebuie un tractor mare pentru destelenit am la cine apela chiar si la arat, ma intereseaza sa pot intra cu el intre randurile de cartofi, porumb la pus la scos bilonat un tractor mai mare se intoarce greu calci mult cu el si la prasit o sa lucreze pe parcele mici

Edited by crys_yoyo, 28 February 2016 - 10:32.


#12
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Se spune ca pentru 1cm de brazda ai nevoie de 1CP.
Prin cartile de mecanica agricola, daca-mi amintesc ce am citit mai demult, scrie ca latimea unei brazde nu tre sa fie mai mare decat adancimea araturii; altfel nu intoarce bine brazda.
Acum tre sa ai in vedere si viteza de deplasare cand ari, adica in cat timp ari 1000mp/10000mp.
Consumul la arat cred ca e in jur de 4l/ora pentru un tractor de 25cp.

De aici tragi tu concluziile daca te ajuta sau nu.

Poti sa cauti manuale de tractoare japoneze si o sa vezi la ca la final au ce utilaje pot fi atasate. Kubota are un astfel de capitol care te ajuta sa-ti faci o idee.

Edited by ionsteg, 28 February 2016 - 11:20.


#13
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
daca asta mic poate [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f9fwT0IB24U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] unu de 30 oare nu ar putea?

#14
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Pe barba ta ca poate si intr-un teren greu argilos, cum sunt majoritatea terenurilor in Romania, fata de nisipul pe care il are acolo?

Ia vezi ce zice @til de japonezul lui

http://forum.softped...0#entry18168519

sau aici
http://forum.softped...6#entry18169113

#15
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
eu nu am teren argilos...in fine...ce imi recomanzi atunci pana in 6000eu in afara de romanesti

#16
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015
Uite ce recomanda Kubota

Attached Files



#17
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Eu nu iti recomand nimic tu trebuie sa te decizi ce vrei. Nu trebuie sa fie neaparat japonez, romanesc, european etc.
Doar incerc sa te fac sa intelegi ca nu toate lucrurile se potrivesc. Pentru gradini, legumicultura, spatii protejate, japonezele mici sunt foarte bune datorita manevrabilitatii mai ales cu utilaje purtate.
Greutatea tractorului este baza pentru lucrari/utilaje grele. Japonezele sunt usurele pentru a plutii prin orezarii fata de cele europene. Un 30 CP japonez va fi cu cel putin 300-400 Kg mai usor decat unul european echivalent.
Cu un plug de de 2x12” cum este cel din videoclipul postat de catre tine  faci un hectar (teren aflat la un loc si nu bucatele )  in 12 pana la 16 ore la aproximativ 25 cm adancime ( mai jos nu poate sa intoarca  brazda ) cu o singura brazda de 14” se poate duce la 30 cm adancime insa invariabil timpul de lucru va creste. Un calcul referitor la timpul disponibil ( uneori trebuie sa astepti si conditii meteo prielnice) + costul utiljelor aferente ( cele japoneze au o alta prindere a utilajelor fata de prinderea comuna in trei puncte - utilaje mai scumpe).
La 6000 euro iti poti cumpara un tractor de 30 CP european si utilaje aferente, plug, combinator, freza, MET ( erbicidat  200-300L). Cu semanatul mai greu sunt cateva semanatori chinezesti de noi de vanzare pe la 1000 euro, dar nu dau randament pe la noi, adancime de semanat mica si nu taseaza suficient boabele, una serioasa costa mult si iti trebuie tractor de 2 tone pentru a o putea utiliza pentru ca sunt foarte grele.
Daca 6000 este tot bugetul tau si ii investesti doar in tractor gandestete ca iti cumperi boii, dar fara car.

#18
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
am inteles cred ca pana la urma nu o sa iau nimic si o sa dau pamantul in arenda o sa lucrez doar 1ha multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate