Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

tractoras, tractor japonez

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Nu trebuie sa te sperii, doar sa iti calculezi bine nevoile si ce utilaje iti sunt de folos. La mine o gamalie din asta mica mi-a eliberat mult timp si in mare parte fac lucrari mai multe cu el decat cu tractorul cel mare. La semanat prasitoare ( porumb )  gasesti pe cineva care sa iti presteze ( de obicei are timpi morti pana se lucreaza o suprafata cu discul sau combinatorul) ,iar pentru paioase mai merge si imprastiat  manual cu o trecere suprficiala pe deasupra.

#20
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
Pentru cat ai tu ti-as recomanda asa:
1. Un  445 DT/ fiat 450DT- super ieftin de intretinut, tractor bun
2. Un Same aurora, atlanta,centauro,taurus,minitauro -eu sunt adeptul lor. Sunt tractoare cu piese tari in ele fata de cele romanesti , dar mai scumpe.
3. Un fiat 415DT..
Cele japoneze nu sunt grele , ca si motor sunt zdravene...
La tine depinde cum ai pamantul... daca e tare ia ceva de mai sus, daca e usor ia-ti japonez. Sunt bune la freza ca au 3 turatii pe priza.

#21
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
am vb cu cineva care recent si-a luat un yanmar de 30cp uite ce a zis ,,Salut, da, face exact ce face unul de 45 romanesc, deocamdata doar am testat, cu plug cu doua brazdare merge ca in branza fara sa derapeze, cand aveam fiatul de 30 abia mergea si derapa.. la fiat,utb,same mie cam frica sa iau sunt batrane rau si de la samsari nu as lua le vopsesc frumos dar nu sti ce iei

Edited by crys_yoyo, 28 February 2016 - 19:25.


#22
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Fial-ul de 30Cp, seria 300 e undeva la 1T deci atita stie.
Seria 450 e deja de 2T, alta mincare de peste.

Grig

#23
laurentiuculeci

laurentiuculeci

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.02.2016
Salut!
Are cineva un manual de tractor fiat 420?

#24
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Fiat-ul derapa pentru ca era probabil 4x2.
La  arat aproape toate 4x2 mai derapeaza sau te scot din brazda. La 4x4 dupa ce i-ai dat linia rar mai trebuie corectat din volan, poti lua mana de pe volan pana la capatul brazdei.
Si esti sigur cu japonezul ca nu este si ala manarit vopsit?

#25
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
pai atata stiu si eu sa ma uit am lucrat ca tinichigiu vro 3 ani, si la ce am vazut prin poze motoarele nu sunt vopsite chiar daca capotajul la unele e... 4x4 era fiatul si el face lucrari in zona de deal are o plantatie de smeura

Edited by crys_yoyo, 28 February 2016 - 19:49.


#26
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Singura explicatie ar fi ca intre timp a invatat sa are sau nu a avut plugul potrivit.

Eu am luat tractoarele mele vopsite proaspat, inca mai miroseau a lac, insa s-au nimerit a fi ok ( cel mic avea si cauciucurile de pe spate originale din fabrica, an 1968 ), insa stiu si pe altii care si-au luat teapa cumparand niste rable de la acelasi individ ( firma ) .

Cauta bine pe net anii in care s-a fabricat modelul pe care vrei sa il cumperi ca nu te duci in Japonia tot de la samsari cumperi indiferent ca isi zic Gogu SRL sau ce denumire or avea.

#27
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
tot pe tractordata ma uit....majoritatea care m-ar interesa sunt fabricate intre 1985-2000, daca chiar o sa cumpar unu cred ca o sa ii cer la respectivul sa imi faca o proba de lucru...deocamdata inca ma documentez....chestia e ca am vrut sa imi iau un atv 4x4 prima data pt transport,dupa aceea m-am uitat dupa tractorase articulate si motocultoare 4x4 si acum am ajuns la japoneze :))

#28
kilizer09

kilizer09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2015
[ https://i.imgur.com/A6Gnej6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am mers cu ambele, dar as alege DT-ul pt o gospodarie ca a ta .Si japonezul face ce face si DT-ul, dar faci treaba mai incetut.

#29
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
pai japonezul asta e micut eu vreau unu mai mare cele de la 30 de cai in sus sunt aproximativ cat dt... cu,care dintre ele iti place sa te dai mai mult?

#30
robinejjan

robinejjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2013
Am citit posturile tale si iti recomand pentru ce spui ca ai de facut un tractor ieftin. care este peste japoneze,un same italia 35 dt, manevrabil in spatii mici,suficient de puternic pentru toate lucrarile tale. La bugetul tau gasesti unul super bun si mai raman suficienti bani si pentru utilaje,ca sa fiu sincer cred ca te poti incadra in 6000e cu totul,sau aproximativ.

#31
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016

 kilizer09, on 28 februarie 2016 - 18:59, said:

Pentru cat ai tu ti-as recomanda asa:
1. Un  445 DT/ fiat 450DT- super ieftin de intretinut, tractor bun
2. Un Same aurora, atlanta,centauro,taurus,minitauro -eu sunt adeptul lor. Sunt tractoare cu piese tari in ele fata de cele romanesti , dar mai scumpe.
3. Un fiat 415DT..
Cele japoneze nu sunt grele , ca si motor sunt zdravene...
La tine depinde cum ai pamantul... daca e tare ia ceva de mai sus, daca e usor ia-ti japonez. Sunt bune la freza ca au 3 turatii pe priza.

se gasesc piese la ele? uite ce am gasit http://olx.ro/oferta...tml#5e8f41ab23
sau http://olx.ro/oferta...html#c50e30e657
cel de 35 e vopsit frumos :) oare se mai gasesc usor piese de schimb pentru asemenea tractoare?

Edited by crys_yoyo, 29 February 2016 - 12:06.


#32
robinejjan

robinejjan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2013
Gasesti orice piesa doresti,costa putin mai mult dar sunt si de calitate.Sunt foarte fiabile si cu un consum destul de mic.

#33
crys_yoyo

crys_yoyo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.02.2016
multumesc cred ca o sa caut un same imi plac cum arata par mai robuste ca fiaturile

#34
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Ai mai luat tractor?

Japonezele au aceasi prindere in trei puncte ca si U445!
Deci nu se pune problema compatibilitatii accesoriilor atat timp cat nu-s atat de grele incat sa dea tractorasul peste cap.
Doar japonezele mici, in general cele sub 18cp au doar prindere pentru freza lor, dar si la ele se poate adapta prinderea in trei puncte.

Cred ca imaginea japonezelor de tractoare usurele e gresita. Un tractoras de 22-28 cp are peste o tona. Iar cele de 30cp si peste se apropie binisor de cele 1600kg ale U445.

In general vanzatorii de la noi intineresc japonezele cu 10-15 ani. Asta nu inseamna ca nu sunt bune.

Capacitatea de lucru a unuia mic ca al meu e cam 0.5-1ha arat pe zi. Depinde foarte mult de teren. Sunt gradini unde ma chinui cu plugul cu o brazda de 12" si gradini unde merg ok si cu plugul de U445, doua brazde de 12".

Japonezele sunt geniale la freza, pentru ca au pana la 4 trepte de turatie la freza si multe reductoare pentru deplasarea cat mai lenta. Frezele sunt si ele foarte bine gandite.

Pe teren denivelat as avea ceva emotii cu al meu, ca are spatele pe portale, e putin inaltat si mi-e teama sa nu ma rastorn. Nu stiu daca toate japonezele sunt asa, nu stiu daca italienele sau 445 sunt pe portale.
Aici articulatele ar fi mai potrivite, poate. In plus articulatele urca bine la deal, fara sa se salte in doua roti.



#35
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Ce parere aveti de ,,minunile ,, vandute de astia???

Cum sunt preturile?

http://www.edolike.ro/

#36
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 30.07.2003
Le faci reclama sau te intereseaza un tractoras. Daca da, ce model, la ce-l folosesti?

Preturile sunt bune in comparatie cu concurenta, nu-mi e clar daca se dau cu freza si care e starea de functionare.
Un japonez de 15cp la 9000 lei e mai aproape de pretul real. Am vazut si la altii ca au inceput sa coboare preturile sub 10000lei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate