Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

legumicultura ecologica de la parloaga la... profit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#55
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Da, totul bio.

#56
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Dar din cite se vede pe la SCDL Buzau, cam totul e bio, doar ca nu-s certificati.

#57
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
anul acesta, in afara de rasadurile pentru vanzare: prekos 500 buc, rila 500, 1600 cam 8000 buc am si un soi turcesc pe care l-am gustat anul trecut si mi s-a parut extraordinar antalya rn f1. sa vedem ce-o iesi.

ca de obicei carcotasi, sunt destui. anul acesta scdcl buzau va avea patalamaua. cum eu nu o sa pot sa incep productia decat de la anul, uite si raspunsul. am de unde.

au in monitorizare de 2 ani, doua ha.

domn sile, am un goldoni 14 cp pe benzina. am freza 80 cm plug reversibil, rarita si alte cateva maruntisuri facute manual de mine.
mai am  posibilitatea  unui tractor de 30 cp cu ecartament redus, dar din nefericire cand eu aveam nevoie sa ar, el avea treaba in vie.

#58
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Si vecinii tot bio trebuie da fie.

#59
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
N-am nimic cu SCDL Buzau, dar in atitia ani nu au reusit sa scoata decit un hibrid de tomate si pe de alta parte se pling de invazia hibrizilor straini pe piata romineasca. Rosiile rominesti sint bune, sint bune din gradina pina la bucatarie, dar din gradina pina la piata, nu, aproape se fac bulion si clientul nu vrea asta. Clientul vrea rosii tarisoare, nici prea prea , nici foarte foarte. Ce sa faci cu capia cosmin, nu ti-l mai ia nimeni la piata, omu vrea gros, sa aiba pulpa, tata.

#60
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
bun, lamurita si aceasta problema, trecem mai departe. pentru ca niciodata nu am facut cantariri la productia de tomate romanesti, eu producand doar pentru copii si nepotii , dar sa stiti ca am dat si la prieteni cantitati destul de mari, vreau anul acesta sa fac in maxim 1 luna un solar de 150 mp. lucru benefic, pentru ca voi vedea cum sta treaba pentru cele multe. in el voi cultiva aprox 60 de soiuri de tomate romanesti (cate 15 buc din fiecare), si voi tine pe fiecare soi o evidenta a bolilor, dezvoltarii, productia, etc. solarul va fi in curtea vecinului care mi-a vandut terenul cel mic. terenul este arat, acolo au fost pruni, pe care acum vreo 5 ani i-a taiat omul. am scos radacinile, si am arat. cum se mai incalzeste, la construit. tot la el in curte, pentru a avea o marita atentie asupra rasadurilor, am construit un solar de 50 mp. am cumparat folie de 170 si folie de 70 termica, dar din nefericire problemele avute, m-au impiedicat sa-l imbrac. a ramas de izbeliste. cred ca 2 saptamani o sa-l pregatesc ca solar normal.

domn virgil, pertinente observatiile tale. dar cum sunt in cunostiinta de cauza, tin sa te informez ca la anul vor omologa 3 hibrizi. mai mult nu pot sa spun. anul viitor va fi cu surprize mari pentru legumicultori in ceea ce priveste statiunea.

ca sa fiu si convingator, pentru ca observ ca nu prea e trafic la ora asta, dau o fuga sa fac niste poze. mai tarziu se insereaza.

#61
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015

View Postenatudar, on 17 februarie 2016 - 16:02, said:

ca de obicei carcotasi, sunt destui. anul acesta scdcl buzau va avea patalamaua. cum eu nu o sa pot sa incep productia decat de la anul, uite si raspunsul. am de unde.
au in monitorizare de 2 ani, doua ha.


Bravos, da pina sa obtină țidula, sa nu sustina ca sint bio. Asta e inselaciune.

#62
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 27.01.2012
Radu, cum ai stat dta cu ochii pe noi, tot asa o sa stam si noi cu 'benoclul' pe matale! Ochii care nu se vad...se uita!...cu maxima atentie!
Bafta!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 17 February 2016 - 17:26.


#63
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
hai, ca am revenit.

terenurile ca amplasare si magazinul pe care am de gand sa-l transform in aprozar.

solarul parasit, terenul in cauza pentru un solar de 150 mp, ssamanta de usturoi, am scos-o la aerisit si tataitul pentru care voi face niste cheltuieli, sper cat mai tarziu precum si dotarile.

Attached Files

  • Attached File  2.jpg   478.91K   57 downloads
  • Attached File  3.jpg   292.07K   56 downloads
  • Attached File  4.jpg   369.79K   56 downloads
  • Attached File  5.jpg   333.09K   55 downloads
  • Attached File  6.jpg   356.28K   54 downloads
  • Attached File  7.jpg   373.78K   53 downloads
  • Attached File  8.jpg   470.44K   51 downloads
  • Attached File  9.jpg   242.67K   50 downloads
  • Attached File  10.jpg   269.74K   49 downloads
  • Attached File  11.jpg   177.68K   50 downloads
  • Attached File  12.jpg   274.59K   54 downloads
  • Attached File  13.1.jpg   183.71K   59 downloads
  • Attached File  13.jpg   285.15K   60 downloads
  • Attached File  14.jpg   589.36K   64 downloads
  • Attached File  teren1600.jpg   292.83K   61 downloads
  • Attached File  teren.jpg   348.03K   61 downloads
  • Attached File  16.jpg   511.5K   55 downloads
  • Attached File  17.jpg   538.55K   57 downloads
  • Attached File  18.jpg   461.73K   53 downloads
  • Attached File  19.jpg   659.15K   56 downloads
  • Attached File  20.jpg   286.44K   57 downloads
  • Attached File  21.jpg   499.02K   57 downloads
  • Attached File  22.jpg   489.55K   57 downloads
  • Attached File  23.jpg   419.76K   61 downloads
  • Attached File  24.jpg   456.25K   68 downloads
  • Attached File  25.jpg   250.2K   63 downloads
  • Attached File  26.jpg   398.94K   60 downloads


#64
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sa stii ca chioscul ala de līnga drumu european face toti bani.cīt consuma motocultorul la arat pe ora ??cīt ai dat pe el ? Tu esti in foto ?nu mai imi zice domnu ca trebuie sa iti zic si eu..

#65
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
sile, sa ma gandesc putin. deci 16600 mp am avut asa, 5+15+20=40 de litri. asta in forta la arat. la frezat cred ca mai putin. parca asa imi aduc aminte. s-ar putea sa gresesc. oricum cam pe acolo. l-am luat de cineva din braila cu 3200 ron, plugul 700 ron, rarita am primit-o cadou iar restul, adica roti, remorca si scaun pentru a nu calca pe pamant le-am facut eu. nu pot sa estimez cat m-au costat. cred ca in jur de 1500 ron. nu, nu sunt eu. asta sunt eu. iar ei, tovarasii de gradinarit, mai e si un labrador dar nu se vede de zapada. acel batran este cel de la care am luat cei 1600 mp

Attached Files


Edited by enatudar, 17 February 2016 - 19:03.


#66
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Cred ca stiu de unde ai cumparat motocultorul .e un consum foarte bun pentru 1,6ha .dar totusi nu ai gasit un tractor dasta modern sa iti faca o aratura de 35 cm pentru ca la legume este esentiala o aratura cit mai adīnca chiar si o scarificare .te scapa de griji daca ai un an cu multe precipitații.am obs si pe aici prin zona mea ca se fac bani buni la vanzarea pe marginea drumului.

#67
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Posthortifuntrei, on 16 februarie 2016 - 22:51, said:

Eco/bio presupune ca inclusiv semintele pe care le folosesti sa fie certificate. Imi poti spune si mie cine are certificate in Romania soiuri traditionale romanesti de legume?
Pune si tu un linculeț...
nu se poate amesteci in halu' asta cele 3 cuvinte: "seminte", "eco" si "bio" ! ...
dealtfel lipsa "amprentei" in ADN-ul unei plante, (patentata, adica) insemna ca este de "cand lumea" ! ...
Monsanto cu avocatii si politicienii sai, te poate "goli" de proprietati, doar ptr simplul fapt ca faci analiza
ADN-ului unei plante (hibrid) patentate de ei ! Posted Image

Edited by abubue, 17 February 2016 - 19:21.


#68
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
sile, la arat am avut un ajutor, un zilier fortos, dar pentru ca plugul este extraordinar (este facut de un nene din zalau, pe comanda), cormana e de 35 si e din foaie de arc, la fel si cutitele. a fost atat de bine reglat, astfel incat tragea singur in brazda. saptamana trecuta am dat jos si doua cutite de la freza sa i le dau sa-mi faca altele noi.

sile, un vecin e de acord sa-mi imprumute tractorul lui, dar cand nu are treaba. aratura este la 30 cm. maine o sa pun ruleta pe brazda, ca sa te convingi/

victor, doar ne stim, am vorbit la telefon de cateva ori. am rugat sa nu duelam in definitii. hai te rog respecta si tu rugamintea asta. ce mai faci?

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 19:18.


#69
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
Radu, sunt bine merci ! ...nu am decat un singur dusman p'aci ! ... se stie el !
dealtfel, aici pe forum, "imi apar saracia si nevoile si neamu' ! " ... Posted Image

Edited by abubue, 17 February 2016 - 19:19.


#70
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
am observat ca te-ai impacat cu domn director.

tocmai de el iti vorbeam.

auzi, abubue, tot de la iluminare ti se trage?

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 19:22.


#71
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
pana la urma yo nu fac altceva decat  "urc" pe scara Alexa, site-ul Softpedia Forum.ro ! ...
site, care este un SRL, dornic de profit ! ... Posted Image

Edited by abubue, 17 February 2016 - 19:23.


#72
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Chiar sīnt curios cum aratć o parcelć arata cu motocultorul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate