Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

legumicultura ecologica de la parloaga la... profit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#73
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
sile, nu poti sa maresti pozele?

#74
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
il urmaresc zilnic. topicul ma refer, nu pe domn director.

#75
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Gata, m am prins .:)

#76
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
sile, iti place aratura? ti-am spus, maine o sa pun si ruleta pe ea.

#77
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
yo abia acum ti-am descoperit topicul ! ... zici ca l-am facut yo ! ... :)
BRAVO TIE !

Edited by abubue, 17 February 2016 - 19:31.


#78
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
vad ca nu mai sunt nedumeriri referitoare la ce am postat.
sa continuam.
avand experienta solarului de 50 mp, construit cu manutele astea doua cu care tastez, o sa schimb tactica si o sa fac mici modificari.

latimea va ramane aceeasi, adica 5 m, inaltimea la coama 4,25 parca, lungimea 30 m si stalpii din 2 in 2 m.

#79
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Postenatudar, on 17 februarie 2016 - 18:51, said:

sile, sa ma gandesc putin. deci 16600 mp ...
particip si yo la "falansterul" tau ! ... vreau sa-ti fac cadou un injector de acid, care corecteaza automat pH-ul
apei ptr irigare ! ... costa "o caruta de bani", d'aia ar trebui sa-l vrei ! ... Posted Image
trimitemi te rog, un MP, sa vb !

Edited by abubue, 17 February 2016 - 19:38.


#80
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
ancorat bine pe capete si cred ca voi mai pune din 10 in 10 m contravantuiri.

ce modific. daca la primul am taiat teava la 2m si am intercalata-o intre stalpi, acum voi suda direct pe ei, bara de 6 m. pe teava roluita nu voi mai pune cate trei bare pe fiecare parte pentru sustinerea foliei, ci doar doua. la fel, sudate peste.
era sa uit ce era mai important. voi folosi in loc de teava de 31, rectangulara 30x20x2.

peste barele de care aminteam voi prinde scandura de 2,5. cm bineinteles. asta ca sa nu mai stric folia. folie termica de 70.

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 19:44.


#81
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Intradevar arata bine (nu ca cea de pe terenul meu :))..depinde si de ce sol ai.la solar cred ca inaltimea este prea mare.

#82
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
abubue, nu mai ai nr de tel pe care vorbeam? ca te sun eu.

sile, eu vorbeam de coama. avem asa, 2,5 m inaltime stalpii pentru ca 50 cm ii bag in beton iar arcul de cerc are cam 1, 70 m. ti se pare ca este mult?

#83
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
este acelasi ! ... se termina cu 730 ! ... :)

#84
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
daca ti se pare ca este mult, eu zic ca nu. chiar l-as fi vrut mai inalt nitel, dar pentru economie si manopera putina, ma risc asa.

abubue, te sun maine.

iulian, te stii tu care. ai ceva sugestii?

#85
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Buna seara!
Daca tot nu mai sunt pe lista sunt sigur ca apreciezi sinceritatea mea totala. De fapt asa am fost mereu. La inceput am pierdut, apoi am fost acceptat.
Asa cum a mentionat si un coleg de-al nostru, tu ai fost cu ochii pe noi vreo 2 ani. Unul peste toti. Proportiile sau inversat. Toti pe unul. Sunt sigur ca nu te deranjeaza si ai raspunsuri cam la toate. Dar la multe evazive si neconcludente. Acum cand tastez am primit anuntul ca s-au mai facut 11 postari. Nu stiu ce cuprind ele, poate ma suprapun, dar imi exprim parerile. Scurt:
- la orizonturile pe care le doresti ca si activitate, era indicata o scarificare. Avantaje multiple. sile, te-am plagiat
- 60 de soiuri intr-un solar nu cred ca este recomandat. Fiecare are nevoile, bolile, avantajele fata de zona respectiva sau nu. Asta am invatat tot pe aria de legumicultura.
- nu-mi place si nu arata cu exactitate ce trebuie, termometrul. Noi hobystii aveam sau avem din alea digitale.
- noi nu cultivam bio dar structurile solarelor noastre sunt toate albe, curate. Nu sunt ruginite sau mucegaite. Atentie la aprobari. se fac vizite la fata locului.
- nici soba cu rumegus nu-mi place. Avem cabluri, aeroterme, sisteme de incalzire subterane.
- magazinul este ideal intr-o zona aglomerata. Cumparatorii sunt mai atrasi de masutele pe care este expusa marfa. dar si acestea sa fie in civilizatie
- nu-mi place substratul nesteril care este folosit. La hobysti se foloseste flambarea sau turba certificata
- nu-mi place cum sunt depozitate utilajele. Eu motosapa o tineam in garaj. Aveam grija de ea mai mult ca de autoturism
- imi place mult de tot casa, gradina, aleea si mult de tot cainii!!! Toate aprecierile mele!
Personal daca sunt pus sa aleg intre cultura ,,eco'' si solarul pe care il are ,,menegeru'' as alege solarul.
Sunt sigur ca imi cunosti caracterul si interpretezi corect parerile mele. De fapt le-ai solicitat si eu am dat curs dorintei tale.
Ce zici, ma treci iar pe lista?

#86
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
mai e o chestiune referitoare la inaltime. daca tot bagi balegar o sa ramai in ani, cu el la 1,80 - 1,90. sunt patit. uita-te la solarul in care o sa repic.

hai coane sa-ti raspund.
- scarificarea, nu am avut cu ce sa o fac. tot caut un scarificator cu disc la preturi accesibile. nu-mi cheltuiesc banii aiurea, pentru o scarificare la 4 ani.
- tocmai asta vreau sa observ. le cam cunosc soiurile, sunt apropiate ca nevoi chiar si ca boli. anul trecut am aplicat alta metoda de de a face samanta cat mai sanatoasa. o sa vad anul asta daca va fi o imbunatatire.
- rasadnita nu este a mea, si nici cele trei solarii. asa le-am luat in primire si nu am investit nimic in ele.
- fii sigur ca ale mele vor arata altfel inclusiv cu dotarile necesare.
- cu o reclama adecvata care sa se vada din ambele sensuri si cu ajutorul parcarii proprii ba chiar cu parcarea de peste drum si cu trecerea de pietoni care este chiar langa magazin, cred ca voi face ceva. vom vedea.
- ei, nici chiar asa cu utilajele. am niste slefuitoare de putere mare pe care le inchiriez, si cum in garaj nu am loc, vezi foto, iar prin curte sotia nu suporta chestii d-astea, sa vezi chinuiala dracului cand le bag si le scot din beci.
multumesc de postare si tine-o tot asa.

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 20:15.


#87
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu am înțeles ca solarul are 5m latime,consider ca4,25 m inaltime la coama este mult.asta e parerea mea .
iorgule tu esti prea neamț...chiar conteaza daca motocultorul e in casa sau afara...

#88
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
m-maru, doamna sau domnul? am o frumusete de paulownia.

sile, fa o concordanta cu lungimea lui. d-asta am spus ca vreau sa le fac de maxim 100 mp. aranjate in baterie si intercalate.

iulian, nimic? hai nu mai fi suparat.

Edited by enatudar, 17 February 2016 - 20:37.


#89
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Radu, scuze de off-topic, ai vrut sa scri paulownia sau e vorba de fo specie noua?
:)

#90
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
nici nu ma asteptam la altceva, domn director.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate