Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Ajutor! Sunt furat cu ' contorul!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
Rundas

Rundas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 22.07.2013
În limita posibilităţilor (prin limită referindu-mă la lipsă de la adresa de facturare, uitare etc), evitaţi aceste probleme transmiţând lunar indexul contorului. Astfel, pe factură va veni consumul comunicat, iar regularizarea ar fi zero.
Cei de la gaze, GDF Suez mai exact, mi-au trimis o perioadă câte trei facturi. Două estimate şi una regularizare. I-am dat dreq cu estimarea lor pentru că, pe timp de iarnă, ei mi-ar fi estimat consumul ca la un utilizator "normal". Adică nu cu centrală termică. Iar la regularizare aş fi plătit de o luam pe câmpii.
Sfatul meu, dacă-mi permiteţi, este acela de a vă face cont la ei şi trimite indexul lunar.

Colegul nostru spune că ar fi furat cu contorul. Dacă am înţeles eu bine, el cunoaşte cam cât ar fi consumul dar pe factură îi apare mai mult. Cred că este treaba cu estimare-regularizare şi nu un "furt".

Furt ar fi fost la mine când m-am trezit cu o sumă babană pentru reconectare la energie electrică. M-am dus la un punct Enel in următoarele 20 de minute. Am întrebat-o pe tănţica respectivă ce-i cu năzbâtia aia şi ea mă întreabă foarte senină: - Păi aveţi curent?
Am. Şi încă bine. Aşa că ce pana mea reconectare vreţi?
S-a uitat ea prin istoricul facturilor... nema întârzieri la plată... dar ordin de debranşare eliberat. Hai nu zău.
Mă rog, până la urmă am acceptat să plătesc suma de pe factură, urmând a-mi fi scăzută din facturile viitoare.
Dacă plăteam ca Bulă şi nu făceam scandal... ăla eram.

Edited by Rundas, 11 February 2016 - 10:28.


#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
banuiala lui e ca i-au schimbat intentionat contorul, astfel incat consumul estimat a devenit de fapt consum "real". nestiind cat indica acum de fapt contorul, nu are cum demonstra ca in aceste 2 luni cu consum estimat el a consumat de fapt mult mai putin.
parerea mea e ca ar fi un furt mult prea complicat pentru 200 kw, mai ales ca beneficiu ajunge la firma si nu la cei ce au schimabt contorul.

#39
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Ceva similar am patit si eu, am o casa unde nu mai locuiesc din octombrie, deci consumul pe ultimele luni este aproape 0. Dar mi-au venit facturi estimate si s-au strans vreo 180lei de plata estimata. Pe langa asta ma mai fut la cap si aia cu taxa radio/tv desi acolo nu mai locuieste nici dracu. Acum o saptamana au venit cei de la enel sa-mi schimbe contorul pentru ca se stricase si nu mai afisa corect, am zis ca o sa se rezolve treaba cu facturile estimate, cand colo aia erau acolo doar sa schimbe contorul si habar n-aveau de nimic altceva. Am vorbit cu ei pe mail si imi ofera numai informatii contradictorii. Eu nu am de gand sa platesc nicio factura estimata, vreau sa platesc doar consumul real din ultimele luni, dar ei nu imi ofera nici o varianta viabila. Daca nu mai platesc nici o factura si taxa radio/tv ce mi se poate intampla? Casa e oricum de vanzare.

Edited by rola_ocb, 12 February 2016 - 14:48.


#40
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
Ciudat, spui ca nu sta nimeni acolo, dar exact cand au venit ei la poarta, erai acolo...
Ce sa se intample... se taie curentul si ramai dator la ei, apoi executare.

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

 rola_ocb, on 12 februarie 2016 - 14:47, said:

...... Daca nu mai platesc nici o factura si taxa radio/tv ce mi se poate intampla? Casa e oricum de vanzare.

mai nimic. doar ca la vanzare trebuie sa aduci o hartie cum ca n-ai nici o datorie la utilitati :)

#42
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012

 mmm3, on 12 februarie 2016 - 15:26, said:

Ciudat, spui ca nu sta nimeni acolo, dar exact cand au venit ei la poarta, erai acolo...
Ce sa se intample... se taie curentul si ramai dator la ei, apoi executare.

Am vorbit cu ei pe contul myenel si am stabilit o data si le-am lasat telefonul ca sa ma contacteze sa ma duc sa le deschid poarta. Numai ca eu le zic ca imi vin facturile estimate si vreau sa vina sa rezolve situatia, sa citeasca contoru sau sa-l repare, si sa-mi faca o factura bazata pe consumul real, iar ei trimit cativa sa schimbe contoru si atat, iar eu am ramas cu facturile estimate de platit! Contoru oricum degeaba l-au schimbat, pentru ca nimeni nu sta acolo si casa oricum va fi demolata.

#43
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Acolo unde nu se consuma, dupa lunile de estimari, se schimba contorul!...
Domnul _smiley_ a inteles perfect, beneficiul ajunge la firma! Si nu le trebuie decat cateva minute cat dureaza inlocuirea contorului. 200 kw a fost la mine ca e garsoniera si nu puteau pune mai mult, dar la alti este mai mult si raportat la cati abonati are Enel.....si cate cazuri similare sunt pe luna....se aduna ceva....Nu?
 In decembrie ne-a incarcat pe toti cu kw in plus ( de la 1 ianuarie se modifica TVA). In ianuarie a fost regularizarea dar noi platisem deja niste kw in plus cu TVA mai mare. O sa ziceti iar ca suma e mica si nu justifica efortul de a ne fura! Nu e deloc mica daca toti abonati lor platesc in plus...
Nu trebuie sa ne lasam pacaliti de faptul ca e o firma mare, puternica, si nu se preteaza! Sa credem ca sunt neantelegeri, cazuri de exceptie ce ni se intampla. Cum se face ca todeauna noi suntem vinovati, ca ei nu au gresit niciodata si sunt curati ca lacrima... Ati auzit de vre-un caz cand au recunoscut si si-au cerut iertare despagubind pe nedreptatit?

#44
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Am intrat pe net si e plin de matrapazlacurile lor....dar am aflat si vesti bune..... Pe langa faptul ca au inceput sa-i bage la "beciul domnesc" cica o sa avem in viitorul apropiat si un contor inteligent ( enel.ro/contorulinteligent. ) care va trasmite consumul la zi! Daca ne ajuta Dumnezeu, cand o pune contorul asta sa leage si hotii de acolo, o sa platim cat consumam!....

#45
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai putea de asemenea sa iti faci un cont si sa transmiti online indexul lunar... Sau sa il transmiti telefonic. Si asa sigur nu te vor mai factura in avans. ;)

#46
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010

 nonameshadow, on 14 februarie 2016 - 16:01, said:

Pai putea de asemenea sa iti faci un cont si sa transmiti online indexul lunar... Sau sa il transmiti telefonic. Si asa sigur nu te vor mai factura in avans. ;)

Nu ati citit tot ce am scris!  Dar nu va doresc sa plecati  de acasa pe un termen mai lung si sa transmiteti  telefonic indexul. La un moment dat robotul va va raspunde ca este deja un index citit si apoi veti pati ca mine: doua estimari conforme istoricului si contorul schimbat = bun de plata!

#47
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Aaa. Am inteles. Scuze.
Totusi mi-e greu sa cred ca la enel nu se poate face la fel ca la gaze... Eu am sunat la gdf suez si le-am spus ca inca nu m-am mutat si nu voi avea consum urmatoarele luni. Asa ca pana m-am mutat mi-au estimat luna de luna consum 0...

#48
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010

 nonameshadow, on 14 februarie 2016 - 20:36, said:

Aaa. Am inteles. Scuze.
Totusi mi-e greu sa cred ca la enel nu se poate face la fel ca la gaze... Eu am sunat la gdf suez si le-am spus ca inca nu m-am mutat si nu voi avea consum urmatoarele luni. Asa ca pana m-am mutat mi-au estimat luna de luna consum 0...

Astia de la gaze apar mai omenosi! Fac si ei greseli dar se pare din proasta organizare si nu intentionat. La un vecin, care tot asa nu mai locuia acolo de ceva timp, au venit sa-i taie teava pe motiv ca nu mai plateste.....era o echipa intreaga, cu o masina papuc, si cu unelte de sapat. I-am spus lui "Dorel",seful echipei, ca omul nu mai locuieste acolo de luni bune, asta a dat niste telefoane si in final s-au lamurit, au urcat in masina si au plecat fara sa mai debranseze.
Nu sunt rau de paguba si daca e o intamplare, inteleg si terc cu vederea. In trecut, Enel mi-a prajit tot ce aveam in priza, televizoare, frigidere, centrala termica, calculator si restul.....ardeau becurile de palise lumina zilei! Reteaua era aeriana si o faza s-a rupt si a cazut peste cealanta. Am facut reclamatie, era vina lor si trebuiau sa-mi plateasca. Cand a venit comisia, au inceput cu prosti: ca sa dovedesc cu chitante ca aparatele sunt pe numele meu....eu deja reparasem tot si avand in vedere ca a fost un accident le-am zis sa se duca cu Dumnezeu ca nu mai vreau nimic de la ei! Sa vezi ce se mai bucurau baieti, imi dadeau sfaturi, erau prieteni mei!
Dar ce am patit acum miroase de la o posta a furaciune! Ca paguba nu e mare lucru dar e vorba de principiu! De ce sa ne ia de prosti, de ce sa ne fure?

#49
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011

 potage, on 15 februarie 2016 - 09:17, said:

Dar ce am patit acum miroase de la o posta a furaciune! Ca paguba nu e mare lucru dar e vorba de principiu! De ce sa ne ia de prosti, de ce sa ne fure?

ENEL, chiar daca e el firma mare , trebuie reclamat si la ANPC  si la ANRE - ar trebui sa il reclamam toti cei care au probleme de astea ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate