Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

limita minima fata de liniile de inalta tensiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Sunt de 110KV dupa cum arata

#38
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc de raspuns. 110 KV este medie tensiune ?

Conform postului 5  latimea zonei de protectie ar trebui sa fie de 24m in cazul asta. Cum se calculeaza distanta asta ? Ca de la ultimul cablu de curent, pe fiecare parte sigur sunt locuinte mai apropiate decat 24 m. La unii aproape ca le trec cablurile pe deasupra caselor.

Edited by laurcj, 14 January 2020 - 11:11.


#39
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
110 KV e inalta tensiune. Uite aici zonele de protectie pentru toate tipurile de linii http://www.anre.ro/d...8+cmLPfvrrV5ps=

Edited by nightmare392, 14 January 2020 - 11:18.


#40
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
In documentul din postul anterior scrie ca distanta minima de siguranta, considerata pe orizontala fata de conductorul activ extrem la deviata sa maxima este de 3 metri in cazul LEA cu tensiunea nominală ≤ 110 kV, deci pana la urma probabil majoritatea cladirilor din zona respecta aceasta distanta minima. Totusi 3 m mi se pare o distanta incredibila de mica pt o linie de inalta tensiune. In zona s-au construit foarte multe locuinte in ultimii 5 ani si mi se pare incredibil cum nimeni nu si-a pus problema ca au mai putin de 10 m pana la conductorul de inalta tensiune.

Casa care ma intereseaza pe mine estimez ca ar fi la o distanta de aproximativ 50m de conductorul extrem. Ar fi o distanta suficienta pentru a nu afecta sanatatea ?

Edited by laurcj, 14 January 2020 - 12:28.


#41
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
S-au facut zeci de studii si nici unul nu a putut dovedi o legatura intre campul magnetic din apropierea liniilor de inalta tensiune si probleme de sanatate, exista doar speculatii pe internet facute de oameni care nu au nici o tangenta cu legile fizicii. La 50m nu ar trebui sa fie nici o problema. https://ro.wikipedia...gea_Biot-Savart te ajuta sa vezi cum se calculeaza campul din jurul unui conductor.

#42
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Totusi se pare ca in Franta nu se construieste nimic la distanta mai mica de 200 m fata de liniile de inalta tensiune: https://www.digi24.r...de-metri-413675

O fi stiind francezii mai multe decat noi ?

Articolul de mai sus precizeaza si ca Institutul Naţional de Sănătate Publică precizeaza ca distanţa minimă este de 100 de metri de la baza stâlpului, faţă de 27 de metri dată de Enel, deci de aproape 4 ori mai mult.

#43
mmmgigi

mmmgigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 20.06.2008
Nu-i mai simplu sa-ti cauti casa in alta parte?
Probabil ai fi gasit-o la un pret bun... Dar, nu ti-ai pus intrebarea de ce?
Se pot intampla multe:
https://romania24.ro...iune-68815.html

Edited by mmmgigi, 14 January 2020 - 15:18.


#44
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Stau in casa cumparata cam la 60 m de stilp de inalta.De cam un an locuiesc aici si e totul ok.Daca depistez vreo tumoare postez...

#45
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@Ellaen, ce tensiune are linia ? Poti sa pui o poza cu stalpul, eventual de pe Google Maps ? Merci.

#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

un_amarat said:

1455033784[/url]' post='18723913']
azi am facut un tur al zonei in care am terenul .. si vizavi de acei stalpi peste strada   .. este o fabrica de paine si au transformatoare de 659 KVA , asa scrie ...  nu stiu ce sa zic , zona este plina de case ... terenul este in curtea socrilor mei .. unde au si ei casa .. si as vrea sa contruiesc acolo dar totusi am o teama ... ei zic ca sunt mai mult de 170 m pana la firele alea dar eu aproximez 150-170 m ...   totusi din pozele pe care le-am atasat sunt de 110 KV sau 220 ?

eu cred ca e mult mai periculos sa iti faci casa in curtea socrilor decat langa stalpii aia... ti-o zice un medic, e-adevarat, nu de familie.

Edited by denky, 14 January 2020 - 20:46.


#47
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Am trimis un email la Instititul National de Sanatate Publica din Romania si am intrebat care e distanta minima recomandata de ei fata de LEA de inalta tensiune pentru amplasarea locuintelor. Am atasat raspunsul lor complet.

Partile esentiale:

Quote

Campurile magnetice de frecventa foarte joasa sunt clasificate de catre Agentia Internationala de Cercetare in Cancer (IARC) in grupul 2B - posibil cancerigene pentru om (2002). Motivatia acestei decizii este existenta unei asociatii epidemiologice intre expunerea la campuri magnetice cu frecventa de 50 Hz si cresterea incidentei leucemiei la copii. Din studiile de epidemiologie rezulta o crestere a riscului pentru valori de expunere intre 0,2 – 0,5 μT, adica pentru valori mai mici de aproximativ 500 de ori valoarea limita (100 μT).
Desi nu s-a gasit mecanismul sau relatia cauzala intre campurile magnetice si aparitia leucemiei infantile, in multe tari europene si din intreaga lume se aplica strategii de dezvoltare a retelelor de de transport si distributie a energiei electrice care folosesc principiul precautiei. In acest caz principiul precautiei se refera la evitarea situatiilor in care copiii pot fi expusi la  campuri magnetice mai mari de 0,4 μT: nu se construiesc case in apropierea liniiilor de inalta tensiune existente sau nu se construiesc linii de inalta tensiune langa casele existente.

Recomandarea de distanta minima nu este insa foarte clara:

Quote

De exemplu, in urma unor calcule (“Principiul precautiei aplicat la campurile electrice si magnetice de foarte joasa frecventa  (ELF EMF)”, 2007, “Stakeholder Advisory Group on ELF EMFs, Marea Britanie) a rezultat ca distanta la care campul magnetic provenit de la o linie de inalta tensiune de 110 kV (cu o valoare tipica a curentului electric de transport) atinge valoarea de 0.4 μT, este intre 10 - 30 m fata de axul liniei. Pentru LEA de 400 kV valoarea de 0.4 microTesla se atinge la o distanta medie de 60 m fata de axul liniei electrice.

In consecinta, in vederea stabilirii unei distante minime pentru constructia unei locuinte /curti la care nivelul campului magnetic sa fie mai mic de 0.2 -0.4 μT, se recomanda efectuarea de masuratori de camp magnetic la frecventa de 50 Hz.

Attached Files


Edited by laurcj, 20 January 2020 - 12:02.


#48
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Sunt cam ciudate valorile alea. Campul magnetic al pamantului, la care suntem expusi non stop are in medie vreo 30 μT, deci muuult mai mult decat cei 0,4 de acolo, ca sa nu mai spun ca spre poli se duce spre 60 μT, sau mai mult. Sa locuiesti in apropierea liniilor de inalta tensiune mi se pare periculos din alte puncte de vedere: conductoare cazute in cazul furtunilor sau ploii inghetate care le poate ingreuna, copiii care sa se joace pe langa stalpi etc

Edited by nightmare392, 20 January 2020 - 12:24.


#49
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Eu nu ma pricep foarte bine, dar ei faceau referire la campurile magnetice de frecventa foarte joasa (50 Hz) Ce frecventa are campul magnetic al Pamantului ?

#50
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 20.09.2007
Campul magnetic al pamantului este static (ar fi cam urat sa se inverseze polii de zeci de ori pe secunda). Uite si articolul sursa de la Organizatia Mondiala a Sanatatii, de unde au citat cei de la Sanatate Publica https://www.who.int/...acts/fs322/en/.

#51
GridReloaded

GridReloaded

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2020
[

View Postlaurcj, on 14 ianuarie 2020 - 11:10, said:

Multumesc de raspuns. 110 KV este medie tensiune ?

Conform postului 5  latimea zonei de protectie ar trebui sa fie de 24m in cazul asta. Cum se calculeaza distanta asta ? Ca de la ultimul cablu de curent, pe fiecare parte sigur sunt locuinte mai apropiate decat 24 m. La unii aproape ca le trec cablurile pe deasupra caselor.

Zona de protectie se refera la protectia retelei, nu a ta. In aceasta zona Enel poate impune restrictii. In rest, nu ii intereseaza. Restrictia este de 4 metri al celui mai apropiat punct al casei fata de conductorul electric curbat maxim in conditii de vant extrem. Raspunsul primit in mail e foarte corect dpdv legal. Se confunda putin termenii in discutie, cred. Cauta Anexa. Nr. 5 a ANRE si citeste cu atentie, inclusiv explicatiile termenilor.

#52
Enzor

Enzor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 25.09.2010
Salutare colegi !
Ma confrunt si eu cu o problema asemanatoare, am concesionat de curand un teren la mine in oras si intentionez sa fac o spalatorie auto, pe teren se afla stalpi de inalte medii care strabat terenul pe lungime cumva la o distanta de 5m de gardul vecinului, suparafata este dreptunghiulara L-63m si l-17m, din aceasta latime de 17m imi mai raman cam 12 de la ultima linie pana la limita terenului, in luna aprilie a acestui an, s-a modificat o lege la eon in care se cere o distanta mai mare decat cea veche de 4 metri si anume 12 metri de la ultimul fir pana la cladire, din cei care aveti cunostiinte de cauza ce solutii am? Mutatul stalpilor nu este o solutie momentan, costurile ar fi de minim 40.000 lei.
Multumesc.

#53
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014

View PostEnzor, on 23 iulie 2020 - 13:40, said:

...s-a modificat o lege la eon ...
Eon face legi ? (Știu "ca cam" face legea pe unde apuca, dar ...)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate