Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Dobanzi negative la depozite?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006

View Postmikaell, on 09 februarie 2016 - 15:05, said:

caz concret BT cu suma de 100.000 lei:
- dobanda 1 luna 0.5% - 35 lei
- dobanda 1 an 1.85% - 130 lei

Daca te duce un pic mintea, de la 50.000 lei in sus poti negocia dobanda: http://intreb.bancat...ta-la-depozite/
Ca sa nu mai zic, ca poti opta pentru depozitul pe 3 ani cu dobanda fixa (2%) care poate ajunge dupa negociere spre 2.10 -2,20% p.a.
Si poti scoate banii dupa un an-pastrand dobanda.

#38
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Singur ! Si banca o sa-ti dea dobanda preferentiala tie.
   Bancile nu se plang ca nu au bani cu de faptul ca nu au cui sa imprumute.
   Desigur, amatori ar fi, dar nu prezinta garantia ca sunt capabili sa si achite creditele.
     Asta este motivul pentru care dobanzile la depozite sunt mici, iar dobanzile la credite mari.

#39
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ar trebui facute politici guvernamentale de stimulare a economiei si un plan de investitii majore ale statului - ambele puse in aplicare imediat. Atunci banii vor circula.

Daca stimulezi intreprinzatorii mici si mijlocii, mai scapi si de povara somajului si chestiile incep sa se lege.
Daca stimulezi numai corporatiile, obtii bani, dar trebuie sa-i tii in poala pe aia mici si mijlocii + angajatii lor + revoltele date de pauperizarea individuala, aparuta in masa.

#40
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
"România se confruntă cu intrări de ca­pital, ceea ce va contribui şi mai mult la creşterea lichidităţii din sis­te­mul bancar şi prin urmare va duce la scăderea dobânzilor."
Sursa: Ziarul Financiar

#41
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010

View Postl_dan, on 09 februarie 2016 - 22:14, said:

Daca te duce un pic mintea, de la 50.000 lei in sus poti negocia dobanda: http://intreb.bancat...ta-la-depozite/
Ca sa nu mai zic, ca poti opta pentru depozitul pe 3 ani cu dobanda fixa (2%) care poate ajunge dupa negociere spre 2.10 -2,20% p.a.
Si poti scoate banii dupa un an-pastrand dobanda.

asta cu negociatu dobanzii.. am sa ma prefac ca nu am vazut-o

in alta ordine de idei, dupa parerea mea, eu cred ca bancile se scalda in bani, sunt pline de bani pana la refuz, de aici si dobanzile de nimic la depozite. sunt convins ca vom merge si pe minus la un moment dat, e doar o chestiune de timp, si sunt ferm convins ca marea parte din populatie nici nu va observa ca suntem pe minus decat dupa foarte mult timp, datorita comoditatii ce ne caracterizeaza (si poate nici atunci nu vor face mare lucru ci se vor conforma (iarasi o chestie romaneasca "lasa bre' ca merge si asa", iar bancile vor profita din plin").

#42
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,341
  • Înscris: 05.09.2006
E optiunea ta. Se poate negocia la orice sucursala/filiala. De asemenea, mai sunt si alte banci la care poti negocia dobanda, pentru sume relativ mici.
Si spre deosebire de tine, eu vorbesc din experienta personala.
Cat timp vor mai exista optiuni ca astea -si cat de jos vor mai cobori dobanzile, asta ramane de vazut...

Edited by l_dan, 10 February 2016 - 11:04.


#43
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004
Pentru depozite facute la perioade mari de timp, > un an, nu vor fi dobanzi negative.

#44
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Oricum nu stai cu suma respectiva in buzunar sau la saltea,ci o pastrezi in alta banca. Asta inseamna ca platesti doar un comision de transfer.

#45
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Director fond de investiţii:  Am vrut să depun euro la bancă, dar am primit dobândă negativă


Quote

”Şi în România sunt bănci care au început să perceapă dobânzi negative pentru persoane juridice la depozite în euro pe termen scurt. Am primit o ofertă de la bancă pentru un depozit, dar am refuzat evident. Mi-au oferit o dobândă de -0,2%, până la 6 luni. Te obligă să plasezi banii în obligaţiuni. Când ai dobânzi negative, te duci şi cumperi titluri de stat.”, a spus la ZF Live Dragoş Manolescu, director de investiţii OTP Asset Management


#46
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010
hai mai nene, aste'as dramatisme, director de investitii si i-a cazut telefonul din mana..

daca stirea e pe bune, foarte bine asa si sa mergem si mai jos de atat cu toti fanaticii care isi tin banii in banci si considera asta un lucru bun

eu cand am lichidat contul de depozit (o suma maricica zic eu) s-au rugat de mine sa-i plasez in obligatiuni insa problema sta in felul urmator: obligatiunile au randament mai bun intradevar dar au si risc mai mare, in sensul ca la un momentdat ai putea ramane cu doar jumate de suma sau cu toti banii luati, exact cand li se scoala lor, fara a-ti da tie ca si detinator de obligatiuni vreun drept la replica

oricum dobanda negativa o sa ne ajunga pe toate planurile, iar ca sa-ti ti banii in banci cu o maturitate mai mare de 3 luni, trebuie sa fi ori complet nebun, ori sa crezi ca tot ce zboara se mananca.

PS. daca tu ca director de investitii abia acum ti-ai dat seama de dobanda negativa cand aceasta se aplica in europa de la sfarsitul lui 2013, ce sa mai zic de restul prostimii ? care li se vor lua banii cu japca datorita dobanzii negative si nu-si vor da seama niciodata, sau decat foarte tarziu (crezand ca banii lor sunt in "siguranta").

Edited by mikaell, 15 February 2016 - 17:18.


#47
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Nu merita sa tii banii in banci la momentul asta .
Daca nu esti in stare sa faci o investitie care sa-ti aduca macar un 3%-4% randament, mai bine te lasi.

Iti instalezi un seif si cu asta basta.

#48
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDamascus77, on 15 februarie 2016 - 18:58, said:

Nu merita sa tii banii in banci la momentul asta .
Daca nu esti in stare sa faci o investitie care sa-ti aduca macar un 3%-4% randament, mai bine te lasi.

Iti instalezi un seif si cu asta basta.
In principiu ai dreptate, insa te vei confrunta cu urmatoarele probleme:
- Romania trece la euro si tu ai toti banii in lei;
- se introduce in circulatie noua serie de bancnote euro "Europa", respectiv urmatoarele bancnote de 50, 100, 200, 500 (cele pana la 20 inclusiv au fost deja schimbate), tu ai bancnote ce urmeaza a fi scoase din circulatie;
- se retrage din circulatie bancnota de 500 euro si tu ai facut teancuri numai de 500.

#49
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

Quote

Cele mai mici bănci plătesc cele mai „mari“ dobânzi. Cu cea mai mare dobândă plătită la un depozit la o lună îţi poţi cumpăra o pâine. Cea mai mică bonificaţie, de 0,1%, nu oferă nici măcar un câştig cât pentru un pachet de şerveţele

Dacă instituţia de credit practică comision de deschidere, câştigul din dobândă va fi complet şters. Ba mai mult, clientul tot va trebui să scoată bani din buzunar pentru a-şi ţine banii o lună la bancă, iar asta chiar dacă România nu experimentează „încă“ dobânzi negative.

Astfel, ING Bank, un jucător de top zece din sistem cu o cotă de piaţă de 5%, afi­şează în prezent o dobândă de 0,1% pentru un depozit de 1.000 de lei pe o lună.
Practic câştigul obţinut de client după o lună este de sub 10 bani, cu care nu poate să achiziţioneze nici măcar o coală de hârtie pentru a-şi calcula ce câştig ar obţine dacă ar alege o altă mare bancă din sistem.
În cazul BRD, de exemplu, al doilea mare jucător din piaţa locală,  pentru un depozit de 1.000 de lei pe o lună clientul poate să intre într-un magazin de cartier după ce a părăsit sucursala băn­cii şi poate să achizi­ţioneze o gumă de mestecat, pentru că dobânda netă este de doar 30 de bani. BRD mai practică şi un comision de retragere de 0,5%.

Mai multe pe ZF.

Daca in trecut a fost un "hard landing" pentru banci si marile companii, acum se pare ca nimeni nu va scapa.


[ http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/1/1481/22466/15076211/1/5-depozite.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 24.12.2010

View Postdark, on 15 februarie 2016 - 19:35, said:

In principiu ai dreptate, insa te vei confrunta cu urmatoarele probleme:
- Romania trece la euro si tu ai toti banii in lei;
- se introduce in circulatie noua serie de bancnote euro "Europa", respectiv urmatoarele bancnote de 50, 100, 200, 500 (cele pana la 20 inclusiv au fost deja schimbate), tu ai bancnote ce urmeaza a fi scoase din circulatie;
- se retrage din circulatie bancnota de 500 euro si tu ai facut teancuri numai de 500.

bancnotele se schimba, doar nu crezi ca ramai cu ele iar de trecut la euro.. se preconizeaza ca va fi in 2020, insa va mai curge multa apa pe dunare pana se va intampla lucrul asta

View PostAhasverus, on 16 februarie 2016 - 14:42, said:

Daca in trecut a fost un "hard landing" pentru banci si marile companii, acum se pare ca nimeni nu va scapa.
1.4 lei, cea mai mare bonificatie la un depozit pe o luna, cat o paine


mi se pare ca painea e undeva la 3 lei si oricum ai da-o tot n-ai cum sa scoti mai putin de 10 lei de la bancomat, deci stai cateva luni flamand ca sa poti cumpara painea aia
ok in alta ordine de idei, depozite pe sume asa mici nu mai merita sa te incurci demult.. iar la sume mari, cum spunea colegu mai sus, daca nu esti in stare sa scoti un 3% mai bine te lasi de treaba ca nu-i de tine si iti bagi banii intr-un seif.

Edited by mikaell, 16 February 2016 - 14:59.


#51
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
asta inseamna sa intri in randul tarilor civilizate.
Au trecut mai bine de 20 de ani cand prin popor circula termenul de "dobanda la dobanda", ceea ce se cheama depozit cu capitalizare. Ce vremuri Mon Cher.

#52
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
BullionStar@KoosJansen

What a coincidence, just when interest rates turn negative "the terrorists" start using €500 notes. Not long before we'll all be terrorists.

#53
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTheWarrior, on 16 februarie 2016 - 15:12, said:

asta inseamna sa intri in randul tarilor civilizate.
Au trecut mai bine de 20 de ani cand prin popor circula termenul de "dobanda la dobanda", ceea ce se cheama depozit cu capitalizare. Ce vremuri Mon Cher.
Si acum este varianta asta cu capitalizare si prelungire automata !

#54
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Pai asta am zis si eu, cu capitalizare.
Omul simplu era momit si sintagma "iti da dobanda la dobanda". A fost la un moment dat la o anume banca si 150% dobanda

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate