Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The worst of evil

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 

Card de memorie defect?Nu mi-l recunoaste.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salutare.
Am un telefon Allview A5 Smiley(stiu destul de modest..) si am si card  la el si nu mi-l recunoaste telefonul adica cand dau sa instalez ceva de pe Magazin Play se duce in memoria telefonului nu in cardul SD si eu am setat sa se duca in cardul SD dar degeaba..
Si l-am cumparat odata cu telefonul,era nou nout..:)
De ce nu mi-l recunoaste?E defect?Am mai avut unul si mergea..:)
Practic nu pot sa am multe melodii,aplicatii,filme,poze pe telefon petru ca nu imi recunoaste cardul..:(

Ce as putea sa fac?Care sa fie problema?Mereu setez sa se duca pe cardul SD tot ce iau dar degeaba.
E defect cardul?Cum sa il fac sa mearga?Poate a mai intalnit cineva o astfel de problema..

#2
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Du-l la biserica Posted Image

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ce legatura are cardul cu pocnitoarea aia de cartof?

Testeaza cardul direct in PC, alt dispozitiv
Nu ai mentionat nici vreo marca, am o banuiala ca e ceva noname, ca si telefonul de-altfel.

Edited by gumball3000, 22 January 2016 - 13:57.


#4
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 22 ianuarie 2016 - 13:53, said:

Salutare.
Am un telefon Allview A5 Smiley(stiu destul de modest..) si am si card  la el si nu mi-l recunoaste telefonul adica cand dau sa instalez ceva de pe Magazin Play se duce in memoria telefonului nu in cardul SD si eu am setat sa se duca in cardul SD dar degeaba..
Si l-am cumparat odata cu telefonul,era nou nout..Posted Image
De ce nu mi-l recunoaste?E defect?Am mai avut unul si mergea..Posted Image
Practic nu pot sa am multe melodii,aplicatii,filme,poze pe telefon petru ca nu imi recunoaste cardul..Posted Image

Ce as putea sa fac?Care sa fie problema?Mereu setez sa se duca pe cardul SD tot ce iau dar degeaba.
E defect cardul?Cum sa il fac sa mearga?Poate a mai intalnit cineva o astfel de problema..
Salut AlynutzTigerAtlantic,
In primul rand iti recomand o formatare a cardului sd in cauza.
Dupa care asigura-te ca acesta este vizibil in telefonul mobil.
Te poti duce in Setari->Memorie->Locatie implicita de instalare->Card SD sau Setari->Aplicatii->Alegi o aplicatie si selectezi optiunea Mutare pe cardul SD.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,873
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 22 ianuarie 2016 - 13:53, said:

Am un telefon Allview A5 Smiley(stiu destul de modest..) si am si card  la el si nu mi-l recunoaste telefonul adica cand dau sa instalez ceva de pe Magazin Play se duce in memoria telefonului nu in cardul SD si eu am setat sa se duca in cardul SD dar degeaba..
Si l-am cumparat odata cu telefonul,era nou nout..
De ce nu mi-l recunoaste?E defect?Am mai avut unul si mergea..
Cum anume nu-l recunoaste? Nu-l vede deloc nici in managerul de fisiere/ES File explorer si nici in setari? Sau il vede, dar pur si simplu nu vrea sa-ti instaleze aplicatiile direct pe card?
Daca e a doua varianta atunci problema e de la olviu, fiindca habar n-au sa fac un soft ok pentru petardele de telefoane "fabricate" de ei pe vapor.
Am vazut inclusiv cazuri cand pe un olviu ieftin s-au sters de la sine toate tonurile de apel si alertele de notificari, dupa care utilizatorul nu stia de ce nu mai are sunet cand ii suna telefonul.

Edited by Hider141, 22 January 2016 - 14:08.


#6
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

View PostVladutzU2013, on 22 ianuarie 2016 - 14:05, said:

Salut AlynutzTigerAtlantic,
In primul rand iti recomand o formatare a cardului sd in cauza.
Dupa care asigura-te ca acesta este vizibil in telefonul mobil.
Te poti duce in Setari->Memorie->Locatie implicita de instalare->Card SD sau Setari->Aplicatii->Alegi o aplicatie si selectezi optiunea Mutare pe cardul SD.



Multumesc mult .O sa incerc sa-l formatez.

View PostHider141, on 22 ianuarie 2016 - 14:07, said:

Cum anume nu-l recunoaste? Nu-l vede deloc nici in managerul de fisiere/ES File explorer si nici in setari? Sau il vede, dar pur si simplu nu vrea sa-ti instaleze aplicatiile direct pe card?
Daca e a doua varianta atunci problema e de la olviu, fiindca habar n-au sa fac un soft ok pentru petardele de telefoane "fabricate" de ei pe vapor.
Am vazut inclusiv cazuri cand pe un olviu ieftin s-au sters de la sine toate tonurile de apel si alertele de notificari, dupa care utilizatorul nu stia de ce nu mai are sunet cand ii suna telefonul.



E a doua varianta..nu pot instala nicio aplicatie pe cardul SD...:( Toate se duc in memoria telefonului chiar daca setez sa se duca pe cardul SD..

#7
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
AlynutzTigerAtlantic daca telefonul nu este rootat nu se vor instala niciodata aplicatiile in memoria SD,ci numai in memoria telefonului.Pana il vei roota,poti doar sa muti aplicatiile din memoria telefonului pe SD(manual).Dar nu toate aplicatiile vor putea fi mutate,ci mai mult jocurile.
Daca telefonul nu-ti "vede" memoria SD,reformateaza cardul cum ti-a recomandat un coleg mai sus.

Succes!

#8
nwo

nwo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 26.03.2010
Cea mai buna metoda prin care verifici (si in varful muntelui) daca ai probleme cu cardul de memorie, este sa setezi ca pozele pe care urmeaza sa le faci, sa fie salvate pe card. Daca reusesti lurul acesta, inseamna ca acel card functioneaza ok, problema fiind telefonul.

#9
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Adi blondu-Nu cred ca ar fi cazul sa recomandam root din prima.
Se pot muta si pe sistemul de operare al acelui telefon aplicatiile pe cardul sd in cazul in care este vorba de Jelly Bean sau KitKat.

#10
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

View PostVladutzU2013, on 22 ianuarie 2016 - 14:33, said:

Adi blondu-Nu cred ca ar fi cazul sa recomandam root din prima.
Se pot muta si pe sistemul de operare al acelui telefon aplicatiile pe cardul sd in cazul in care este vorba de Jelly Bean sau KitKat.
Doar am spus "cauza" neinstalarii aplicatiilor(jocurilor)direct pe cardul SD,nu am recomandat rootarea telefonului.Daca s-a inteles sau ai inteles gresit,scuze.
Am telefon cu KitKat nerootat,dar imi pot muta(manual) in cele mai multe cazuri aplicatiile pe cardul SD.

Sper ca acum s-a inteles ce vreau sa spun Posted Image

#11
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Instaleaza aplicatiile in memoria interna, cardul sd nu e o solutie buna pt asa ceva, foloseste-l pt muzica, poze, filme...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate