Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Inginer constructor in anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostTsunnnami, on 11 iulie 2016 - 16:12, said:



Daca e firma mica le poate face pe toate
Programator CNC nu e inginer



Stiu despre ce vorbesti
"al naibii de multe cunostinte ingineresti" nu are treaba cu ingineria aero. D-asta am fost surprins de "test practic"
Tu primesti piesa, modelul, materialul si o executi, proiectezi cel mult procesul de aschiere.

Nu....nu ai inteles...am zis clar, pe langa programare, fac si conceptie , integrare in enviroment , teste , calcule de rezistenta  si multe altele care chiar necesita cunostinte aero, dar nu asta conteaza, meseria mea, in acest topic, hai sa nu deviem
Testul , da , a constat exact in ce am zis mai sus.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcuculea, on 11 iulie 2016 - 20:19, said:

Nu....nu ai inteles...am zis clar, pe langa programare, fac si conceptie , integrare in enviroment , teste , calcule de rezistenta  si multe altele care chiar necesita cunostinte aero, dar nu asta conteaza, meseria mea, in acest topic, hai sa nu deviem
Testul , da , a constat exact in ce am zis mai sus.

Piesa care-ti este comandata / platita de client e deja proiectata
Tu poti face cel mult inginerie pe dispozitivele de prelucrare, TCM nu Aero

#57
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostTsunnnami, on 11 iulie 2016 - 22:12, said:



Piesa care-ti este comandata / platita de client e deja proiectata
Tu poti face cel mult inginerie pe dispozitivele de prelucrare, TCM nu Aero
Zici tu...cunosti atat de bine unde lucrez eu si ce fac incat esti convis de ce ai zis mai sus...e bine, am mai aflat si eu ceva, ca am de lucru mai putin decat credeam.

In fine, nu mai intru in detalii, ma voi oprii aici cu aceasta discutie care nu are nicio relevanta pe acest topic.

#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015
Daca imi prezinti niste argumente logice sunt gata sa le ascult.
Cand Airbus si Bentley se vor baza pe piese proiectate de machining shops, atunci nici eu si nici tu nu vom mai merge nici cu masina si nici cu avionul.

Esti la inceput, nu vreau sa spun ca ceea ce faci tu e lipsit de importanta.
Acum, la capitolul take it or leave it:
Daca vrei mai mult cu experienta ta, cauti firme care realizeaza produse. Ce-mi vine-n cap acum, sunt matrite pentru injectie in plastic, cauciuc, MCU etc.sau o poti lua pe calea antreprenoriatului si sa deschizi tu un mic shop, sau daca vrei s-o faci si mai destept le combini pe astea doua si mergi intai la cei care produc matrite de piese mici, o iei de la operator CNC pana la inginer dezvoltare produs, inveti pe traiectoria asta, iti faci relatii in domeniu, in special auto si, avand deja clientii de acolo, iti deschizi singur o firma de rapid prototyping, investitie probabil pe la $50k - $60k

#59
CezarCarp

CezarCarp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.07.2016

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 12:05, said:

Buna ziua!
Mai am cateva luni si termin Facultatea de Constructii si Instalatii din Iasi si ma gandeam sa plec in cel mai scurt timp in Anglia pentru a lucra ca inginer pentru ca in Romania salariile sunt nesimtit de mici. Ma gandeam sa termin masterul la Iasi si apoi sa plec. Lucreaza cineva acolo? Cum e cu echivalarea studiilor si drepturile de a munci. Salariile sunt ok? Se poate descurca un tanar inginer roman in UK?
Multumesc anticipat.

Buna, am sa incerc sa fiu cat se poate de scurt
1. Daca termi cu nota mare facultatea asta inseamna (si pt angajatorul englez) ca ai capacitatea de asimila informatii noi in timp scurt, ca poti sa urmezi anumite standare.  
2. E foarte bine sa te duci in Anglia dupa ce termi facultatea nu trebuie sa ai experienta in Romania. Experienta din tara nu te ajuta prea mult.
3. Normativele in anglia sunt putin diferite: eurocodul 0 e la fel in propotie de70%, eurocodul 3  ( metal)  80%, euocodul 1 - vantul 40% - zapada 60% -incarcari din silozuri 100% -SEISM NU AU, incarcarile utile 90 %,  eurocodul 2 (beton) si eurocodul 7 (fundatii) nu stiu cum sunt pentru ca nu am lucrat cu ele.(eurocodurile sunt exact ca in romania modificarile se introduc prin anexele nationale)
4. Incearca sa te axezi pe metal. Ai mai multe sase sa gasesti de munca. ( nu lucreaza cu profile europene ci cu UCK UBK PFC RHS SHS)
5. Cauta un job de incepator, nu minti in cv ( nu cauta za zici ca sti sa faci chesti pe care nu stii sa le faci) englezii sunt intelegatori si au rabdare.(nimeni nu s a nascut invatat)
6. Nu pune foto in cv si nici cand t-ai nascut.
7. Zidaria e foarte diferita fata de ce e in Romania. (NU AU SEISM)
8. Pararea mea despre santier este ca in Romania 80% din timp  ing  sunt pasnici pt. muncitori . (tatal meu a fost ing. pe santier o viata...)
9. Diplomele sunt echivalate dar e bine sa intrii in tot felul de institute (The Institution of Structural Engineers - taxa 0 pentru studenti)


Daca mai vrei alte detali ( cv,  interviu, agentii de recrutare, exemple de calcul etc.) ne mai auzim

P.S. Si eu am terminat in Iasi facultatea dar nota de licenta a fost "numai" 9.90 :)

#60
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
daca mi-ai putea lasa un email ar fi extraordinar :D

#61
claudelb

claudelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 26.01.2004

View PostBenderbut, on 18 ianuarie 2016 - 13:07, said:

Pana si firmele din Romania au invatat sa fie mai cumpanate in a recruta tineri absolventi daca nu au motive intemeiate sa ramana in tara, pentru ca pierd bani daca le faci contract ii initiezi si peste un an pleaca din tara.

Firmele din strainanatate le place sa recruteze proaspat absolventi de-ai lor nu straini!
In Uk vreo 80% sunt studenti europeni.Englezii in marea majoritate se multumesc sa faca doar un curs de specializare Level 3 sau altele asemanantoare si atat.Pt pozitii de middle management deja e nevoie de studii superioare.Concluzia o tragi tu.

#62
bb_girl

bb_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 30.12.2008

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 12:05, said:

Buna ziua!
Mai am cateva luni si termin Facultatea de Constructii si Instalatii din Iasi si ma gandeam sa plec in cel mai scurt timp in Anglia pentru a lucra ca inginer pentru ca in Romania salariile sunt nesimtit de mici. Ma gandeam sa termin masterul la Iasi si apoi sa plec. Lucreaza cineva acolo? Cum e cu echivalarea studiilor si drepturile de a munci. Salariile sunt ok? Se poate descurca un tanar inginer roman in UK?
Multumesc anticipat.
Daca esti obisnuit cu un salariu de Romania cel din UK ti se va parea urias. Da, se poate descurca un tanar inginer roman in UK, iti spun din proprie experienta (lucrez de 1 an intr-o multinationala ca si inginer proiectant in constructii). Din punct de vedere al banilor si al dezvoltarii profesionale pot sa-ti spun ca nu mi-as putea dori mai mult decat am la 23 de ani.

Nu stiu cum este cu echivalarea studiilor, eu facut facultatea si masterul aici si mi-a fost usor din punctul asta de vedere. Daca ii convingi ca esti bun nu intereseaza pe nimeni ca ai terminat in Iasi sau in Manchester. In UK exista (teoretic) un deficit de ingineri asa ca daca esti decis sa vii nu exista absolut niciun motiv pentru care n-ar merita sa incerci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate