Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Inginer constructor in anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
Buna ziua!
Mai am cateva luni si termin Facultatea de Constructii si Instalatii din Iasi si ma gandeam sa plec in cel mai scurt timp in Anglia pentru a lucra ca inginer pentru ca in Romania salariile sunt nesimtit de mici. Ma gandeam sa termin masterul la Iasi si apoi sa plec. Lucreaza cineva acolo? Cum e cu echivalarea studiilor si drepturile de a munci. Salariile sunt ok? Se poate descurca un tanar inginer roman in UK?
Multumesc anticipat.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Studiile sunt echivalate integral, salariile sunt bune.
TU, ce stii sa faci, ca inginer constructor?

#3
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

View PostQuantum, on 18 ianuarie 2016 - 12:09, said:

TU, ce stii sa faci, ca inginer constructor?
Cum adica ce stie ?
Sa construiasca , bineinteles .

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Astept raspunsul lui.

#5
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Deocamdata nu 'stie' nimic, o firma tre` sa`l ia si sa investesca in el, daca da bine la interviu.

#6
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Eu sunt absolut surprins de faptul ca un tanar educat, care traieste in Romanika apartinatoare de UE, mai intreaba la 2 ani dupa eveniment daca romanii pot lucra in UK.
Sa ma scuze acel domn...

#7
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
inca cineva care se simnte jignit ca a facut o facultate si de aceea nu poate sa lucreze ca vanzator de pantofi in Romania. Dar poti fi vanzator de pantofi in Anglia pentru ca salariul este mai motivant, inginer din start in niciun caz.  

initiator: se cere experienta in domeniul tau, nu poti pur si simplu sa te duci intro tara straina si sa te puna din start sa proiectezi case ,nici macar munca de santier nu o poti face daca nu ai experienta !

Edited by Benderbut, 18 January 2016 - 12:54.


#8
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Eu in locul lui capatam ceva experienta, la o firma din Romania, mai invatam una alta, mai trecea timpul, se mai adauga ceva pe CV, sa te duci asa la terminarea facultatii, caine surd la vanatoare,tot shaormar ajunge, si experienta canci.....ce ti-e si cu visele astea ale tineretii, cica salarii nesimtit de mici...de parca un pahar cu bere nu ar costa 3-4-5 lire, si o mancare proasta de peste cu cartofi la fel........

#9
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Pana si firmele din Romania au invatat sa fie mai cumpanate in a recruta tineri absolventi daca nu au motive intemeiate sa ramana in tara, pentru ca pierd bani daca le faci contract ii initiezi si peste un an pleaca din tara.

Firmele din strainanatate le place sa recruteze proaspat absolventi de-ai lor nu straini!

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostBenderbut, on 18 ianuarie 2016 - 13:07, said:

Pana si firmele din Romania au invatat sa fie mai cumpanate in a recruta tineri absolventi daca nu au motive intemeiate sa ramana in tara, pentru ca pierd bani daca le faci contract ii initiezi si peste un an pleaca din tara.

Firmele din strainanatate le place sa recruteze proaspat absolventi de-ai lor nu straini!


Mi se pare normal, absolut normal

#11
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
In UK e asa: termini studiile, faci internship 3-6 luni (ajuta sa fi facut deja vara intre ani), intrii junior un an-doi, si deabia apoi stii meserie cat sa aduci intr-adevar plus-valoare, si ai un salariu bun.

Ca absolvent la Iasi, daca ai rezultate seioase (sef promotie, premii extracurriculare) poti gasi firme care farmeaza varfurile, si-i iau la ei si-i formeaza. Stiu cazul unor absolventi de Agronomie. Dar din nou, nu au salarii prea mari din prima, dar ajung repejor acolo.

Cel mai bine probabil e sa intrii intr-o multinationala ceva sa faci experienta 6 luni - 1 an, si apoi sa incerci afara.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostQuantum, on 18 ianuarie 2016 - 12:09, said:

Studiile sunt echivalate integral, salariile sunt bune.
TU, ce stii sa faci, ca inginer constructor?

Sa arate diploma, :lol:

View Postavenirv, on 18 ianuarie 2016 - 12:37, said:

Eu sunt absolut surprins de faptul ca un tanar educat, care traieste in Romanika apartinatoare de UE, mai intreaba la 2 ani dupa eveniment daca romanii pot lucra in UK.
Sa ma scuze acel domn...

Te cam grabesti.
Poate in cateva luni n-or sa mai poata lucra daca ies din UE

#13
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 12:05, said:

Buna ziua!
Mai am cateva luni si termin Facultatea de Constructii si Instalatii din Iasi si ma gandeam sa plec in cel mai scurt timp in Anglia pentru a lucra ca inginer pentru ca in Romania salariile sunt nesimtit de mici. Ma gandeam sa termin masterul la Iasi si apoi sa plec. Lucreaza cineva acolo? Cum e cu echivalarea studiilor si drepturile de a munci. Salariile sunt ok? Se poate descurca un tanar inginer roman in UK?
Multumesc anticipat.
Am impresia ca standardele din UK  sunt diferite de cele din Ro. Ai putea incepe cu un internship acolo, sau mai bine cu un Master in UK.
Daca vrei sa pleci totusi dupa master ar trebui sa incepi sa cauti de acum firme care au posturi pentru "graduate" (sau internship). Vezi ce conditii iti cer (cu ce nota ai terminat facultatea, nivelul in care poti sa comunici in engleza - trebuie sa fie cel putin foarte bun-, experienta) si sa faci aplicatiile (scrisoare de intentie, CV, ce teste iti mai cer) - cat mai multe la cat mai multe firme. Daca iti raspund 2-3 e bine. Daca aplicatia are succes esti invitat la assessment day, interviuri etc. Nu sunt neaparat toate in aceeasi zi (deci sa iei in calcul cazarea).

#14
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
Stiu sa proiectez...cam pe asta se axeaza facultatea la noi...proiectare si mai putin executie.
Am specificat prima data ca vreau sa termin masterul aici si apoi sa plec (in timpul masterului voi lucra)...sunt si eu constient ca imi trebuie putina experienta inainte de a pleca.
Am intrebat daca lucreaza cineva acolo ca inginer constructor pentru ca am mai multe intrebari.
Media mea pana acum e in jur de 9.70...sef de promotie ca nu stiu sigur daca voi fi dar in primii 3 sigur sunt. La licenta nu imi fac probleme ca nu voi lua 10.

Si chiar te simti jignit cand ti se da un salariu de 1000 lei pe luna dupa ce ai stat nopti intregi si ai invatat timp de  4 ani...Trebuie sa lucrezi inca 4-5 ani sa-ti scoti banii pe care i-ai cheltuit cu facultatea.

Edited by onidarah, 18 January 2016 - 16:34.


#15
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Ca esti in primii trei din promotie iti face doar intrarea la interviu in cel mai bun caz, arata ca ai o etica a muncii si ca stii niste lucruri. In rest pe un angajataor i-l cam doare-n basca de cat de studios ai fost in facultate. I-l intereseaza doar cata valoare poti sa aduci la afacerea lui, clientilor sai, si ce costuri presupune angajarea ta. Daca ar putea sa ia unul mai ieftin care sa faca ce faci tu, ar face-o.

Nu trebuie sa te simti jignit deloc la un salariu mic in primul an de munca, dar daca ulterior nu creste vertiginos atunci e o problema, fie a ta personala (nu produci), fie sociala (romanica) fie angajatorul te fraiereste si trebuie sa sari barca.

Daca ai posibilitatea fa masterul afara, sau macar prinde un semestru Erasmus pe undeva.

Edited by denisen, 18 January 2016 - 17:08.


#16
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
Nu m-as simti jignit in primii ani sa am un salariu mai mic, insa daca dupa 3 ani salariul meu este de 1500 ron atunci vorba ta: "e o problema".

#17
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Vei fi tu intre primii trei din facultate dar fara practica proiectarea pe care crezi ca o faci nu face 2 bani.
Din pacate am cunoscut destui "proiectanti" ce pe hirtie sunt extraordinari iar cind pui in practica ce au gindit te iei cu miinile de cap. Vezi ca de fapt vei lucra sub coordonarea unui arhitect ( cf legii el este sef de lucrare si nu tu si executia se face sub coordonarea unui vulpoi batrin adicatelea pe intelesul tau - diriginte de santier si nu in ultimul rind benefiicarul )
Daca nu faci practica , habar nu ai sa proiectezi , iti spune un alt inginer , nu constructor. Nu-i totul sa poti utiliza autocad ( catia, inventor si ce mai vrei tu- robot etc ) trebuie sa ai imaginatie, sa ai vedere spatiala, sa poti jongla cu diversii coeficienti etc.
Vezi ca pe unde ( google sa traiasca ) era un jurnal al unui roman plecat in Canada unde dupa ani buni a ajuns sa lucreze la o firma de proiectare. Acolo sa urmaresti ce inseamna adaptarea la un alt sistem ( de valori si de masura ), apoi te gindesti sa pleci.
Vezi ca in Iasi a fost un structurist exceptional si poti sa vezi ce a gindit de cite ori bei o cafea in Palas.

#18
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Dupa un an, cel mult doi, de facut experienta tai-o in afara.
Experienta nu o fa la firme no-name, cauta firme de renume.
Intra pe un post unde se munceste in prima linie, nu la frecat duda.

Economiseste bani! Economiseste bani! Economiseste bani!
Cat de mic ar fi salariul, economiseste bani!

Daca trece prea mult timp si nu reusesti sa pleci in afara (o sa reusesti, economiseste bani! vor fi necesari) apuca-te de job hopping pe salarii cat mai mari, nu sta pe loc pe alune.

Intereseaza-te de conferinte in domeniul tau si du-te la ele.
Daca costa participarea plateste biletele, nu te zgarci!
Fa cunostinta cu cat mai multi oameni din domeniu.
Fi umil si prietenos.

Fa un blog profesional, construieste o audienta!
Poti scrie despre diverse provocari tehnice de la munca, despre ce carti din domeniu mai citesti etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate