Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Inginer constructor in anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
multumesc pentru sfat denisen

#20
Gogu Steriade

Gogu Steriade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 04.12.2005

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 16:32, said:

Si chiar te simti jignit cand ti se da un salariu de 1000 lei pe luna dupa ce ai stat nopti intregi si ai invatat timp de  4 ani.
Fara suparare, insa iti dai seama cat de jigniti ar trebui sa se simta platitorii de taxe, daca ar constientiza faptul ca anual taxele lor, destinate educatiei, se duc pe sant? :D Doar gandeste-te cate "creiere luminate" exporta mandra noastra patrie: injineri, doftori, etc...ce-i drept, nu suntem tocmai scoliti la standardele din vest, insa diplomele noastre sunt acceptate (ca deh, suntem si noi in EU) si ne permit sa patrundem discret printr-o usa din dos.

Oricum, nu "ti se da" un salariu de 1000 lei, ci il castigi in functie de cerere si oferta. Nu are nimeni obligatia sa-ti dea salariu, pt ca nu suntem in era ceausista.

Cum spunea cineva anterior, valoarea nu o constituie hartia..mai ales ca la noi in tara s-a strigat "lupul" de prea multe ori in ultimii ani si s-au cam prins oamenii cum merg "studiile universitare" (sa nu vorbim despre cele avansate...unde-i totul un "balci acreditat").

#21
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 17:13, said:

Nu m-as simti jignit in primii ani sa am un salariu mai mic, insa daca dupa 3 ani salariul meu este de 1500 ron atunci vorba ta: "e o problema".
in schimb eu ma simnt jignit de cei ca tine care sustin invatamantul universitar romanesc , prin dedicatie si tocire maxima .

sistemul universitar romanesc din pacate merge pe tocire si mai putin pe performanta si inovatii, profesorii permit sa se intample asta. Nu te-am pus eu sa tocesti maxim sa fii printre primii 3 , din pacate asta nu are nicio valoare. Ai facut o scoala , bravo tie, dar daca vrei salariu de 1000 de euro ori ai rabdare sa il castigi in tara treptat ori te duci ca salahor in Anglia.

Daca faceai facultatea la Oxford si un master cu un studiu cu noi tehnici de construire low cost si sisteme noi antiseismice valabile ,care sa demonstreze ca tu stii sa proiectezi asa de mult si ai o experienta asa de mare incat sa iti permiti sa prezinti noi sisteme de construire, poduri etc , dar din pacate la fel ca toti ceilalti, ai tocit doar ti-ai pierdut noptile , iar acum te simti jignit de salariul di Ro.

Edited by Benderbut, 18 January 2016 - 18:19.


#22
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 16:32, said:

Stiu sa proiectez...cam pe asta se axeaza facultatea la noi...proiectare si mai putin executie.
Am specificat prima data ca vreau sa termin masterul aici si apoi sa plec (in timpul masterului voi lucra)...sunt si eu constient ca imi trebuie putina experienta inainte de a pleca.
Am intrebat daca lucreaza cineva acolo ca inginer constructor pentru ca am mai multe intrebari.
Media mea pana acum e in jur de 9.70...sef de promotie ca nu stiu sigur daca voi fi dar in primii 3 sigur sunt. La licenta nu imi fac probleme ca nu voi lua 10.

Si chiar te simti jignit cand ti se da un salariu de 1000 lei pe luna dupa ce ai stat nopti intregi si ai invatat timp de  4 ani...Trebuie sa lucrezi inca 4-5 ani sa-ti scoti banii pe care i-ai cheltuit cu facultatea.
Poti sa iei si 11 la licenta.....ai doar impresia ca stii ceva...in realitate nu stii mai nimic......invata intai meserie cativa ani pe aici si dupa aia cauta caini cu covrigi in coada prin alte parti.....Teoria ca teoria...practica ne omoara......

#23
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 16:32, said:

Stiu sa proiectez...cam pe asta se axeaza facultatea la noi...proiectare si mai putin executie.
Am specificat prima data ca vreau sa termin masterul aici si apoi sa plec (in timpul masterului voi lucra)...sunt si eu constient ca imi trebuie putina experienta inainte de a pleca.
Am intrebat daca lucreaza cineva acolo ca inginer constructor pentru ca am mai multe intrebari.
Media mea pana acum e in jur de 9.70...sef de promotie ca nu stiu sigur daca voi fi dar in primii 3 sigur sunt. La licenta nu imi fac probleme ca nu voi lua 10.

Si chiar te simti jignit cand ti se da un salariu de 1000 lei pe luna dupa ce ai stat nopti intregi si ai invatat timp de  4 ani...Trebuie sa lucrezi inca 4-5 ani sa-ti scoti banii pe care i-ai cheltuit cu facultatea.
si io am terminat constructii. ca nu mi-am pierdut vremea in bransa asta mai tarziu e alta poveste, dar in ultimul an de facultate, ne-am dus pe la firme ici-colo sa facem o practica ceva. si noi credeam ca stim sa proiectam. astia de la firma au vorbit nitzel cu noi, apoi ne-au zis "bine baieti, ati invatat tot felul de chestii la facultate. foarte bine. numai ca acuma va aratam cum se face in realitate." cand termini facultatea si ai 0 experienta de munca (platita) pe jobul ala, orice salar in primii 2-3 ani de fapt nu-i plata pentru munca ci investitie din partea firmei in viitor.

#24
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
Sunt materii la care am tocit datorita profesorilor care voiau sa le scriem exaxt cu cuvintele lor dar in 90% din cazuri am invatat logic si cu ajutorul tocelii. Cum poti spune ca te simti jignit  de cei care se dedica. Am ales sa fac facultatea asta din placere pentru ca mi-au placut emisiunile celor de la national geographic. Cat de putin am facut la facultate, am invatat acel putin pentru ca in alta parte nu imi pot permite sa merg.
Cum poti spune ca doar am impresia ca stiu ceva dar de fapt nu stiu nimic. Stiu sa dimensionez structuri metalice, fundatii, structuri din beton armat, lemn toate dupa normative, AUTOCAD, programe de calcul structural. ASTA NU INSEAMNA NIMIC.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 16:32, said:

Stiu sa proiectez...cam pe asta se axeaza facultatea la noi...proiectare si mai putin executie.
Am specificat prima data ca vreau sa termin masterul aici si apoi sa plec (in timpul masterului voi lucra)...sunt si eu constient ca imi trebuie putina experienta inainte de a pleca.
Am intrebat daca lucreaza cineva acolo ca inginer constructor pentru ca am mai multe intrebari.
Media mea pana acum e in jur de 9.70...sef de promotie ca nu stiu sigur daca voi fi dar in primii 3 sigur sunt. La licenta nu imi fac probleme ca nu voi lua 10.

Si chiar te simti jignit cand ti se da un salariu de 1000 lei pe luna dupa ce ai stat nopti intregi si ai invatat timp de  4 ani...Trebuie sa lucrezi inca 4-5 ani sa-ti scoti banii pe care i-ai cheltuit cu facultatea.

Inca NU STII sa proiectezi

Ai idee cat da un american pentru "noptile" alea de invatat?

#26
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
Poate nu stiu sa proiectez la cel mai inalt nivel...dar am un start bunicel fata de cei care in facultate nu au invatat la fel ca mine. Nici asta nu conteaza nu?

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 19:07, said:

Poate nu stiu sa proiectez la cel mai inalt nivel...dar am un start bunicel fata de cei care in facultate nu au invatat la fel ca mine. Nici asta nu conteaza nu?

Aia e foarte bine ca ti-ai luat rolul in serios. Daca iti place, iar e un avantaj
De ce te feresti insa de executie?
Ia sa te duci la un proiectant si sa urmresti cum se face in realitate?

#28
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 19:03, said:

Cum poti spune ca doar am impresia ca stiu ceva dar de fapt nu stiu nimic. Stiu sa dimensionez structuri metalice, fundatii, structuri din beton armat, lemn toate dupa normative, AUTOCAD, programe de calcul structural. ASTA NU INSEAMNA NIMIC.
asta stim cu totii care am trecut licenta. asta-i minimul. iar cu autocad-ul stiu si io cum e. cand ajungi la firme de proiectare care din aia traiesc, o sa dai de module care nu le-ai vazut in viata ta si care-ti trebuie 1 an minim sa le stapanesti.

Quote

dar am un start bunicel fata de cei care in facultate nu au invatat la fel ca mine.
nu aia-s concurenta ta in anglia ci absolventii de la facultatile englezesti. si aia-s nitzel la alt nivel ca alea-s pe bune.

Edited by Pengoon, 18 January 2016 - 19:12.


#29
onidarah

onidarah

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.01.2016
In niciun caz nu ma feresc de executie...chiar asta vreau sa fac prima data...macar 3 ani. Dar pe prectare vreau sa ma axez.

#30
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
In primul an e grosul, 2-3 e-n cele mai multe domenii pretext de salariu mic.
Un american nu are mare lucru in plus fata de un roman cu preocupare, in afara de o poteca mai lina.

#31
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
iti mai trebuie doar o firma, care sa te angajeze. pe tine si nu un absolvent englez, care a beneficiat de semificativ mai multa practica, ca asa-i sistemul in vest. amu tre' sa te intrebi, de ce sa te ia pe tine si nu pe ala. ca in c-tii nu prea-i lipsa de ingineri. p-aci prin germania, astia cand termina facultatea, daca prind un job de 40-45K/an mare bucurie pe ei.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdenisen, on 18 ianuarie 2016 - 19:14, said:

In primul an e grosul, 2-3 e-n cele mai multe domenii pretext de salariu mic.
Un american nu are mare lucru in plus fata de un roman cu preocupare, in afara de o poteca mai lina.

Are o poteca mult lina, pe care trebuie sa o plateasca.
Si nu e ieftin deloc
E de ordinul zecilor de mii pe an de universitate

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 19:13, said:

In niciun caz nu ma feresc de executie...chiar asta vreau sa fac prima data...macar 3 ani. Dar pe prectare vreau sa ma axez.

Cauta din facultate

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,262
  • Înscris: 24.06.2006

View PostBenderbut, on 18 ianuarie 2016 - 12:47, said:

nu poti pur si simplu sa te duci intro tara straina si sa te puna din start sa proiectezi case
ideie n-ai cum se construiesc casele in Anglia, chiar si alea cu mai multe etaje, doar caramida si mortar, nu tu placi de betoane armate, fundatii cu tone de fier in beton, colturi de beton armat, ce mai, e rai pentru constructori

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postonidarah, on 18 ianuarie 2016 - 19:07, said:

Poate nu stiu sa proiectez la cel mai inalt nivel...dar am un start bunicel fata de cei care in facultate nu au invatat la fel ca mine. Nici asta nu conteaza nu?
Poti sa faci o facultate in 7 ani ( cu ani repetati pentru aprofundare Posted Image ) si sa ajungi director cu 10000 euro lunar sau sa faci facultatea in.... (nu mai stiu cati ani se fac acum) si sa termini cu 10 pe linie si sa ajungi sa vinzi la supermarcket.....Cu alte cuvinte diploma nu vorbeste......conteaza ce stii sa faci......sau cum zic corporatistii experienta conteaza.

#35
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
@onidarah: Nu te descuraja din cauza unor forumisti care posteaza doar ca se se afle in treaba!

On topic, nu-s inginer constructor si nu-ti pot raspunde foarte detaliat, in schimb sunt in UK de ceva vreme si am inceput cu joburi entry level, in alt domeniu dar oricum cam am idee cum functioneaza gasirea unui loc de munca entry level.

Ai urmatoarele variante:
-internship
-graduate scheme (cea mai buna varianta)

Pentru ambele, cauta pe net site-uri de recrutare din domeniul tau sau din inginerie (evident din UK), poti incerca si pe LinkedIn la sectiunea 'Jobs' (sunt foarte multe graduate scheme pe LinkedIn) si vezi ce anume se cere, cand incep respectivele scheme, etc. Si bineinteles, aplica!

Vor fii teste online, assessment days, interviuri finale. Cele mai grele sunt assessment day-urile, dar dupa 1-2 deja te obisnuiesti cu ele. Este posibil sa fie nevoie sa aplici la 15-20 de internshipuri si graduate scheme ca sa obtii o oferta, dar crede-ma ca merita.

Nu iti recomand sa-ti faci 1-2 ani de experienta in Romania, in conditiile in care poti aplica direct in UK pentru pozitii entry level. Crede-ma, o graduate scheme in UK este de 10 ori mai folositoare decat cativa ani de experienta in Romania.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,904
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmaria_an, on 18 ianuarie 2016 - 22:15, said:

Nu iti recomand sa-ti faci 1-2 ani de experienta in Romania, in conditiile in care poti aplica direct in UK pentru pozitii entry level. Crede-ma, o graduate scheme in UK este de 10 ori mai folositoare decat cativa ani de experienta in Romania.

Nu-i rau.
SI eu consider ca experienta in afara e mai eficienta, numai ca trebuie sa vina pregatit pentru salarii mici pentru inceput

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate