Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Cat ma costa sa am un copil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#415
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,530
  • Înscris: 19.04.2009
dupa 24 de pagini nu ati ajuns la un deviz oameni buni?

#416
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,376
  • Înscris: 13.01.2011
Nici nu exista asa ceva, devizul este spiritual.

#417
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011
... Sunt diferente uriase intre orasele mari si provincie. Sa ai un copil in Bucuresti , insemnand nastere, stat prin spital cateva zile, vaccinuri, controale, pierderea unui venit in familie, apoi bona/cresa/gradinita, e cu totul si cu totul ALTFEL decat sa ai un copil la Popleaca, unde eventual mai locuiesc si toti cei 4 parinti, si cei 8 bunici... De asta tinerii din orasele mari au foarte putini copii, sau deloc, in timp ce in Moldova sau Oltenia sunt familii cu 7-8-12-17 (!) copii. Nu critic, doar punctez un fel de a fi...

Costurile in BUcuresti ajung usor la 100-150 milioane in primul an (din care nasterea si ingrijirea in spital minim 40) , in vreme ce "la tara" se rezolva cu maxim MAXIM 20-30 / primul an. Dupa primul an, depinde enorm de ce vor / pot parintii...

Edited by alex_133, 26 February 2016 - 12:42.


#418
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex_133, on 26 februarie 2016 - 12:40, said:

toti cei 4 parinti, si cei 8 bunici...
Interesant Posted Image

View Postalex_133, on 26 februarie 2016 - 12:40, said:

Costurile in BUcuresti ajung usor la 100-150 milioane in primul an (din care nasterea si ingrijirea in spital minim 40) , in vreme ce "la tara" se rezolva cu maxim MAXIM 20-30 / primul an.
Iar ''in afara tarii'' chiar si mai putin: analize, controale, asistenta medicala prenatala, nasterea, asistenta medicala postnatala, daca e necesar medicatia copilului, sunt toate incluse in asigurarea oferita de sistemul de sanatate. Alocatia copilului e suficient de mare (in multe tari peste 100 €/ lunar) ca sa acopere hainutele, mancarea, jucariile etc. Pe spinarea parintilor raman chestii precum carucior si scaun de masina, asta insemnand, daca nu esti exagerat de pretentios, cateva sute de euro.

#419
alex_133

alex_133

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,060
  • Înscris: 08.09.2011

View PostKarhu, on 26 februarie 2016 - 13:15, said:

Interesant Posted Image


Iar ''in afara tarii'' chiar si mai putin: analize, controale, asistenta medicala prenatala, nasterea, asistenta medicala postnatala, daca e necesar medicatia copilului, sunt toate incluse in asigurarea oferita de sistemul de sanatate. Alocatia copilului e suficient de mare (in multe tari peste 100 €/ lunar) ca sa acopere hainutele, mancarea, jucariile etc. Pe spinarea parintilor raman chestii precum carucior si scaun de masina, asta insemnand, daca nu esti exagerat de pretentios, cateva sute de euro.

Eh, si in RO sunt incluse o parte din astea. TEORETIC. Pt ca practic... trebuie basculati bani cu lopata, la negru, of course.

#420
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
deci hotarati-va, ca-mi vine copilul si nu stiu ce buget imi trebuie... :)

#421
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalex_133, on 26 februarie 2016 - 13:21, said:

practic... trebuie basculati bani cu lopata, la negru, of course.
La aia ma referam.
In vest iesi mult mai ieftin, nu numai luat ca procent din venituri ci si ca sume cheltuite.

View PostShahara, on 26 februarie 2016 - 13:24, said:

deci hotarati-va, ca-mi vine copilul si nu stiu ce buget imi trebuie... Posted Image
Pai s-a zis:
- Bucuresti sau oras mare, 2000 - 3000 euro
- oras mic sau la tara: sub 1000 euro
- in strainatate: cateva sute de euro

#422
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

View PostKarhu, on 26 februarie 2016 - 13:42, said:


Pai s-a zis:
- Bucuresti sau oras mare, 2000 - 3000 euro
- oras mic sau la tara: sub 1000 euro
- in strainatate: cateva sute de euro

cei cu salariu minim pe economie cum de-si cresc copiii?

#423
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,059
  • Înscris: 25.06.2007

View PostShahara, on 26 februarie 2016 - 13:44, said:

cei cu salariu minim pe economie cum de-si cresc copiii?
La limita supravietuirii.

#424
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013
Si totusi se intampla... cred ca dupa primile luni de viata a bebe-ului, mai scad sumele...
Grele vieti avem si noi :(

#425
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostKarhu, on 26 februarie 2016 - 13:46, said:

La limita supravietuirii.
Mai mult decât atât, dând continuitate limitei...
Cu mici excepții fericite, desigur.

#426
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu este dracu atat de negru.
In realitate cei care fac copii sunt cei cu venituri mici si medii. Cei instariti nu fac sau fac de obicei 1 copil (rar mai multi) cand se aprorpie de 40 de ani.  Elucubratia cariera pe primul plan.

#427
hydrol

hydrol

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.02.2016

View PostShahara, on 26 februarie 2016 - 13:24, said:

deci hotarati-va, ca-mi vine copilul si nu stiu ce buget imi trebuie... Posted Image

... mda, cred ca ma risc sa-l facem!Posted Image

#428
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
În primul rând, un mic sfat pentru inițiatoarea topicului: înainte să faci copilul (sau copiii) asigură-te că aveți puși deoparte niște bani, măcar 3000 de lei. Ideal ar fi să aveți de la 9000 (adică 2000 de euro) în sus. Pur și simplu.

Acum, în ceea ce privește cheltuielile, lucrurile trebuie luate încetul cu încetul. În mod normal în primele luni, până începe diversificarea, pe la 5-6 luni, va mânca doar țâță și ocazional lapte praf, dar ideal e să mănânce doar țâță. Presupunând că nu o să vă ajute nimeni, cele mai mari cheltuieli vor fi cu scutecele - va consuma 4-5 pe zi. O să binecuvântezi ziua în care va face la oliță. Apoi, copilul va fi trecut și la întreținere, dar asta nu e o creștere majoră. Să zicem că în primele luni bugetul nu va fi așa afectat, maxim 3-400 de lei pe lună dacă e copilul sănătos. Hăinuțele sunt foarte ieftine la vârsta asta, cu 100-200 de lei îl îmbraci pentru mai multe luni, din cap până în picioare, practic va purta doar bădișoare, scufițe, bluzițe și botoșei. Dacă va fi iarnă suma se va dubla, spre 400, pentru că va trebui să-i iei niște hăinuțe mai groase.

Problema e după diversificare. Din momentul ăla devine „o gură de hrănit”. Sigur că nu va mânca porție întreagă, ca un adult, dar va începe și va avea nevoie să mănânce orice. La început ca o vrăbiuță, n-o să simți. Dar deja de pe la 2-3 ani chiar va hali ca un adult :) Pentru că are nevoie de hrană ca să se dezvolte. Plus că începi să-l dai la grădiniță, să-i cumperi hăinuțe noi cel puțin de două ori pe an (crește) etc. Pe la 4 ani, când e deja la „grădi”, nu cred că scapi fără 8-900 de lei / lună, minim, din care 300-350 va fi numai cheltuiala cu grădinița.

În primii doi ani e mai ușor pentru că statul alocă vreo 200 de lei, plus alocația, deci în primele luni de viață ale piticului / piticuței suma aceasta aproape că acoperă cheltuielile. Asta, cu condiția ca piticul / piticuța să fie sănătos. După vârsta de 2 ani rămâi ca ajutor din partea statului cu alocația aia mizerabilă de 84 de lei, și cam atât. Și acum revin la ceea ce am zis la început: Doamne-ferește să se îmbolnăvească, sau să se ivească vreo urgență, sau vreo oportunitate deosebită pe care să n-o poți rata, sau rămâne soțul șomer. Pur și simplu trebuie să ai niște bănuți pe care să poți conta că vei trece cu bine peste greutăți.

#429
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View PostShahara, on 26 februarie 2016 - 13:51, said:


Grele vieti avem si noi Posted Image
nu e grele deloc...dramatizam noi prea mult...Posted Image

#430
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postalex_133, on 26 februarie 2016 - 12:40, said:

... Sunt diferente uriase intre orasele mari si provincie. Sa ai un copil in Bucuresti , insemnand nastere, stat prin spital cateva zile, vaccinuri, controale, pierderea unui venit in familie, apoi bona/cresa/gradinita, e cu totul si cu totul ALTFEL decat sa ai un copil la Popleaca, unde eventual mai locuiesc si toti cei 4 parinti, si cei 8 bunici... De asta tinerii din orasele mari au foarte putini copii, sau deloc, in timp ce in Moldova sau Oltenia sunt familii cu 7-8-12-17 (!) copii. Nu critic, doar punctez un fel de a fi...

Costurile in BUcuresti ajung usor la 100-150 milioane in primul an (din care nasterea si ingrijirea in spital minim 40) , in vreme ce "la tara" se rezolva cu maxim MAXIM 20-30 / primul an. Dupa primul an, depinde enorm de ce vor / pot parintii...
nenea mai lăsa antenele, cancan-urile și alte filme sf.

#431
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,744
  • Înscris: 06.10.2012
De la 42 lei pana la plus infinit, depinde ce vrei/poti sa ii oferi.
Poti sa ii iei carut SH de la OLX sau carut de 3000 E, body de la verisoar-ta, gratis sau de la Esca cu 150 lei.
Dar mai bine, nu calculezi.

#432
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
Stiti care e marea diferenta? Ca majoritatea celor care scriu pe-aici au crescut in alte vremuri, cu alte gandiri, cu alte pareri despre acest subiect. In anii '90 inca mai era inradacinata gandirea anilor '80 si '70 cand se impunea sa ai (cel putin) un copil. Nu am vazut sa fi scris asta cineva care are 30 de ani si are deja copil. De ce? Pentru ca sunt sanse mari sa nu aiba un copil. De ce nu are? Ca sa fie pe placul vostru raspunsul, de fraier ce e. Si de destepti ce sunteti unii de pe-aici care ii judecati.
Oricum idea subiectului a luat-o pe aratura rau. De la o simpla intrebare s-a ajuns la cum faci sex, ce arcuri ai la pat si antenele lui Voiculescu... Nu cred ca mai am ceva de spus.
Multumesc macar nu m-ati facut prosta in fata ca nu m-am aruncat sa fac copii si apoi sa ne plangem ca viata e grea. Daca ajungeam in situatia asta, bazandu-va pe "maturitatea" voastra si apoi aveam alte probleme, eram o proasta, ca nu se fac lucrurile asa, era vai de capul meu... si defapt eram o cu-va. Cam asta ati fi spus. la cate au scris unii pe-aici, nu m-as mira. Sau am putea sa ne gandim si la banii pe care ii primim de la stat... asa cum fac foaaarte multe "familii" din Romania.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate