Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cat ma costa sa am un copil?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
483 replies to this topic

#433
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Si ai putea sa multumesti si celor care au investit citeva minute sa iti raspunda frumos si la obiect.

#434
hydrol

hydrol

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 21.02.2016

View Post_laura_c, on 27 februarie 2016 - 15:17, said:

Stiti care e marea diferenta? Ca majoritatea celor care scriu pe-aici au crescut in alte vremuri, cu alte gandiri, cu alte pareri despre acest subiect. In anii '90 inca mai era inradacinata gandirea anilor '80 si '70 cand se impunea sa ai (cel putin) un copil. Nu am vazut sa fi scris asta cineva care are 30 de ani si are deja copil. De ce? Pentru ca sunt sanse mari sa nu aiba un copil. De ce nu are? Ca sa fie pe placul vostru raspunsul, de fraier ce e. Si de destepti ce sunteti unii de pe-aici care ii judecati.
Oricum idea subiectului a luat-o pe aratura rau. De la o simpla intrebare s-a ajuns la cum faci sex, ce arcuri ai la pat si antenele lui Voiculescu... Nu cred ca mai am ceva de spus.
Multumesc macar nu m-ati facut prosta in fata ca nu m-am aruncat sa fac copii si apoi sa ne plangem ca viata e grea. Daca ajungeam in situatia asta, bazandu-va pe "maturitatea" voastra si apoi aveam alte probleme, eram o proasta, ca nu se fac lucrurile asa, era vai de capul meu... si defapt eram o cu-va. Cam asta ati fi spus. la cate au scris unii pe-aici, nu m-as mira. Sau am putea sa ne gandim si la banii pe care ii primim de la stat... asa cum fac foaaarte multe "familii" din Romania.

Eu am crezut ca tu chiar ai nevoie de un sfat, nu ca faci un studiu de caz, pentru doctorat.
Copiii se fac la tinerețe, atunci când poți, fără sa faci calcule amănunțite cu pixul in mana, si în consecință asta ți-am răspuns.
Acu' dacă tu ai înțeles altceva, e treaba ta. Trebuia sa ne spui ce anume să-ți spunem, ca sa te coafeze.

#435
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Post_laura_c, on 27 februarie 2016 - 15:17, said:

Stiti care e marea diferenta? Ca majoritatea celor care scriu pe-aici au crescut in alte vremuri, cu alte gandiri, cu alte pareri despre acest subiect. In anii '90 inca mai era inradacinata gandirea anilor '80 si '70 cand se impunea sa ai (cel putin) un copil. Nu am vazut sa fi scris asta cineva care are 30 de ani si are deja copil. De ce? Pentru ca sunt sanse mari sa nu aiba un copil. De ce nu are? Ca sa fie pe placul vostru raspunsul, de fraier ce e. Si de destepti ce sunteti unii de pe-aici care ii judecati.
Oricum idea subiectului a luat-o pe aratura rau. De la o simpla intrebare s-a ajuns la cum faci sex, ce arcuri ai la pat si antenele lui Voiculescu... Nu cred ca mai am ceva de spus.
Multumesc macar nu m-ati facut prosta in fata ca nu m-am aruncat sa fac copii si apoi sa ne plangem ca viata e grea. Daca ajungeam in situatia asta, bazandu-va pe "maturitatea" voastra si apoi aveam alte probleme, eram o proasta, ca nu se fac lucrurile asa, era vai de capul meu... si defapt eram o cu-va. Cam asta ati fi spus. la cate au scris unii pe-aici, nu m-as mira. Sau am putea sa ne gandim si la banii pe care ii primim de la stat... asa cum fac foaaarte multe "familii" din Romania.

De fapt, ai primit tzshpe raspunsuri la subiect, da' probabil ca nu l-ai primit pe cel pe care il asteptai, adica: sa nu cumva sa faceti copil pana nu aveti un venit stabil de macar 5000 de euro/caciula! Ti-e frica sa faci copil si cauti scuze? Atunci mai asteapta, ca doar ai timp cacalau. Sau nu mai astepta. Nobody here gives a shit. Unde ramasesem? A, da, mue Voiculescu!

Edited by Bob493, 28 February 2016 - 14:33.


#436
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Au fost și mesaje din acelea cu: mai așteaptă și mai strânge ceva; probabil prea scurte și fără multe detalii pentru a fi remarcate.
Fiindcă cei care le-am scris, chiar simțim asta și avem nevoie de timp pentru a face banii.

Îi bine tare că își pune inițiatoarea asemenea întrebări, sunt numai pentru cei care pun calitatea înaintea cantității.

Zic asta fără dorința de-ai atinge cumva pe cei care își pot crește copiii cu o coajă de pâine și zer, este foarte bine cum procedați și voi; mare-i nevoia de tâmplari, fierari betoniști, culegători sezonieri de fructe/legume, etc.

#437
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Pai o sa se cam umple lumea de tampari si culegatori de fructe, ca mai nou sunt o multime de domnisoare de genul asta, fete destepte, care si-au tot pus intrebari pana s-au trezit ca le-a murit barza. Are peste 30 de ani si un venit mai mult decat decent. Pun pariu ca sunt si alte motive pentru care se codeste, dar probabil ca suna mai ok varianta asta atunci cand vrei sa te convingi singur ca ai motive serioase pentru care nu faci ceea ce simti ca ar trebui sa faci, dar inca nu prea ai chef sa faci. Da' oricum e bine daca se gandeste sa faca bani mai multi, ca tratamentele de fertilizare nu sunt deloc ieftine.

#438
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:08, said:

Pai o sa se cam umple lumea de tampari si culegatori de fructe...
Nu-i lucru rău, da' chiar deloc, mare-i trebuința și repede își vor afla locul.

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:08, said:

...Pun pariu ca sunt si alte motive pentru care se codeste...
Nu țin pariul, posibil să ai dreptate.
Mie mi-a părut a fi întrebarea celui care-și asumă responsabilități conștient, cel care se aruncă cu capul înainte nu o pune.
Nici lui/ei nici altuia.

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:08, said:

...tratamentele de fertilizare nu sunt deloc ieftine.
În Ungaria sunt rezonabile ca și preț, numai că vin la pachet minim doi Posted Image

#439
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Recomand castrarea chimica, te scapa de socoteli :)

#440
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postscaiba, on 28 februarie 2016 - 15:29, said:

Mie mi-a părut a fi întrebarea celui care-şi asumă responsabilităţi conștient, cel care se aruncă cu capul înainte nu o pune.

Sa fim seriosi. Cine pune intrebari de genul asta pe un forum public nu cauta alt raspuns decat cel pe care si l-a dat deja singur, ci asteapta sa ii confirme cat mai multi oameni ca a luat decizia corecta. De asta si e suparata acum pe noi laura_c.

Quote


În Ungaria sunt rezonabile ca şi preţ, numai că vin la pachet minim doi

Da' ies cu accent.

Glumim, glumim, dar eu cunosc cazul unui cuplu care a cheltuit deja mai bine de 10.000 de lei, cu rezultate zero. Unele chestii trebuie facute la timpul lor.

#441
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:44, said:

...De asta si e suparata acum pe noi laura_c...
Păcatul ei să fie, dacă-i aşa.

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:44, said:

...Cine pune intrebari de genul asta pe un forum public nu cauta alt raspuns decat cel pe care si l-a dat deja singur...
Suntem cu toţii nişte nimeni pe forum.
Nu văd niciun motiv pentru care n-ai întreba niște necunoscuți, lucruri pe care îți este greu/oarecum jenă să-i întrebi pe cei din jur.

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:44, said:

...cunosc cazul unui cuplu care a cheltuit deja mai bine de 10.000 de lei, cu rezultate zero. Unele chestii trebuie facute la timpul lor.
Nu-mi pare o sumă mare deloc.
Corect, lucrurile trebuie făcute la timpul lor.
Chiar şi întrebările trebuiesc puse tot la timpul lor, nu?

Edited by scaiba, 28 February 2016 - 16:25.


#442
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

Quote

Nu-mi pare o sumă mare deloc.

Depinde pe ce-i dai. Cuplul de care vorbesc eu i-a dat pe apa sambetei.

Quote

Chiar şi întrebările trebuiesc puse tot la timpul lor, nu?

De acord, da' cred ca timpul ala a cam trecut.

Edited by Bob493, 28 February 2016 - 16:30.


#443
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 16:30, said:

...De acord, da' cred ca timpul ala a cam trecut.
Din experiența-mi, eu spun că-i departe încă.

Așa-i că-i fain forumul și să schimbi opinii?

Edited by scaiba, 28 February 2016 - 16:42.


#444
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu stiu cat e de departe. Pe langa cuplul de care vorbeam, mai am niste prieteni buni care nu reusesc de mai bine de un an sa faca copil (ea are 34 de ani), plus un caz in familia mea, 35 de ani, tratamente de fertilitate, a ramas insarcinata de doua ori si le-a pierdut pe ambele, a doua oara destul de urat.

E misto, de-aia mi-am si facut cont.

#445
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 16:54, said:

...(ea are 34 de ani)...
Iute cont pe SP și să-mi trimită PM.

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 16:54, said:

...E misto, de-aia mi-am si facut cont.
Posted Image

#446
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016

View PostBob493, on 28 februarie 2016 - 15:08, said:

Pun pariu ca sunt si alte motive pentru care se codeste, dar probabil ca suna mai ok varianta asta atunci cand vrei sa te convingi singur ca ai motive serioase pentru care nu faci ceea ce simti ca ar trebui sa faci, dar inca nu prea ai chef sa faci. Da' oricum e bine daca se gandeste sa faca bani mai multi, ca tratamentele de fertilizare nu sunt deloc ieftine.

Imi place ca desi habar nu ai, faci pe desteptul crezand ca detii adevarul suprem, motiv pentru care ai curaj sa pui pariu. Of, unde era "mama omida" sa-mi spuna care e treaba cu viata mea sentimentala, personala si financiara,pentru ca eu habar nu aveam!
Intrebare logica: ce rost avea sa deschid acest subiect daca nu spuneam concret despre ce e vorba? Spunand lucrurile pe jumatate, topicul era egal cu zero si evident si raspunsurile erau egale cu zero.
Pot sa-ti las un numar de cont ca sa-mi dai bani de fertilizare? Asta in cazul in care moare barza pe drum si eu voi fi o proasta ca a avut tupeul sa puna problema cresterii unui copil si dpdv obiectiv. Pentru ca un copil nu creste cu aer si nici nu am de gand sa-l cresc facand economii la lucruri de baza (si nu de fitze cum se tot zice pe-aici). Dar un copil poate creste si cu zer si mamaliga inmuiata in lapte, desigur.

Edited by _laura_c, 28 February 2016 - 19:20.


#447
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Pai, daca esti prea saraca sa faci copil, nu fa.
Cainii ce au?

#448
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Barza aia o sa moara oricum, ca vrei tu sa crezi sau nu. Si daca tot iti place sa faci calcule, calculeaza si cu cat cresc sansele de avort sau sindrom Down la femeile de peste 30 de ani. Anyway, dupa cum spuneam deja, nimanui de-aici nu-i pasa ce faci tu cu viata ta, da' nu te mai supara ca vacarul pe sat cand nu-ti convin raspunsurile primite.

#449
_laura_c

_laura_c

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 18.01.2016
Una e sa iti spui parerea avand una diferita fata de a mea si nu este nici o problema (pana la urma de-aia este un forum), si alta e a face pe desteptul dand cu presupusul despre viata mea, punand pariu ca stii tu despre mine niste lucruri false. Poate m-ai visat azi noate, ai dat in carti sau ai avut tu o asa zisa banuiala. Si daca o ai, tine-o pentru tine macar. Altfel devii un roman tipic care le stie pe toate si ca el nu e nimeni.  Chestia asta tine, inainte de toate, de bun simt.

#450
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Deci cam cat costa?

Ca si eu vreau unul.

Nu prea gras, asa, sa nu consume mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate