Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Masina de gaurit Maktec

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
As vrea sa-mi cumpar o masina de gaurit cu acumulator Maktec MT064SK2 . O voi folosi acasa pt. confectionat mobila din PAL. Din ce-am gasit pe net se pare ca-i vorba de gama hobby de la Makita , ceea ce inseamna ca ar fi o scula buna.Totusi am gasit si opinii negative in sensul ca e destul de slab lucrata , inferior unor marci chinezesti mai rasarite.De asemenea mi-e frica sa nu fie acumulatorii vechi ,asa ca as inclina spre o chinezarie cu Li-ion , la aceiasi bani . Chinezarie marca Panzer care PARE mai bine facuta..Brand name versus aspect...Ce sa aleg ?
A lucrat cineva cu tipul asta de masina ? Are ceva cat de cat din calitatea Makita ?

#2
Puferiu3

Puferiu3

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 18.03.2015

View Posttinel231, on 11 ianuarie 2016 - 22:16, said:

se pare ca-i vorba de gama hobby de la Makita , ceea ce inseamna ca ar fi o scula buna.
Helloooo!

Ia ceva bun, neaparat de la o firma serioasa.

Buget?

#3
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Cum adica sa fie acumulatorii vechi? daca e noua..

Nu are cum sa fie mai bun panzerul.

Mai bine cumperi un bosch second fara acumulator si-i cumperi acumulator nou.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006
De ce sa iei maktec de 2 KG !!!!!! la 25 Nm, cu acumulatori de 1,3 Ah, cand poti sa iei cu un pret asemanator:

Makita 6271 de 1,5 Kg, 30 Nm, si 2 acc de 2 Ah fiecare ( 12V @ 2 Ah, 2 buc.), plus cutie industriala.
Atentie, sa fie modelul cu acc de 2 Ah, 2 buc !!!. Exista si cu acc. de 1,3 Ah.

De BF am luat recent Bosch GSR (albastru) 10,8 2 Li de sub 1 Kg, 30 Nm si 2 x 2 Ah iar cam la acelasi pret (fara cutia L-Boxx cu care sare pretul... ) Atentie, 10,8 2 Li, nu 1080 !!!!, nu V-Ec, nu alte variante...
GSR-ul amintit este mai fiabil decat Makita DF330, dar trebuie atetie sa fie kit cu acc de 2 Ah, nu de 1,5 sau mai mici.
Are dezavantaje :ies greu acumulatorii, nu are cioc sub tragaci si se freaca usor degetul de el - nu e grav, si in fine - mandrina are un usor joc de 1-2 zecimi de mm, care insa nu afecteaza cu absolut nimic nici la gauri de sub 2mm, pt ca jocul se vede numai daca tragi intentionat de mandrina sau burghiu, nu se misca singur, nu trepideaza.

Nu stiu cat de bine sunt facute Maktek, altfel imi place culoarea lor, insa 2 Kg pt 25 Nm si acc de 1,3 Ah sunt toate 3 caracteristici pe care nu le mai accept de tzaspe ani.

Am o Makita 6270 din primavara lui 2007, si e ca noua si acum, inclusiv acumulatorii NiCd de 12V @ 2Ah.
6271 este 6270 restilizata.
Acumulatorii nu trebuie tinuti in frig, asta este important.
Se incarca in maxim 40 min, nu se descarca singuri nici peste an, si cei de 2Ah au capacitate mai mare decat te astepti.
Exista si de 1,3 Ah, dar eu as evita !!!

Edited by loock, 11 January 2016 - 22:56.


#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Pt bricolaj de insurubat/gaurit pal in casa ia un no name cu fir la 220 v.
http://masina-de-gau...22aa-p43339203/

Acum am vazut ca Maktec e cca 670 .F scump pt ce ai nevoie ca sa faci cateva infiletari.

Edited by unucelalalt, 11 January 2016 - 22:59.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006
Se gaseste acel model Maktec cu 342 lei la oferta la emag, dar poti sa gasesti Makita 6271 DWAE ( kit cu 2 acc de 2 Ah fiecare si cutie industriala) la 514 lei. (la 499 e cu 1,9 Ah)
De BF am luat GSR 10,8 2 Li tot cu 2 buc @ 2 Ah la 478 lei fara Lbox

Edited by loock, 11 January 2016 - 23:29.


#7
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
Deocamdata am o Bosch verde de 12V data de cineva care lucreaza in Italia . Masina buna , grea ,cu 2 trepte , (made in Switzerland) superioara tuturor sculelor verzi care se gasesc actualmente in comert...Avea acumulatorii terminati de noi , deoarece se pare ca fusese depozitata mult timp...oricum din 2 acumulatori dusi n-am reusit sa incropesc unul bun.Acum e pe un acum. cu gel , care are doar 1,3 A asa ca nu prea are putere...
La emag e vreo 340 lei aceasta masina Maktec ; avand un retur de vreo 200 de lei ma gandeam sa pun diferenta pana la banii aia ,evident daca ,, merita''
Acum. pt. Bosch sunt cam 200 lei bucata , nu merita cheltuiala pt ce am nevoie...ca sa-i pun alimentare la 220v ar trebui un traf teapan care sa dea macar 10A ,sau sa ma apuc sa-mi mesteresc o sursa in comutatie , ca-i mai usoara...dar nu prea am timp...

Edited by tinel231, 11 January 2016 - 23:31.


#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttinel231, on 11 ianuarie 2016 - 23:30, said:

Deocamdata am o Bosch verde de 12V data de cineva care lucreaza in Italia . Masina buna , grea ,cu 2 trepte , (made in Switzerland) superioara tuturor sculelor verzi care se gasesc actualmente in comert...Avea acumulatorii terminati de noi , deoarece se pare ca fusese depozitata mult timp...oricum din 2 acumulatori dusi n-am reusit sa incropesc unul bun.Acum e pe un acum. cu gel , care are doar 1,3 A asa ca nu prea are putere...
La emag e vreo 340 lei aceasta masina Maktec ; avand un retur de vreo 200 de lei ma gandeam sa pun diferenta pana la banii aia ,evident daca ,, merita''
Acum. pt. Bosch sunt cam 200 lei bucata , nu merita cheltuiala pt ce am nevoie...ca sa-i pun alimentare la 220v ar trebui un traf teapan care sa dea macar 10A ,sau sa ma apuc sa-mi mesteresc o sursa in comutatie , ca-i mai usoara...dar nu prea am timp...

Bosch-ul verde Swiss made sau made in Germany pana acum 10 ani, sunt mai bune decat cele albastre care se gasesc acum uzual facute prin Malaezia, China, etc.
Sunt OK o parte din cele albastre ( 20%), este vorba despre modele, nu despre exemplare.
Putine albastre sunt industriale, majoritatea sunt doar semi-pro si pro.
Exista diferente si intre exemplare, dar nu la asta ma refer...
Verde n-as lua chinezesti sau de unde sunt facute. ( de prin 2006 am vazut cu poleiala de staniol in tragaci...)
Makita chinezesti sunt excelente - cu 3 conditii si o exceptie.
- sa nu lasi acumulatorii in frig,
- sa nu fortezi des scula cu insurubari sau frezari peste limita specificata.
- sa iei acumulatori de la 2Ah in sus ( si NiCd, dar au aparut foarte recent si pe litiu de 2 Ah, usori ca cei de 1,5, la 18V, insa la 10,8 inca nu au aparut decat third party...)
- exceptia fiind DF330 care e o porcarie - pe langa faptul ca ambreiajul cu alunecare cu 16 trepte are toata plaja limitata absurd la 3,5 Nm, se strica repede si aluneca/scapa chiar si pe pozitia de gaurire de 24 Nm ...)

La 6270/6271 ai ~ Nm si treapta, nu exact, dar orientativ grosier chiar duce spre 16 Nm ambreiajul cu alunecare, si in pozitia de gaurire ai 30 Nm in treapta I si 20 Nm in treapta a doua.
Eurosuruburi de 7 x 50 date cu pregaurirea standard cu 3 trepte 4,8/7/zenc, le ingropi complet la pozitia 12, hai maxim 14 daca ai nimerit un PAL mai dens.
7x60 cu pregaurire deja le infunda la pozitia 14, poate sa le scoata si pe partea cealalta daca insisti...atentie...
7x70 cu pregaurire la fel, pozitia 14, maxim 16.
Cu 16 poti sa strangi lejer holtzsuruburi de 6 x 60 in dibluri de 10 sau chiar fortate in 8.
Strange si de 6 x 80 daca treci in pozitia de gaurire fara limitator de cuplu, treapta I. ( PZ 3 de regula ! )
Holtzsuruburi de 7 x 60 nu strange fara pregaurire decat partial - dai la cheie sau iei scula mai puternica de 50 Nm sau mai mult.
Pt. insurubari grele exista scule cu strangere in impulsuri cinetice de 160 Nm si mai mult.

Edited by loock, 12 January 2016 - 00:11.


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de scule mai puternice, se gasesc de 1,5 Kg si de 50 Nm, si de 160 Nm, ba chiar si mai usoare ( 1,3 kg) - mai ales daca pui mana pe noii acumulatori de 18V @ 2Ah care au aparut foarte recent.

Edited by loock, 12 January 2016 - 00:14.


#10
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Maktec, e brandul low cost / hobby a celor de la Makita.
http://www.makita.de/maktec.0.html

Edited by alexx1402, 12 January 2016 - 00:25.


#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006

View Postalexx1402, on 12 ianuarie 2016 - 00:25, said:

Maktec, e brandul low cost / hobby a celor de la Makita.
http://www.makita.de/maktec.0.html

Asta a scris inititorul thredului in primul post, randul 2.

#12
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
Mersi @loock pentru informatii !
Da , ar fi mai OK Makita , am un pendular de la ei si are o calitate deosebita cu toate ca n-a fost extrem de scump...
M-am mai uitat la diverse oferte de pe net ,dar stau in cumpana daca sa investesc 500 de lei ; pt. gauriri/insurubari usoare am Boschul verde iar pt gauriri/insurubari grele am o masina Bosch psb 1000 rpe. Ma gandesc la ce-as putea folosi in viitor masina asta ...
Cu Bosch-ul cu fir am dat si gauri in beton am insurubat si toate marimile de holsuruburi , mi-a placut sa lucrez cu ea , dar in ultima vreme autolock-ul cam imi face probleme; m-am uitat la masinile bosch albastre (seriile cu reductor ) si ma gandeam daca nu ar fi mai potrivita una d'asta pt. mine...dar nu stiu care e cea mai redusa turatie la ele , si in plus , am citit ca ,,s-au prostit '' si astea...

#13
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Poate sunt putin in afara subiectului, fiindca nu voi vorbi despre masini de insurubat cu acumulatori, dar fac o paralela Maktek- Panzer, ca tot s-a pomenit acest nume. La serviciu am un flex Maktek cumparat in 2003 si "muncit" din greu in toti anii astia. In afara de perii si vaselina, n-are nicio reparatie la activ si merge perfect. Pe de alta parte, in iulie 2012 am luat un rotopercutor Panzer, pe care l-am folosit in tandem cu o Makita HR2450 la daltuire in beton la executia sliturilor la o instalatie electrica intr-o garsoniera de 30 mp. La finalizarea lucrarilor s-a "finalizat" si Panzerul si a trebuit sa-l arunc, ca avea numai plastic nereparabil in el si pierdusem si bonul fiscal pentru garantie. Cam asta e cu asa-zisa "marca" Panzer.

#14
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 15.03.2009
,, un flex Maktek cumparat in 2003 si "muncit" din greu in toti anii astia. In afara de perii si vaselina, n-are nicio reparatie la activ si merge perfect''
,,Panzerul si a trebuit sa-l arunc, ca avea numai plastic nereparabil in el ''
Da ,e o informatie destul de relevanta . Din ceea ce ai scris rezulta ca totusi maktec-ul nu e la nivelul chinezariilor de supermarket ,asa cum se sustinea pe forumul asta :
,,In legatura cu Maktec :
am avut ocazia ca vad rotorul la o astfel de bormasina si sincer mi-a lasat o impresie foarte proasta , bobinaj foarte subtire zici ca era rotorul celui mai ieftin mixer de bucatarie din targ, nicidecum bormasina,''
Topicul de aici :  http://forum.softped...99-scule-stern/
Am gasit o oferta de Bosch albastru cu 3 acumulatori de 12v/1,5A  la 500 lei. Ce parere aveti ,ar fi mai ok decat Makita 6271 cu 2 acum de12v /1,3A ?

Edited by tinel231, 12 January 2016 - 10:55.


#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Am scris despre flexul cu pricina deoarece e singura scula Maktek cu care am avut de-a face vreodata. Nu stiu ce-as mai putea adauga, poate altii au avut experiente mai putin fericite cu aceasta marca, dar, pana la proba contrara, sustin ca este OK.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006

View Posttinel231, on 12 ianuarie 2016 - 10:35, said:

Am gasit o oferta de Bosch albastru cu 3 acumulatori de 12v/1,5A  la 500 lei. Ce parere aveti ,ar fi mai ok decat Makita 6271 cu 2 acum de12v /1,3A ?

Am scris mai sus, sunt tzeapa ambele datorita acumulatorilor din kit.

Nu este vorba doar de faptul ca au o capacitate initiala mai mica, ci de faptul ca se uzeaza mult mai repede si capacitatea lor scade la un nivel ridicol de mic.

Acumulatorii de capacitate mica au rezistenta interna mai mare, motiv pt care suporta mai greu curent mare de incarcare si descarcare in sacina, se uzeaza repede.
Pe langa faptul ca incarcatoarele industriale sunt foarte rapide - la 6270/71 incarca acc. de 2 Ah NiCd in max 40 min ( deci mult mai repede pe cei de 1,3 Ah), iar la GSR 10,8 2 Li incarca acc de 2 Ah in 30 min cu inc. 1130 ( ceva mai mult cu 1115), mai este si problema curentului trans in sarcina de motor, care sare de 10 A !
Cei de 2 Ah, daca nu sunt lasati in frig, sunt mult-mult-muuuuuuuuult mai buni.
Pt GSR 10,8 2 Li au aparut de peste un an si acc. de 4 Ah, dar sunt evident mai scumpi si mai maricei - se poate deja utiliza ca suport vertical....

Gasesti 6271 DWAE cu 2 acc de 2 Ah si cutie industriala pe la 514 lei, si mai sunt oferte si sub 500 din cand in cand. ( la 499 e cu 1,9 Ah). Am vazut DWAE cu 2 x 2 Ah si sub 495 anul trecut. De BF a fost chiar o oferta f. faina, dar nu mai retin cat era.
GSR 10,8 2 LI cu 2 acc. de 2 Ah a fost o oferta de BF pe la 478 lei fara cutie ( avea insa insert i-boxx).
Acum nu mai este oferta respectiva ( e 609), dar la alt magazin am vazut cu 559 lei cu tot cu L-Box 102 (si numai cutia e ~ 250 lei)
Sa nu confunzi cu 1080 care este cu totul alta scula, turatie mai mare si cuplu mai mic, insa inclin sa cred ca este mai putin fiabila.
Cu 3 acc. de 2 Ah si L-Boxx am vazut la 660 lei o oferta....
Atentie din nou, a nu se confunda nici cu 1080, si nici cu V-Ec. V-EC este brushless - fain, dar are cuplu maxim 20 Nm in loc de 30 Nm...
Teoretic si 16 Nm ajung pt. utilizare normala ( daca te limitezi la 6 x 60, si 6 x 80 termini de strans cu mana...), insa pe langa plusul de putere util uneori, ai si marja mai mare la rezistenta materialelor si la uzura, si in fine, e si o angoasa pe creier sa iei o scula mai slaba decat erau cele anterioare...)

Edited by loock, 12 January 2016 - 14:27.


#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,919
  • Înscris: 27.04.2010
Eu am luat de curand Makita DF 457 DWE, 2 acumulatori Li-Ion de 1.3 Ah, 1.7 kg, 42 Nm, cu 485 lei. Se misca foarte bine, arata foarte bine. Am gasit si un site cu acumulatori, 3-4-5 Ah, pentru cand va fi nevoie sa-i schimb.
http://www.neomax.ro...18v-1-3ah-1-7kg
http://www.acumulato...bl1813g&x=0&y=0

Edited by shymano, 12 January 2016 - 15:57.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,699
  • Înscris: 29.03.2006
La 1,7 Kg este prea grea pt. utilizare generala comoda.

1,5 Kg este maximul absolut pt. utilizare comoda, mai ales ca in prezent exista scule puternice si de sub 1 Kg.

Makita are si de 50 Nm la 1,5 Kg cu angrenaj normal, iar cu strangere in impulsuri are si de 160 Nm - chiar si  cu 1,3 Kg.
Bosch GSR 10,8 2 Li are 30 Nm la sub 1 Kg.

Acumulatorii de 2 Ah sunt OK atat pt rezistenta cat si pt greutate.
Cu cei de 3, 4, 5, 6 Ah actuali, ajungi iar la 1,7 Kg si peste.
Au aparut recent de 18 V @ 2 Ah si pt Bosch si inca si mai recent si pt Makita - mai greu cu ajunsul in RO.

Pe siteul din linkul de mai sus au in general acumulatori facuti de terti powery etc, atentie ca sunt si multi din cei la care scrie originali care sunt tot powery etc.
Am luat si eu anul trecut 2 buc Powery de 10,8V @ 2 Ah pt Makita DF330 dupa ce am schimbat motorul si angrenajul..
Cei originali Makita de 10,8V au deocamdata doar 1,3 Ah si maxim 1,5 cumparati separat.
Pt. Bosch se gasesc de 10,8V si de 2 Ah si de 4 Ah, pe langa cei de 1,5 si 1,3 Ah.

Edited by loock, 12 January 2016 - 16:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate