Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Programul Prima Casa 2016

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13175 replies to this topic

#91
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Din păcate oameni din agenții nu toate datele ca sa-ti răspundă la întrebări mai complexe. Cel mai bine le faci o adresa și o lași intr-o agenție și le ceri număr de intrare și cu siguranță Îți vor răspunde.

#92
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
@cris000
Exista 2 potentiale explicatii pt diferenta de suma la prescoringuri facute in aceeasi banca, dar in orase diferite:
1. Cheltuielile de subzistenta diferite (in general intre 300 si 500 lei /pers) in fc de zona. Din venitul net se scad intai cheltuielile de subzistenta in fc de numarul membrilor aflati in intretinere si apoi se aplica gradul maxim de indatorare pt a determina rata maxima permisa si implicit suma maxima eligibila. Sunt banci la care chelt de sibzistenta difera in fc de zona (in general mai mari in bucuresti si mai  mici in alta zona
2. Eroare a celui care a facut prescoringul

Inclin sa cred ca este vorba de prima varianta

View PostAlexandraCilta, on 08 februarie 2016 - 22:41, said:

Buna! Aveti idee ce banci acorda credite Prima Casa navigatorilor?
Intesa Sanpaolo

Edited by mircea114, 11 February 2016 - 22:35.


#93
eea_deea_26

eea_deea_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.02.2016
Buna.
Va prezint cum a stat situatia cu prima casa in cazul meu. Am fost la mai multe banci si am ales pana la urma ING deoarece am dat peste o tipa care ne-a informat mai bine decat ceilalti. Am facut un credit impreuna cu prietenul meu, nefiind casatoriti. Prima data cand am facut simularea ne-a dat acceptul undeva la 48000 euro a doua oara cand ne-am dus sa ne faca toate formalitatile s-a putut maxim 44000 desi situatia nu s-a schimbat cu nimic. Toate bune si frumoase am inceput sa cautam apartamentul. L-am gasit si bineinteles ca a trebuit sa dam un avans mai mare pentru a cumpara un apartament mai okay. Am fost, am semnat antecontractul cu vanzatorul si evident agentul pentru ca fara el nu am putut sa gasim nimic. Am fost cu actele la banca si imediat ne-a trimis si evaluatorul care surpriza a venit a doua zi.(totul foarte rapid) Evaluatorul ne-a evaluat imobilul cu mai mult decat ne cerea vanzatorul ceea ce a fost perfect. Dosarul a ramas la office timp de 4 zile si ne-a fost analizat de banca. Am primit si aici okayul. Dupa 2 zile ne suna de la banca sa ne intrebe daca nu cumva vrem mai multi bani asta ca sa isi ia si ei o dobanda mai mare si sa ne informeze ca nu sunt fonduri pe 2016.(de ce ne-a mai facut dosarul nu stiu). De atunci dosarul nostru asteapta, asteapta sa primeasca banca fonduri. Ati mai patit situatii de acest gen? Daca banca nu mai primeste fonduri ce naiba fac? Ideea e ca nu trebuie sa aveti incredere in nimeni si nimic sunt numai manarii si tot felul de chestii sa te stoarca de bani. Initial nu ne incadram la mai mult de 44000 peste o saptamana banca ne mai dadea 4000 de euro..ms

#94
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Pai daca citesti pe aici, s-a scris ca inca nu s-au alocat fondurile pe 2016 si ca au mai foat trimise cateva dosare pe fondurile ramase de anul trecut. Cat de curand se vor imparti si fondurile pe 2016 catre toate bancile si se vor trimite la fond toate dosare pregatite, cum e si al vostru.

#95
eea_deea_26

eea_deea_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.02.2016
Am vazut ca s-a scris si ca o sa primeasca. Ma  gandeam ca poate are cineva vre-o informatie macar cu precizie cam cand ar fi aceasta zi minunata. Ar putea sa fie si peste 2 3 4 5 6 luni...

#96
cris000

cris000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2016
si eu tot la ing am vorbit (cu 2 consultanti diferiti) si se dadeau "cu pumnii-n piept" ca ei n-au probleme cu fondurile, caci mai au de anul trecut...
si eu am patit sa merg la filiale diferite si sa imi dea sume diferite...nici nu mai stii ce sa mai crezi...te apuci sa iti cauti casa, apoi sa-ti zica - nu iti dam atat de mult, sau invers- nu vrei mai mult?
:(

#97
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Prima data este consultativ deoarece se iau după ce le spui tu, dar când le aduci adeverință și te verifica la ANAF atunci Îți zic exact suma la care te încadrezi.
Eu la ING mă încadram decât la suma 49000€ ceea ce este f putin, iar la celelalte bănci mă încadrez la o suma mai mare dar pana le duc adeverință de la serviciu nu pot sa mă încred în sumele pe care le spun consultanți.
Cel mai bine este sa-ti iei o marja de căutare.

#98
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006
Mai pe scurt, daca ai salariul peste 3500 RON si nu ai alte credite, te incadrezi linistit la plafonul maxim.

#99
Adrian8926

Adrian8926

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.01.2016
Eu am prima casa la BRD si acolo sunt fondurile , pe data de 06.02.2016 mi-au trimis dosarul la fond .... mai au fonduri de anul trecut

#100
cris000

cris000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2016

View PostAdrian8926, on 13 februarie 2016 - 17:00, said:

Eu am prima casa la BRD si acolo sunt fondurile , pe data de 06.02.2016 mi-au trimis dosarul la fond .... mai au fonduri de anul trecut
ciudat, am fost si la BRD in ianuarie- la fel, la 2 filiale si mi-au zis ca asteapta fondurile...tu zici ca mai au...deja ma doare capul Posted Image

am scris pe acest topic: http://forum.softped...4#entry17617413   experienta mea de pana acum cu agentii imobiliari, daca sunt persoane care isi cauta ap cu prima casa in Buc, ii rog sa mai scrie ca sa ne putem feri de astfel de oameni

#101
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
In ianuarie nu mai aveau... Acum o saptamana, maxim doua s-au redistribuit fondurile nefolosite anul trebut. Astfel bancile au mai putut trimite o transa de dosare. Acum la majoritatea bancilor se asteapta distribuirea fondurilor pe 2016.

#102
Siroppel

Siroppel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2007
Salutare! Intentionez si eu sa aplic la acest "minunat" program care ne subjuga pe noi tinerii pana la pensie. As avea cateva intrebari si nelamuriri:

-sa zicem ca vanzatorul cere o suma iar evaluatorul il evalueaza la mai mult...banca ce suma ia in considerare(de exemplu vanzatorul cere 60000 iar evaluatorul il evalueaza la 65000);
-am mai auzi varianta ca unii nu au platit acel avans de 5% pentru ca s-au inteles cu vanzatorul sa faca antecontractul ca si cand l-ar fi platit si vanzatorul sa ia banii toti la final...dar la final de unde pentru ca banca iti da practic diferenta ce ramane dupa ce scazi acel avans din suma initiala,nu?
-RealThing ai schis mai sus daca avem salariu de 3500...te refereai la net sau la brut?
-si daca este cineva din Timisoara aici care au aplicat sau sunt in plin program acum sa imi spun o agentie mai ok cu care sa colaborez pentru a imi gasi apartament,


Va multumesc anticipat si imi cer scuze daca am pus intrebari prostesti!

#103
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Daca suma evaluata este mai mare decat suma ceruta de vanzator atunci banca iti ofera suma ceruta de vanzator. Daca evaluarea iese mai putin decat suma ceruta de vanzator atunci iti ofera suma rezultata in urma evaluarii.

Mai nou notarii cer chitanta sau extras de cont din care sa reiasa ca tu i-ai transferat banii vanzatorului.

#104
Alexandra1187

Alexandra1187

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2016
Buna,

Aveti idee (orientativ) pt un imprumut Prima Casa de 45.000 Euro (echivalentul in lei) cam care ar trebui sa fie salariul NET?

La 2000lei+180lei bonuri de masa unde m-as incadra?

Multumesc,

#105
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,555
  • Înscris: 06.02.2006

View PostSiroppel, on 14 februarie 2016 - 19:48, said:

-RealThing ai schis mai sus daca avem salariu de 3500...te refereai la net sau la brut?
Net. Sunt simulatoare pe net, apucati-va si vedeti acolo, sau si mai simplu faceti o excursie la banca, se iau in calcul o serie de factori pentru suma maxima, in functie de banca, ar fi de preferat sa aveti informatii sigure de la sursa (banca) in locul unor info mai mult sau mai putin exacte luate de pe forum.

#106
mpi_cs09

mpi_cs09

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2016

View PostAlexandra1187, on 15 februarie 2016 - 13:04, said:

Buna,

Aveti idee (orientativ) pt un imprumut Prima Casa de 45.000 Euro (echivalentul in lei) cam care ar trebui sa fie salariul NET?

La 2000lei+180lei bonuri de masa unde m-as incadra?

Multumesc,


La BRD nu se tine cont de bonuri de masa(cel putin la mine nu au tinut cont). Gradul de indatorare la ei este maxim 50% din venituri, ar trebui sa te incadrezi cu acest salariu. La CEC folosind calculatorul lor de credite te-ai incadra. Cel mai bine este sa te duci la banci si iti vor spune cat poti imprumuta, nu dureaza mai mult de 10 min pentru o estimare.

#107
Siroppel

Siroppel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2007
Salutare!

In primul rand va multumesc pentru raspunsurile prompte date la ceea ce am postat anterior.
Acum as dori sa stiu daca este cineva aici pe forum din Timisoara care a luat apartament prin PC de curand sau care este in desfarurare cu programul.M-ar interesa pareri despre banci, despre agentii ale bancilor, ca din cat am citit atat aici cat si pe alte forumuri am inteles ca durata procesului este influentata intr-o mare masura de cat este de capabil ofiterul de credit care se ocupa de dosarul taul.

Va multumesc anticipat!
O zi buna!

#108
Siroppel

Siroppel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 12.04.2007
Buna ziua!

Chiar nu este nimeni din Timisoara aici?? As fi curios doar daca imi puteti recomanda un ofiter de credit mai "infipt" mai "descurcaret" care nu lasa dosarul sa "doarma" prea mult timp prin diferite birouri...Va multumesc!

O zi buna!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate