Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Agenti imobiliari - Black list

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
Briscarie

Briscarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2012

View Postretele, on 22 iulie 2015 - 09:33, said:

Și cu cuvintele tale, poți spune de ce balconul nu este util proprietarului, atâta timp cât este folosință exclusivă?
Oricum, discuția asta n-are legătură cu subiectul, ar trebui mutată în altă parte.

Si suprafata interioara peretelui este utila, pentru ca sustine acoperisul sa nu ne pice in cap. Posted Image  Totusi exista definitii diferite pentru mp construiti, utili, anexe, balcoane etc.

Daca apartamentul este prezentat ca avand 100 mp utili, dar terasa este de 40 mp si cumparatorul stie ca nu ii ajung 60 mp acoperiti, atunci de ce sa fie pus pe drumuri pentru o minciuna sfruntata?!

#56
cris000

cris000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 11.02.2016
vad ca n-a mai scris nimeni aici de ceva timp, desi agenti imobiliari "tzepari" exista in continuare.
In aproape 2 luni de cand imi caut ap am dat de cativa din acestia, care m-au facut sa realizez inca o data in ce (hal de) lume traim. O sa scriu aici despre ei in speranta ca nu vor mai reusi sa tepuaisca pe alti fraieri.

- vib imobiliare- un anume georgescu gabriel...sunam pentru apartamentul X, nici nu apuca sa ne dea toate detaliile despre el, dar in schimb ne spune ca mai are unul tot in zona si daca tot ne intalnim am putea sa mergem la amandoua...nu refuzam, oricum trebuie sa vezi mai multe ca sa te poti decide. atunci cand ne-am intalnit insa ne-a dus direct la cel de-al doilea-care era optional pana la urma- noi vroiam sa vedem ce am vazut si pe net si in poze...in fine mergem acolo...o maghernita pe care o lauda cu toate resursele lui...proprietara ce sa crezi- era plecata in italia si daca vroiam sa il cumparam sa ii dam inainte 500 de euro- fara niciun act desigur ca sa poata sa isi ia bilet de avion sa vina in tara :)) am inchis ochii la balivernele lui ca n-avea rost sa ne luam la cearta, apoi cerem totusi sa mergem si la cel din poze....mergem nu-i problema, doar ca nici macar nu anuntase proprietarul!! ne ducem intr-un alt bloc, sunam la o usa si surpriza- nu raspunde nimeni..."probabil nu e acasa"-sau apartamentul era gol si tot el avea cheile ca si la primul- doar ca nu a vrut  sa ni-l arate- ca cine stie ce alta combinatie mai avea cu el.
-levivas - o anume levinta- stabilim sa ne intalnim pentru a vedea un ap, asta dupa ce ne amana de 2 ori- ba azi la ora 1, ba la ora 3, ba nu se mai poate azi, haideti maine la 1, ba nu la 1 hai la 4... aceste amanari dau dovada de mareeeee profesionalism din partea agentilor. asa, ajungem in zona, nici nu ne dam buna ziua ca ne cere buletinele la control. zic "poftim??" pai dati buletinele pentru contract, ea deja scosese foile cu pixul, tot...zic ok...la telefon de cate ori am vb nu ni s-a spus nimic de niciun contract...pai da cum ca toate agentiile fac contract- o corectez frumos si ii spun ca nu TOATE fac contract, desi tonul ei era deja destul de ridicat si de ofensat, ca sa nu zic ca tipa ca la usa cortului.
ca o paranteza- inteleg nevoia agentiilor de a intocmi un contract de vizionare pentru ca posibilul cumparator sa nu se inteleaga pe ascuns cu vanzatorul- desi nu pot sa inteleg cu ce ma ajuta el pe mine ca si cumparator- dar cred ca este foarte important sa explici partilor de la bun inceput ca se face un astfel de contract, ce presupune el, sa oferi un draft pentru a fi citit inainte de completare- nu sa zbieri "dati buletinele".
bun, am continuat discutia cu tanti si prietenul ei, spunandu-i ca nu doresc sa completez acel contract pt simplul fapt ca am vazut anuntul cu apartamentul respectiv la mai multe agentii si daca voi gasi o oferta mai avantajoasa (pret mai bun sau comision mai mic) posibil sa il iau de la altii. se supara tanti si mai rau, zbiara in continuare si imi spune ca nici macar nu am putut sa intrebam cat e comisionul la ei- i-am zis ca n-am intrebam pentru ca scria deja pe site 2 %. "Da, dar se poate negocia pana la 1,5%, cel mai mic de pe piata!!!!" imi raspunde tanti raspicat. zic ok, doar ca in contract scrie 2%, deci?? "aaa pai nu ca puteti sa scrieti aici cu pixul ca nu sunteti de acord si ca vreti 1,5% si se rezolva". SAY WHAT?? bun, atunci tai toate clauzele alea idioate si scriu ce vreau eu si ce imi convine cu pixul si semnez si asta inseamna ca e inca valabil, nu??? aberatii peste aberatii, ca sa nu mai zic ca in urmatoarea zi am reusit sa vizionam ap respectiv cu o alta agentie care nu ne-a pus sa semnam nimic. aaaa, si sa nu uit- ei sustineau sus si tare ca proprietarul este o cunostinta, ruda chiar si de aceea au contract de exclusivitate si nu avem nicio sansa sa il vedem cu altcineva pentru ca toti ceilalti au furat de la ei pozele......MINCIUNI...numai minciuni..
-marius murzea- coldwell banker (asa apar datele pe site)- dar la telefon s-a prezentat bogdan mihailescu de la invest imob.....deja super ciudat?!!? sunam pentru un ap- ne zice din start ca nu crede ca mai e de actualitate deoarece proprietarul nu mai raspunde la telefon...darrrr daca dorim mai are ceva in zona (ca toti altii) - ne da ceva detalii si ii spunem ca revenim cu un telefon; stam putin pe ganduri pentru ca deja eram satui de astfel de replici si ne era teama peste ce maghernita o sa dam din nou. zic sa incercam totusi asa ca revenim cu telefon sa vedem cum facem,..totul ok pana intrebam daca se face contract si atunci ne zice ca se face contract valabil 24 ore (what?!?!)  si ca trebuie sa platim o taxa de vizionare de 200 lei. what???? l-am intrebat, tu ne duci cumva acasa la neasta'ta sa ne arate casa ta, sa ia 200 de lei fara vreo chitanta, apoi sa ne lasi cu ochii in...calorifer! "daca vreti bine, daca nu, treaba voastra, eu v-am propus, voi ati cerut detalii!" - omu mai era si indignat domne'.....huoooo hotilor si mincinosilor.
lista va continua, asta presimt, pentru ca in fiecare zi dam de agenti care ne informeaza ca apartamentul tocmai ce s-a dat, cu CASH!!! desi anuntul era actualizat acum o ora, 2 sau maxim o zi...

#57
gicafranica

gicafranica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 27.05.2014
In mod normal agentiile ar trebui sa aiba contracte de exclusivitate, prin urmare nu trebuie semnat nici un contract. Daca nu au contract de exclusivitate sunt doar niste ciumpalaci care fura anunturi sau fac pe taximetristii imobiliari.
Nu mai platiti comisioane acestor infractori.
Pare ca nici oamenii nu mai apeleaza la ei, oricine poate posta un anunt pe internet acum, ei bine daca au vazut ca nu mai apeleaza nimeni de buna voie la serviciile lor, au inceput sa fure anunturi si sa faca abuzuri implicandu se cu forta in tranzactiile imobiliare doar datorita faptului ca a sunat cineva la anuntul furat de ajent si ii duce in acea locatie unde se afla imobilul, ei bine pentru o treaba de genul asta vrea 2% din suma. Incredibil, dar sunt naivi care platesc mii de euro acestor pungasi.
Ajentiile au niste softuri dedicate cu care fura si extrag anunturile particularilor de pe internet, toata hotia asta este cunoscuta si nimeni nu ia nici o masura, deocamdata.
E bine ca din cand in cand sa faceti reclamatii cand constatati astfel de abuzuri.

#58
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
Sunt multe anunturi false, care sunt postate pentru a atrage clientii. "Autoritatile" se fac ca ploua. Clientii nemultumiti pot depune raclamatie la OPC.Posted Image

#59
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
Problema se poate rezolva daca se reglementeaza acest domeniu, si ai ales cu o colaborare fructuoasa din partea anaf-ului. Multi din agenti nu au auzit de chitanta...

#60
GGGeorgiana

GGGeorgiana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.02.2016
Am citit discutiiile voastre in speranta sa gasesc un raspuns, dar mai tare de ce lucruri am aflat.
din motive de timp, am nevoie sa apelez la o agentie...

pe cine mi-ati recomanda si de ce?
Multumesc frumos!

#61
ARoxana

ARoxana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.04.2016
Buna ziua.

Doresc sa fac o precizare in legatura cu postarea lui cris000. Marius Murzea este colegul meu si va pot confirma ca noi nu avem apeluri redirectionate catre alte agentii imobiliare. Fiecare coleg/ broker are numar de telefon propriu pentru ofertele de care se ocupa, iar apelurile de primire pot fi redirectionate cel mult catre colegii din aceeasi filiala.

De multe ori se intampla sa fim si noi apelati pentru oferte care apartin altor agentii dintr-o confuzie care se poate crea din alaturarea ofertelor pe anumite portaluri imobiliare (de exp: pe imobiliare.ro ofertele sunt listate pe verticala si din greseala se poate accesa numarul de telefon al ofertei alaturate).

Totodata, va rugam sa ne comunicati oferta de care sunteti interesat si pentru care ati sunat..

#62
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008
La cate anunturi false sunt postate, nici agentii nu mai stiu care sunt reale si care false.Posted Image

#63
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Agentiile si agentii sunt si ei de mai multe feluri. Eu acum sunt in momentul in care urmeaza sa semnez actele ptr un ap. Am inceput sa caut ap pe diferite situri de anunturi, gaseam foarte putine anunturi la care sa nu raspunda un agent, chiar daca acel anunt aparea de la persoana fizica. Am acceptat sa vedem ceva ap. cu o agenta, explicindui clar cum vrem sa arate si cum sa fie acel ap care vrem sa-l cumparam (binenteles ap care il vazusem in anunt nu mai era valabil).Ne-a dus la vizionari aratindune exact opusul la ce am cerut. Am renuntat. Am gasit un alt anunt ok ptr noi , am sunat ,ne-a raspuns tot un agent. Am fost de acord sa mergem sa vedem citeva ap. Intradevar am vazut doar ap. care se incadrau perfect in cea ce cerusem, dar la una din vizionari la ap vecin era o pancarda mare cu Vind ap. Am sunat la acel anunt si acum il cumparam. Am vrut sa-i dam agentei 100 E ptr ca din gresala ne-a directionat spre un ap care nu-l avea in portofoliu dar a refuzat sa primeasca banii. Deci sunt si intre ei oameni.

Edited by pistay, 06 April 2016 - 06:00.


#64
VGM_Softpedia

VGM_Softpedia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.06.2016
Sunt in cautare de apartament de cateva luni si am observat ca toate site-urile de imobiliare sunt pline de anunturi postate de agentii lu' peste. Nu am nimic impotriva lor, problema mea e cu apucaturile unora care posteaza anunturi false in speranta de a agata un peste. Un exemplu perfect e nenea asta (tel 0720250632) ale carui anunturi, suspectez eu, sunt 100% false.

Ar fi dragut o mini-baza de data cu asa-zisi agenti sau brokeri imobiliari care apeleaza la diferite tertipuri cu scopul de a induce in eroare posibili cumparatori. Daca dati peste specipene de genul, as aprecia daca le-ati adauga info-ul in topicul asta ca sa stim ce sa evitam.

Nume:
Numar de telefon:
Agentie Imobiliara:

Edited by VGM_Softpedia, 09 October 2016 - 09:52.


#65
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Am o fetita mica si am mers pe un soare dogoritor sa vad apartamentul care ar fi trebuit sa fie chiar langa metrou, la 1 minut, conform agentei imobiliare care a insistat

Realitatea era, putin spus, total alta decat cea din anunturi, agenta imobiliara si proprietara amandoua minteau la foc continuu.

Ca sa ma faca sa bat drumul impreuna cu fetita mea de 2 anisori, pana la ei, m-au mintit legat de etaj, de suprafata, de dispunerea camerelor, mi-au ascuns problemele grave pe care le au in acte.

Am gasit apoi apartamentul pe o lista de apartamente executate silit.

Adresa acestui apartament vandut de niste oameni mincinosi si fara nicun fel de scrupule este:

Strada Padesu nr.4, bloc 1, scara 3, apartament numarul 85

Numere de telefon ale teparilor care pacalesc oameni: 0780 800 800 si 0753 102 245

Femeia care raspunde  la cel de-al doilea numar de telefon  0753102245 este de o nesimtire si o aroganta rar vazuta,
in ciuda faptului ca face publicitate complet mincinoasa si falsa.

Aceleasi doua numere de telefon publica anunturi sub numele de Structura Imobiliare, deci feriti-va de ei

Edited by mIRaJj, 03 August 2017 - 15:10.


#66
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
Ca sa actualizez si eu lista... pot sa includ toti agentii de la Galaxy Imob? Nu au in cap decat comisioane si parsivitate.

#67
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Eu tot nu inteleg ce au de castigat aceste agentii care fura anunturi (unele vechi de ani de ani de zile) si le posteaza ca fiind ale lor iar cand suni la ei ba sunt tocmai date ba au altul mai bun etc. in afara  faptului ca maresc pretul ca sa-si ia comision. Adica am vazut la proprietar ap. cu 38000 euro iar la agentie si cu 46-52000. pe bune?? eu nu inteleg. Iti consuma nervii si timpul. Poate ma luminati voi...?!

Edited by Cookie80, 25 September 2017 - 12:04.


#68
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Devii fraierul lor.

Ala s-a dat dar au altul mai bun...

De ce sa dai la taxi 20 delei sa te duca pana la apartament cand poti sa le dai lor 2000 de euro comision. Ce conteaza ca tu lucrezi o luna pentru 1000 de euro... asta daca nu cumva ai doar 30 de milioane pe luna

#69
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Total de acord cu tine dar ce te faci cand din 20 de anunturi doar 1-2 sunt direct la proprietar? Le cauti din usa in usa sau cum?

#70
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Exemple de agentii " serioase"  Truism-http://www.truism.ro/, galaxy imob , titirez, vigafon -https://www.storia.ro/shop/?search%5Bcategory_id%5D=1&shop=tAM&utm_source=google&utm_medium=cpc&campaign=DSA-All-Website&gclid=Cj0KCQjw9afOBRDWARIsAJW4nvy_Wem-e_HVl8DbrAb8hjNZF9kI6svZdoFzGWcA2Xg9KVino-rG4EMaAqC4EALw_wcB si bineinteles imobiliare.ro care aduna anunturi de la altii si atat.

Edited by Cookie80, 26 September 2017 - 17:37.


#71
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View PostCookie80, on 26 septembrie 2017 - 09:02, said:

Total de acord cu tine dar ce te faci cand din 20 de anunturi doar 1-2 sunt direct la proprietar? Le cauti din usa in usa sau cum?
Incerci și site-urile de tip "direct proprietar". Cam lasă de dorit la capitolul funcționalitate și la numărul de anunțuri, dar în mod clar au o rată bună de anunțuri de la proprietari vs. de la agenții.

Edited by soft0811, 01 October 2017 - 11:13.


#72
Bunica58

Bunica58

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2017
Mare atenție dacă lucrați cu agentul imobiliar Calutu Svetlana- agenția Neofort Biz- lucrează cu o " anumită categorie de dezvoltatori" , tolerează dol- ul( manevre frauduloase) de viciere a consimțământului cumparatorului, deși se recomanda a fi de formație juridica, nu are cunoștințe juridice minime.

Edited by Bunica58, 15 October 2017 - 10:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate