Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Programul Prima Casa 2016

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13175 replies to this topic

#109
cdfiroi

cdfiroi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.02.2016
Salutare ,

   A primit cineva o veste despre primirea aprobarii de la fond  pentru cei de la ING pe 2016 ?

#110
eea_deea_26

eea_deea_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.02.2016
Eu nu am primit niciun raspuns si tot la ing am dosarul. La banca am fost luni, mi s.a zis ca saptamana asta. Ei bine este vineri si nimic. Eu cred ca are legatura cu darea in plata si de aceea nu au deblocat fondurile. Parca vad ca scot programul prima casa macar la intimidare vre.o 2 luni ca sa se renunte la darea in plata. Cei care au dosare si sunt tot asa blocata, va rog sa scrieti cand aveti vre.o veste.

#111
cdfiroi

cdfiroi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.02.2016
Sper sa nu se ajunga la acea intimidare de 2 luni ...inca mai sper ca saptamana viitoare sa fie deblocate fondurile ...cel putin cei de la Ing mi-au spus ca saptamana viitoare totul va fi ok . Ramane decat sa mai speram ...

Edited by cdfiroi, 19 February 2016 - 15:07.


#112
eea_deea_26

eea_deea_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.02.2016
O intrebare am . Cand v.au zis cei de la ing ca saptamana viitoare le deblocheaza ? Eu intreb pentru ca acelasi lucru mi s.a zis vinerea trecuta pt sapt aceasta care tocmai s.a incheiat.. Se pare ca ne cam duc cu "zaharelul". Si eu sper ca o sa le deblocheze dar cred ca pana cand nu se hotarasc cu legea darii in plata nu se va schimba nimic si ni se va zice mereu sapt viitoare... Idee e nasola ca fiecare are la dosar extrasul de informare care are o valabilitate de 15 zile si tot expira.. Deja l.a scos proprietarul de 2 ori pana acum...

#113
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Din cite se pare nici o banca n-a semnat cererea de fonduri de la fond, toti cred ca asteapta dezbaterile din senat si camera deputatilor.

#114
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Asteapta toti dupa o semnatura de la min finantelor
Era promisa pt azi, dar se pare ca nu a venit

#115
eea_deea_26

eea_deea_26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.02.2016
Si parca vad ca nu o sa vina prea curand la cum se misca lucrurile la noi in tara !

#116
cdfiroi

cdfiroi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.02.2016
cam marti  16,02 mi-a spus ca saptamana viitoare va fi ok .

#117
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Latest news: luni intra fondurile!
Succes tuturor celor care sunt in asteptare sau se pregatesc sa depuna dosarul.

#118
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006

View Postmircea114, on 20 februarie 2016 - 21:16, said:

Latest news: luni intra fondurile!
Succes tuturor celor care sunt in asteptare sau se pregatesc sa depuna dosarul.


Salut, este o stire oficiala? Este valabila pentru toate bancile?

Multumesc.

#119
andrurms

andrurms

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare tururor!
Mai stie cineva ceva de acele fonduri?

#120
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
A scris cineva mai sus...

#121
mircea114

mircea114

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 13.10.2012
Stirea este confirmata de una din banci. Si da, primesc toate in acelasi timp, fiind vorba de distribuirea "initiala" din 2016.
Diferentieri vor aparea mai tarziu la redistribuiri de fonduri, daca va mai fi cazul.

#122
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015
Am și eu câteva întrebări despre programul prima casă.

Dacă am o sumă de bani și mai am nevoie doar de 30.000/40.000 lei, adică 3-4 sute de milioane vechi, pot să aplic pt. Prima casă?
Încerc să zic dacă nu am nevoie de toată suma, îmi trebuie doar ce îmi lipsește, partea de 30-40.000 lei.

Și cum se procedează cu dosarele? Se aplică dosarul și apoi mergi spre anunțurile de mică publicitate?
Sau mai întâi găsești anunțul, mergi la bancă și se face dosar pe ce casa ai găsit de vânzare?

Încerc să întreb pe ce se acordă creditul? Pe partea în care ai dosarul corect? Sau pe casa găsită? Este ceva individual? Se face o evaluare a casei și ei îți acordă împrumut pe suma totală?

Este un prag minim? O sumă mică care se poate lua în cadrul programului respectiv?

Am observat că poți să folosești și credit de nevoi persoane pe 5-6 ani, dar este dobânda mai mare, dublă sau triplă față de programul prima casă.

Edited by ArmanMedina, 22 February 2016 - 10:59.


#123
agentload

agentload

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.02.2016

View PostArmanMedina, on 22 februarie 2016 - 10:58, said:

Am şi eu câteva întrebări despre programul prima casă.

Dacă am o sumă de bani şi mai am nevoie doar de 30.000/40.000 lei, adică 3-4 sute de milioane vechi, pot să aplic pt. Prima casă?
Încerc să zic dacă nu am nevoie de toată suma, îmi trebuie doar ce îmi lipseşte, partea de 30-40.000 lei.

Şi cum se procedează cu dosarele? Se aplică dosarul şi apoi mergi spre anunţurile de mică publicitate?
Sau mai întâi găseşti anunţul, mergi la bancă şi se face dosar pe ce casa ai găsit de vânzare?

Încerc să întreb pe ce se acordă creditul? Pe partea în care ai dosarul corect? Sau pe casa găsită? Este ceva individual? Se face o evaluare a casei şi ei îţi acordă împrumut pe suma totală?

Este un prag minim? O sumă mică care se poate lua în cadrul programului respectiv?

Am observat că poţi să foloseşti şi credit de nevoi persoane pe 5-6 ani, dar este dobânda mai mare, dublă sau triplă faţă de programul prima casă.



in cazul tau e bine sa mergi pe credit ipotecar ......acordarea de credit prima casa dureaza mult 1-3 luni....si conform situatiei nu cred e o solutie...

#124
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006
"Fondurile alocate pentru programul "Prima Casa" sunt momentan epuizate. Revenim cu detalii cat mai curand. " - pe site-ul ING, mesaj aparut astazi, cred, cel putin eu nu l-am mai observat .

Precontractul expira pe 5 aprilie, avans minim deja achitat, evaluator achitat, ce pot sa zic, fantastic.

#125
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Salut,

Am sunat astazi la Fond si mi-au zis ca asteapta acceptul & bani de la Ministerul Finantelor.. Saptamana asta este posibil sa se rezolve.
Mie imi expira antecontractul pe 21 martie cred.. Castigasem foarte mult timp, am dus toate actele la timp, pe 09 feb aveam totul gata..doar trebuia trimis dosarul la fond. Suntem in 22 si inca astept.

Mai este cineva pe aici in aceeasi situatie cu dosarul la Banca Transilvania?

LE : Oare nu s-a aprobat programul Prima Casa 2016? Ce accept si ce detalii asteapta cei de la Fond ?

F*cking bad news..

Edited by divine13, 22 February 2016 - 12:36.


#126
mirceabondar

mirceabondar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.04.2010

View PostDj Favorit, on 22 februarie 2016 - 11:39, said:

"Fondurile alocate pentru programul "Prima Casa" sunt momentan epuizate. Revenim cu detalii cat mai curand. " - pe site-ul ING, mesaj aparut astazi, cred, cel putin eu nu l-am mai observat .

Precontractul expira pe 5 aprilie, avans minim deja achitat, evaluator achitat, ce pot sa zic, fantastic.

Al meu expira de 14 aprilie. Tot ing avans achitat avaluatorul vine vineri...:(. Boschetareala totala

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate