Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
OKTO

Cum export de pe desktop o conver...

contract de inchiriere obligatii ...

Panasonic GH7
 Comutare rapida setari regionale

impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie
 Alipire apartamente

Curba Q-U invertor Fronius Gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android
 HR - nota de relatie?

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...
 

Programul Prima Casa 2016

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
13175 replies to this topic

#127
amamamamam

amamamamam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.02.2016

 divine13, on 22 februarie 2016 - 12:28, said:

Salut,

Am sunat astazi la Fond si mi-au zis ca asteapta acceptul & bani de la Ministerul Finantelor.. Saptamana asta este posibil sa se rezolve.
Mie imi expira antecontractul pe 21 martie cred.. Castigasem foarte mult timp, am dus toate actele la timp, pe 09 feb aveam totul gata..doar trebuia trimis dosarul la fond. Suntem in 22 si inca astept.

Mai este cineva pe aici in aceeasi situatie cu dosarul la Banca Transilvania?

LE : Oare nu s-a aprobat programul Prima Casa 2016? Ce accept si ce detalii asteapta cei de la Fond ?

F*cking bad news..

Buna,
Si eu am dosarul  aprobat la BT, dar nu l-au trimis Fond. De la banca mi-au spus ca nu au nici o informatie despre cand vor primi fonduri.Antecontractul imi expira si mie la inceput de aprilie. Sper sa fie bine.

#128
alexander2689

alexander2689

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2016
Salutare. Sper sa nu dezamaesc foarte multa lume (si eu sunt dezamagit) , dar am dat n telefoane la banci, email-uri la minister, etc. Probabil programul Prima casa forma actuala va disparea. Degeaba Fondul , Ministerul da acordul si fonduri, plafoane, daca banii ti-i da banca . :(  vor refuza sa mai dea credite cu 5 % avans.  Da , trebuie sa ii multumim unui Domn senator Daniel Catalin Zamfir. Lasand gluma la o parte, treaba e serioasa si sincer, imi pare rau ca nu va mai exista forma actuala de Prima Casa. Va urez succes,

#129
pistay

pistay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 09.02.2014
Probabil ca nu, dar ai ceva raspunsuri clare de la vre-o banca?

#130
alexander2689

alexander2689

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2016
Incerc sa depun dosarul la Cec de vreo 3 saptamani. Prima oara nu erau fonduri, nu era dat drumul la plafon, in sfarsit astazi mi-a zis clar ofiterul de credit ca au fonduri, au tot ce trebuie, doar ca bancile asteapta sa vada ce se intampla cu Legea darii in plata. Daca va intra in vigoare legea, probabil va creste acontul la 30, 40 %.

#131
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 alexander2689, on 22 februarie 2016 - 19:35, said:

Salutare. Sper sa nu dezamaesc foarte multa lume (si eu sunt dezamagit) , dar am dat n telefoane la banci, email-uri la minister, etc. Probabil programul Prima casa forma actuala va disparea. Degeaba Fondul , Ministerul da acordul si fonduri, plafoane, daca banii ti-i da banca . Posted Image  vor refuza sa mai dea credite cu 5 % avans.  Da , trebuie sa ii multumim unui Domn senator Daniel Catalin Zamfir. Lasand gluma la o parte, treaba e serioasa si sincer, imi pare rau ca nu va mai exista forma actuala de Prima Casa. Va urez succes,


Stai linistit, programul prima sclavie nu va disparea, sufera, se agita, dar se va transforma, pentru ca nu lasa bancile pleasca asta din mana, doar nu crezi ca se apuca bancile sa crediteze pe barba lor toate cotetele la bloc, cu legea aia in carca? Vor pune niste conditii mai dure, si cand vor incepe sa mai inchida din sedii si, sa dea oameni afara o sa lase coada jos, pentru ca o sa le scada cascavalul si lor
Ce sens are sa ai o gramada de bani daca nu poti face pui cu ei ? Acontul ala de 30-40 % va limita dramatic doritorii de apartamente, cu avansul ala cred ca il iei de la dezvoltator

#132
alexander2689

alexander2689

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2016
Ai dreptate, dar suntem multi implicati in jocul asta , cu cereri, dosare in asteptare, etc....daca mai stau inca 6 luni pana mai apare o forma accesibila de Prima Casa....imi iau campii.  Iar pentru unii, nu uita ...era cam ultima solutie avantajoasa, tanar fiind. Rata e cat o chirie. Legea in fond este buna, dar ne afecteaza direct pe unii dintre noi, spulberand vise.

#133
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 alexander2689, on 22 februarie 2016 - 19:55, said:

Ai dreptate, dar suntem multi implicati in jocul asta , cu cereri, dosare in asteptare, etc....daca mai stau inca 6 luni pana mai apare o forma accesibila de Prima Casa....imi iau campii.  Iar pentru unii, nu uita ...era cam ultima solutie avantajoasa, tanar fiind. Rata e cat o chirie. Legea in fond este buna, dar ne afecteaza direct pe unii dintre noi, spulberand vise.

De acord cu tine,

#134
ArmanMedina

ArmanMedina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.12.2015

 agentload, on 22 februarie 2016 - 11:14, said:

Si te asteapta vreun vanzator?
Cam lunga perioada.

La creditele.imobiliare cat sa fie a mai mica dobanda.



in cazul tau e bine sa mergi pe credit ipotecar ......acordarea de credit prima casa dureaza mult 1-3 luni....si conform situatiei nu cred e o solutie...


#135
Bassmann

Bassmann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 12.08.2007

 alexander2689, on 22 februarie 2016 - 19:55, said:

Ai dreptate, dar suntem multi implicati in jocul asta , cu cereri, dosare in asteptare, etc....daca mai stau inca 6 luni pana mai apare o forma accesibila de Prima Casa....imi iau campii.  Iar pentru unii, nu uita ...era cam ultima solutie avantajoasa, tanar fiind. Rata e cat o chirie. Legea in fond este buna, dar ne afecteaza direct pe unii dintre noi, spulberand vise.

Visele ca visele, dar orice alta forma de creditare mi se pare prohibitiva rau de tot. Ca tanar, imi inhiba chiar si sansa de-a visa.
Sunt in situatia multora carora visele le-au cazut in cap. Sunt un tanar de 26 de ani, necasatorit, cu un venit net lunar cuprins intre 3000-3500 lei. La venitul asta imi vine sa-mi dau cu tesla-n c*@13, ca nu-mi pot cumpara totusi o casa, desi ma incadrez la plafonul maxim de 66.500 euro, plus inca un credit de consum de cateva mii, pentru mobilier si alte cheltuieli.
Varianta de imobiliar/ ipotecar in forma clasica mi se pare o jecmaneala mult prea grosolana. Si prezint urmatoarea speta:

Vreau o casa de 65.000 de euro. Utilizez simulatorul BCR.
PRIMA CASA:
- avans 5%: 3250 euro
- credit: 61.750 euro (278.000 lei, la 1 euro=4.5 lei)
- durata: 30 ani
- rata lunara: 1.150 lei (fara asigurari si alte cheltuieli)
- DAE: 3.14%
- suma restituita dupa 30 de ani: 413.900 lei, in procente 149% din valoarea imprumutata (dai inapoi o data si jumatate)

IMOBILIAR/ IPOTECAR clasic
- avans 15%: 9750 euro
- credit: 55.250 euro (248.600 lei, la 1 euro=4.5 lei)
- durata: 30 ani
- rata lunara: 1.327 lei (fara asigurari si alte cheltuieli)
- DAE: 4.53%
- suma restituita dupa 30 de ani: 477.700 lei, in procente 192% din valoarea imprumutata (dai inapoi aproape dublu)

Adica, dupa ce ca vin cu un avans de 15%, sa mai si platesc o rata cu 180 de lei mai mare?!?!
Banii astia mi se par mult prea scumpi de cumparat, pretul lor depaseste limitele rezonabilului pe care logica mea le-a stabilit pentru mine.

Gresesc undeva in modul in care pun problema?

#136
alexander2689

alexander2689

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 22.02.2016

 Bassmann, on 22 februarie 2016 - 23:56, said:


Visele ca visele, dar orice alta forma de creditare mi se pare prohibitiva rau de tot. Ca tanar, imi inhiba chiar si sansa de-a visa.
Sunt in situatia multora carora visele le-au cazut in cap. Sunt un tanar de 26 de ani, necasatorit, cu un venit net lunar cuprins intre 3000-3500 lei. La venitul asta imi vine sa-mi dau cu tesla-n c*@13, ca nu-mi pot cumpara totusi o casa, desi ma incadrez la plafonul maxim de 66.500 euro, plus inca un credit de consum de cateva mii, pentru mobilier si alte cheltuieli.
Varianta de imobiliar/ ipotecar in forma clasica mi se pare o jecmaneala mult prea grosolana. Si prezint urmatoarea speta:

Vreau o casa de 65.000 de euro. Utilizez simulatorul BCR.
PRIMA CASA:
- avans 5%: 3250 euro
- credit: 61.750 euro (278.000 lei, la 1 euro=4.5 lei)
- durata: 30 ani
- rata lunara: 1.150 lei (fara asigurari si alte cheltuieli)
- DAE: 3.14%
- suma restituita dupa 30 de ani: 413.900 lei, in procente 149% din valoarea imprumutata (dai inapoi o data si jumatate)

IMOBILIAR/ IPOTECAR clasic
- avans 15%: 9750 euro
- credit: 55.250 euro (248.600 lei, la 1 euro=4.5 lei)
- durata: 30 ani
- rata lunara: 1.327 lei (fara asigurari si alte cheltuieli)
- DAE: 4.53%
- suma restituita dupa 30 de ani: 477.700 lei, in procente 192% din valoarea imprumutata (dai inapoi aproape dublu)

Adica, dupa ce ca vin cu un avans de 15%, sa mai si platesc o rata cu 180 de lei mai mare?!?!
Banii astia mi se par mult prea scumpi de cumparat, pretul lor depaseste limitele rezonabilului pe care logica mea le-a stabilit pentru mine.

Gresesc undeva in modul in care pun problema?

Din punctul tau de vedere ai dreptate. Totusi trebuie sa te gandesti bine ca , odata cu marirea perioadei de creditare (30 ani), se mareste si numarului de luni in care tu platesti dobanda. In cazul meu e este vorba de o suma mai mica , de 27000 euro, iar varianta cea mai buna ar fi 17 ani (eventual 20 ani) , timp in care eu as pierde unde la 6000 de euro, timp de 17 ani. Undeva la vreo 40 de euro pe luna.  Cat de cat renteaza. La tine , da intradevar , nu renteaza sub nicio forma. Iar la creditul ipotecar actual , cu un avans mai mare de 15 %, as pierde in plus inca 2000 de euro. ( diferenta program prima casa- credit ipotecar prin card cec).  Am facut simulari pe net de mi-ai iesit ochii. Succes tuturor

#137
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Sper sa nu o lungeasca, am niste vanzatori batrani care oricum nu inteleg ca aceasta problema nu "tine" de mine, eu pot decat sa astept.. Numai in Romania se putea intampla asta, nu puteau sa dezbata legea aia dupa ce incepea programul PC 2016? Este trist si faptul ca toata lumea : presa, banci, guvernanti anunta ca programul PC se desfasoara fara probleme.

Sunt la fel de disperat ca si voi, nu stiu unde sa mai dau telefoane sa aflu mai multe..
Urasc tara asta , mai mult, pe zi ce trece..

#138
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
In fiecare an au lungit-o asa... Si anul trecut tot undeva dupa jumatatea lunii februarie au distribuit fondurile si au reluat programul....

#139
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,562
  • Înscris: 06.02.2006
Mda, de ieri ofiterul de credite de la ING nu mai raspunde la telefon, asa face cand nu stie ce sa-mi spuna. Asta inseamna ca nici ei nu stiu care e situatia cu alocarea fondurilor pe 2016. Revin prin zona cand am un raspuns.

Edited by RealThing, 23 February 2016 - 10:47.


#140
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Ma asteptam macar sa faca public aceste probleme..ca e vorba de banci, de fond, de ministere..dar nimeni  nu anunta nimic si noi stam stresati, cu avansul dat si cu termenul din antecontract care se scurge

Bancile au cea mai mare vina pentru ca au acceptat dosare, au zis ca totul este in regula, ca au fonduri si acum stau cu punga de popcorn si asteapta filmul dezbaterii legii .

Edited by divine13, 23 February 2016 - 10:48.


#141
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006
Personal, pe mine ceea ce ma supara si mai mult, este ca banca, ING in cazul meu, stia de faptul ca nu mai sunt fonduri disponibile dar in continuare, chiar si ieri cand am fost intr-o sucursala, fac calcule si accepta dosare pentru Prima Casa, fara sa zica oamenilor ca momentan nu mai sunt fonduri. Asta sincer ma duce cu gandul la inselaciune.

#142
cdfiroi

cdfiroi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.02.2016
Salut , Am sunat acum la banca ... cica problema se remediaza in aceasta saptamana . Am intrebat special daca aceasta intarziere este din pricina legii darii in plata , iar agentul de la Ing mi-a confirmat ca nu are nici o legatura cu acest aspect . Problema cu intarzierea trimiterii dosarelor la fond este aceasi in fiecare an (precizeaza acesta) .

Totusi avea dubii si el ...cand l-am intrebat daca sa scot alt extras CF mi-a spus sa mai astept sa nu il scot inainte sa mai expire si ala ...

#143
divine13

divine13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 15.09.2014
Asa zic in fiecare saptamana " se rezolva saptamana asta ".. Am impresia ca acesti consilieri de la banca nu cunosc toate informatiile de natura decizionala pe care sefii lor sau conducerea bancii le stiu.

#144
cdfiroi

cdfiroi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 18.02.2016
Mai mult ca sigur nu cunosc toate aspectele .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate