Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 

Kibi, Mebi, Gibi vs. Kilo, Mega, Giga

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ca niste "destepti" mai demult au zis kilo, mega, giga, tera ca si multiplii a lu' nenea byte si pentru ca niste idioti au venit cu ideea sa produca HDDuri ale caror capacitati sunt exprimate in aceleasi unitati, kilo, mega, giga, tera, dar care idioti au folosit respectivele valori ca multiplii de 10 adica 1GB = 1000MB, si atunci alti idioti au tras concluzia ca X si Y ii pacaleste deoarece HDDul cumparat nu are 4.3GB ci are mai putin de atat, normal 4GB (G = 1000) != 4GB (G = 1024). Si aici au venit idiotii cei mai mari si au inventat notiunile aberanta ca kibi = kilo binary, adica kilo pe care il consideri ca e 10^3 binar adica cum ca daca o luam asa daca kB = 1024B incorect atunci si KiB =1024B e incorect deoarece 10^3 binar nu are logica ca 2^10. Mai degraba are logica ca 0000000111101000 = kibi = kilo binary = 10^3 binar.

Adica daca erau destepti renuntau direct la unitatile vechi, vezi domne nu erau corecte, si veneau cu unele noi cu struto-camila kibi, mibi, bibi, cici, muci si etc.

De ce folosim kilo, mega, giga, tera si etc? Pentru ca asa am invatat ca e corect, ca asa apare inca in multe documente si etc. De ca nu varinta cu bi la sfarsit? Pentru ca e imbecila notatia si ideea de 10^ binary care ma face sa il ridic pe 10 la puterea X si rezultatul sa il transform in binar.

Eu vad ca unii ca sa demonstreze ca ii duce capul au inventat niste denumiri idioate fara logica, adica serios acum, daca zici kilo zici 10^3 atunci cum sa zici kilo binary = 2^10, de ce? Unde e logica? Pai decat sa zic kilo binary mai  bine zic kilo si gata. Asa ii si f*t pe aia asa zisi destepti care cica decid ca kibi e corect iar kilo nu.

LE: kilo = 1000 care se intampla sa fie 10^3, dar cum 2^x=1000 unde X=0..infinit nu este adevarata atunci kilo vorbind de IT sau de computere sau de puterile lui 2 este egal cu 2 care ridicat la o putere da o valoare cat mai apropiata de 1000 fara a fi mai mica ca 1000 dar nici cu mult peste 1000 asa ca 2^10 = 1024 = kilo. Poate fi o explicatie logica de ce folosim kilo, mega, giga, tera, etc.

Edited by MembruAnonim, 14 January 2016 - 19:06.


#38
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostRhesus, on 14 ianuarie 2016 - 17:14, said:

Bun, și atunci de ce există:

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Gibibyte
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Gigabyte

De ce nu le folosim așa cum scrie în carte ?

@ Referitor la Megakilogram am greșit eu. Voiam să spun Megagram. Era doar o extrapolare.

Ce vreți voi să spuneți este:  Dom'le, unitatea de bază e bit-ul. Nu contează unitatea de bază. Poate să fie prunul. Ideea este că:  deca, hecto, kilo au fost rezervate pentru power of ten.

Vine bit-ul, și, pentru că vorbim de baza de numerație 2, atunci automat kilo<bit> -ul devine power of 2 ? Voi asta vreti să spuneți ?

E aiurea. E aiurea tocmai datorită faptului că riguros vorbim de 2 chestiuni diferite, iar ,,practic” avem un compromis...

@TS030. Nu contează sistemul de numerație. Kilo reprezintă power of ten prin definiție. Tocmai de aceea a venit kibi pentru power of two. Ce caut eu pe aria asta (că m-a întrebat TS030) ? Caut părerile voastre, și mai mult argumente pentru faptul că nu folosim uzual kibi (kilo binary), gibi (giga binary), etc. deși:
1. sunt oficiale
2. sunt aprobate de International Electrotechnical Commission in 1998.
3. in majoritatea cazului vorbim de power of two (2^10, 2^20, 2^30 biți, etc.)


Eu cum pot lua de bună ce spune TS030 (1KB = 1024B) sau orice profesor mai în urmă cu tehnologia, dacă, oficial nu este corect? Mai mult, dacă vin cu varianta corectă lumea se uită la mine ca la un bou.

Nu de alta, dar dacă nu sunt reglementate (sau mai bine spus, folosite in mod corespunzător) anumite practici, ajungem fiecare să percepem cum vrem.
Cum sa nu conteze ca masuram informatia in biti? Cum sa nu conteze ca lucram cu puteri ale lui 2? Hmm... pe 32 de biti poti adresa 34.359738368 GB... foarte folositor, n-am ce zice Posted Image

Parerea mi-am exprimat-o in postul precedent, dar tu refuzi sa o iei in considerare. Atentie, zic sa o iei in considerare, nu sa o adopti. Mai esti si agresiv, scapand porcarii de genul celei cu lenea, iar acum "in urma cu tehnologia" Posted Image

#39
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005

View PostMembruAnonim, on 14 ianuarie 2016 - 18:44, said:

Pentru ca niste "destepti" mai demult au zis kilo, mega, giga, tera ca si multiplii a lu' nenea byte si pentru ca niste idioti au venit cu ideea sa produca HDDuri ale caror capacitati sunt exprimate in aceleasi unitati, kilo, mega, giga, tera, dar care idioti au folosit respectivele valori ca multiplii de 10 adica 1GB = 1000MB, si atunci alti idioti au tras concluzia ca X si Y ii pacaleste deoarece HDDul cumparat nu are 4.3GB ci are mai putin de atat, normal 4GB (G = 1000) != 4GB (G = 1024). Si aici au venit idiotii cei mai mari si au inventat notiunile aberanta ca kibi = kilo binary, adica kilo pe care il consideri ca e 10^3 binar adica cum ca daca o luam asa daca kB = 1024B incorect atunci si KiB =1024B e incorect deoarece 10^3 binar nu are logica ca 2^10. Mai degraba are logica ca 0000000111101000 = kibi = kilo binary = 10^3 binar.

De aici trag concluzia ca ne prostim pe zi ce trece invetant tot felu de tertipuri "legale" numa sa sara profitu.

Personal am constatat la inceputuri diferenta de marime a hard-diskurilor, dar nu am facut o drama din asta, pt ca am inteles problema. Da unde's multi puterea creste si vedem si rezultatu....kibi, gibi...suna si ca in klingoniana.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate