Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 "Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 

Kibi, Mebi, Gibi vs. Kilo, Mega, Giga

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,071
  • Înscris: 24.02.2006

View Postpelikanu, on 26 decembrie 2015 - 23:25, said:

Cu alte cuvinte, tu nu intelegi de ce se spune "gemeni" in loc de "doi frati identici, nascuti in acelasi timp".

Mda.
aia sunt siamezii. gemenii sunt nascuti unul dupa altul.

#20
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Scuză-mă, dar cine e eMAG? Noi suntem pe Professional Zone. Nu am pretenții nici măcar de la eMAG să utilizeze corect termenii. Eu am pretenția în primul rând de la mine, să folosesc corect prefixurile. Problema e că dacă mâine mă duc la eMAG sau la examen și spun că 1TB e defapt 1024 GibiBytes, mă aruncă pe fereastră....

Cum zice si motanu_mic, calculatoarele indică corect cantitatea de informație (respectiv GiB).

@Referitor la eMAG, nu am nimic cu ei că au scris 500GB atâta timp cât se referă la 500*10^3 MB = .... (la ei problema e alta, că acei 500 GB în veci nu sunt 500, dar e altă poveste)

Edited by Rhesus, 26 December 2015 - 23:44.


#21
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Asadar si spatiul pe hardisk ar trebui tot cu GiB ca acuma chiar ca le incurc?

Deci memoria e corect cu GiB ca e cu puteri de 2, GHz lafel ca e cu puteri de 10. Dar la hardisk?

Emag nici nu conteaza, anunturile sunt facute sa sune bine, laptop de 2 giga cu placa de 3 giga si 6 giga de ram. Suna bine ca si cu 5 kile de cartofi +4 kile de ceapa +2 kile de zahar bonus.

#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Aici nu e după ,,cum e corect” ci după ce sistem de referință folosești. Încă o dată zic: nu e incorect să spui GB, MB, KB ,atâta timp cât te referi la cifre rotunde (știți la ce mă refer)

#23
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Cifre rotunde, adica cum e si cu litrul si kilogramul. Noroc ca densitatea e aproximativ 1 si nu influenteaza mult, dar deja erorile sunt mari la 1 kg de ulei vs 1 litru de ulei sau 1 kg alcool vs un litru alcool ca astea au pe la 0,8 densitatea

#24
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
rotunde mă refeream la 1000, 2000,100000. Chiar aștept primul examen, sunt curios dacă mă aruncă pe geam.


Aaaa să nu uit la BAC, la competențe digitale:
Întrebare: 1 Kilobyte reprezintă:
a) 10 bytes,   Posted Image 1000 bytes,   c) 2^10 bytes,   d) 2^20 bytes.

Ghiciți care variantă e dată de barem? c)-ul . Cum vin eu, sau tu să spunem că defapt e b-ul ? Suntem amatori! ......

Avem un raport  XiB/XB = 1.024 . Totuși e destul de mare .... mai ales când X e de ordinul terra, peta..

Edited by Rhesus, 26 December 2015 - 23:56.


#25
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Pai no, le incurca si aia bytes, biti, octeti.

Edited by motanu_mic, 27 December 2015 - 00:12.


#26
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Nu există corect sau incorect. Ideea e că daca e GB e 10^, dacă e GiB e 2^. Să vezi dacă nu cumva jumătate dintre cititori (mă refer la cei care nu sunt neaparat în domeniu) au înțeles că niciodată nu se folosește GB .......

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
https://en.wikipedia.org/wiki/Gigabyte

#28
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
However, the term is also used in some fields of computer science and information technology to denote 1073741824 (1024^3 or 2^30) bytes.

However dar nu mă încântă. Definiția e bună pe wiki. Dar noi (99%) folosim greșit.

Edited by Rhesus, 27 December 2015 - 00:28.


#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
In general eu sunt pt. precizie, insa pt. limbaj uzual e relativ mica diferenta dintre 1000 si 1024, mai ales in prezent cand se folosesc blocuri de 4 KB pt. stocare si pe HDD si pe SSD...(care reprezinta o risipa mult mai mare decat mica diferenta dintre 1000 si 1024).

Desigur, pt. programare si aplicatii profesionale, valorile corecte trebuie utilizate.

E valabil si in alte domenii.
Imi vin in minte chiar doua calibrele, .40 S&W si 10 AUTO, care au ambele glontul brut/netras de 10,17 mm, si tras de ~ 10,17 la ghinturi si 9,91mm la plinuri...
Evident ca fabricantul de munitii si de tevi trebuie sa cunoasca si sa fabrice la cotele corecte, insa pt. cel care apasa pe tragaci este o informatie fara prea mare utlitate practica....(trebuie totusi sa stie ca un cartus de 10 AUTO e mai lung decat .40S&W cu ~ 3,2mm si posibil de putere Magnum, deci nu intra in camera de .40S&W, iar invers se poate cu anumite atentionari legate de uzura extractorului si depuneri la capatul camerei ...)
Mie mi-a folosit sa fac o paralela cu subiectul, si cam atat...

Edited by loock, 27 December 2015 - 01:57.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Apropo de ce ai scris ca se impusca sau te impusca daca ii iei cu KiB si MiB, alea sunt destul de potrivite, si relativ moderne fata de altele...Posted Image

Edited by loock, 27 December 2015 - 02:05.


#31
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vad ca au si sarit unii cu tot soiul de teorii abracadabrante, teoria conspiratiei cu softul scris prost si alte asemenea aberatii.

Corect este: 1KB = 1024B. Asta pentru ca informatia se masoara in biti, consecinta logica fiind ca si multiplii trebuie exprimati in sistem binar*. Altfel ajungi la aberatii precum "pe 32 de biti poti adresa pana la 4.294967296 GB de memorie".
Ulterior au venit niste birocrati plictisiti care s-ar fi prins ei ca un kilo musai sa aiba 1000 de whatever. Presupun ca producatorii de harddisk-uri au facut lobby puternic, dornici fiind sa poata scrie capacitati cat mai mari, fara insa a oferi spatiu de stocare suplimentar. Cum, pe langa multiplii birocratici trebuie sa-i ai si pe cei utili, acestia din urma au fost redenumiti in "kibi" si alte asemenea porcarii.

Refuz sa consider o porcarie birocratica drept ceva "corect", si multiplii care au sens drept "gresiti".

* A nu se confunda cu hertzii si alte chestii care pot fi natural exprimate in sistem zecimal.

Edited by TS030, 27 December 2015 - 02:21.


#32
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Io stiam ca kibitzi is aia care kibitzeaza... Niciodata nu e prea tirziu sa inveti ceva nou!

#33
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
@ TS030. Păi tocmai asta e. 1KB nu e 1024 BYTES. Că așa vrei tu, noi, lenea, e alta. Corect și riguros este cum am spus la început.

Nu cred că putem merge pe principiul: Toți știu așa (greșit), deci mergem în continuare așa. Și înțeleg într-un fel delimitarea între power of 10, și power of 2.

Nici mie nu-mi convine că 1000kg = 1 tonă (aș fi vrut să i se spună 1 megakilogram), dar mă conformez.

Edited by Rhesus, 13 January 2016 - 20:57.


#34
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Te inseli, iar daca "argumentele" tale sunt "ti-e lene" si "e gresit", ma intreb ce cauti pe aria asta. Mai ales ca intelegi doar "intr-un fel" sistemul de numeratie binar.
Informatia se masoara in biti.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View PostRhesus, on 13 ianuarie 2016 - 20:55, said:

Nici mie nu-mi convine că 1000kg = 1 tonă (aș fi vrut să i se spună 1 megakilogram), dar mă conformez.

4 erori:

Tona este magagram, nu megakilogram, deoarece mega inseamna un milion nu o mie.
In al doilea rand, tona ( t ) este o unitate de masura pt. masa  non-SI !!!!!!!!!
Este acceptata de oameni pt utilizare impreuna cu unitatile SI.
In al treilea rand, megagram se prescurteaza oficial Mg.
In al patrulea rand, poate cineva ar prefera KKg (suna naspa), insa se poate utiliza simplu 103 Kg.

Edited by loock, 13 January 2016 - 23:09.


#36
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Bun, și atunci de ce există:

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Gibibyte
2. https://en.wikipedia.org/wiki/Gigabyte

De ce nu le folosim așa cum scrie în carte ?

@ Referitor la Megakilogram am greșit eu. Voiam să spun Megagram. Era doar o extrapolare.

Ce vreți voi să spuneți este:  Dom'le, unitatea de bază e bit-ul. Nu contează unitatea de bază. Poate să fie prunul. Ideea este că:  deca, hecto, kilo au fost rezervate pentru power of ten.

Vine bit-ul, și, pentru că vorbim de baza de numerație 2, atunci automat kilo<bit> -ul devine power of 2 ? Voi asta vreti să spuneți ?

E aiurea. E aiurea tocmai datorită faptului că riguros vorbim de 2 chestiuni diferite, iar ,,practic” avem un compromis...

@TS030. Nu contează sistemul de numerație. Kilo reprezintă power of ten prin definiție. Tocmai de aceea a venit kibi pentru power of two. Ce caut eu pe aria asta (că m-a întrebat TS030) ? Caut părerile voastre, și mai mult argumente pentru faptul că nu folosim uzual kibi (kilo binary), gibi (giga binary), etc. deși:
1. sunt oficiale
2. sunt aprobate de International Electrotechnical Commission in 1998.
3. in majoritatea cazului vorbim de power of two (2^10, 2^20, 2^30 biți, etc.)


Eu cum pot lua de bună ce spune TS030 (1KB = 1024B) sau orice profesor mai în urmă cu tehnologia, dacă, oficial nu este corect? Mai mult, dacă vin cu varianta corectă lumea se uită la mine ca la un bou.

Nu de alta, dar dacă nu sunt reglementate (sau mai bine spus, folosite in mod corespunzător) anumite practici, ajungem fiecare să percepem cum vrem.

Edited by Rhesus, 14 January 2016 - 17:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate