Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Ce se intampla cu vremea?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#73
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
În 2007-2008 (când s-a intrat în UE), dacă țineți minte, a fost o iarnă fără picătură de zăpadă și temperaturi constante de 10-15 grade, chiar și 18-20 la un moment dat.
În 1989 de Crăciun a fost, într-adevăr, cald, dar înainte ninsese. În 1989 a nins cam pe la începutul lui decembrie, țin minte și acum că pe 15 decembrie mă plimbam prin București și era zăpadă multă pe trotuare. După aceea au venit 10 zile calde, s-a petrecut Revoluția, și abia după Crăciun a mai nins iar. La vremea aia s-a și spus că a fost o minune pentru că de regulă după 1 decembrie până la finalul lui februarie era zăpadă mereu.
La fel a fost și în anii 90, iernile au fost normale, câteva chiar foarte friguroase, cu ninsori care au început din noiembrie (iarna din 1993-1994, mi-aduc perfect aminte, pentru că atunci a murit fratele unei cunoștințe; sau iarna 1995-1996 când s-a jucat Steaua - Juventus 0-0 pe un frig de crăpau pietrele).

#74
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 Valmont43, on 24 decembrie 2015 - 20:47, said:

daca incalzirea globala ne va da timpul necesar vom gasi solutiile salvatoare fara indoiala, s-a mers pana intra-colo incat s-a propus indepartarea Terrei de Soare...evident intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat

-Intrucat indepartarea artificiala aTerrei de soare ar presupune riscuri seismice majore precum si pericole privind restabilizarea, sa renuntat la ideie in special in ultima vreme dupa explorarea planetei Marte care pare sa fi fost candva amenajata exact in acest scop,pentru ca odata cu incalzirea excesiva a Terrei desigur si Marte se va incalzii producand conditii climaterice favorabile biosferei,astfel incat in viitor si civilizatiea lui Homo-Sapiens va trebui sa paraseasca de voie de nevoieTerra migrand si ea ca si alte civilizatii anterioare ei,spre meleaguri mai indepartate din sistemul solar.Urmand ca dupa vreo 1,5 milioane de ani cand soarele va reintra pe curba descendenta,sa revenim (daca 'om mai dorii) pe planeta strabuna,urmand ca apoi ca din nou dupa un timp din cauza frigului sa o luam invers spre...Venus.

Edited by Arayan, 25 December 2015 - 13:26.


#75
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Mr_Woppit, on 23 decembrie 2015 - 17:20, said:



Plina, nu. Dar majoritatea Posted Image



Atat tu, cat si altii, ar trebui sa faceti diferenta dintre vreme si clima.

Ce legatura e intre ce am spus eu si ce spui tu cu clima/vremea??? Sau iti place doar sa te auzi?

Edited by Valmont43, 25 December 2015 - 13:36.


#76
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 Mr_Woppit, on 23 decembrie 2015 - 17:20, said:

Atat tu, cat si altii, ar trebui sa faceti diferenta dintre vreme si clima.
-Vremea este punctul de referinta al climei.
-Vremea reprezinta aspectul prezent sau probabil intr-un viitor apropiat al climei.
-Clima este o vreme standardizata a unei zone geografice pe o perioada indelungata.
Climatul vremii pe glob;   
              1. Zona caldă 2. Zona temperată 3. Zona rece Asa dar pe unde o fi diferenta...?

Edited by Arayan, 25 December 2015 - 19:08.


#77
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 LAURENTIUMAR, on 23 decembrie 2015 - 13:52, said:

Asta e intrebarea care mi'am pus'o zilele astea.Poate si unii dintre voi.Ce se intampla cu aceasta vreme din ziua de azi?Care e problema?
E mult prea cald si uscat,nu e ok.

 tiestodj20, on 23 decembrie 2015 - 13:58, said:

imi place vremea asta. Sa ninga la munte, care vrea zapada si mocirla sa mearga acolo, eu nu vreau.
Vremea asta iti pune pe butuci agricultura,care e un pion important al economiei noastre.
Exemplele cu Grecia,Egipt si altele sunt cretine,fiecare tara se specializeza in functie de avantajele detinute,sunt curios ce se poate face in Oltenia de exemplu daca seceta continua pe termen lung.

 -DULAP-, on 23 decembrie 2015 - 19:36, said:

e o chestie studiata de 50-60 ani numita schimbarea vremii facuta de om
se foloseste in special pentru destabilizarea unor regiuni, in razboaie si in tari ce nu se supun dictatorilor globali
Ihi,deci pentru a-l da jos pe un  Gigel din Burundi facem praf clima planetei,suna logicPosted Image

#78
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005

 tiestodj20, on 23 decembrie 2015 - 14:45, said:

Crezi ca daca ma intereseaza pe mine de planeta am puterea de a schimba ceva?

Deci hai sa defrisam fiecare copac de pe planeta asta, caci, nu-i asa, care din copacii aia au puterea de a schimba atmosfera pamantului intr-una mai curata? Nici unul nu-i atat de puternic, deci nici unul nu conteaza! Putem renunta la toti, nu?

Cam asa e si cazul tau.

Puterea ta de a schimba ceva nu sta neaparat in a recicla produse sau un a consuma mai putin, ci in a constientiza pe cei din jur si a-i face si pe ei sa-i intereseze, si la randul lor sa "trezeasca" si pe altii.

Doar ca aceasta "reactie in lant" se opreste din start la tine, daca pe tine nu te intereseaza.

Edited by Phobos, 26 December 2015 - 01:40.


#79
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
<<Ce se intampla cu vremea?>>
Nimic. In '89 a fost mai cald decat acum

#80
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Stati linistiti, pentru ca va ninge si va fi si frig.
Au mai fost ierni mai impiedicate.
Apa exista in sol. http://www.meteoroma.../rezervaapa.pdf

Cit din productia agricola a Romaniei apartine romanilor.

Attached Files



#81
LAURENTIUMAR

LAURENTIUMAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.02.2013
Am gasit acest video care spune ca vine zapada si ger.Ce parere aveti?
https://www.facebook...?type=2

#82
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Zapada mai putina, ger mai mult...
http://en.sat24.com/...pa/forecasttemp

#83
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 Valmont43, on 25 decembrie 2015 - 13:30, said:

Ce legatura e intre ce am spus eu si ce spui tu cu clima/vremea??? Sau iti place doar sa te auzi?

Este evident ca nu intelegi diferenta din moment ce pui intrebari, nu?

Trist este ca in loc sa intrebi ce si cum sau sa pui mana sa citesti singur, iti manifesti nesimtirea pe aici, ceea ce ma determina sa te las in ignoranta in care traiesti.

 Arayan, on 25 decembrie 2015 - 18:59, said:

-Vremea este punctul de referinta al climei.
-Vremea reprezinta aspectul prezent sau probabil intr-un viitor apropiat al climei.
-Clima este o vreme standardizata a unei zone geografice
[statistica] pe o perioada indelungata, [in general pe 30 de ani].
Climatul vremii pe glob;   
  1. Zona caldă 2. Zona temperată 3. Zona rece Asa dar pe unde o fi diferenta...?

Nu am spus nimic de climat, (este irelevant in context pentru ca ar trebui luate in calcul multe alte variabile care nu influenteaza insa clima pe glob) insa nu inteleg, din moment ce iti dai definitiile relativ corecte, de ce intrebi unde este diferenta?

Anul asta la munte in Prahova sunt 17 grade cu soare, anul trecut era zapada, se putea schia. Acum 2 ani nu prea era zapada dar era frig si tot asa.

Asta este vremea. Este localizata si irelevanta din punctul de vedere general al climei.

Pe o lunga perioada de timp insa, clima este in incalzire, pentru ca (punctual din ce vad cu ochii mei) statistic vorbind, cand era mic si mergeam la munte, in fiecare an, era zapada si frig incepand inca din noiembrie iar zapada era mereu in nameti.

Asta este clima.

Ceea ce spuneam in contextul topicului era ca, desi vremea este anormala pentru perioada asta din an, nu reprezinta in fapt o chestie atat de anormala, intrucat anul viitor ar putea sa fie frig si sa ninga din octombrie in aceeasi munti insa asta nu va inseamna ca exista un proces de racire al climei, care-si vede de incalzire bine mersi.

Edited by Mr_Woppit, 27 December 2015 - 16:19.


#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

 LAURENTIUMAR, on 26 decembrie 2015 - 12:51, said:

Am gasit acest video care spune ca vine zapada si ger.Ce parere aveti?
https://www.facebook...?type=2
Nu e de mirare ca vine gerul, ciudat e faptul ca exista perioade de temperaturi atipice, in mijlocul iernii zici ca-i primavara. Asa ceva nu s-a mai pomenit. E cert ca ceva se intampla.

#85
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Probabil abia ți-ai luat buletinul sau ci cum se numește acum de zici asta. Ierni primăvăratice or tot fost și vor mai fi. Când avem ierni cu media la -15 grade sa ne plângem, nu acum.

#86
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

 swtm, on 27 decembrie 2015 - 22:23, said:

Probabil abia ți-ai luat buletinul sau ci cum se numește acum de zici asta. Ierni primăvăratice or tot fost și vor mai fi. Când avem ierni cu media la -15 grade sa ne plângem, nu acum.
Te inseli. Persoanele in varsta te vor contrazice.

#87
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Ia citește postul meu de pe pagina precedenta și poate înțelegi ca nu e ceva special ce se întâmplă acum.

#88
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

 swtm, on 27 decembrie 2015 - 22:26, said:

Ia citește postul meu de pe pagina precedenta și poate înțelegi ca nu e ceva special ce se întâmplă acum.
L-am citit si am vazut si pe NG emisiuni pe aceeasi idee.

#89
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Atunci a fost mai cald ca acum. Cel puțin la Timișoara.
Sau poate eram eu mai tânăr pe atunci.  Oricum zapada a venit în ultima săptămână, eram la descarcat de ajutoare în gara când au dat primii fulgi.

#90
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,724
  • Înscris: 16.03.2004

 swtm, on 27 decembrie 2015 - 22:30, said:

Atunci a fost mai cald ca acum. Cel puțin la Timișoara.
Sau poate eram eu mai tânăr pe atunci.  Oricum zapada a venit în ultima săptămână, eram la descarcat de ajutoare în gara când au dat primii fulgi.
Din pacate, zona respectiva este expusa la asemenea variatii termice. In Tm verile vor fi calduroase si foarte calduroase. Ardealul e mai la "adapost".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate