Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Star Wars VII Spoiler edition - topic pentru cei care au vazut deja filmul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#127
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

 Ion_de_la_Raion, on 29 decembrie 2015 - 18:31, said:

Versiunea Odeon din ce an e ? Si ce o face asa rea ?

Asta e - http://www.altex.ro/...es-i-vi-blu-ray
Subtitrarea e proasta. Mai ales la episoadele din seria originala. Cred ca sunt luate de pe net si atat - caractere gresite, lipsa, traducere dupa ureche sau deloc.

A mai aparut acum o editie noua - cu Darth Vader pe coperta - asta nu stiu de ea cum e.

hunterspy  - ti-ai facut cont doar ca sa spui ca puteau sa lipseasca toti actorii din film ? Pai atunci cum mai faceau filmul ?

Din punctul meu de vedere filmul ar fi fost ok daca nu ar fi fost scenariul copy/paste - asta a stricat tot filmul, dar l-a stricat destul de rau. Un scenariu original fara sa preia altceva decat personajele din prima trilogie ar fi fost ok ptr mine. Iar efetele speciale chiar mi-au palcut - nu s-a mai exagerat pe CGI ca la a doua trilogie une multe personaje se vedea cla rca sunt animatie de calculator. Nu mai izic de Jar Jar.

#128
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
eiffel, ce porcarie cu subtitrarile. Dar cum au putut sa scoata asa ceva ? Macar imaginea si sunetul sint bune ? Stiu ca filmele au fost refacute de mai multe ori de-a lungul vremii, eu credeam ca versiunea asta de blu-ray e ultima (facuta in 2011 parca). Dai totusi o suma si patesti asa ceva. Si nici nu poti sa le dai inapoi parca, face parte din categoria software/muzica/filme, etc., chiar daca nu le poti folosi datorita vinii lor exclusive cu subtitrarile.

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 December 2015 - 20:00.


#129
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
O bucatica dintr-un interviu interesant.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/O8hQVlRgFlU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#130
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

 Ion_de_la_Raion, on 29 decembrie 2015 - 19:59, said:

eiffel, ce porcarie cu subtitrarile. Dar cum au putut sa scoata asa ceva ? Macar imaginea si sunetul sint bune ?
imaginea si sunetul sunt perfecte. Nu sunt probleme cu ele.

Pai sunt editii diferite. Aia cu vader pe coperta e ultima - lansata odata cu aparitia noului film. Nu stiu insa ce contine - daca s-au chinuit sa refaca subtitrarile si sa adauge unde lipseau, sau daca e tot de la Odeon, probabil sunt aceleasi discuri cu alta coperta. Am intalnit probleme cu subtitrarile pe mai multe discuri de la ei. Si cred ca sunt luate de pe net ptr ca la majoritatea nici nu scrie cine le-a tradus.

Probabil ( mai mult ca sigur defapt ) la urmatoarea lansare de film din serie va mai apare o alta editie, si asa mai departe.

Si inca o problema a filmului - sesizata la modul umoristic:
Attached File  CXceUdBWcAAfHeH.jpg   53.56K   34 downloads

#131
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Am văzut și eu ieri filmul și mi-a plăcut.Posted Image  Ținînd cont că nu am mai citit pe aici (după ce au început „spoiler-ele”), m-am dus fără prejudecăți și fără așteptări...
Din punctul meu de vedere, filmul se vrea a fi o punte de legătură între povestea pusă pe ecran acum muuult timp (Episodul Vl - 1983) și ceea ce va urma în episoadele Vlll și lX.Posted Image Trebuiau aduse la viață vechile personaje, nu puteau fi introduse noi caractere, așa, din neant. Și chiar dacă uneori, în interesul păstrării narațiunii, a mai fost nevoie de cîte un „petic” pe ici, pe colo, so be it!
În rest, întrebări, răspunsuri, analogii, chestii, trestii... alea țin de gusturile fiecăruia și de cît de mult înțeleg că e O FICȚIUNE și science pe deasupra...Posted Image

#132
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
deci nici tu n-ai vazut episoadele IV si V :D

fictiune, fictiune,,, dar stii ce-i mai important decat fictiunea?!? e ca disney face filme adresate in special copiilor... care se stie... nu prea au minte :)
adica ei pot s-o dea oricand cotita!: e pentru copii domne', copiilor le place :P... sa critice copiii, filmul, nu criticii! ca ei nu se incadreaza in target! :P
stii cum zic?

#133
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai e fictiune dar si plagiat :D
Scenariul daca ar fi fost original era ok.

#134
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009

 Nero-d, on 30 decembrie 2015 - 16:10, said:

deci nici tu n-ai vazut episoadele IV si V Posted Image
(...)
Numa' de vreo 50 de ori (toate filmele din serie, evident), doar că eu nu caut printre cuvinte, imagini sau alte cele...Posted Image  ȘTIU că e o ficțiune, deci rămîne să îmi placă sau nu, atît!
Da, într-un fel poți să le spui „filme pentru copii”, ne-au aprins imaginația atunci cînd au apărut, de ce să n-o facă și acum? Și așa, bărbaților (adulți bine) nu prea li se mai aprinde imaginația decît în fața unei femei goale sau a unei mașini „ultimu' răcnet”...Posted Image
Prin urmare, dacă vreau un film serios, care să mă facă să-l disec, să-l rumeg, să-l înțeleg, îmi caut în altă parte, în nici un caz în seria Star Wars...Posted Image

#135
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Nero-d, on 30 decembrie 2015 - 16:10, said:

disney face filme adresate in special copiilor... care se stie... nu prea au minte Posted Image

Cum sa nu aiba minte copiii ?  Posted Image  Sint foarte ageri.

#136
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014
Ce e cu Kilo Ren de e batut de un "padawan" ne antrenat (Rey) si cu masca aia... M-a dejamagit personaju asta negativ. Si inca ceva, nu m-am uitat eu la trilogy, doar la serile de pe CN, Contele Ducu, exista? Daca da, ce s-a intamplat cu el?

#137
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu mai exista, i-a taiat capul Anakin. Asta dupa ce in prealabil i-a taiat mainile. Si e Dooku (sau Darth Tyranus, cum vrei sa-i spui). Ducu e Bertzi.

#138
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 Ion_de_la_Raion, on 30 decembrie 2015 - 18:52, said:

Nu mai exista, i-a taiat capul Anakin. Asta dupa ce in prealabil i-a taiat mainile. Si e Dooku (sau Darth Tyranus, cum vrei sa-i spui). Ducu e Bertzi.

Thx de reply si de corectare, dar in legatura cu Kilo Fucking Ren ce zici? Un copiator nereusit a lui Vader spun eu :D

#139
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Ion_de_la_Raion, on 29 decembrie 2015 - 14:32, said:

Super. Pacat ca dureaza asa mult. Apropo, la emag zilele astea aveau reducere la Star Wars Saga. 9 blu-ray-uri la 270 lei tot pachetul.
Reducere e de la 50 lei in jos. :huh: Ce reducere e aia? Si mai sunt si niste filme vechi si vazute de nshpe ori pe ProTV, ca tot vine Anul Nou...

 eiffel, on 29 decembrie 2015 - 14:56, said:

Nu nu se paote, nu s-a lansat o varianta 2D la el. Cel putin nu in cinematografele noastre.
Am cautat.
Tipic. Toata lumea se uita 3D. Ca in comunism. Cam toate filmele 3D apar doar in varianta 3D la cinema. Totul pentru bani.

#140
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Multe 3D sint si in 2D. Oricum, pe blu-ray si DVD o sa poti vedea 2D.

Edited by Ion_de_la_Raion, 30 December 2015 - 20:46.


#141
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

 qwertyuiop123467890, on 30 decembrie 2015 - 18:29, said:

Ce e cu Kilo Ren de e batut de un "padawan" ne antrenat (Rey) si cu masca aia... M-a dejamagit personaju asta negativ.
Si inca ceva, nu m-am uitat eu la trilogy, doar la serile de pe CN, Contele Ducu, exista? Daca da, ce s-a intamplat cu el?
Kilo Ren abia trecuse de faza de incepator (padawan), era mai avansat decat Rey.

Cat despre count Dooku, e un alt Cavaler Jedi ce a trecut de partea Intunecata a Fortei dezgustat de aroganta Cavalerilor Jedi.
Count Dooku face parte din elita celor mai buni spadasini cu sabia laser.
Insa acesta
Spoiler


#142
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,963
  • Înscris: 27.05.2010
Daca in episodul urmator mai pierde si gagicuta aia vreo mana imi bag picioarele.

#143
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007
ar fi foarte interesant de gasit o explicatie psihologica - de ce a facut atata valva filmul asta fata de celelalte episoade , la nivel planetar .Ar fi fost normal ca Phantom Menace sa aiba acest efect  . Ceva s-a intamplat la nivel neurochimic in creierul fiecaruia .
Si eu l-am asteptat cu mare nerabdare de parca ar fi fost filmul vietii mele ....in realitate un film searbad .

Edited by gi_fubar, 30 December 2015 - 21:03.


#144
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

 gi_fubar, on 30 decembrie 2015 - 21:00, said:

ar fi foarte interesant de gasit o explicatie psihologica - de ce a facut atata valva filmul asta fata de celelalte episoade , la nivel planetar . Ceva s-a intamplat la nivel neurochimic in creierul fiecaruia .
Si eu l-am asteptat cu mare nerabdare de parca ar fi fost filmul vietii mele ....in realitate un film searbad .
Manipularea marketingului Disney :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate