Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Star Wars VII Spoiler edition - topic pentru cei care au vazut deja filmul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#145
gi_fubar

gi_fubar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,502
  • Înscris: 26.12.2007

View Postqwertyuiop123467890, on 30 decembrie 2015 - 21:02, said:

Manipularea marketingului Disney Posted Image

care marketing ? L-am vazut pe imdb in 2014 si de atunci il astept cu sufletul la gura .

#146
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View Postkyrre, on 30 decembrie 2015 - 21:00, said:

Daca in episodul urmator mai pierde si gagicuta aia vreo mana imi bag picioarele.
Attached File  untitled.png   774.29K   52 downloads

#147
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,638
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgi_fubar, on 30 decembrie 2015 - 21:00, said:

ar fi foarte interesant de gasit o explicatie psihologica - de ce a facut atata valva filmul asta fata de celelalte episoade , la nivel planetar .Ar fi fost normal ca Phantom Menace sa aiba acest efect  . Ceva s-a intamplat la nivel neurochimic in creierul fiecaruia .
Si eu l-am asteptat cu mare nerabdare de parca ar fi fost filmul vietii mele ....in realitate un film searbad .

Atunci se stia deja deznodamantul seriei. Acum e un nou inceput, nu stii cum se va termina.

#148
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postgi_fubar, on 30 decembrie 2015 - 21:00, said:

ar fi foarte interesant de gasit o explicatie psihologica - de ce a facut atata valva filmul asta fata de celelalte episoade , la nivel planetar .Ar fi fost normal ca Phantom Menace sa aiba acest efect  . Ceva s-a intamplat la nivel neurochimic in creierul fiecaruia .
Si eu l-am asteptat cu mare nerabdare de parca ar fi fost filmul vietii mele ....in realitate un film searbad .

Suntem dependenti de asteptari. Asteptarile ne focalizeaza atentia pe ele si nu mai vedem altceva. S-au creat niste asteptari si apoi oamenii au inceput sa spere. Si chiar e la ce sa te astepti de la un film SW. Din pacate experienta cu ultimele filme e cam negativa...



Eu abia am asteptat sa apara ca sa il citesc pe Wikipedia. Ceea ce am si facut. :) Ma plictisesc filmele, mai ales alea de peste 90 de minute. Dupa ce m-am uitat la unul de peste 2 ore (Interstelar - vazut in 2 zile), nu am mai avut chef sa mai vad un film. Am si invatat sa nu astept cine stie ce de la un film. Filmele in ziua de azi sunt banale, cel putin mie asa mi se pare. Efectele speciale sunt menite sa umple un gol general. 3Dul e suprautilizat dar nu are relevanta, in afara faptului ca ma obliga sa imi focalizez privirea in 3 plane cind as putea sa ma uit la un 2D cu privirea cvasipierduta si as pleca mai odihnit de la cinema.

#149
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu-i destul ca e lung, dar mizerabilii de la cinematograf au bagat 20 minute! de reclame inainte sa inceapa.

#150
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Infiorator. Tocmai l-am vizionat si ....mi-a lasat un gust amar . Cel mai slab scenariu posibil pentru un film din aceasta serie. Jalnic , Nu inteleg ce s-a intamplat cu Lucas. A imbatranit si s-a tampit . Un film atat de searbad ( cum bine descria un coleg mai sus ) , un joc atat de slab , o actiune atat de puerila si o poveste atat de slaba . Oare cine a facut acest scenariu ? Este absolut lipsit de maturitate , pare facut de o echipa de tineri cercetatori de Marketing , nicidecum de un scenarist de meserie. Efecte de rahat . Filmul asta a ingropat definitiv franciza Star Wars . Ma intreb de unde naiba scot aia din burta incasarile colosale si nominalizarile ca si " Dupa dealuri " are o poveste mai interesanta . Coeficientul de inteligenta al celor care au gandit filmul este subunitar si eu unul refuz sa cred ca George Lucas a avut ceva de a face cu scenariul acestui film .
Aceia care nu l-ati vazut dar care ati iubit Star Wars , faceti-va un serviciu si ...nu il vizionati . Singurul efect al acestui film este sa stearga pur si simplu valoarea celorlalte parti care l-au precedat .

#151
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View PostJurasikMan, on 31 decembrie 2015 - 00:51, said:

Infiorator. Tocmai l-am vizionat si ....mi-a lasat un gust amar . Cel mai slab scenariu posibil pentru un film din aceasta serie. Jalnic , Nu inteleg ce s-a intamplat cu Lucas. A imbatranit si s-a tampit . Un film atat de searbad ( cum bine descria un coleg mai sus ) , un joc atat de slab , o actiune atat de puerila si o poveste atat de slaba . Oare cine a facut acest scenariu ? Este absolut lipsit de maturitate , pare facut de o echipa de tineri cercetatori de Marketing , nicidecum de un scenarist de meserie. Efecte de rahat . Filmul asta a ingropat definitiv franciza Star Wars . Ma intreb de unde naiba scot aia din burta incasarile colosale si nominalizarile ca si " Dupa dealuri " are o poveste mai interesanta . Coeficientul de inteligenta al celor care au gandit filmul este subunitar si eu unul refuz sa cred ca George Lucas a avut ceva de a face cu scenariul acestui film .
Aceia care nu l-ati vazut dar care ati iubit Star Wars , faceti-va un serviciu si ...nu il vizionati . Singurul efect al acestui film este sa stearga pur si simplu valoarea celorlalte parti care l-au precedat .
Si mai exact ce nu ti-a placut la acest film? ( ma refer la ce parte din scenariu).

#152
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu tocmai am vazut filmul, acum vreo doua ore (ma si mir cum de am avut rabdare sa astept pana acum). Am fost un grup de 8 prieteni, parerile au fost impartite cam 50-50. Unii au zis ca le-a placut, ceilalti patru ca li s-a parut slab de tot.
Mie chiar mi-a placut. Chiar mai mult decat ma asteptam (aveam asteptari scazute avand in vedere opiniile oamenilor care l-au vazut).
Singurul neajuns a fost ca e 3d only si m-a chinuit rau in prima jumatate de film, dupa care m-am mai obisnuit cu perspectiva vomitiva. Ca la orice 3d se vede intunecate, la multe faze blurat si se pierd o gramada din detalii. M-a obosit si o spun cu convingere ca urasc 3d-ul. Ca sa nu mai zic ca experienta e precum in cazul riglelor de pe vremuri de la miscai si se vedea alta imagine. De doi lei.

Filmul in sinea lui mi s-a parut frumos, nu e ceva senzational, dar a fost foarte placut pentru mine.
Mi se pare firesc ca n-am vazut batai intre jedi adevarati, filmul e ca o punte de lansare pentru povestea trilogiei. Se vede clar ca vechile personaje apar tocmai pentru a face trecerea mai lina catre povestea ce va urma.
Vad ca lumea il tot compara pe kylo ren cu vader si spun ca e un personaj slab. Pai nici nu s-a vrut sa inlocuiasca personajul lui vader, e doar un "fan" al vechiului antagonist. Nicidecum nu s-a vrut un personaj la fel de important. Sunt sigur ca o sa avem personaje interesante in episoadele urmatoare.

Per total, mi-a placut si o sa vreau sa il revad si pe bluray, in 2d, cand apare.

Edited by Paranoir, 31 December 2015 - 01:23.


#153
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostJurasikMan, on 31 decembrie 2015 - 00:51, said:

Nu inteleg ce s-a intamplat cu Lucas. A imbatranit si s-a tampit .

Dar ce treaba are Lucas cu filmul asta ? A vandut drepturile la Disney. Nu mai are nicio implicare in Star Wars.

Scenariul a fost scris de J. J. Abrams, Lawrence Kasdan si Michael Arndt.

Edited by Ion_de_la_Raion, 31 December 2015 - 04:07.


#154
GTA-FT

GTA-FT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,123
  • Înscris: 24.04.2008
Asteptari mari, dezamagire insa la multe capitole.
O incercare de readucere la viata a unei serii de succes utilizand cliseele "moderne" ale filmelor SF din ultimii ani.
3D-ul nu mi-a placut deloc, a stricat si ce a mai ramas cit de cit "bun" din film. Luadabila incercarea de a amesteca tehnologia noua cu machetele traditionale, dar nu in 3D.
Povestea este subtire, personajele pe masura ei, fara nici o "aura" din ce am vazut in seriile anterioare.

#155
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Scenariul este pueril. Curgerea evenimentelor este ilogica si irationala . Spre deosebire de primele episoade ,in care exista o logica a lucrurilor , in aceasta parte poveste pare scrisa pentru un copil de 10 ani . Este jenant sa vezi filmul in calitate de adult . Iti este rusine ca te uiti la asa ceva . Personajele sunt slabe ...si nu prea sunt . Cacaciosul ala cu masca parca este plantat de un grup de EMO iar sclembea aia care ii bate pe toti la cele 50 de kg ale ei ...este si mai ridicola. Un film trebuie sa aiba logica , sa fie credibil , chiar daca este SF. Actiunile , desfasurarea evenimentelor trebuie sa respecte niste reguli ale bunului simt . Filmul asta este o mamaliga de efecte , fara poveste , fara spirit , total imbecil si nu asta ma supara ci faptul ca asa se fac mai nou filmele . Nu mai trebuie sa aiba nici o regula , nu mai trebuie sa urmeze nici o logica ...pui ce iti vine in creieri , ca la o reclama idioata ..si filmezi , iar dupa aceea astepti incasari care sa bata recorduri . Jalnic este putin spus . Filmul este atat de prost incat nici macar nu este comercial .

Edited by JurasikMan, 31 December 2015 - 09:21.


#156
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Scenariul este pueril. Curgerea evenimentelor este ilogica si irationala
dar 1500% previzibil in acelasi timp!!!

care personaje nu ti-au placut???
monstrii aia de i-au salvat fundul lui solo? sau stormtrooperii? r2 d2?, C-3PO? sau BB-8?!? :D

razboiul clonelor trebuia sa se numeasca... daca tot e o clona... nu?!? Posted Image

cu solo a inceput SW... cu solo s-a termenat! :) respectiv odata cu el!

chiar daca ii pun astia in urmatorul episod o mana mecanica, n-am sa mai fac greseala sa-i mai acord vreo atentie!

Edited by Nero-d, 31 December 2015 - 10:05.


#157
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,638
  • Înscris: 30.10.2003

View PostParanoir, on 31 decembrie 2015 - 01:21, said:

Mie chiar mi-a placut. Chiar mai mult decat ma asteptam (aveam asteptari scazute avand in vedere opiniile oamenilor care l-au vazut).
Singurul neajuns a fost ca e 3d only si m-a chinuit rau in prima jumatate de film, dupa care m-am mai obisnuit cu perspectiva vomitiva. Ca la orice 3d se vede intunecate, la multe faze blurat si se pierd o gramada din detalii. M-a obosit si o spun cu convingere ca urasc 3d-ul. Ca sa nu mai zic ca experienta e precum in cazul riglelor de pe vremuri de la miscai si se vedea alta imagine. De doi lei.
Nasol ca astea-s conditiile in Romania. La mine erau reprezentatii si 3D si 2D. Iar filmul chiar s-a vazut extraordinar, chiar si pentru unu cu ochelari. Chiar ma asteptam sa am ceva ameteli la inceput insa surpriza, m-am putut bucura de film chiar de la inceput.
Surprinzator a fost faptul ca dupa ce s-a stins lumina a inceput filmul. Fara publicitate Posted Image

#158
qwertyuiop123467890

qwertyuiop123467890

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,023
  • Înscris: 08.03.2014

View PostBursul, on 31 decembrie 2015 - 11:00, said:

Nasol ca astea-s conditiile in Romania. La mine erau reprezentatii si 3D si 2D. Iar filmul chiar s-a vazut extraordinar, chiar si pentru unu cu ochelari. Chiar ma asteptam sa am ceva ameteli la inceput insa surpriza, m-am putut bucura de film chiar de la inceput.
Surprinzator a fost faptul ca dupa ce s-a stins lumina a inceput filmul. Fara publicitate Posted Image
FARA? Sau doar ai adormit tu si ai uitat? =]].
La mine a fost putina Publicitate.

#159
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
btw... cum pana mea se traduce "star wars"??? cine a venit cu ineptia "razboiul stelelor"?!? Posted Image cand de fapt e tocmai pe dos...

Edited by Nero-d, 31 December 2015 - 15:35.


#160
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004

View PostJurasikMan, on 31 decembrie 2015 - 09:20, said:

Scenariul este pueril. Curgerea evenimentelor este ilogica si irationala . Spre deosebire de primele episoade ,in care exista o logica a lucrurilor ,
Oups... si cand te gandesti ca 80% din scenariu e copiat din A new hope.... Care e primul...

Si evident are lohgica - urmeaza pas cu pas ce a fost si in A new hope - dar cu alte personaje.

Deh, se pare ca nu doar la noi exista plagiatori. Totusi astia au plagiat, dar au cumparat dreptul de a o face.

#161
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
lasa ca nici alea nu s-au omorat cu logica... doar au iesit intr-o ordine aleatorie!!! au inceput cu episodul 4!!! ce oameni sanatosi la cap ar face asa ceva?!?

ca doar imperiul contra ataca a aparut ca partea doua de la razboiul stelelor!!!... dupa care, brusc a inceput nebunia!

interesant este ca in afara de BB-8 care parea un pic altfel... tehnica n-a mai evoluat deloc... aceleasi nave, aceleasi costume la trooperi, aceleasi arme...
cam aiurea zic!

cum mă sa tii naveta legata cu lantul?!? asa ceva n-ati mai pomenit! Posted Image

Edited by Nero-d, 31 December 2015 - 16:34.


#162
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,638
  • Înscris: 30.10.2003

View Posteiffel, on 31 decembrie 2015 - 15:50, said:

Oups... si cand te gandesti ca 80% din scenariu e copiat din A new hope.... Care e primul...

Si evident are lohgica - urmeaza pas cu pas ce a fost si in A new hope - dar cu alte personaje.

Deh, se pare ca nu doar la noi exista plagiatori. Totusi astia au plagiat, dar au cumparat dreptul de a o face.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bytDctZ2g6o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
vezi la 1:57 "Hope is not lost today, it is found" asa suna cel putin in trailerul oficial in Germania. Deci oricum ai lua-o, asa incep marile aventuri, cu sperante noi :P
Eu cel putin nu am fost afectat de acest plagiat. M-am bucurat de film cat am putut.

View Postqwertyuiop123467890, on 31 decembrie 2015 - 15:19, said:

FARA? Sau doar ai adormit tu si ai uitat? =]].
La mine a fost putina Publicitate.
N-am dormit toata noaptea dinainte si sa dorm cu 5 minute inainte de film? :lol: M-a luat pe nepregatite, dintr-o data a aparut pe ecran "Long time ago ..."


@Nero-d esti carcotas pana in maduva oaselor Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate