Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Star Wars VII Spoiler edition - topic pentru cei care au vazut deja filmul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#109
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostNero-d, on 28 decembrie 2015 - 08:04, said:

in schimb aveau spor la defrișat... merita sa i se dea o sansa lu ala mic, negru de respira greu... țapinar scrie pe spatele lui...
si nu ma refer la finn care si el era negru
pai daca pe ditamai cavalerul, antrenat si pregatit, l-a julit cu sabia ala de nici nu stia s-o tina... inseamna ca partea intunecata s-a prostit rau...

n-ai nimic cu negrul? pai compara-l cu jar jar binks... sa vezi cum incepi sa ai Posted Image

Jar Jar Binks chiar ca era enervant. Referitor la Kylo Ren, am mai explicat cum sta treaba. Omul are un potential imens, dar e inca rupt intre lumina si intuneric, plus ca era ranit de bowcaster. Chestia aia e extrem de puternica, o stiu cei care au jucat jocurile. El nu doar ca nu a fost doborat, dar a putut sa si lupte. Si in plus, nici nu prea vroia sa o omoare pe Ray, vroia sa o "turn" catre partea intunecata.

Edit: Si mai avea si o porcarie de sabie, facuta dintr-un cristal spart. O sabie care putea exploda in orice clipa.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 December 2015 - 12:42.


#110
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postkyrre, on 28 decembrie 2015 - 12:22, said:

L-am vazut la IMAX, dar in Berlin. Poate conteaza si asta.

S-ar putea. Eu l-am vazut la IMAX in Bucuresti, si sincer sa fiu calitatea imaginii lasa de dorit - lipsa contrast + pixelizare.
Mai e enervanta si subtitrarea aia - ori focalizezi ep ea, ori pe imagine - nu merge cu amandoua prea grozav. Daca ar pune-o macar galbena ar fi ceva - ajuta destul de mult in 3D.

#111
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Subtitrarea e enervanta in orice film 3D, dar eu l-am vazut direct in engleza.

#112
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Se poate viziona dublat in romana. :)

#113
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Unde ??

#114
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La cinemacity. Poate si in alta parte.

#115
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014

View PostSucre-Bolivar88, on 28 decembrie 2015 - 17:23, said:

Unde ??
L-am vazut azi la Movieplex in Plazza dublat 3D si e ok.
L-am vazut dublat sa inteleaga si juniorul mai bine.

#116
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015

View PostAndreiMarianCiprian, on 28 decembrie 2015 - 22:22, said:

L-am vazut azi la Movieplex in Plazza dublat 3D si e ok.
L-am vazut dublat sa inteleaga si juniorul mai bine.

si dublajul ii ok ?
adika folosesc o voce pentru fiecare sau cum ca io am vazut ceva filme dublate si erau groaznice !

Edited by Sucre-Bolivar88, 29 December 2015 - 00:06.


#117
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 28 decembrie 2015 - 17:07, said:

Se poate viziona dublat in romana. Posted Image
Ptr cine suporta asa ceva. Eu nu. Prefer sa ma chinui cu subtitrarea dar sa aud coloana sonora originala.

Dar ma repet - daca ar face-o galbena ar fi mult mai ok de vizionat.

#118
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostIon_de_la_Raion, on 28 decembrie 2015 - 17:07, said:

Se poate viziona dublat in romana. Posted Image

Era bine daca se putea viziona si 2D. Asta e, astept DVDul si apoi la centrul de inchirieri. :)

#119
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pe 15 aprilie sa va lansa pe DVD si Blu-ray - data oficiala - la noi va ajunge probabil ceva mai tarziu.

#120
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014

View PostSucre-Bolivar88, on 29 decembrie 2015 - 00:05, said:

si dublajul ii ok ?
adika folosesc o voce pentru fiecare sau cum ca io am vazut ceva filme dublate si erau groaznice !
e ok dublajul. nu au o singura voce gen casetele video cu Irina Margareta Nistor au voci separate. copiii mici sunt cei mai bucurosi pentru dublaj. oricum voi merge sa-l revad cu subtitrare.

#121
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 29 decembrie 2015 - 08:55, said:

Ptr cine suporta asa ceva. Eu nu. Prefer sa ma chinui cu subtitrarea dar sa aud coloana sonora originala.

E foarte bun dublajul. Folosesc actorii care dubleaza la serialele Disney si sint foarte buni, unii au voci chiar mai placute decat originalele.

View PostDihorul Razboinic, on 29 decembrie 2015 - 11:12, said:

Era bine daca se putea viziona si 2D. Asta e, astept DVDul si apoi la centrul de inchirieri. Posted Image

Se poate viziona 2D. Exista tot felul de variante.

View Posteiffel, on 29 decembrie 2015 - 11:37, said:

Pe 15 aprilie sa va lansa pe DVD si Blu-ray - data oficiala - la noi va ajunge probabil ceva mai tarziu.

Super. Pacat ca dureaza asa mult. Apropo, la emag zilele astea aveau reducere la Star Wars Saga. 9 blu-ray-uri la 270 lei tot pachetul.

#122
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 29 decembrie 2015 - 14:32, said:

E foarte bun dublajul. Folosesc actorii care dubleaza la serialele Disney si sint foarte buni, unii au voci chiar mai placute decat originalele.
O fi, eu vreau sa aud vocea actorului si sunetul original.

Quote

Se poate viziona 2D. Exista tot felul de variante.
Nu nu se paote, nu s-a lansat o varianta 2D la el. Cel putin nu in cinematografele noastre.
Am cautat.

Quote

Super. Pacat ca dureaza asa mult. Apropo, la emag zilele astea aveau reducere la Star Wars Saga. 9 blu-ray-uri la 270 lei tot pachetul.
De obicei 6 luni de lalansarea oficiala - deci duraza mai putin chiar, se pare.
La Star Wars pe Blu-ray daca e versiunea Odeon, subtitrarea e catastrofa. Am eu pachetul inca de la lansarea la noi.

#123
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
de ce-ai da banii pe blu-ray daca deja l-ai vazut?
de ce ai vrea sa-l mai vizionezi odata?!?
nu mai bine te duci la un film? Posted Image

#124
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa-l mai vezi si alta data.
Eu unul nu prea ma duc la filme. Star Wars-ul a fost o exceptie. De obicei astept blu-ray-ul.

#125
hunterspy

hunterspy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.12.2015
MAJOR SPOILER

Star Wars: The Mediocrity Awakens

Am fost la 4dX sa-l vad.
Filmul incepe ca unul de nota 8 cu aceeasi introducere care ne trezeste nostalgia. Ne spune ca povestea acestui film are loc la 30 de ani dupa episodul VI, ca Luke e dat disparut, ca din ruinele imperiului galactic colapsat s-a ridicat "The First Order" pentru a elimina Noua Republica si rezistenta.
Un pilot pe nume Poe se intalneste cu un mos pe planeta nisipoasa Jakku ca sa-i ceara harta pentru a-l gasi pe Luke. Se trezeste cu stormtrooperii sub comanda lui Kylo Ren (unul mascat, cu pelerina si imbracat in negru ca Darth Vader, dar si cu gluga ca sa para mai misterios) care il depisteaza pe Poe.......adica, Poe, asa de prost e ca se lasa urmarit si gasit usor. Deci sa tinem minte faptul ca "TFO"(The First Order) putea gasi/depista/intercepta pe oricine foarte usor in toata galaxia, chiar si pe o planeta arida si pustie. Stormtrooperii distrug asezarea sil captureaza pe Poe. Droidul sau BB-8 (dragalas pentru robotofili si domnisoare, atasat de o minge.....genial conceput) scapa cu harta.
Trebuie sa remarc ca Ren, ca si Darth Vader, poate opri un glont , un proiectil sau plasma lansata de o arma si o poate lasa in aer sa pluteasca in timp ce vorbeste cu prizonierul si da ordine. Ren il tortureaza mintal pe Poe si afla ca harta se afla la mingiuta sa de fotbal.
Ren comanda executia locuitorilor asezarii, stormtrooperii trag, exceptand unul, zis FN-2187, un negru caruia ii este frica sa ucida sa nu aiba constiinta patata. Inteleg ca numai erau clone ca inainte dupa colapsul imperiului galactic, dar cum pana mea l-au recrutat pe un inapt ca asta?
Se ia Captain Phasma de el, care era intr-o armura indesata din aia de mai trebuia sa fie una aurita si gata, era armura din aia de anime.
Inteleg corectitudinea politica, bagam cate un protagonist negru in filme, dar naiba, macar de ar baga vreun actor bun si un rol scris care sa aiba vreo logica.
Negrul pleaca, brusc intra in celula in care se afla pilotul, si ca si cum nava nu era dotata cu echipamente de detectare, sisteme de scanare, un nivel de securitate crescut, negrul il dezleaga pe pilot si evadeaza cu o nava TIE fighter, care mai era si legata.
Pilotu' si negru' se imprietenesc. Pilotu' nu-i plac cifrele, asa ca il boteaza pe negru' nostru "Finn" de la FN-2187.
Nava lor se prabuseste pe Jakku, si Finn pare sa se trezeasca ca e singurul supravietuitor dupa ce nava este inghitita si apoi explodeaza ca un "nuke nisipos" . Dupa o asa explozie, negru' nostru sta drept, cu gura cascata, ca si cum nu ar exista vreo unda de soc, ceva....
Intre timp, robotelul-minge se intalneste cu o fatuca imbracata zdrenturos, pe nume Rey, una care lucreaza ca gunoiera. Nu e nici urata, dar nici exceptional de sexy, oarecum "fu**abila", dar pur si simplu iti dai seama din start dupa caracterul ei ca e o banala care va strica povestea filmului. Fatuca noastra culegea piese de la o veche nava prabusita pe planeta ei din episodul VI, se ducea la un contrabandist obez cu fata de porc ca sa vanda fiarele vechi pentru niste pastile care odata amestecate cu apa deveneau paine (hrana viitorului FTW).
Si statea ea la umbra, mancand painea si punandu-si o casca veche de pilot pe cap imaginandu-se pilotand o nava (scena parca furata dintr-un film de anii 80 cu copii ), aude ceva.
Robotelul-minge capturat de un contrabandist, se intalneste cu fatuca. Ea, gunoiera, ca si cum stia toate limbile de roboti, intelegea ce ii spune BB-8, , ca si cum ea a frecventat o academie (e probabil sa aflam asta in episoadele urmatoare), il salveaza.

Vine si Finn, cu jacheta pilotului , insetat fiind, prin piata sa bea apa dupa un ceva care parea a fi un rinocer, dar fara corn. Se intalneste cu fatuca si robotelul. Robotelul il vede imbracat cu jacheta pilotului si se alarmeaza , iar fatuca, stiutoare de limbi de roboti, sare pe negru sa-l bata cu toiagul. Negru' ii spune ca nu e un hot, si se trezesc apoi cu nave si stormtrooperi care erau in urmarirea negrului evadat si a robotelului.
Cei trei fug, ajung dintr-o data la o nava care era fix rabla de "Millennium Falcon" ce apartinuse lui Han Solo. Fatuca piloteaza, negru' trage cu arma. Si scapa dupa cateva scene obosite de urmariri aeriene si pac-pac de la Top Gun incoace.

Ajung astia in spatiu, fatuca se apuca de reparat anumite defectiuni tehnice si dintr-o data nava lor e capturata de o nava si mai mare. Si apar Han Solo la 70 de an, batran si ruginit, dar inca tupeist, dar cu ceva figuri de mos, si parosul nemuritor , Chewbacca, bravii luptatori spatiali, care isi cautau vechea nava de contrabandisti.
Han Solo, care de fapt numai era "Solo", ci era Han Cuplat cu Leia, i-a povestit ca Luke voia sa reconstruiasca Ordinul Jedi , dar a plecat intr-un exil cand unul dintre studentii sai s-a alaturat partii intunecate si a distrus tot ce recladise .
Se trezesc apoi cu doua gasti de camatari care ii cereau banii inapoi lui Han. Cei doi se ascund si elibereaza monstrii cu tentacule care mananca o parte din cele doua gasti.
Echipa vesela se imbarca in Falconul Mileniului si scapa. Aia ramasi informeaza TFO.
Afla Ren de esec si incepe sa loveasca cu lightsaberul in stanga si in dreapta de zici ca facuse criza de isterie ca in desene animate.
Nava cu echipa vesela se uita la bucata de harta virtuala a lui BB-8 si ajunge pe planeta Takonada, plina de vegetatie (insasi fatuca sta si se mira pe malul unui lac care nu vazuse decat nisip) si se intalnesc intr-o carciuma plina de monstruzitati, cu Maz Kanata, un fel de Yoda in varianta feminina, dar cu cap de portocala. Rey se duce intr-un tunel si gaseste lightsaber-ul lui Luke si incepe sa aiba viziuni si flashback-uri cu copilaria ei nefericita si cum a fost ea abandonata pe planeta arida. Apare fata de portocala care ii inmaneaza lightsaberul si ii spune ca Forta e cu ea. Ea refuza si pleaca. Finn voia sa plece sa sprijine rezistenta.

Pe baza TFO, un fel de reincarnare a lui Hitler isi tine discursul caracteristic discursurilor si intrunirilor naziste in care proclama sfarsitul republicii. Aflam ca Ren se afla sub papucul acestuia. Liderul lor suprem era Snoke, care pare sa semene cu Darth Sidious, doar neavand gluga care sa sporeasca misterul identitatii sale. Apare intr-o holograma ca fiind gigantic, in mod sigur avand o inaltime normala in realitate. Am putea spune ca e Plagueis. Si ii spune lui Ren ca sa-si ucida pe Han Solo, pe tatal sau, daca vrea sa-si definitiveze antrenamentul.
Si baza TFO, care era de fapt un Death Star si mai mare, capabil sa absorbe stele ca sa distruga cu energia acesteia planete intregi, distruge cateva planete din sistemul solar din care face parte si planeta Takonada pe care se afla Echipa Vesela. Toti locuitorii Takonadei vad, si chiar pe timp de zi, cum planetele vecine, inclusiv planeta cu Capitala Republicii , sunt distruse, vazand laserul ca si cum era vreo cometa.....si pe timp de zi dupa cum am mai spus.
Trupele TFO ataca Takonada apoi. Han, Chewbacca si Finn sunt salvati de navele X-wing fighters conduse de pilotul Poe despre care se credea ca a raposat. Finn il bate cu lightsaber-ul pe un alt stormtropper ca in scenele alea imbecile din filmele bollywoodiene.

Rey e capturata insa de inamici si interogata mintal de Ren. Rey reuseste sa se gandeasca la altceva si sa tina secret ceea ce vazuse. Isi scoate Ren masca ca Rey se plangea ca nu-i convine sa fie urmarita de tipi mascati. Si ce vedem? Un pokemon emo urecheat si par negru carliontat de mi se facuse greata instantaneu. Rey, aflandu-se in celula pazita de stormtrooperi, ii comanda de trei ori alora s-o elibereze asa cum faceau cavalerii Jedi. Si i-a iesit.
Han se intalneste cu sotia sa, Leia, imbatranita si ea si cu voce groasa, si cu C-3PO si R2-D2 care era inactiv, pe planeta D'Qar . Fac planuri pentru a se infiltra pe baza TFO care era un Death Star, dar mai mare (exact cum am vazut in episoadele IV-VI). Se imbratiseaza, Leia ii spune sa-l readuca pe fiul lor inapoi, si Han pleaca.
Death Star-ul 3.0. incepe sa absoarbe o stea din apropiere pentru a lansa atacul asupra bazelor de rezistenta.
Daca pana in momentul asta, filmul era de nota 8, acum e de nota 6 cu brio. Pana acum s-a dovedit a fi doar un film reciclat dupa episoadele IV-VI.
Han, Chewy si Finn se infiltreaza in baz TFO. Rebelii o obliga pe Captain Phasma (o duduie cu ditamai armura pe ea de se clocea probabil) sa dezactiveze scutul , implanteaza explozivul , o intalnesc pe Rey care evadase si dau nas in nas cu Ren.
Si urmeaza un moment de facepalm. Batranul Han, calm, cu fata lata si cu ochii umezi, vine spre Ren care se afla pe pod si il striga pe numele sau real de Ben. Il implora sa abandoneze partea intunecata si sa vina acasa. Ren isi scoate masca, ii vedem iar moaca aia de puber emo obosit si il apuca si pe ala plansu'.
Intre timp insa, Death Star-ul 3.0 absoarbe steaua din apropiere complet si se intuneca. Iar Ren il strapunge pe Han cu lightsaberul si il arunca de pe pod.

Deci, a fost unul dintre cele mai proaste momente vazute vreodata intr-un film SF. S-a vrut a fi unul emotional, dar a iesit un moment de toata jena.
Ala poate ca era actorul Harrison Ford, pe personajul jucat il chema Han Solo, era batran, dar totusi, ala nu era Han. Han Solo cel adevarat nu era emotional, era indiferent, tupeist, materialist.....Han Solo nu ar fi facut o prostie sinucigasa niciodata, si in nici un caz din motive emotionale. Dar sa se duca neinarmat cand ar trebui sa stie ca fisu' era cu capu'. Cum de insusi Luke era determinat sa-si loveasca tatal pentru a se apara (si Luke era mai noob de felu' sau ) pe cand Han Solo, batran rablagit, dar cu experienta de decenii bune in spate, face tampenia asta?
Cum? Cuuuuuuum?  

Jar Jar Abrams a facut cea mai proasta iesire de pe scena a unui personaj din istoria curenta. Din momentul ala imi venea sa ies din sala si sa-mi cer banii inapoi.
Ce a urmat spun pe scurt:
Pe parcursul filmului, Rey si Finn se indragostesc.
Ren care putea opri proiectile de tot felu' , avea abilitati telekinetice superioare , si-o ia de la negru' si de la fatuca care stiau sa manuiasca un lightsaber , desi nada antrenament. Hai ca Rey are o scuza ca o fi un alt Luke sau Anakin care are mitochondrile numeroase, si-a inceput ascensiunea pe o planeta desertica, stie sa bata cu toiagu', intelege limbajul unui robot, dar Finn? Ala cum de stia sa manuiasca sabia unui cavaler Jedi asa? E ca si cum un instalator de WC-uri ar pilota cu pricepere un jeftfighter pe loc, fara instruire.
Finn e lovit pe la spate si ajunge la spital in coma
Rey ii aranjeaza nitel moaca lui Ren, adaugandu-i cicatrici, facandu-l si mai emo decat era inainte.
Pilotii in frunte cu Poe distrug Death Star-ul 3.0. care explodeaza mai spectaculos decat in filmele precedente.
Rey ajunge la baza rezistentei, R2-D2 se trezeste la viata, arata harta, protagonistii afla unde era localizat Luke.
Rey ajunge pe planeta, se intalneste cu Luke batran si cu barba, stand pe munte privind marea. Luke se intoarce si cu o privire din aia de arogant batran in faza de dementa, se uita la lightsaberul pe care Rey il inmaneaza. Fara nicio replica. Din momentul acela, am ajuns sa-l urasc pe actorul Mark Hamill. Ce sa zic.......a ajuns el o diva mare ca fiecare litera sau oftat pe care il scoate valoreaza un sfert din bugetul filmului.
Pana aici, nota filmului a coborat enorm la nota 5.





Personajele si interpretarea(nota 5): Finn si cu Rey puteau sa lipseasca. Serios. Inteleg, corectitudine politica, dar adu-mi nene actori negri si feminini care sa si interpreteze, nu doar sa stea cu gura cascata si sa se mire. John Boyega si Daisy Ridley sunt mai mult buni pentru seriale de dragoste cu adolescenti si tineri. Nu au ce cauta intr-un film SF.
Maz Kanata putea sa lipseasca. Nu va mai fi nici un personaj care sa-l egaleze pe maestrul Yoda.
Poe interpretat de Oscar Isaac, daca se poate, sa aiba un rol in urmatoarele filme cat mai redus asa cum a fost in acest film. Nu-l vreau ca personaj principal, si sper sa nu faca prostia sa-l transforme si pe asta in cavaler Jedi.
Carrie Fisher putea sa lipseasca.....sau si mai bine, o interpreta pe Leia cand era bolnava si se afla pe patul de moarte.
Harrison Ford, in rolul lui Han Solo, in afara de cateva replici, atitudine care s-a dovedit mai degraba de mos ursuz decat de cea a unui personaj tupeist si indraznet, si cateva faze obosite, s-a dovedit a fi total ruginit. Decat sa fie scos de pe scena in halul ala, mai bine il omorau printr-un accident de nava sau nu stiu, nu-l mai aratau si spuneau in introducere ca a murit de la alcool, de la fumat, de la un infarct sau accident vascular...dar nu, nu in halul ala . Decat sa fi bagat 20 milioane $ in bosorogul asta care numai Han Solo nu era, mai bine i-ar fi bagat intr-un actor cu potential care sa joace adevarat sau in efecte mai bune
Mark Hamill in rolul lui Luke, la aia 10 milioane bagati in fundul lui, putea foarte bine sa nu apara decat sa-l vad sictirisit printr-o aparitie cameo la final...si gras, batran si deplorabil......si fara nicio replica scoasa.
Adam Driver in rolul lui Kylo Ren mi-a dat senzatia de dezgust total. Un personaj negativ prea complicat, cu crize de isterie de te-ar face si pe tine ca subaltern sa razi pe la spatele lui, nehotarat sa aleaga intre bine si rau, si care si si-o mai ia de la o fatuca care n-a manuit in viata ei decat toiagul.
FFS, o fi fost episoadele I, II si III cam proaste, dar macar in alea aveam un Darth Maul, un Dooku, Grievous, aveam confruntari oarecum logice intre adversari puternici si care se straduiau sa fie spectaculoase.
Dar in filmul asta, infruntarea din padure a fost de tot kkt-ul. Nimic memorabil, nicio replica buna scoasa, nicio faza de lupta care sa impresioneze...nimic. Mai are si moaca aia de puber emo...mai bine isi lasa masca. Bine ar fi daca l-ar scoate din episodul viitor.
Domhnall Gleeson in rolul generalului Hux a mai trezarit nitel cu discursul ala de mic Hitler. Dar in rest nimic.
Singurii protagonisti care au salvat filmul asta de la o ruina totala au fost Chewbacca, R2-D2, C-3PO si BB-8.
Bine ca macar nu l-am avut pe Jar Jar Binks, desi ii vad in stare pe astia de la Disney sa-l faca pe Snoke sa fie chiar insusi Jar Jar.



Povestea si scenariul(nota 4 ): pur si simplu, e una proasta si extrem de previzibila. Protagonisti lameri devin luptatori profesionisti peste noapte, lipsa unui Lord Sith si a unui personaj negativ pe masura, senzatia de reciclare a unor secvente din episoadele IV-VI, nostalgie excesiva implementata (putea sa o faca mai discret), actiune prea alerta, multe goluri chiar si pentru un prim film dintr-o trilogie, faze lipsite de logica, aiureli telenovelistice, dramatism aiurea, lipsa de originalitate, personaje noi fara personalitate, reci, care doar stau cu gura-casca , lipsa totala de emotie. N-am ramas de acolo cu nicio replica memorabila, exceptand cea a lui Luke din trailerul oficial care nici macar nu a mai aparut in film.
Exemplu de lipsa de logica: Sa nu uitam ca TFO dispunea de tehnologia de a depista cam orice prin galaxie ca de aia l-au gasit usor pe pilotul Poe pe o planeta desertica.....atunci, de ce mama masii aveau nevoie de o bucata dintr-o harta a galaxiei a unui robotel doar ca sa afle ruta care duce spre Luke?
btw:
Cred ca e primul   film  SW cu o poveste asa de plictisitoare   de ma facea sa astept sa treaca timpul mai repede sa se termine.  


Efecte vizuale si montajul (nota 5)
Efectele CGI 3D nu prea m-au dat pe spate. Filmul poate sa fie vazut foarte bine si la 2D. Nu merita. La 4dX, in afara ca am fost azvarlit de scaun, simtind lovituri de gloante, rotatii in secventele cu batalii aeriene, sufluri de curent peste fata , efecte de lumina la fazele explozive, am fost si udat......
Nu va asteptati la batalii spatiale ca la inceputul episodului III. Ofensiva spatiala asupra Death Star-ului 3.0. e copiata dupa episoadele IV-VI, fara nicio originalitate.
Vizual, e cu mult sub Revenge of the Sith.
Daca in ultimii ani ati ramas impresionati vizual de filme SF ca Guardians of the Galaxy, Gravity, Star Trek Into Darkness , Transformers , Avatar sau Avengers, va spun de pe acum ca Star Wars ep. 7 e cu mult sub astea din perspectiva aspectelor vizuale. Vorbesc serios si asta pentru ca sunt si eu amator dupa efecte vizuale.
Sunt aceleasi gen de efecte obosite reciclate.


Atmosfera si senzatie (nota 5): Prima jumatate de film parca mi-a dat senzatia de remake. Cea de-a doua jumatate mi-a dat senzatia ca e o parodie, dar una lipsita de umor, ca e un film care se vrea a fi de Star Wars, dar numai de Star Wars nu prea parea. In afara de atmosfera unor batalii care mi s-au parut reciclate, altceva nu a avut care sa ma surprinda.


Muzica si Sunetul (nota 6): Coloana sonora e reciclata, dar decenta . Sunetul nu prea m-a dat pe spate.




Nota: 5
Fanii din noua generatie l-ar putea gusta ca pe un alt SF mediocru. Fanii old-school ar fi ultra-dezamagiti.
Daca filmul nu se numea Star Wars, sigur nu avea note de 8 si 9 pe site-urile "de specialitate" sau pe Imdb unde voteaza plebea mediocra.
Eu personal, nu m-as mai duce la urmatorul film cat mai e Jar Jar Abrams si Disney la butoane. In mod sigur o va da si mai rau in penibil din moment ce e incurajat de notele mari de pe site-urile de specialitate si de profitul enorm de peste 1 miliard $ . Nu stiu de ce, dar cand ma uit la Snoke , generalul Hitler jr. si la ratatul ala de villain, prevad ca trilogia asta se va incheia ca Iron Man 3.
Mi-e si sila sa-l mai revad decat poate daca ar fi sa ajunga material didactic la un curs pentru viitori regizori despre " cum sa nu faci filme proaste".
Avand in vedere calitatea proasta a noului film, consider ca trilogia asta care se va intinde pana in 2019 va fi absolut degeaba.
Nu era mai bine daca universul Star Wars era lasat sa moara din 1983? Hai, din 2005.....
Sincer, care e rostul trilogiei asteia ? Ca nu ma astept sa arate ceva nou din universul SW.
Sa-l vad pe Luke cu figurile sale de bosorog in stadiu terminal de dementa? Sa-l vad pe Han Solo ruginit si scos de pe scena in cel mai penibil mod? Sa am o copie nereusita de Darth Vader? Sa zic mersi ca inca mai exista C-3PO , Chewbacca si R2-D2 si ca doar aia joaca ca lumea?

Pai atunci de ce nu faci bai regizorasule  un film numai cu C-3PO, Chewy, R2-D2 +BB-8 care sa se confrunte cu tine in rolul lui Jar Jar Binks, sa fii disecat?


Intr-o lume normala, filmul asta ar lua zmeurica de aur, dar in lumea asta mediocra,  ipocrita  si corupta va lua cu siguranta cel putin un Oscar, plus numeroase nominalizari si premii+va face profit colosal, ajungandu-l din urma pe Titanic , Avatar si Jurassic World.

Edited by hunterspy, 29 December 2015 - 17:47.


#126
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 29 decembrie 2015 - 14:56, said:

Nu nu se paote, nu s-a lansat o varianta 2D la el. Cel putin nu in cinematografele noastre.
Am cautat.

Ce chestie, puteam sa jur ca am vazut si 2D in oferta. Eu aleg 3D default, credeam ca e si 2D.

View Posteiffel, on 29 decembrie 2015 - 14:56, said:

La Star Wars pe Blu-ray daca e versiunea Odeon, subtitrarea e catastrofa. Am eu pachetul inca de la lansarea la noi.

Versiunea Odeon din ce an e ? Si ce o face asa rea ? Hmmmm, credeam ca toate versiunile sint la fel, cel putin ar trebui sa fie. Altfel e prosteala pe fata. Si nu ma refer la versiuni remasterizate, ma refeream la faptul ca toate refacute in 1999 ar trebui sa se vada la fel, toate in 2011 la fel si asa mai departe.

Hunterspy, cat a costat biletul ?

Edit: am gugalit. 38 lei + ochelari. Mi-e ciuda ca nu avem si noi la Timisoara. Noi sintem ultimii fraieri din toata tara. De ex. filmul Rush nici nu a venit la noi. Cred ca e cel mai nasparlie cinemacity.

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 December 2015 - 18:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate