Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Star Wars VII Spoiler edition - topic pentru cei care au vazut deja filmul

- - - - -
  • Please log in to reply
849 replies to this topic

#73
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View PostBursul, on 23 decembrie 2015 - 15:10, said:

In primul rand John Boyega a jucat excelent. La fel si Daisy Ridley. Filmul a fost foarte bun, marca J.J. Iar lupta cu sabiile laser Posted Image

Am fost dezamagit de prestatia lui Captain Phasma. Poate recupereaza episoadele viitoare.

Urmeaza doi ani in care o sa ma destind cu posturile hateri-lor :P

Mai degrabă pot spune că am fost dezamăgit că nu a avut cine știe ce apariții pe ecran în care să iasă în evidență, nu că ar fi vina ei în vreun fel.

#74
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Poststormwatch, on 24 decembrie 2015 - 09:20, said:

Filmul ăsta e un desen animat cu actori, un basm (şi nu în sensul bun al cuvîntului, ci de poveste pentru copii)

Pai daca e facut de Disney, ce vrei ?

#75
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostIon_de_la_Raion, on 23 decembrie 2015 - 18:38, said:

Stau si ma intreb la ce dracu mai aveau astia academii de Jedi in care stateau novicii ani de zile, cand Rey s-a prins de toata treaba asta (utilizarea fortei, lupta cu sabia, etc.) de una singura, intr-o zi.
Fetele de maturizeaza mai repede. :P In episodul 5, Luke desi nu luase nici un antrenament foloseste forta in pestera pentru a-si recupera sabia laser. Sigur nu era pentru prima data. Rey auzise si ea multe povesti despre Han Solo si Jedi. Stia deja ce se poate face cu Forta.

Revenind la ep 7: ce am remarcat la efectele sonore e sunetul de tun al laserelor de pe nave. Misto. Altul e sfaraitul sabiei laser al lui Kylo Ren. E o sabie total neeleganta si probabil si-a construit-o el singur. Tipul e chiar superficial. Imaginea si efectele speciale au fost foarte bune.

Personajul Rey a fost foarte bine interpretat. Tipa cam stia despre nave spatiale si motoare, deoarece cu asta se ocupa, vindea piesele colectate. In episodul 1 Anakin si-a dat seama in 30 de secunde  cum poate sa zboare. Ne e de mirare ca Rey a invatat sa zboare si ea repede.

Negroteul nu cred ca are 19 ani si de aceea se poarta copilareste. Personajul la fel, foarte bine interpretat.  Iar BB8 a fost chiar simpatic si amuzant.

Au fost si minusuri ca Han Solo si Leia slab interpretate sau ca Han Solo descopera dupa 30 de ani ca arbaleta lu' Chewbaka e fenomenala.

#76
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai tocmai asta e treaba cu Kylo Ren. Omul e instabil emotional si e inca in faza de antrenament. Sabia sigur ca si-a facut-o singur si a folosit un cristal instabil si un model vechi, ce necesita un "exhaust", de asta cele 2 apendice laterale. Daca te uiti atent, sabia da rateuri, mai sar scantei din ea si nu are marginile definite. Pe undeva e ca si personajul stapanului, necizelata.

Anakin era o progenitura si copiii prin repede. Rey era deja matura si nu stim cata tangenta a avut cu pilotatul. Sa nu uitam ca Anakin pilota pod racere.

Mie mi-a placut ca pentru prima data se auzea forta (Kylo cand folosea force push sau force pull). Era ceva impresionant. Daca se aud laserele in spatiu (piu, piu, piu), de ce sa nu auzim si forta ? :D

Cate ceva despre sabia lui Kylo (si cam toti isi construiau sabiile singuri, facea parte din antrenament, Ezra a fost cel mai "jmecher" dintre ei, a facut-o dintr-un blaster :) )

http://starwars.wiki...en's_lightsaber

#77
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Parerea mea:

1. Mno.. Kylo Ren este un pustan care sufera de dereglari hormonale; dintre toti nemernicii galactici l-au gasit fix p-asta. De la Vader la Ren.. inca nu ma pot obisnui; sper ca-n urmatorul episod sa fie mai badass; sa ajunga sa fie un adevarat sith.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m0XuKORufGk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Replica de mai sus a facut istorie; asa arata un adevarat raufacator Posted Image

Chiar si asa.. la scena cu Han am ramas oleaca in suspans; s-o da cu binele, s-o da cu raul?; e clar ca se contureaza un nou model al sith-ului. Bazat, cel mai probabil, pe codul sith.  Deh.. e greu sa joci personaju' negativ cand toata lumea se uita la bunica-tau ca la el lider maximo. Poate in sezonul urmator va ajunge sa fie precum Vader.

2. Nu-l sufar pe Finn; da' absolut deloc. Mi-am dorit sa crape pe tot parcursu' filmului, da' aceasta dorinta nu mi s-a indeplinit. Chestia e ca nu pot sa precizez de ce nu-l sufar; e ca atunci cand cineva iti e antipatic doar pen' ca ti-e antipatic.

3. Rey(manca-o-ar tata, s-o manance) - mi-a picat cu tronc din momentul in care a deschis gurita; cand am auzit accentul britanic.. am simtit asa.. o efuziune in spatiu' Posted Image
Si-are șforta-n ea; multe lucruri bune realiza-va;

4. Snooky; umbla vorba-n targ ca ar fi chiar Darth Plagueis the Wise.. firul asta narativ ar fi f. interesant, caci vorbim de unul dintre cei mai puternici lorzi sith. Si ar mai fi si Luke, unul dintre cei mai puternici Jedi. Urmatoarele episoade pot fi f. wruuum, wruuum.

5. Povestea? da', are f. mult din episoadele anterioare, dar cred ca a fost asa cu un scop; povestea trebuia sa fie reinnodata cumva(totusi.. au trecut mai bine de 30 de ani de la debutul seriei).
Este un film care merita vazut; dpmdv.

Edited by Alecsandru010, 25 December 2015 - 21:45.


#78
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
1. Mie Kylo Ren imi place tocmai pentru ca are potential imens, dar e necizelat. Poti face un super-bad-ass din el.
2. Mie nu-mi place ca seamana cu Denzel Washington, un om pe care nu-l inghit.
3. Rey nu-mi place, nu stiu ce vad multi in ea. E prea baietoasa. Si freza n-o ajuta deloc.
4. Pe asta n-am auzit-o pana acum. Nu prea cred, avut grija Sidious sa fie mort de-a binelea. Plus ca ar fi foarte batran.

#79
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
De acord; Ren poate fi ghidat in multe directii, tocmai d-aia sper ca va intra si el in istorie :D. Dpmdv unul dintre cei mai faini ucenici a fost Darth Maul; pacat ca l-au matrasit repede.

Mno.. asa se zvoneste; Darth Plagueis ar fi putut citi viitorul si doar si-a mimat moartea;

As Plagueis expired, his apprentice experienced a monumental disturbance in the Force, which he interpreted as a shift that anointed him the sole agent of the dark side. But he also experienced a sensation of sadness and loss in the Force. Sidious initially feared that the cause of this unease was a sign that his master's experiments had succeeded after all, that Plagueis' spirit had somehow survived earthly destruction, and would return at any moment to exact vengeance on his treacherous apprentice.

#80
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Corect !!!
Spoiler
Asta e si teoria mea, cu toate ca n-am citit intreaga saga star wars, ma refer la carti  Posted Image

#81
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cartile sint teorie pura, chiar daca au fost aprobate de Lucas. Daca Anakin era Plagueis si nu-si aducea aminte, unde mai era satisfactia ? Plus ca putea sa-l lase pe Mace Windu sa-l omoare.

#82
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am vazut filmul....
money back!!! Posted Image

nici nu ma gandeam sa fie o asemenea porcarie...
rusine  disney!... Posted Image

cei care au comentat ca le-a placut, in mod sigur n-au vazut copia fidela (ep IV), probabil nu existau pe atunci (e singura scuza)

Edited by Nero-d, 26 December 2015 - 15:00.


#83
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai daca ala a tinut, au zis sa mearga pe ceva testat. :) Am citit ca Lucas avea in gand cu totul altceva.

#84
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostIon_de_la_Raion, on 25 decembrie 2015 - 22:59, said:

Cartile sint teorie pura, chiar daca au fost aprobate de Lucas. Daca Anakin era Plagueis si nu-si aducea aminte, unde mai era satisfactia ? Plus ca putea sa-l lase pe Mace Windu sa-l omoare.
Anakin nu si-a amintit de viata anterioara pe cand era Darth Plagueis.
Practic, cu fiecare reincarnare omul isi reseteaza mintea  -el doar avand o viata buna sau rea, depinzand de faptele sale din viata anterioara.

Asadar, repet:
Darth Plagueis a fost rau;
a fost ucis de ucenicul sau, Darth Sidious/Palpatine;
Darth Plagueis a reusit sa stapaneasca "midi-chlorians" si s-a reincarnat in Anakin Skywalker, din senin in pantecele lui Shmi Skywalker Lars.

Chestia e ca cineva care a fost rau trebuia sa aduca echilibru in Forta !
Insa echilibrul a fost adus de fiul celui care se credea ca e cel ales.
La o adica, Anakin a repetat greselile din viata anterioara (cand era Darth Plagueis) si a devenit iar un cavaler al Fortei Intunecate.

E ca un renghi cosmic Posted Image
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Quote

Am citit ca Lucas avea in gand cu totul altceva.
Ce anume avea de gand G. Lucas ?

#85
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Lucas... cel mai bun film din trilogia originala ii  Imperiul contraataca culmea singurul  din trilogie care nu a fost regizat de Lucas Posted Image Si daca il intrebi care parte nu ia placut o sa ti spuna ca V Posted Image

Edited by Sucre-Bolivar88, 26 December 2015 - 16:41.


#86
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu stiu... pe mine m-a urmarit o cumplita si apasatoare senzatie de deja-vu... tot filmul
zici ca-i facut cu copy/paste!

Edited by Nero-d, 26 December 2015 - 17:38.


#87
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
Important pentru ei ii ca au facut profit. Si au o baza de fani noi.

#88
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Filmul e ok luat ca atare, dar intr-adevar are si probleme, cea mai mare fiind scenariul - aproape 80% A new Hope, si un pic si din Imperiul Contraataca..
O alta problema imi pare a  fi 3D-ul - efectele sunt gandite ptr 3D si scenele se schimba un pic cam brusc. Lipsesc si trecerile alea "arhaice" din primele 6 filme.

Ren - puteau gasi un alt actor - asta joaca prost, chiar daca personajul e gandit ca unul nehotarat si cu probleme psihice. Si personajul e cam aiurea - in mod cert va trece inapoi de partea fortei in ultima parte a trilogiei.
Finn - actorul joaca ok, dar rolul nu prea il prinde.

Snoke ala, nu stiu de ce, dar e ceva ciudat cu el - cu mutra aia si cu cicatricile de pe fata, pare mai curans ca seamana cu fostul Imparat - care ar fi putut sa scape (?? ). Asemanarea e prea mare in orice caz.

Cu Rey nu stiu ce sa zic - daca o luam legat de celelalte filme - e prea mare ca sa poata fi antrenata ca Jedi - aceeasi problema a avut-o Anakin - dar el era mult mai mic si tot a fost o problema. Pe de alta parte abia aude de Forta si deja o poate stapani cumva. Pe net unii zic ca ar chema-o Rey Skywalker si ar fi fata lui Luke - care in mod normal ar fi trebuit sa ramana pustnic - asta ar fi si motivul ptr care sabia trage la ea. E un personaj de urmarit.

#89
Sucre-Bolivar88

Sucre-Bolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 06.12.2015
numai mie mi sa parut ca planeta aia pe care ii Luke  ii de fapt Pamantul  ?

#90
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posttom_1133, on 26 decembrie 2015 - 16:31, said:

Ce anume avea de gand G. Lucas ?

Din ce am citit pe net, avea in plan sa puna accent pe copii in noul film, sa o ia de jos, cam cum a facut cu Anakin.

View Posteiffel, on 26 decembrie 2015 - 18:03, said:

Cu Rey nu stiu ce sa zic - daca o luam legat de celelalte filme - e prea mare ca sa poata fi antrenata ca Jedi - aceeasi problema a avut-o Anakin - dar el era mult mai mic si tot a fost o problema. Pe de alta parte abia aude de Forta si deja o poate stapani cumva. Pe net unii zic ca ar chema-o Rey Skywalker si ar fi fata lui Luke - care in mod normal ar fi trebuit sa ramana pustnic - asta ar fi si motivul ptr care sabia trage la ea. E un personaj de urmarit.

Ce sa o antreneze careva ? S-a antrenat singura in cateva ore. :D Gata, cum a scris cineva pe IMDB, J.J. Abraham a introdus notiunea de "instant Jedi".

Eu cred ca e sora lui Kylo Ren, caz in care ma intreb cum de nu au stiut parintii de ea.

View PostSucre-Bolivar88, on 26 decembrie 2015 - 19:16, said:

numai mie mi sa parut ca planeta aia pe care ii Luke  ii de fapt Pamantul  ?

Doar nu crezi ca s-au dus sa filmeze pe Marte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate