Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Intrebare Fibra Optica

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
daca linia duce 20 in contract va scrie pana la 20, daca duce 100, va scrie pana la 100. Nu mai veniti cu baliverne ca scrie pana la 200 si in casa ai 10 mb, nu exista asa ceva!

#38
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Pe contractul meu scrie VDSL până la 70 Mbps și am... 70 Mbps. :)

#39
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 xcit, on 23 decembrie 2015 - 16:06, said:

daca linia duce 20 in contract va scrie pana la 20, daca duce 100, va scrie pana la 100. Nu mai veniti cu baliverne ca scrie pana la 200 si in casa ai 10 mb, nu exista asa ceva!

Daca te referi la mine, nu eu am venit cu balivernele, eu doar am intrebat pentru ca efectiv nu stiam cum e. Tot mi se pare aiurea ca Telekom sa ofere aceleasi abonamente la aceiasi bani insa vitezele sa difere de la abonat la abonat. Inteleg insa aceasta situatie cauzata de tehnologia xDSL si tot e bine ca abonatul stie de la inceput, inainte sa semneze contractul, la ce sa se astepte. Pe FTTH, FTTB (Ethernet) si DOCSIS insa nu prea se intampla asa ceva. Multumesc pentru raspuns.

Edited by e2k, 24 December 2015 - 07:09.


#40
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
nu ma refeream strict la tine, ci la modul general in care majoritatea haterilor induc lumea in eroare, sau vine unul ca nu stiu ce a auzit el la un prieten care a aflat de la sor-sa ca prietenul ei a luat o mare teapa cu contract de la telekom....NU, am spus la modul general ca sa inteleaga oamenii ca nu scrie 200 in contract dar de fapt ai 20, daca scrie 200 inseamna ca e fibra si daca iti merge cu 20 e o defectiune undeva, altfel nu. Treaba cu preturile e discutabila, acolo unde e fibra si platesti 50 de lei pe 200 mb e la fel cu ala de la tara care plateste la fel pt 6 mb.....dar asta e, se intretine mai greu si mai scump un cablu pe care ti-l fura tiganii o data la 3 luni decat o fibra subterana care nu costa nimic dupa ce ai tras-o....asta e

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 e2k, on 24 decembrie 2015 - 07:06, said:

Pe FTTH, FTTB (Ethernet) si DOCSIS insa nu prea se intampla asa ceva.
FTTH, FTTB si DOCSIS nu depind de lungimea cablurilor, ca la xDSL. Doar la DSL viteza scade in functie de lungimea cablurilor telefonice pana la DSLAM.

#42
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015
Cum sa nu depinda de lungimea cablului, mai? Exista si acolo limite, mult mai mari, dar exista.
Pentru retelele pasive pe fibra optica limita parca este de vreo 20 km, suficient cat sa acoperi un oras intreg de genul Iasi/Cluj/Timisoara si suburbiile.

 KyKyKyKy, on 23 decembrie 2015 - 17:30, said:

Pe contractul meu scrie VDSL pânã la 70 Mbps și am... 70 Mbps. Posted Image

Pai daca ti-ar oferi 71 ar incalca acel contract Posted Image

 xcit, on 24 decembrie 2015 - 12:59, said:

la fel cu ala de la tara care plateste la fel pt 6 mb.....dar asta e, se intretine mai greu si mai scump un cablu pe care ti-l fura tiganii o data la 3 luni decat o fibra subterana care nu costa nimic dupa ce ai tras-o....asta e

Tocmai e un argument in plus sa traga fibra optica. Cei ce "recicleaza" cuprul sau aluminiul cred ca au invatat sa-l diferentieze de o fibra optica.

Edited by bobo666, 24 December 2015 - 13:43.


#43
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă mi-ar da mai mult, le-aș maltrata tehnicul.

#44
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 xcit, on 24 decembrie 2015 - 12:59, said:

Treaba cu preturile e discutabila, acolo unde e fibra si platesti 50 de lei pe 200 mb e la fel cu ala de la tara care plateste la fel pt 6 mb.....dar asta e, se intretine mai greu si mai scump un cablu pe care ti-l fura tiganii o data la 3 luni decat o fibra subterana care nu costa nimic dupa ce ai tras-o....asta e

Important e ca stii inainte de semnarea contractului la ce sa te astepti. Este ok din punctul meu de vedere si cu aceasta problema se confrunta toti providerii Internet din lume care ofera tehnologia xDSL. La cate povesti am auzit despre Romtelecom/Telekom nu m-ar fi mirat ca viitorul abonat sa nu fie informat de la inceput despre limita de viteza impusa de infrastructura existenta, acum insa m-am lamurit cum sta treaba. Posted Image

 bobo666, on 24 decembrie 2015 - 13:37, said:

Cum sa nu depinda de lungimea cablului, mai? Exista si acolo limite, mult mai mari, dar exista

La orice tehnologie daca lungimea cablului e prea mare la un moment dat nu o sa iti mai mearga deloc. Nu stiu acum insa daca la fibra viteza de transfer este invers proportionala cu lungimea cablului sau viteza e maxima pana la un anumit punct dupa care nu iti mai merge deloc. In fine ideea e ca dintre tipurile de conexiuni fixe doar xDSL-ul este afectat in practica de lungimea cablului. Fibra merge bine pe distante foarte mari asa ca lungimea nu e o problema reala iar la DOCSIS probabil ca amplificatoarele rezolva problemele cu semnalul si implicit cu viteza de transfer.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Da, eu la asta ma refeream, ca la tehnologiile mentionate (in afara de xDSL, desigur) viteza nu e afectata de lungime, astfel ca si clientul de la inceputul liniei, dar si cel de la capat vor avea aceleasi servicii, atat ca si calitate, dar si cantitate. Posted Image La xDSL depinde mult de starea retelei, de legaturi, prin urmare tu poti avea 16 Mbps, iar un alt client aflat la 4 strazi distanta sa aiba 10 Mbps, de exemplu.

Sigur ca orice are o limita,asadar nici cu fibra si nici cu cablul coaxial nu te poti intinde oricat ai vrea fara sa il amplifici.

Edited by MembruAnonim, 25 December 2015 - 07:25.


#46
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Ehehehe!
Sã vedeți momentele când pe cablu apare zgomot. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate