Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Incalzirea globala - problema reala

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1866 replies to this topic

#1621
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdoxan, on 09 septembrie 2017 - 17:00, said:

Normal ca sunt preocupat de taxa pe emisii, tu nu esti interesat de soarta banilor tai ? Pe dumneata nu te deranjeaza daca maine vei plati doi dolari in loc de unul pentru acea paine ? Ai ideea ca pentru multi oameni care traiesc chiar si in tari in curs de dezvoltare, taxa aia pe emisii va insemna practic o condamnare la moarte prin inanitie ? Nici nu mai vorbimde Africa sau Asia de SE.

Te mai intreb odata: alternativele?

Expune-le, te rog.

Merg pe ideea ca nu stam cu bratele incrucisate, ci vrem sa facem ceva acceptand faptul ca situatia climatica se va inrautati.

Deci, dupa tine, ce e de facut?

Nu vrem taxe. Foarte bine, eu ma bucur. Dracu vrea sa plateasca in plus. Dar atunci care sunt dupa tine solutiile?

Edited by Phobos, 09 September 2017 - 17:04.


#1622
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Deci v-am spus domnule phobos, eu nu sunt aici ca sa dau alternative, nu sunt climatolog, nu caut prozeliti $ shit. Ce pot insa sa-ti recomand cu caldura  e vizionarea emisiunilor lui Alan Watt, urmarindu-le vei afla ca nimic din ce iti spun ei in presa lor mainstream despre climate change nu e adevarat... si asta argumentat stintific, cu date, studii, pasaje din carti nu povesti cum vezi pe Infowars.
Mai mult de atat nu pot sa va spun, e la latitudinea dumneata daca vrei sa iei red pill sau sa ramai vesnic la blue pill.

Edited by doxan, 09 September 2017 - 17:10.


#1623
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdoxan, on 09 septembrie 2017 - 17:08, said:

Deci v-am spus domnule phobos, eu nu sunt aici ca sa dau alternative, nu sunt climatolog,

Am inteles. Dar atunci, cum poti sa combati o solutie cu care a venit cineva? Pe ce baza?

#1624
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
V-am spus, pe mine ma intereseaza cu predilectie aspectul practic, pecuniar al problemei, cine face gheseftul, atat. Nu neg ca nu ar exista global warming, ca nu ar contribui la fenomenul El Nino...neg insa ca ceea ce ei numesc climate change reprezinta un pericol existential pentru specia umana cum ne spun cei din presa MSM, nici vorba de asa ceva.
Iar climate change nu poate fi cauzat doar de motive antropice, planeta asta de la formarea ei acum 4,5 miliarde de ani a trecut prin nenumarate episoade de climate change, de acord da ?

Edited by doxan, 09 September 2017 - 17:17.


#1625
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005
Deci mai degraba sa il cred pe asta, nu?

"Watts rejects the scientific consensus on climate change." Posted Image

Cu alte cuvinte, toti sunt prosti, doar el stie adevarul.

Apropo, de asta vorbesti?


"Alan Watt is a Scottish-Canadian conspiracy theorist, who runs the online conspiratorial ministry, Cutting Through The Matrix, where he preaches New World Order conspiracy theories while trying to make a few bucks selling books and DVDs."

https://rationalwiki.../wiki/Alan_Watt

Edited by Phobos, 09 September 2017 - 17:21.


#1626
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
E treaba ta in ce alegi sa crezi, dreptul tau, poti sa alegi sa ramai la pilula albastra exact ca cei din alegoria pesterii lui Platon. O zi buna iti doresc, doxan

Edited by doxan, 09 September 2017 - 17:21.


#1627
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,091
  • Înscris: 23.09.2005

View Postdoxan, on 09 septembrie 2017 - 17:20, said:

E treaba ta in ce alegi sa crezi, dreptul tau, poti sa alegi sa ramai la pilula albastra exact ca cei din alegoria pesterii lui Platon. O zi buna iti doresc, doxan

Multumesc. Buna discutie, constructiva. :)

#1628
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View PostJammalan-the-Prophet, on 09 septembrie 2017 - 16:34, said:

ce e fals? ce relevanta are media la ce am zis? a fost foarte atipica aceasta vara si sfarsitul de primavara.

@doxan, ai o iconita la avatar, alan wat ala vorbeste si el de isus..pe bune, chiar vreti sa fiti luati in serios de oameni "normali"(atei)?

Edited by 41ex, 09 September 2017 - 17:49.


#1629
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Post41ex, on 09 septembrie 2017 - 17:41, said:

ce e fals? ce relevanta are media la ce am zis? a fost foarte atipica aceasta vara si sfarsitul de primavara.

@doxan, ai o iconita la avatar, alan wat ala vorbeste si el de isus..pe bune, chiar vreti sa fiti luati in serios de oameni "normali"(atei)?

Vezi ca acolo ai toate datele, a fost mai calda pe toate lunile in toate regiunile asa ca .... fals.

#1630
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
n-are cum, mai ales pe august.

ce ma enerveaza la trump si alti wati, ca nu pun niste miliarde la bataie special pt captarea co2 si alte gaze. pe sistemul nu credem in co2 si de aceea vi-l captez pe tot, sa va demonstrez ca nu e problema si nevoie sa-l taxati.

#1631
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Lol.

Nu stai sa captezi CO2 pe o parte si sa produci pe alta. Faci centrale nucleare daca vrei sa ai efect, sa nu mai scoti CO2 in prostie. Modernizezi orasele americane pentru a reduce nevoia autoturismului personal. Modernizezi sistemele de transport pentru marfa astfel incat sa ai mult mai putin CO2 produs per tona de marfa transportata. Investesti in infrastructura pentru a reduce timpul parcurs in trafic si emisiile de CO2. Introduci regulatii mai sanatoase pentru emisiile de la masini astfel incat sa polueze mai putin, nu-ti mai bati joc cum faci acum.

Si oricum, cam toate astea ar fi relativ in van daca nu s-ar face ceva la nivel global. Degeaba unul investeste sute de miliarde in chestii de mediu can din Africa / Asia se deschide cate un grup energetic mare pe carbune la fiecare luna.

Edited by Kersim, 09 September 2017 - 20:38.


#1632
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Scopul final al elitelor e sa nu mai circule deloc masini personale cu exceptia celor destinate lor si celor care-i slujesc direct adica: politie, armata, servicii, etc. Nu e deloc o fantezie ci un punct al Agendei 21.

Edited by doxan, 09 September 2017 - 20:43.


#1633
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Bla bla bla.

Nimeni nu zice sa nu se mai circule cu masina personala. Daca ai vrea sa ai masina, nu te opreste nimeni, insa oamenii cu minte nu ar alege sa aiba masina daca ar avea oportunitati mai eficiente PENTRU EI in special.

Daca tu faci 2 ore cu masina in trafic si doar 20 de minute cu metroul, cred ca este evident ce un om destept va alege. Unul ca tine probabil va ramane in masina, doar din principii tampite si paranoia.

#1634
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Live din Florida.

6 milioane de oameni au primit ordin de evacuare. Mai ceva ca in razboi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ITmQJ8K0sGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M4V3RiCk_, 09 September 2017 - 21:28.


#1635
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
Paranoia is a state of mind ! Voi radeti poate de ce scriu eu aici, dar o sa vedeti...eu sunt deja un om batran si ma voi curata in cativa ani, voi tinerii lastari o sa prindeti intocmai propasirea masterplanului asa cum l-am descris eu in anul de gratie 2017, atunci o sa vedeti ca doxan a avut dreptate.

Edited by doxan, 09 September 2017 - 21:28.


#1636
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

View Postdoxan, on 09 septembrie 2017 - 21:27, said:

Paranoia is a state of mind ! Voi radeti poate de ce scriu eu aici, dar o sa vedeti...eu sunt deja un om batran si ma voi curata in cativa ani, voi tinerii lastari o sa prindeti intocmai propasirea masterplanului asa cum l-am descris eu in anul de gratie 2017, atunci o sa vedeti ca doxan a avut dreptate.
[ https://media.giphy.com/media/UQaRUOLveyjNC/source.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1637
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
sunt sigur ca am putea trimite in nori niste rachete de "grindina" si sa ninga apoi cu calcar.Posted Image

#1638
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Post41ex, on 09 septembrie 2017 - 20:19, said:

ca nu pun niste miliarde la bataie special pt captarea co2 si alte gaze. pe sistemul nu credem in co2 si de aceea vi-l captez pe tot, sa va demonstrez ca nu e problema si nevoie sa-l taxati.

Posted Image
CCS e cam cea mai imbecila idee ever. Adica e super, dpdv teoretic. Dar.
Au incercat americanii sa faca o superduper centrala, clean coal, sta matzu in coada, capturam juma' din emisiile de CO2.
Kemper Power Project.

Gazeificam lignitul, ardem gazul de sinteza in niste unitati cu ciclu combinat, producem si ceva acid sulfuric on the side.
Ce-a iesit?

O termocentrala de 582 MW a costat pana-n prezent 6.7 miliarde $. Per MW instalat e cred cea mai scumpa centrala electrica construita vreodata pe Terra. A iesit asa un futai incat pana la urma si-au bagat picioarele in toata partea de gazeificare, adica fix ce trebuia sa fie inima proiectului, si alimenteaza partea de centrala cu ciclu combinat cu gaze naturale, adica ce puteau face direct daca dadeau cam 6-700 milioane.

Si daca voiai centrala pe lignit, conventionala, cu boilere ultra-supercritical, desulfurare, stocare carbuni 100% acoperita si toate deliciile imaginabile, de aproape 7 miliarde si la americani faceai vro' 4000 MW.

In concluzie, clean coal is absolute fucking bullshit.

View PostKersim, on 09 septembrie 2017 - 20:38, said:

Faci centrale nucleare daca vrei sa ai efect, sa nu mai scoti CO2 in prostie.

This dude gets it.
Cel mai mic consum de materii prime / MW instalat
Cel mai mare factor de capacitate (>90%)

Acuma, sigur, po' s-o birocratizezi in asa hal incat sa te coste 8-9 miliarde un reactor, ca-n UE sau chiar mai rau, cum se intrevede pentru Hinkley Point. Sau poti sa nu, daca nu esti cretin, si sa termini on time, on budget, sau pe aproape.

Era sa uit.
Nu ne ia nici un NWO masina din garaj. Am mai zis ca inainte de atomocentrale ar trebui sa investim in spitale de psihopupu, poate scapam de idei de genu.

AGENDA 21 Posted Imageis a non-binding, voluntarily...

yeah no.

Edited by shefu_de_combinat, 10 September 2017 - 05:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate