Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Vanatoarea-pasiune si arta

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#73
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Da afumat sal vezi.

#74
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postscaiba, on 29 decembrie 2015 - 18:43, said:

M-am gândit bine, tu mănânci mai mult decât aduci.
Nu-s acasă de anul nou, și telefonu-i stricat Posted Image

Sărbători fericite și ție, toate cele bune! Posted Image
Sarbatori fericite si mataluta! O sa vad vestul dar mai in vara, cand s-o incalzi ptr. motor. Deci nu-s multi la cazarePosted Image

View PostSerafim606, on 29 decembrie 2015 - 18:45, said:


Eheee! Uite cine e boier si se respecta Posted Image!

Ce sa fac,urmez si io sfaturile lui proxtu Posted Image

#75
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,950
  • Înscris: 13.04.2007

View PostVladutz_ddd, on 29 decembrie 2015 - 18:51, said:

Dintre toate specialitatile din vanat pe care le-am mancat cred ca cel mai mult mi-a placut iepurele (facut la cuptor...cu mult vin).

Eu cred ca sunt ''persecutat'' de nevasta-mea cu un iepure/saptamana, ce-i drept, nu de vanat, dar, de acum inainte il pun la fugarit prin gradina cateva ore inainte de cutit, de care se ocupa socrul meu, ca daca ar fi dupa mine, ar ramane viu si nevatamat. Prefer faza finala, la cuptor, cu vin alb, productie proprie, inainte si dupa...

#76
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015

View Postkatlin, on 21 decembrie 2015 - 20:29, said:

Un AC de 5.5(tir sportiv), o juxtapusa Merkel de 16 din anul 1968, un bock de 12 Baikal, un .243 marca Sabatti, o semi 5.6 Voere(ptr. poligon) si o semi de 12 Baikal MP153 care se pregateste de plecare. Ptr. autoaparare un Walter 10x22Posted Image

O poza recenta cu .243

Domle, sint curios: ce simți după ce ucizi o căprioară ? Ca cea din imagine. Cu o armă cu lunetă.

#77
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Posthortifuntrei, on 29 decembrie 2015 - 22:32, said:


sint curios: ce simți dupa

Un miros de friptura din cuptor.

#78
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Am inteles.

Sint ofiter in rezerva, am lucrat 17 ani in structurile de siguranta nationala si ordine publica. Am tras in anii aceia la greu, cu diferite tipuri de arme si in diferite situatii, niciodata in oameni. Nu am simtit insa dorinta de a merge la vinatoare, sa ucid un animal. Nu judec pe nimeni si nu ma intereseaza pasiunile nimanui. Ceea ce vreau sa inteleg este ce simti dupa ce ucizi o caprioara tragind in ea cu o pusca cu luneta?
Daca vinatoarea este pasiune si arta, daca inseamna sa ai ONOARE, curaj si pricepere, dupa cum spui, ce simti domnule dupa ce vezi caprioara moarta? Care nu a avut nici o sansa, doar ai folosit luneta, nu?

As aprecia un raspuns normal.

#79
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Postkatlin, on 29 decembrie 2015 - 22:52, said:

Un miros de friptura din cuptor.
Posted Image genial!Posted Image

Distantele uzuale de tragere la vanatoare in Romania sunt pana in 150 de metri,pentru orice persoana care cunoaste fauna salbatica e foarte clar ca afirmatia "fara nici o sansa" e extrem de hazardata si departe de adevar.

PS.nu se trage la distante mai mari din o mie si una de motive:tinta in miscare,nu permite tehnica,nu permite terenul,nu e vazut vanatul mai devreme,etica,etc.

Edited by alinmihai1, 29 December 2015 - 23:15.


#80
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Ce simti cand tai gatul unui miel ? Ce sanse ii dai ? :(

#81
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Nu stiu, n-am facut niciodata asta. Sanse zero. Si nici nu maninc carne de oaie.

Edited by hortifuntrei, 29 December 2015 - 23:47.


#82
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
De exemplu,o arta e sa faci trecerea vanatului pe taramurile vesnice fara sa sufere: lovitura curata si precisa. Secunda dinainte de a actiona tragaciul e tare lunga, te trec mii de ganduri, temeri, sentimente contradictorii. Cine nu a trecut prin asa ceva nu prea intelege.
O apasare scurta a degetului de o fractiune de secunda iti poate aduce bucurie, implinire, satisfactie sau dezamagire, frustrare si de ce nu probleme.  

Una e sa fii posesor de arma si alta e sa fii vanator in adevaratul sens al cuvantului. Unde ma aflu eu nu va priveste. Ce pot spune e ca incerc sa aflu rostul acestei indeletniciri.

Am incercat un raspuns normal.

#83
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Impresionant! Pe mine, m-ar interesa totusi, secundele de dupa ce actionezi tragaciul. Ocolesti raspunsul la intrebarea: ce simti domnule dupa ce vezi o caprioara moarta, impuscata cu o arma cu luneta?

#84
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Il ia cu PTSD, dupa care trece cu tuica.
Acu si tu vrei sa`l faci sa spuna nespuse.

#85
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

View Posthortifuntrei, on 29 decembrie 2015 - 23:56, said:

Impresionant! Pe mine, m-ar interesa totusi, secundele de dupa ce actionezi tragaciul. Ocolesti raspunsul la intrebarea: ce simti domnule dupa ce vezi o caprioara moarta, impuscata cu o arma cu luneta?
Implinire,usurare,satisfactie,etc....numai cine nu a incercat sa se apropie de vanat nu poate sa inteleaga trairile,cei mai multi confunda vanatoarea cu trasul in poligon unde spargi seminte pe manele,arma are 15 kg,sta pe trepied si alti suporti,tu stai in fund/pe burta ,tinta e fixa si pana la ea nu e nici un obstacol.

E cu totul alta povestea cand sari la 4:30-5 din pat,mergi cativa km prin frig/roua cu arma in spate  incercand sa pasesti cat mai precaut,mereu stai cu urechea ciulita si cu ochii cat cepele,cand in sfarsit vezi vanatul te loveste adrenalina si totul se precipita,suport pentru arma nu ai luat ca e greu de  carat,la trasul din picioare iti tremura mana ingrozitor,un suport natural nu prea gasesti,pana la vanat ai destule obstacole(crengi/frunze),vanatul cand se misca/cand sta pe loc si colac peste pupaza vantul isi schimba directia....eh,parca nu mai e un banal apasat pe tragaci,nu?Posted Image

Edited by alinmihai1, 30 December 2015 - 01:59.


#86
hortifuntrei

hortifuntrei

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 330
  • Înscris: 16.06.2015
Dupa ce ucizi o caprioara, cu o arma cu luneta, simti implinire, usurare, satisfactie.
Multumesc pentru raspuns.

#87
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Trage si ai sa vezi ce simti ...ii nu stiu la ce mai mancati carne .încercați ierburi si alte bălării..


De sa pusti un urs sa vezi cum plînge matahala.

#88
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Posthortifuntrei, on 29 decembrie 2015 - 23:07, said:

Nu judec pe nimeni si nu ma intereseaza pasiunile nimanui.

Fara suparare dar atunci ce cautati pe aici?

Eu mi-as vedea linistit de pensia aia  castigata din trasul la cartoane.

#89
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Atât de instruiți o fost ca la revoluție  sau puscat intre ei si o dat ordine sa moara copii nevinovati  ca la aeroport băneasa.
Ce ati simtit atunci domniilor cand ati omorât sute de copii care au venit sa apere aeroportul.


#90
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@irimiaciprian1:
Dacă îți șterg postul, vei spune că-s al dracului și am ceva cu tine.
Te rog să te calmezi și să nu arunci în spatele niciunui coleg de forum vorbe grele.
@katlin:
A întrebat, i-ai răspuns (chiar dacă puteai alege la fel de bine să nu o faci...) end of story.

Edited by scaiba, 30 December 2015 - 14:28.
typo


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate