Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Digi Energy - Noul furnizor de curent electric din România.

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
5605 replies to this topic

#91
grinci

grinci

    Bang the bass, turn up the treble

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,225
  • Înscris: 10.09.2013

 neur0, on 30 noiembrie 2015 - 00:22, said:

E cel mai bun și cel mai ieftin ca orice serviciu RDS: Ești fericit acum? Posted Image

Nu, nici vorba. Fericit am sa fiu cand n-am sa mai citesc atatea prostii :)

#92
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

 Nero-d, on 29 noiembrie 2015 - 23:47, said:

sunt foarte curios, cum face digi sau alti pseudofurnizori de energie un bransament nou!!!

sau daca am o problema la bransament sau o problema de retea sau statie de transformare... mi le remediaza digi?!?
ca pana acum sunam la avarii enel!!!
are digi un call center cu macar un operator competent de care sa dai in maxim 10 minute de nervi si butonat?
nici p-aia n-o au cu "pentru limba romana apasati pe 1"... ca n-au bani sa plateasca vorbitori de engleza!

Edited by Nero-d, 30 November 2015 - 00:57.


#93
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003
@catalinman  Care ar fi procedurile pe care ar trebui sa le urmez in cazul in care semnez cu Digi ? Notifica Digi actualul furnizor de energie si contractul meu cu acesta se incheie automat sau trebuie sa ma duc eu sa inchei cu acesta contractul acutal ? Care sunt pasii ? Este ceva de genu portarii in cazul telefoniei mobile ?

#94
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Poate ar trebui să asteptăm părerea celor care au trecut la noul furnizor. Eu, de exemplu sunt foarte îngrijorat cu service-ul, cu intervenţiile care vor fi făcute probabil tot de vechiul distribuitor. În ultimii doi ani a trebuit să solicit echipa de intervenţie de trei ori, coloana de coborâre de la ştender la casă e dintr-un cablu de aliaj de aluminiu cu diametrul de 1,5 mm montat în 1956. Au venit, au remediat dar nu vor să schimbe instalaţia lor (de la stâlp la contor) numai pe bani dacă e la solicitarea mea. Fir de 1,5 mm, măsurat cu şublerul, nu ştiu cum rezistă, atunci erau trei becuri şi o priză nefolosită, acum toate aparatele electrice posibile, am tot „ridicat” puterea siguranţelor de la 6 A până la 25 A, am spus că mai mari nu pun, probabil o să am toate şansele să iau foc într-o zi, când voi putea schimba furnizorul o voi face cu plăcere dar pun şi condiţii: cablu de cel puţin 4 mmp de la stâlp la contor!

Edited by megafanro, 04 December 2015 - 03:31.


#95
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
N-o să-ți pună nici un cablu. Ei doar livrează curent către Transelectrica și apoi te facturează.

#96
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pasi sunt: in primul rand, trebuie sa fii titular de contract!!!

#97
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Sunt curios daca isi vor crea si retea de distributie. Oricum, e bine, macar vor avea enel & comp. concurenta

 neur0, on 29 noiembrie 2015 - 22:52, said:

Cu internetul RDS ne-am lămurit deja, se pare că s-au inspirat de la Google: https://archive.goog...tisp/index.html

Noroc că pentru electricitate nu au rețea proprie de distribuție, altfel ar merge ca Internetul.
Dar dacă nu plătești factura de energie ți se opresc toate. :D Nu că ar fi mare bai, poți însuruba siguranța înapoi în tablou dacă stai la bloc. :D
Eu am net de la digi, fiberlink 1000 si sunt multumit, eu ating vitezele promise.

#98
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

 Nero-d, on 30 noiembrie 2015 - 01:08, said:

pasi sunt: in primul rand, trebuie sa fii titular de contract!!!

Sunt!!!

urmatorul pas ?

#99
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
next step = DIGI POP!

Edited by Nero-d, 30 November 2015 - 01:20.


#100
zetuc

zetuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 04.02.2007

 neur0, on 29 noiembrie 2015 - 23:46, said:

Tu chiar crezi că aștia ar fi în stare să facă o rețea de distribuție de energie electrică de la 0? Vor folosi infrastructura Transelectrica și Enel.
Dacă i-ar lăsa statul, da.

Doamne câte aberații am putut să citesc pe aici. Nimeni care să se documenteze nițel pe subiect.

Curentul electric va fi furnizat tot prin rețeaua veche, problemele de mentenanță vor fi efectuate de cei care dețin rețeaua de distribuție. Btw, aici e o poveste extrem de mișto. Rețeaua asta a fost a statului, că statul a investit în ea. Doar că acum prin privatizări ea a ajuns în mâinile unor companii private pe niște sume derizorii. Nu, rețeaua de distribuție n-a fost cumpărată, ci a fost concesionată pe 40-50 de ani. Și nu doar că a fost concesionată, dar prin ANRE statul nu dă voie altor companii să-și creeze rețeaua lor de distribuție a energiei electrice. Ca fapt divers, costul real de producție a curentului electric însumează cam 25% din cât plătim noi pe factură. Restul sunt costuri de transport și alte prostii plătite aiurea. În Oradea Digi deja a început să își construiască propria rețea, au avut un parteneriat cu primăria care le oferea terenuri pentru transformatoare. Parteneriatul a căzut când a intervenit ANRE-ul. Anyway, e o luptă crâncenă pe piața asta, o piață unde monopolul, fix ca și în cazul Romtelecom e oferit de stat.

Ce vinde Digi acum e energia produsă în cele 5 sau 6 parcuri solare pe care le dețin. http://www.economica...lare_93975.html

#101
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Bravo Digi! Ma simt mandru ca traiesc in Romania!Posted Image

#102
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 Nero-d, on 30 noiembrie 2015 - 01:20, said:

next step = DIGI POP!
Ce e digi poop?

#103
uraganel

uraganel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,999
  • Înscris: 01.02.2010
A vrut sa scrie DIGI POPCORN...Posted Image Posted Image  Ia ghici ce poate fi?

#104
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Baietii destepti de la Rds. Cumpara ieftin dintr-o parte si baga in retea mai scump Posted Image

Nu mai mergea sa faca vile si masini luxoase pe abonamentu babelor

Edited by flavius18, 30 November 2015 - 10:14.


#105
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Catalinman la Brasov se va introduce acest sistem?
Inca o intrebare.
Aparatele de masura montate de cei de la electrica (contorul) se va schimba? Sau ramane acelasi?

#106
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
S-a spus clar ca nu . Ramane totul la fel , doar in acte si contracte  se face schimbarea . Si in pret eventual . RDS va produce energie in parcul solar si o varsa  in Sistemul Energetic National . Din acest sistem se scade probabil , de fapt sigur cantitatea produsa de ei si se vinde celor cu care fac contracte.

Edited by gingisKHAN2015, 30 November 2015 - 10:48.


#107
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,502
  • Înscris: 12.07.2010
Înseamnă că pentru mine nu merită pentru 10-20 lei mai puţin pe lună să primesc curent tot pe instalaţiile (acum subdimensionate) montate de comunişti acum 60 de ani. Totuşi oare dacă cer un contract de 6 kWh ? Ăstia de acum nu-s chiar proşti, mi-au băgat sub nas să semnez un contract de 3 kWh si eu am semnat ca primarul.

#108
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Poate apare si Digi Oil cu o retea de statii peco sa vanda benzina cu 3 lei / litru.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate